Buitenlandsche Tijdingen. Advertentiën. Burgerl. StandteZderikzee. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten f Vervoer-middelen bedenkelijk. Men kan nog niet met zekerheid melden wat de oorzaak van deze ziekte is. Den 5 «Tulij zijn te Londen uitgewis seld de acten van bekrachtiging op het tractaat den 5 Maart 1867 tusschen Neder land en Groot-Brittannië gesloten ter regeling der grensscheiding der wederzijdsche bezit tingen aan de Kust van Guinea en ter invoering aldaar van een gelijkvormig tarief van regten. (St,-Gt.) FRANKRIJK. Parijs, 10 Julij. Bij keizerlijk besluit van 9 dezer is Lopez (de Mexicaansche gene raal die keizer Maximiliaan verraden heeft) vervallen verklaard van zijne waardigheid van kommandeur der orde van het Legioen van Ker, en gelast dat zijn F/aam in de registers der leden van de orde worde geschrapt. Keizer Maximiliaan, de afstammeling van keizer Karei den Vijfde, was uit Europa gekomen om Mexico te redden en na Vijftig jaren ellende weder gelukkig te maken. Die monarch is door moordenaarshanden gevallen. Hij bevond zich gedurende twee en een halve maand in Quere- taró aan het hoofd van 8000 man troepen. In den eigen nacht toen men tot de overtuiging was gekomen dat de stad niet meer ie verdedigen was, en toen er met alle kracht een uitval zou worden beproefd, ten einde door het vijandelijk krijgsvolk heen, naór de stad Mexico of wel naar de kust der golf van Mexico af te trekken in dien nacht is door een man met name Lopez legen betaling van drie duizend onsen goud de vijand heimelijk binnen gelaten en hem de keizer, die te slapen'lag/ aangewezen Zoo kwam liet keizerlijke leger in de noodzakelijk- beid zich over te geven. Gewis zal de straf de gepleegde misdaad spoedig, volgen en het zou een al te groot geluk voor Mexico zijn indien het van de lijst der onafhankelijke natiën kon verdwijnen'en een deel van liet gebied zijner magtige naburen kon worden. Doch het Irjdstip danrtoe is nog niet gekomen. In Mexicoos geschiedenis «=cdert liet jaar 1810 ligt de verklaring van de tegenwoordige en van de toekomstige gesteldheid des lands. De verdeeldheid, die de eerzucht reeds onder de moordzieke trawanten van Juarez heeft gaande gemaakt, zal weldra het land van bloed doen stroomen en tot eene ijzingwekkende hoogte stijgen. Al wat naar gezag van eerie burgerlijke overheid zweemt zal er ver nield door gewapende benden zal het platte Jand verwoest en do sleden zullen op brandschatting gesteld worden. De Parijsche Figaro bevat een verhaal an hetgeen bij de vcroordeeling cn het fusilleren van Maximiliaan is voorgevallen een verhaal 7.00 het heet, ontleend aan het Mexicaansche blad Esperunza doch dat, ofschoon het waarheid kan behelzen ons verdicht voorkomten om deze reden door ons niet geheel wordt overgenomen. Alleen 8tippen wij er uit aan doch de verantwoordelijkheid der tijding blijft voor den Figaro dat de keizer en zijne twee generaals Miramon en Mejia tegelijk ziju doodgeschoten dat de geestelijke die de veroordeelden tot in de laatste oögenblikken bijstond, Maximiliaan naderde en zei de ,,Sire, geef aan geheel Mexico in mijnen persoon den kus der verzoening Moge Uwe Majesteit in het laatste oogen- lilik allen vergeven!" en de keizer liet zich omarmen cn' zweeg dat de keizer luidde uitriep ,,Zcg aan Lopez, dat ik zijn verraad vergeef! Zeg aan Mexico, dat ik vergeef al wat het misdreven heeft!" dat daarna de keizer de hand zijns biechtsvaders pater Ficher drukte en deze niet in staat was een woord te uiten, den keizer te voet viel en diens han den welke hij kuste, met zijne tranen bevochtigde dat ook vele der aanwezigen weenden enz, Voorts leest men in bedoeld verhaal het volgende Maximi liaan maakte zijne handen los uit die van pater Fisher deed eeme schrede voorwaarts en zcide ironisch en met een pijnlijken glimlach tot. den officierdie het detachement commandeerde ,,A la disposicion de usted." Op het oogenblik toeu de geweren op'henvaangelegd werden, prevelde hij eenige Ouitsche woorden, en.... de-knallende schoten hulden de toeschouwers in ecu wolk van rook. Maximiliaan viel als door den bliksem getroffen. Mejia bleef staan cn bewoog zijne armen opwaarts; een schot in het oor maakte een eind aan zijn leven. Maximi liaan zeeg neder op het kruis waartegen hij geleund stond men nam zijn lijk op en legde hetbenevens de lijken zijner twee veldheeren in de kisten; onmiddelijk volgde de begrafenis op hel kerkhof pn de bisschop van Queretaro gaf de absolutie,. Twee brieven had Maximiliaan een uur vóór zijnen dood ge schreven (altoos volgens dpn Figaro), een aan zijne moeder en een aan zijne echtgenoot; hij gafbeideaan den bisschop, met verzoek ze te verzenden. Generaal Corona liet na de executie, den bisschop roepen en eischte de uillevering vau de brieven. De geestelijke gehoorzaamde/. Ds brief aan aartshertogin Sophia werd niet geopend maar om politieke redenen werd die aan keizerin Charlotte opengebroken en de secretaris kreeg vergunning er afschrift van te nemen. Ver- moeilelijk is het stuk apokrief,- ook onze Parijsche corres pondent twijfelt aan de echtheid hij deelt den brief echter mede: Dierbare veelgeliefde Charlotte! ,,Als God wil dat gij te eeoiger tijd herstelten deze regels leest, zult gij het wreede lot vernemen dat mij sedert uw vertrek naar Europa ontmoette, vervolgd en getroffen heeft. Cjj hebt. mijn geluk en mijn ziel met u mede genomen. "Waarom heb ik niet naar uwen raad geluisterd P Helaa9 onze hoop onze toekomst is door zooveel plotseling opge komen slagen verwoest, dat de dood voor mij geen agomie, maar wel een gelukkige verlossing en uitkomst is. Ik zal roemrijk vallen als een soldaatals een overwonnen,- maar niet onteerd vorst,. £00 uw lijden te groot is zoo God u weldra roept om tot nnj te komen, zal ik Zijne Goddelijke Hand, die ons geslagen heeft zegenen. Vaarwel 1 vaarwel 1 „Uw ongelukkige Max." (A. Ct.) Men meldt uit Athene van 9 dezer. Laar de provincie Kissamis geweigerd heeft zich te onderwerpen hebben jl. Zaturdag de Turken negen dorpen verbrand en de kinde ren en de grijsaards aldaar vermoord. Gelijk gemeld is zal een eskader onder den admiraal Tegetthoff zich naar Vera Cruz begeven om de uitlevering te verlangen van het lijk van keizer Maximiliaan. Of in geval van weigering represailles zullen genomen Worden is nog niet bepaald. Het satyrieke blad „Kukuk" is dezer dagen in beslag genomen wegens een artikel dat tot opac i.dl „Ou;'.? M-nx is dood geschoten cn hetwelk eene scherpe hekeling der Mexicaansche staatkunde van keizer Napoleon inhield. Het dagblad la Guienne deelt het vol gende staaltje van ongehoorde wreedheid mede Op den wpg van Monségur deed een man vergeefsche pogingen om zijnen muilezel voort te krijgen. Na alles beproefd te hebben en ten einde raad moest hij wel in de luimen van het dier berusten en wachtte tot dat het weder uit eigen beweging zijnen weg zou vervolgen. Laarop geeft een voorbijgan ger hem den barbaarschen raad den muilezel tot zijnen pligt (e brengen en tot voortgaan te dwingen door een paard aan zijne tong te spannen Zoo gezegd zoo gedaan. Den muilezel wordt de tong uit den Dek gehaald en een stevige strik er om geslagen. Naauwe- lijks echter stelt het dus voorgespannen paard zich in beweging ofmet den onwillekeurigen ruk die het, aantrekken geeftscheurt liet den armen muilezel de tong uit. Bets over het lioper. De uitdelving van het koper levert jaar lijks 430,000 centenaars die eene waarde van 60 a 80 millioen franken vertegenwoor digen van welke Engeland ongeveer de helft krijgt want in dat land heeft de behandeling der ertsen den hoogsten trap van ontwikke ling en juistheid bereikt, (1) Deze behandeling is langwijlig en kostbaar want bijna altijd zijn het zwavelverbindingen en bijzonder liet koperkies, welke men bewerkt, en de zwavel die zij bevatten is zoo innig met het koper verbonden dat men het alleen door herhaald roosten door even menigvul dige smeltingen afgewisseld daarvan kan afscheiden. Is het eindelijk tot dat punt ge komen waarop de massa reeds smeedbaar klank-gevend en blinkend van buiten is dan wordt het resultaat van al die roostingen nog onderworpen aan eene loutering of finering die het tot den staat van handelskoper brengt. Dez? finering geschiedt in eenen reverbereer- oven en als het metaal zuiver is laat men het in ontvangbakken loopen en daar om de bekoeling te bespoedigenwerpt men water op zijne oppervlakte. Met een' ijzeren stang neemt men de harde kost naarmate zij gevormd wordt -weg. Het dus verkregen koper bestaat uit ronde knobbelige platen en draagt in den handel den naam van rosette-koper. L)e zwarigheden waarmede de uitsmelting en bewerking onzer koperertser. gepaard gaat leidt tot de onderstelling, dat de Ouden, welke eene ontzettende hoeveelheid van dit metaal bezaten en verwerkten als zijnde al hunne oorlogswerktuigen hunne snijgereed- schappen van een alliëerseel van koper en tin gemaakt, te hunner beschikking mijnen hadden van gedegen en koolstofzuur koper die than3 zijn uitgeput en welker ertsen bijna geene andere bewerking dan eene eenvoudige smelting vorderen. Het zuivere koper heeft eene schoone roode kleur, die hetzelve bijzonder eigen is; het bezit den metaalglans in een hoogen graad heeft eenen merkbaren smaak en deelt aan de vingeïs, wanneer het gewreven wordt, eenen onaangenamen en walgingwekkenden reuk mede. Het is een der helderk'inkendste smeed- en pletbaarste metalen. Jammer dat deze goede hoedanigheden door vele kwade eigenschappen worden opgewogen die deszelfs gebruik beperken. Zoo is het vooral in den staat van oxyde- of koolzuurzout zeer ver giftig en heeft de neiging om tot deze ver bindingen over te gaan zoodra het in aan raking met de lucht of met zure of vette spijzen is Zoo slaat het in de lucht spoedig aan en wordt overdekt met eene hgte groene laag van hydratisch en koolstofzuur tweede koper-oxyde dat meer bekend is onder den naam van Spaansch groen. Dit wordt men zeer duidelijk gewaar aan de oppervlakte der bronzen standbeelden die de openbare pleinen en lusthoven versieren. Deze laagdie de oudheidkenners antiek platina noemen, behoedt het metaal van binnen voor een diepergaand bederf zoodat de standbeelden door deze soort van mantel beschermd hun behoud te danken hebben aan dezelfde oorzaak welke eerst hun bestaan scheen te bedreigen (Haüy). De braadpannen en ander vaatwerk waarin men de spijzen bereid deelen geene nadeelige eigenschap aan deze mede zoo lang men ze er niet koud in laat worden maar blijven dezelve er in staan dan worden zij vergiftig, omdat het koperonder den invloed der zuren of' vette stoffen die in de spijzen voor handen zijn ten koste der lucht oxydeert en zich dan in de spijzen oplost. Door geen acht te slaan op deze opmerkingbrengen de dienstboden zoo dikwijls het leven huns meesters en dat van zich zeiven in gevaar, terwijl zij spijzen opdisschen die in koperen vaatwerk zijn gekookt en koud geworden. Om deze redenen werd het koper in Zwe den onder de regering van koningin Christina voor huiselijk gebruik verboden en de dank baarheid des volks wijdde een standbeeld aan den beroemden hoogleeraar Scliofferdie op deze verbetering had aangedrongen. Om het gevaar dat in het gebruik van koper vaatwerk voor hef huishouden gelegen is te verminderen is men gewoon dezelve met eene laag tin te overdekken of ze te vertinnen. Maar men moet bedacht zijn dit beveiligend bekleedsel ten minste elke maand te laten vernieuwen indien de vaten dagelijks gebruikt worden want liet schuren het wrijven der pollepels de zure sausen nemen er dagelijks kleine gedeelten van weg en doen het koper alras bloot komen. (I) De aanzienlijkste kopermijnen bestaan in bet graafschap Cornwallis, in Devonshire, op het eiland Anglese» in het land van Wallis, enz. Maar die van Cornwallis brengen huiten kijf liet m°est opmen telt er Diet minder dan 84 bewerkt wordende mijnen sommige worden op 435 Ned. ellen heneden het vlak der zee en 53(5 ellen beneden dat der aarde bearbeid. Dit is de diepste uitholing van Groot-Brittannië. De kracht der machines, die tot de uitdelving der mijnen alleen welke men gecsnsolideerde noemt, gebruikt worden staat gelijk met die van 1000 paarden. Men telt er 2400 mijnwerkers, die er voortdurend arbeiden, niet medegerekend een groot getal buitengewone werklieden die bij zekere gelegenheden worden ingeroepen. /Wordt vervolgd.) Getrouwd A. van de POLDER en E. L de WEERD. Zierikzee 12 Juli 1867. Bij Vonnis der Arrondissements- Regtbank te Zierikzee van den 1 8deD Junij 1867 is het Huwelijk bestaan hebbende tusschen LENA ROTTE. Arbeidster, wo nende te Haamstede en LEENDERT RLM- GELENBERG vroeger verblijf houdende te Caslricum thans zonder bekend verblijfdoor Echtscheiding ontbonden verklaart, uit hoofde van kwaadwillige verlating. Ten deze is kosteloos geprocedeerd. De Procureur der Eischeresse Mr J. van der LEK de CLERCQ. Procureur. van 5 tot en met 12 julij 1867. Geboren. Een zoon van C. Trijzelaar en W. A. Trijzelaar. Een zoon van A. Anker en A. Versteeg. Een zoon van L Verijke en .1 Flohil. Eene dochter van J. S. Venema en I5» Kister. Eene dochter v. J. de Vlieger en M. Legemate. Eene dochter van L, Lokker en T Willemsé. Eene dochter van G. Gravelijn en B. Goos. Gehuwd. A. van de Polder bij voimagt W eerd Overleden. S. E. Paasse oud 1 j.d. C. Hillebrand oud 1 j. z. en E. L. de Zierikzee Uitgezeild .10 Julij. Elizabeth en Mary, T.Arno, New- Castle. 10 Elizabeth en Anna, I. Toms Enge land op avontuur. 12 Isabella Ed. btorm New-Castle. Prijzen der Effecten te Amsterdam. Neder] den 10 Julij 1867. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank Belgie. Cert. bij Rothschilp 2'/* Spanje. - 1 Portugal Rusland. 27, pCt, 3 4 3'/, 47, 27. 3 Polen. Pruissen, Oostenr. Mexico. Griekenl, Turkije. Obligation Obligatien. Obl. bij Hope en Co. 5 dito .1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835. Obligatien 1859. 5 Obl. Met. Oude. 5 dito 27, dito Rente A mst. 5 dito Nationale 5 Obligatien. 5 Obl. Geld. 1825 5 Binnenl. Oblig. 5 54'/, 65'/, 857 327, 40'/, 94'/, 185'/, 100»/, 46'/, 237:, '66"/,, 152"/,, 14'/, 30'/, Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 11 Julij 1867. De Ned. Mudde. De Ned Mudde. Oude Tarwe 1865/ 13,50'Paardenb. 7.25 Nieuwe dito 1866 - 13.00 Witte boon. - 10 00 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter Gerst Zotnerdito Haver 0,00 Bruine dito - 00,00 Gr. Erwten - 0 00 Groene dito - 9,50 Gele dito - 7,50 ICooizaad - 7,00 Zaai-Lijnz. - 4,00 Slag-Lijnz. - 12.00 - 00,00 - 9,50 - 0,00 - 00,00 - 00,00 - 00,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 11 Julij 1867. Teelt 3866. Twee en een, 1ste kw. blank 18,00 d Twee en een. middelb. dito - 17,50 d Twee en een, mindere dito - 16,50 d Een en een, 1ste kw. blank - 18.00 d Een en een middelb. dito - 17,50 a Een en een mindere dito - 16,50 d Onberoofde lste kw blank - 18,00 d Onberoofde, middelb. dito - 17,50 d Onberoofde, mindere dito - 16,50 d Muilen - 0,00 d Middelbare dito - 0,00 d 19,00 18,50 g 17,oo'? 19,00 §- 18,50-s 1 7,00-3 19,00%; 18,50© 17,00*° 0,00» 0,00 Stoombootdienst tusschen Middelburgen Rotterdam Var Middelburg Van Rotterdam Zondag 14 'smorg Maandag 15 10,30 I Zondag 14 'smorg. 7, II, I Maandag 15 8,30 De Diligence r.al van Zierikzee 2 unr na de afvaart der 9toombootvan Rotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen des maandags, woensdags en vrijdags 's morg. 8 ure. Van Rotterdam des dinsdags donderdags en zatnrd. 'smorg. n. 8,30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen des morgens ten 10 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens ten 10V2 are voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Stoombootdienst Telegraaf. Dageiijksche dienst metuitzonderingvanZondag. Van Rotterdam 's raorg. 10 Van Antwerpen 's morg. 9, De Diligence rijdt van Zierikzee van de Schuithaven des morgens ten ll1 2 ure voor de beide afvaarten. Agent de Heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Yos.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2