Woensdag 10 Julij. WOENSDAGEN ZATERDAG. -IT 55 Besturen en Administratiën Veiling Tiende Vruchten. Afkondiging. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen. B u iten!an dsch e Ti jd i nge n PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: I ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f2,00—Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'stnorg. Hvrijfo van Maten en f*etvifften. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de belangheb benden dat tot het herijken van alle Maten en Gewigten zoomede van de Wissen en Srrijkelsdoor den heer Arrondissements ijker in deze gemeente zal worden gevaceerd in het gewone IJklokaai op het Raadhuis van Maandag den 15 Julij eerstkomende, tot en met Woensdag den 31 dier maand des voormiddags van 9 tot 12 uur op alle werkdagen, en noodigen allen uit, zich den opengestelden tijd ten nutte te maken en ter voorkoming van ongelegenheid niet tot op het einde daarvan te wachten. Zierikzeeden 2 Julij 1837 Burgemeester en Wethouders, C J. FOKKER Weth. L B De Serrelans J. P N. ERMERINS Burgemeester en Wethouders van Zierik- zee brengen ter kennis van belanghebbenden dat de openbare veiling der Tiende Vruchten aankomende deze gemeentevoor den jare en oogst van 1867 zal plaats hebben op Donderdag den 18 dezer maanddes voormiddags tien ureop het Raadhuis dezer gemeente. Zierikzee den 3 Julij 1867. De Burgemeester C. J. FOKKER Weth. B De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van VAerikzee maakt bekend dat het kohier van het patentregt 4e kwartaal 186667 van deze gemeente den 27 Junij jongstleden door den heer Com missaris des Konings in deze provincie execu toir verklaard op heden aan den heer Ontvanger der directe belastingen alhier wordt gezonden ten fine van invordering ingevo'ge de wet. Zieritizee den 8 J u I ij 1867. B. C. CAU. De Burgemeester en Wetiioudirs vao ZieriTczee doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zijne verga dering van deu 22 Juoij 1867 is^ vastgesteld de volgende Verordening Verordening; tot "wijzig-ing- der "Verordening; tot voorkoniing en blusschiue' van brand in de ge- meente Zierikzee. De Gemeente-Hand van Zierikzee. Overwegende dat in liet belang der openbare orde gebleken is van de noodzakelijkheid om eenige bepalingen toe te voegen aan de Verordening tot voorkoming en bJiuscking van brand in deze gemeente. B e sl u i t Art. 1. Op art. 74 zal volgen een nieuw artikel 74bis luidende: „Het is verboden-binnen den kring, die bij brand door de „schutterij is afgezet(aan het personeel dat b-nnen dien „kring zich bevindt), sterken drank^Ae verkoopen of te „schenken zonder toestemming van dehujïurgemeester." „Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geld boete van 25 en eene gevangenisstraf van drie dagen, „te zamen of afzonderlijk." Art. 2. ïn art. 81 wordt achter het eetal 3T gevoegd 74bis. Art. 3. Achter art. 81 volgt een nieuw artikel, luidende: „Tot het constateren der overtredingen dezer Verordening, „worden bevoegd verklaard de leden der Directie der Brand- „weer, de Commissaris van Politie, de Agenten van Policie ,,en de Gemeente-Veldwachter. Art. <4. Art. 82 wordt art. 83. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeelandvolgens hun berigfc van den 28 Junij J867 1655 No.55 in afschrift medegedeeld. B, no. 3295 En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 8 Julij 1867. Burgemeester en Weihouders B C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De schutterij wet heeft in de afdcelijig^n der eerste kamer vele bezwaren uitgelokt. Eenige leden vreesden dat door de vele amen dementen de oeconomie der wet zou zijn ver stoord. Anderen hechten weinig aan de ge- heele instelling der schutterijen weder anderen erkenden de behoefte aan eene goede regeling der schutterijenom als volkswapening te kunnen dienen maar waren van oordeel dat bij deze voordragt het zoogenaamde militaire element al te zeer op den voorgrond is ge plaatst. Sommigen zagen in het hoofdbeginsel der wetdienstpligtigheid van 21 tot 34 jaren een zwaren druk voor de mannelijke bevol king anderen wenschten liever algemeene dienstpligtigheid. Verscheidene leden voorzagen uit de uitvoering der wet vooral moeijelijk- heden voor het platteland en voor den gelde- lijken toestand van vole gemeenten en van het rijk. Eenige leden hadden vooraf uitbreiding van het militie-contingent willen zien vastge steld. Deze bezwaren werden door verschillende leden wederlegd en ook door de regering beantwoord met de opmerking dat door de aanneming der amendementen geen der hoofd beginselen van het ontwerp is geschonden Het nut der instelling van de schutterijen wordt door de regering breedvoerig betoogd terwijl zij zich overtuigd houdt dat door de voorgestelde regeling de schutterij aan haar tweeledig karakter zal beantwoorden Het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zee land heeft eene circulaire aan de gemeente besturen in Walcheren gerigtwaarbij het in ernstige overweging geeft de verbodsbepalingen op den uitvoer van rundvee in de verschillende gemeenten op te heften. Het hoofdbestuur voegt er de opmerking bijdat fmt immer de door die gemeentebesturen genomen maat regelen omtrent den uitvoer van rundvee be treurd en van groote schade geacht heeft voor den landbouwenden stand in dit eiland en bet zich in geenen deele heeft kunnen vereenigeïi met de motieven die ten gunste dier maatregelen zijn aangevoerd. Het zou het thans nu de ziekte bijna geheel geweken is, hoogst verderfelijk noemen, zoo die maat regelen nog langer van kracht bleven. Door al de voormalige plattelands-ge meenten in Walcheren is een adres aan Z. M. den koning ingezonden houdende ver zoek tot wijziging van het restitutie-stelsel zooals dat tegenwoordig hij de armenwet is vastgesteld. Overzigt van den stand der veeziekte gedurende de week van 23 tot 29 Junij 1867. De ziekte heeft zich in Zuid-Holland voor gedaan in eene weide onder Papendrecht en den volgenden dag in een daaraan grenzende weide onder Alblasserdam. In elke weide is 1 rund aangetast. Te Culemborg prov. Gelderland barstte de ziekte uit en bepaalde zich mede tot 1 geval. Deze drie gevallen maakten de onteigening noodig van 23 runderen. Uit Assen meldt men van 5 dezer. Nadat de verbodsbepalingen betreffende het rundvee in deze provincie zijn ingetrokken is de veehandel zeer levendig Uit verschil lende plaatsen van ons vaderland worden thans de landlieden in dit gewest door veehandelaren bezochtdie het vee voor hooge prijzen koopen. De policie-dDnaar W* te Harlingen sprong 11. Vrijdag morgen van het havenhoofd in zee alleen met achterlating van zijne pet In de verte opgemerkt heeft men terstond pogingen aangewend om hem te redden maar reeds was hij spoorloos verdwenen zoodat men lang en vruchteloos naar zijn lijk heeft gezocht. Kort te voren eerst had hij zijne woning en zijn gezin verlaten. Men meldt uit Nieuwediep van 5 dezer. Het eskader, dat bestaan zal uit Zr. Ms. schepen Adolf Hertog van Nassau (vlaggeschip), de stoomschepen de Valk Zoutman Curasao, Metalen Kruis en het ramtorenschip Prins Hendrik moet den 15den dezer gereed liggen tot den voorgenomen kruistogt. Tot ultimo Augustus 1867 zal aan ieder recruut die zich voor zes jaar bij het corps mariniers verbindt en aan ieder milicien, die daarbij overgaat als maximum voor hand geld worden uitbetaald 100 Behalve aanzienlijke koopen van vroege aardappelen voor Engelsche rekening te Rijnsburg gedaan heeft men aldaar omtrent de te veld staande winteraardappelen ook beding gemaakt. Hetzelfde moet in Gelder land voor Engeland beproefd zijn doch men is daar omtrent den prijs niet eens kunnen worden. Jl. Zaturdag is te Arnhem gevangen binnengebragt de persoon die verdacht is van den voor eenigen tijd gepleegde» moordaanslag op den notaris Ghijm en diens dienstmeid te Hengelo (Gelderland) Naar men verneemt heeft de beschuldigde de misdaad reeds volledig bekend en opgegeven zich te hebben willen meester maken van de bij gezegden notaris aanwezige gelden tot welk einde hij de beide getuigen van dien roof wilde uit den weg ruimen. Den 25 Junij jl. zijn erbij gelegen heid van den gecosfumeerden optogt der stu denten te Utrechtaldaar vele voorwerpen vermoedelijk door zakkenrollerij ontvreemd. Het Politieblad behelst daarvan eene opgave waaronder men aantreft 7 gouden of zilveren horologes7 gouden kettingen met allerlei versierselen zilveren knippen enz. De Nederlandsehe Spectator levert in haar nommer van 11. Zaturdag een plaat, waarop de uitwerping van Spinoza (hier in de gedaante van van Vloten afgebeeld) uit de synagoge wordt voorgesteld. Het onderschrift luidt; „De Amsterdamsche synagoge in de 15e en het Deventer Athenaeum in de 19e eeuw." Plaat en opschrift zijn zonder eenige verdere opheldering welsprekend genoeg. Nog bevat hetzelfde nommer van den Spec tator de volgende concept-advertentie Hoogleeraar gevraagd. Aan eene bouwvallige inrichting voor Hooger onderwijl in eene kleine maar gezond gelegen en goedkoope provincie stad vraagt men om dadelijk als professor in dienst te treden tegen gering- salaris zonder civiele behande ling een letterkundige zonder karakter en liefst in kommervolle omstandigheden. Op reputatie en kennis zal minder worden gelet dan op voldoende certificaten van gedweeheid. Brieven franco onder de let.t. D. A aan het bureau van dit blad. Zegt liet voort. Het volgende zonderlinge voorval wordt uit Brussel gemeld Ken der adjudanten van den koning van België meende dat men van tijd tot tijd geld uit zijne secretaire ontvreemdde. Ten einde den schuldige te ontdekken plaatste hij een geladen pistool in de secre taire, en wel zóó dat wie haar openen wilde door den kogel moest getroffen worden. Door eene vrij onverklaarbare verstrooidheid opende hij evenwel den volgenrb-n dag zelf de secretaire lipt pistool ging af en de adjudant stortedoor een kogel getroffen ter aarde. De wond is zeer ernstig maar gelukkig niet doodelijk. DUITSCHLAN D. AVeenen 4 Julij Terwijl onze rejerings- blailen het lot van keizer Maximilia&n betreu ren zonder hem of keizer Napoleon iets te verwijten en met een weemoedig welgevallen de uitmuntende hoedanigheden en edele bedoe lingen in herinnering brengen van den gefusil- leerden vorst ademen de liberale bladen eene sterke verbittering tegen Napoleon III Zoo beweert de Freie Presse dat het smartelijke berigt van Maximiliuans uiteinde vooral met schrik vernomen moet zijn op het paleis d-r Tuilerien „waar z»gt zij „de eigenlijke auteurs van dit aroote treurspel op gouden ofjuister welligt op vergulde troonen zitten" Nog bitterder laat de Presse zich uitzij noemt de Mexicaanse!)» expeditie de zedelijke togt naar Moskon van het tweede Fransche keizerrijk en beweert dat d» tr.-urige afloop van hutge?n Napoleon III eens „la plus grosse affaire de mon règne" noemde het bewijs levert dat de autocratie welke naar welgevallen over menschenlevens en over millioenen beschikt, een verderfelijke reg»rings- vorm i". Te Salsburg is den 3 dezer des morgens ten 7 ure in de hoofdkerk eene stil!» lijkmis voor wijlen den aartshei tog Maximilliaan van Oostenrijk keizer van Mexico gevierd. Keizer Frans en zijne broedprs Knrl Lndwig en Ludwig Victor woonden voor liet altaar de dienst bij In het schip der kerk was een catafalk opgerigtaan welks beide zijden de troepen der bezetting waren geschaard. De keizerin Elisabeth en de aartshertogin Sophia moeder des keizerswoonden de godsdienst oefening niet bij. De jongste berigten uit Miramer omtrent den toestand der keizerin Charlotte luiden zeer ongunstig. De geneesheeren geveu

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1