mFm SCHAAKSTR1JD mp PI 1® i Bli •1 iS HP Advertentiën. NAAILOOZE VENNOOTSCHAP Bank van Leening. TUSSCHEN A. EN Z. 4i Hf ÉSp Hl 111 Burgerl. StandteZierikzee. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten oo.oof Vervoer-middelen gedaan is om gewapenderhand het pauselijk grondgebied binnen te dringen ditmaal zou de poging op de zuidelijke grenslinie van den kerkelijken staat gedaan zijn. Het zou een hoop van een honderdtal gewapende lieden zijn geweest welke naar men gelooft door de troepen uiteen gejaagd is." Aan die pogingen schijnt de generaal Garibaldi naar verscheiden omstandigheden te oordeelen, niet geheel vreemd te zijn. Zijne beide zonen heeft hij uitgezonden waarheen werd geheim gehouden. Dr Trousseau, een der beroemdste ge- neesl'.eeren van Frankrijk, is voor een paar dagen geleden overleden aan de ziektedie hij reeds dertig jaren speciaal bestudeerd had namelijk de kanker. Men verhaalt allerlei bijzonderheden aangaande het stoïcisme waarmede de geneesheer zijn uiteinde is tegemoet gegaan. Hij hield voortdurend met een zijner meest geliefde leerlingen gesprek ken over de vorderingen die zijne ongenees lijke kwaal maakte en maakte dezen op het verloop er van opmerkzaam en op de ver schijnselen die daarmede gepaard gingen. Zelf had hij zijne begrafenis geregeld. „De smart bij het overlijden, zeide hij verhindert de bloedverwanten goed voor die zaken te zorgen." Niet lang voor zijn dood kwam iemand hem consulteeren. „Mijne gezondheid verontrust mij, zeide die patient tegen hem, ik heb de kracht niet meer mij met mijne zaken bezig te honden." „Loop heen ant woordde dr Trousseau hem ik zal over twee maanden dood zijn en dit belet mij immers niet heden een consult over u te houden." Keizer Mnximtliaan van .Mexico is den 19 Junij doodgeschoten. Onderscheidene telegram men brengen deze tijding en, zoo er nog geene volstrekte zekerheid omtrent die gebeurtenis bestaatt.iemand twijfelt toch meer aan de gebeurtenis dan op grond dat men ze liever uiet gelooft en in dien zin schijnt men de berigten te moeten uitleggen, die uit Parijs, Florence en Berlijn ontvangen worden maar geenerlei reden van ongeloof bevatten. let* over de Gasverlichting. Men brandt dit gaslicht gewoonlijk in cir kelvormige bekken met dubbelen luchtstroom. De geleibuizen van het gas ioopen uit in stalen schijven met kleine gaatjes doorboord ten einde de uitstrooming van het gas gelijk matig en geregeld rondom den bek te doen plaats grijpen. Deze inrigting is noodzakelijk voor de volkomene verbranding van het gas d. i voor de geheele verandering van al deszelfs waterstof en koolstof in water en koolzuur door middel van de zuurstof der lucht. Maar deze verandering der twee grondstoffen van het gaslicht geschiedt niet ter zelfler tijd. De waterstof verbrandt het eerst en laat de koolstof varen die oogen- blikkelijk in het binnenste van de vlam afgezet wit gloeijend wordt, en alsdan bijdraagt om aan de vlam hare schitterende witheid en het levendige licht te geven dat zij verspreidt, liet licht is minder schitterend naar gelang de kool zelve verbrandt en in gas veranderd wordt. De vorm en de afmeting der vlam de plaatsing der verbranders of bekken (bruloirs) en de vorm van den schoorsteen hebben eenen zonderlingen invloed op de sterkte van het licht. De verlichting door middel van gaslicht is het goedkoopst van alle; het waslicht het duurste. Behalve het goedkoopere dezer wijze van verlichting zoo heeft zij niet denzelfden last als die met olie of kaarsen. De straatlantaarns met gas zijn niet, zooals die met olie, bloot gesteld aan de menigvuldige kansen van toevallig uit te gaan hetzij door de vorst de slechte hoedanigheid der olie en de bewe ging van de dampkringsluchthetzij door de slechte pitten of door het slechte onderhoud. Behalve de groote zindelijkheid die met de gasverlichting bij de particulieren gepaard gaatheeft zij nog het voordeel dat men geene lampen behoeft te onderhouden of te verzorgen geene kaarsen behoeft te snuiten en niet blootstaat aan verlies hetwelk altijd door derzelver slechte hoedanigheid wordt te weeg gebragt. Er is ook klaarblijkelijk minder gevaar voor brandvooral in de werkplaatsen spinnerijen alwaar het schoon maken der lampen en afsnijden der brandende pitten door de nalatigheid tiet- arbeiders zeer dikwijls brand heeft veroorzaakt. Al deze opmerkingen toonen het wezenl- lijke nut van de gasverlichting genoegzaam aan en moeten bij u even als bij ons het verlangen doen ontstaan dat deze in hare gevolgen zoo hoogst vruchtbare tak van nijverheid meer en meer wortel schiete. De vrij aanzienlijke kosten die de rond leiding van het gas bij den verbruiker ver oorzaakt alsmede het lastige voor hem om vaste bekken te hebben deden voor eenige jaren het denkbeeld ontstaan om het gas in een klein bestek zaam te brengen ten einde voor de verlichting van eenen ge- heelen avond eene genoegzame hoeveelheid op te sluiten in vergaderbakken die men gemakkelijk vervoeren en met de bekken van gewone lampen in verbinding kon brengen. Daartoe werd door middel eener zuig-pers- pomp olie gas tot eene digtheid van 30 of 40 dampkringen zamengeperst in cilindervor mige ontvangbakken van zeer dik koper of ijzerblik en voorzien met eene kraan bestemd tot het inbrengen en de wederuitstrooming vau het gas. Maar deze verlichting met draagbaar gas heeft men spoedig opgegeven omdat zij in het geheel geen winst aan de verkoopers opleverde en met zeer veel ge vaar vergezeld ging. Naderhand is de lieer Houzeau-Muiron van Reimsop het denkbeeld gekomen om het zamengeperst gas aan de huizen rond te brengen in eene soort van luchtdigte veer krachtige lederen zakken voorzien met eene kraan of buis. Deze zakken worden geplaatst op bijzondere daartoe ingerigte voertuigen die eiken dag de gasbehouders in de woonhui zen gaan vullen. Deze manier die geene der zwarigheden van het zamengeperste draagbare gas oplevert begint in gebruik te komen zij wordt sedert verscheidene jaren te Reims en te Elbeuf gevolgd. CURATOREN van de fjatijn- ache School te Zierikzee maken bekend dat de lessen van den volgenden Cursus een aanvang zu'len nemen, op den 15den Augustus aanstaande en dat de Leer lingen die den ouderdom van 13 jaar be reikt hebbende, wenschen toegelaten te worden, bij een voorafgaand examen te houden op den 12den dier maand, zullen moeten doen blijken van bedrevenheid in het Lezen, Schrijven, Rekenende gronden der Nederlandsche Fransche, Engelsche en Hoogduitsche taal, de beginselen der Aardrijkskunde en der Geschiedenis. Vóór laatstgenoemden dag gelieven belang hebbenden zich aan te melden btj den onder- geteekende C. J. FOKKER Secretaris van het Collegie van Curatoren voornoemd. De PLAATSELIJKE SCHOOL COMMISSIE te 'Zierikzee maakt bekenddat de Lessen van de openbare School voor meer uitgebreid lager en middelbaar Onderwijs een aanvang zullen nemen op den 15de!> Augustus aanstaande en dat de Leerlingen die den ouderdom van 10 jaar bereikt heb bende wenschen toegelaten te worden bij een voorafgaand examen te houden op den 13dcn dier maand zullen moeten doen blijken van voldoende kennis van de vakken van het gewoon lager onderwijs. Vóór laatstgenoemden dag gelieven belang hebbenden zich aan te melden bij den onder- geteekende C. J. FOKKER, Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie voornoemd DIAKENEN van de Hervormde ijjia Gemeente te Zierikzee maken dank bare vermelding van de ontvangst van een Coupon ad f 9,90 plus tien centgecollecteerd Zondag laatstleden in de namiddag-godsdienst oefening. Diakenen voornoemd J. van der LEK de CLERCQ. J. van der BENT. Blijkens exploit van den ondergeteekende Deur waarderhij de Arrondissements-Regtbankte Zierikzee, van den vierden Julij 1867 is ten verzoeke van LENA ROTTE; arbeidster te Haamstede, aan HENDRIK RINGE- LENBERG vroeger verblijf bondende te Casiricumthana zonder bekend verblijf Beteekeild een Vonnis door evengenoemde Regtbank den achttienden Junij 1867 in het tusschen genoemde LENA ROTTE als Eischeresseen HEN DRIK R.INGELENBKRG als gedaagde, gevoerde regtsgeding bij verstek gewezen waarbij het tusschen de Eischeresse en den Gedaagde bestaande Huwelijk door Eolrtscïiei- ding- is ontbonden verklaart uithoofde van kwaad willige verlating. Geschiedende hiervan aankondiging ingevolge de wet. J. van der BENT Deurwaarder. „de Eendrayt." Betaling dividend 186G/7 ten Kantore van den Commissaris Thesaurier Jhr W. M. H. de JONGE, Maandag, Dingsdag en Vrijdag van iedere week. De verstane pandeningebragt in de Bank van Leerling te Zierikzeetot ultimo April 1866, moeten worden gelost of ver- len^d vóór of uiterlijk op Dingsdag den 9 Julij 1867 na dien tijd zal men verpligt zijn de kosten der keuring te voldoen wat de gouden en zilveren voorwerpen betreft. Zullende de Verkooping plaats hebben op Woensdag den 17 Julij 1867 des namiddags ten 2 ure. Dingsdag namiddag van 3 tot 4 ure te bezien. "Wit zet voor. 45 ste zet Wit D 5 op E 5. Antwoord Zwart H 7 op H 6. Zoodat de stand der partijen is als hier onder aangeduid. 8 V 6 5 4= wm -V Wm Wm WM 8 HP 3 S wW. 1 A B O D E F Gt 11 van 21 Junij tot en met 5 Julij 1867. Geboren. Een zoon van L. Verheul en A. Vingerhoed. Eene dochter van C. van den Houten en N. Krabbe. Eene dochter van C. Appel en N. Sies. Eene dochter van J. A. van VVoerkens en A. Rik man. Gehuwd. II. A. Keijzer jtr. en C. Adamse jd. Overleden. L Aalburg, oud circa 7 m.d C. van den Berge oud 73 j.weduwe TV. Weda A. H. P. Lesage ten Broekoud 7 w. d. K- Joppe oud 55 j. man van J. Mus. J. Boogerdoud 11 m.d. Brouwershaven, Gearriveerd 2 Julij. Niagara F. W. Haüfï St.-Marc 4 Patriarch Samhiri G. G. Lion Batavia beiden naar Rotterdam. 4 Baltimore I. C. Meijer Rotterdam New-York. Per het schip Patriarch Samhirikapitein G. G. Lion zijn als passagiers van Java aangebragt, deheeren: Raland met dochtertje; Lanfermeijer en echtgenoot van Goghen 6 gepasporteerde militairen. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 3 Julij 1867. 8 4 3'/. Nederl. Werkel Schuld. dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank - Belgie. Cert bij Rothschild. 2l/a Spanje. Obligatien. 21/, Portugal. Obligatien. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actiën. Polen. Aandeden 1835. Pruissen- Obligatien 1859. 5 Oostenr. Obl. Met. Oude. 5 dito. 2'/, dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Mexico. Obligatien. 5 Grieken!. Obl.'Geldl. 1825. 5 Turkije. Binnenk Ohlig. 5 pct.f54»/„ 65 357* 33'/; o 40 95 '/3 1847, 46 7.0 23 7» 67 7, 52 V, 16 30»/, Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 4 Julij 1867. De Ned. Mudde. De Ned Mndde. Oude Tarwe 1865/ 13,50'Paardenb Nieuwe dito 1866 - 13.00 Witte boon. Afwijkende dito Z. Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter Gerst Zomer-dito Haver 0.00 Bruine dito 00,00 Gr. Erwten 7 00 - J0 0O - 12.00 00,00 0 00 Groene dito - 9,50 9,25 Gele dito - 0,00 7,50 Koolzaad - 00,00 7,25 Zaai-Lijnz. - 00,00 3,00 Slag-Lijnz. - 00.(0 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 4 Julij 1867, Teelt 1866. Twee en een, 1ste kw. blank f 17,50 4 Twee en een, middelb. dito - 16,50 4 Twee en een. mindere dito - 00,00 k Een en een, 1ste kw. blank - 17,50 k Een en een middelb. dito - 16,50 a Een en een mindere dito - 00,00 k Onberoofde 1ste kw blank - 17,50 ti Onberoofde, middelb. dito - 16,50 4 Onberoofde mindere dito - 15,00 4 Muilen - 0,00 4 Middelbare dito - 0,00 4 18,50 17,00 00,00 s 18,50 a. 17,00-s 18,5015; 17,00o 15,50° 0,00 0,00 Stoombootdienst tusschen Middelburgen Rotterdam Zondag 7 *8morg. 8 Vav Middelburg Van Rotterdam 6, I Zondag 7 'smidd. 12, 6, j Maandag 8 12, De Diligence zal van Zierikzee 2 nnr na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: des maandags, woensdags en vrijdags 's morg. 8 ure. Van Rotterdam des dinsdags donderdags en zaturd. 'smorg. u. 8,30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen, des morgens ten 10 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens ten 10V2 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Stoombootdienst Telegraaf. Dagelijksche dienst met uitzondering van Zondag Van Rotterdam, smorg. 10, Van Antwerpen'smorg. 9. De diligence rijdt van Zierikzee van de Schuithavendes morgens ten 11'/2 ure, voor de beide afvaarten. Agent de heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2