53 Woensdag 3 Julij. WOENSDAGENZATERDAG. 1 1 l Besturen en Administratiën Afkondiging. Bekendmaking. Binnenlaudsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. Een reisje naar Zeeland. 'èl« i IERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O NN E M E N TS-P Rij S. Per drie maanden 2,00Franco per post ƒ2,25. Inzen dingder Advertentiên daags te voren, voor 10 ure'sinorg. De Burgemeester van Zierikzec maakt bekenddat de kohieren voor de belasting op het personeelno. 1 en 2 wijken A en li van deze gemeente, dienstjaar 186768, op den 22 Junij jl. door den heer Commis saris des Konings in deze provinciezijn executoir verklaard en op heden gesteld worden in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen alhier ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 1 Julij 1867. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie- r'kzee In aanmerking nemende datvolgens art. 7 der gemeentewetde gewone tijd tot ver kiezing der leden van den Raad is de derde Dingsdag der maand Julij om te voorzien in de plaatsen der leden die met den volgenden eersten Dingsdag van Septembervolgens rooster, moeten aftreden, brengen ter open bare kennis dat de aftredende Raadsleden zijn de heet en Mr. W. C de CRANE. Jhr. J. L. de JONGE. J. van der VLIET en Mr. C. J. FOKKER. Dat de verkiezing in deze gemeente mits dien zal plaats hebben op Dingsdag den 16 Julij eerstkomendevan des voormiddags negen tot des namiddags vijf ure op liet Raadhuis waartoe aan iederen kiezer acht dagen te voren een brief van oproeping met ingesloten stembiljet zal worden te huis bezorgd ingevolge de wet. Zierikzee den 1 Julij 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J P. N. ERMERINS. In de Goessche Courant van 2 dezer leest men o. a. in eene advertentie, ondertee kend N. M. Bosdijk net volgende V erkoop Tienden. De ondergeteekende brengt bij deze ter ken nis dergenen die daarin belangstellen dat hij ter bevordering der afkoopbaarstelling van de tienden nadere plannen aan Z. M den koning heeft aangeboden hoofdzakelijk hierop neder- komende 1. Ieder eigenaar, pachter of gebruiker van tiendpligtige gronden zal niet meer verpligt zijn de 10da vruchten af te staan 2. Voor het genot daarvan komt tijdelijk in de plaats eene tiendbelastinggeregeld naar billijke grondslagen en welke belasting tegen den penning 20 dadelijk zal kunnen worden afgekocht. 3. In ieder geval houdt na verloop van 23 jaren gemelde tiendbelasting op en vervalt dan ook liet tiendregt. De uitvoerbaarheid van een en ander zon der nadeel van partijen wordt door bereke ningen aangetoond. Afschriften van het adres zullen verkrijg baar zijn. Het is nog niet zeker of Z. M. het verzoek om ontslag van den heer Trakranen naar den raad van ministers zal verzenden. Mogt dit onverhoopt niet gebeuren dan zul len al de ministers verpligt worden hunne portefeuilles ter beschikking van Z. M. te stellen. LI. Woensdag heeft een korporaal hoornblazer van liet 51e regement infanterie, in garnizoen te 's Bosch op zijne kamer in de kazerne in bijzijn zijner twee nog jonge kinderen in drift zijne vrouw vermoord door baar twee sneden met een scheermes in den hals te geven. De man, een overigens oppas send en door zijne superieuren geacht soldaat, leefde sinds jaren met zijne vrouw in oneenig- heidnaar men zegt ter oorzake van haar slecht gedrag en haar verbreken van de huwelijkstrouw. Overzigt van den stand der veeziekte gedurende de week van 16 tot 22 Junij 1867, In de week van 915 Junij kwamen 9 gevallen in 6 gemeenten voor, thans slechts 6 gevallen in 4 gemeenten Het waren Loosdrecht in Utrecht's Gravenhage en Pernis in Zuid-Holland en Leende in Noord- Brabant. De gevallen kwamen in vier ver schillende koppels of stallen voor en maakten da onteigening noodig van 16 runderen, 53 schapen en 3 geiten. De internationale kommissie voor de eenheid der muntspeciën heeft hare beschouwin gen over die zaak bekend gemaakt in een rapport aan do vertegenwoordigers der ver schillende Staten, die thans te Parijs bijeen zijn ten einde een stelsel voor de munt-een- heid te ontwerpen. De bedoelde kommissie verlangt als overgangsmaatregel eene unie. munt in te voeren ongeveer gelijkstaande met het vijffrancstuk. Zij verklaart zich voorts voor den dubbelen standaard en stelt voor de nationale munten vooreerst te behouden maar bij internationale betrekkingen met de unie-munt te rekenen. Bij gelegenheid van hjt herstellen van hét oude kerkgebouw van Caelevoet tusschen Uccle en Beersel (in Belgie) heeft men achter een beschot een voortreffelijk werk van Antonie van Dijck de H Cecilia voorstellende, gevonden waarvoor door een kunstminnaar terstond 200,000 fr. is geboden. G ROOT-BR1T1 ANN IEN. Londen 28 Junij. Onze regering heeft besloten ook van hare zijde bij des sultans komst in Engeland een feest tot zijne eer te geven. Het ministerie voor de Indische zaken is met de regeling van dat feest belast en wel zegt de Times omdat Engeland in ïndië twintig millioen onderdanen heeft die den sultan als het hoofd hunner kerk be schouwen. The Times wijst op het feit dat de arbeidstaking der kleermakers-gezellen geleid heeft tot gevolgen die in dat bedrijf eene groote verandering zullen teweeg brengen. In de eerste plaats hebben de kleermakers .piet alleen knechts uit het buitenland maar ook een aantal vrouwen in dienst genomen die nu op het werk geoefend zijn en op hare beurt aanleiding geven dat andere vrouwen zich mede daarop toeleggen. Niet alleen zijn de meesters met het werk dezer arbeidsters te vreden maar bovendien werken deze ook snellerdoordien er inmiddels verbeteringen aan de naaimachines zijn ingevoerdten gevolge waarvan met die werktuigen onder anderen nu twintig knoopsgaten gemaakt en geheel afgewerkt worden in denzelfden tijd dien een knecht vroeger tot een enkel knoopsgat r.oodig had terwijl het werk zelf er dan nog veel beter uitziet Door deze en meer andere verbeteringen komt er niet alleen eene geheele verandering in den werktijd in het werk en in het personeel maar het geeft ook uitzigt op eene verlaging der prijzen van kleedingstukken daar er te Londen in het Westlend reeds kleermakers zijn die het daardoor zoover hebben gebragt dat zij nu de goederen leveren tegen slechts ruim de helft van den vroegeren prijs. Deze gevolgen zijn dus niet naar den zin der in verzet gekomen arbeiders. Er zijn er nu te Londen en Brighton nog ruim 3000 die ledigloopen terwijl er reeds bureaux zijn opgerigt alwaar de meesters ieder oogenblik nieuwe arbeiders en arbeidsters kunnen ver krijgen. Zoo derhalve de knechts die het werk hebben gestaakt niet te gronde willen gaan zullen zij in eene minnelijke schikking moeten treden of een ander be drijf als kostwinning moeten zoeken. Men meldt uit Cuba Een vreeselijk drama is in de laatste dagen voorgevallen in de bureaux van den vrederegter te Matanzas. Eene dame had eene actie ingesteld tegen haren echtgenoot van wien zij voor weinig tijd was gescheiden opdat hij verpligt zou worden in haar levensonderhoud te voorzien. Haar gewezen echtgenoot de lieer Santiago Manzanetstond als letterkundige gunstig aangeschreven Terwijl de zaak werd bepleit voor den vrederegter in eene openbare zitting haalde de heer Manzanet plotseling een revolver uit zijn zak en vuurde op zijne vrouw. De kogel trof de ongelukkige aan het voorhoofd en onmiddellijk zeeg zij neder in de armen harer moederdie naast haar was gezeten. Daarop schoot hij op de schoonmoeder, die ineenzonk terwijl zij hare dochter (aan de borst drukte en beiden vielen op den grond. Men wilde zich op den moordenaar werpen maar deze dreigde ieder te zullen doodschieten die hem zou durven naderen en van de aarzeling die zijne bedreiging bij het publiek te weeg bragt gebruik makende liep hij naar de beide slagtoffers en 6choot op haar alle loopen van den revolver af. Daarna wierp hij zijn wapen weg en leverde zich aan de justitie over. Sierkiiicuwa. Zierikzee 30 Junij. In de namiddag godsdienstoefening van hedenlegde de heer G. C. Droogleever Fortuijnpredikant bij de Hervormde gemeente, aan wien eervol eme ritaat was verleend ingaande 1 Julij dezes jaars zijne bediening neder predikende naar aanleiding van 1 Joh. 3 2 en 3. Buiten gewoon talrijk was de schare die zich in het bedehuis had vereenigd. De waardige man geniete eene reeks van jaren de welverdiende rust na een arbeid van circa 52 jaren en ondervindedat al is de band die leeraar en gemeente aan elkander bondnu losgemaakt de gemeente zich nog door achting en toe genegenheid aan hem blijft verbonden ge voelen. Het verheugt haar zeer dat hij de jaren zijner rust in haar midden hoopt door te brengen. Door den kerkeraad der evang. luih. ge meente te Beverwijk zijn uitgenoorligd 6 predikanten Beudeker te Edam Heijse te Zierikzee, Hanssen te Stadskanaal Scharf te Harlingen Hanssen te Helderen de Meijere te Kuiler/burgom eene predikbeurt te vervullen ten einde te voorzien in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. K. Scharten naar Leeuwarden. (Wegens plaatsgebrek is onderstaand stuk ons ter plaatsing in het vorig nommer toege zonden eerst heden geplaatst.) Het Brusselsche weekblad Office de publi- cité dat 23,009 abonnenten telt en met bui tengewoon talent is opgesteld hield in zijn nummer van 16 Juni jl. het verhaal in van een reisje uit Belgie naar Zeeland. Dat ver haal geteekend Bertram mag een meester stukje van fijne opmerking en gladde vertelling worden genoemd en wij kunnen den lust niet wederstaan er eene vertaling van mede te deelen. Onmogelijk is het echter den zwier en den toon weder te geven die het oorspron kelijke zoo aantrekkelijk maken. De inleiding alleen laten wij weg zij handelt over „witte meerlen met welken naam de schrijver de mannen van genie bestempelt die inderdaad bijna zoo raar zijn als de meerlen in 't wit. Wat wij vertaald hebben betreft uitsluitend Zeeland, en de Zeeuw zal niet zonder belang stelling lezen hoe een vreemdeling van talent die nooit eenen voet in Holland heeft gezet na eenige uren ziens en hoorens zich over hem en zijn land uitdrukt. „Aan boord waren wel 300 personen 't waren ook hier die welke altijd de eerste voorstelling van een tooneelstuk bijwonen het hart en het hoofd van 't publiek denkers en zienerskunstenaars droomerszorgelooze mcnschen uit allerlei stand',regeerende prinsen rechters letterkundigen, dagbladschrijvers, diplomaten, rijken armen, werklieden, lediggangers wetgevers, bankiers, kooplui in konijnvellen klerken, advocaten, markiezen deurwaarders en ministers. Een mengelmoes van kommerlooze geesten die op indrukken uitgaan. Verwart die niet met hen die den kunstenaar uithangen en alle dagen 5 fr. ontleenen op het meesierstnk dat ze nooit maken zullen, 't Was een zwerm met witte meerlen onder. „Ook was het dek een salon met éénen oogslag had men elkander erkend, en ieder gevoelde zich t'huis, bijeen volkje van zijn siach. Wa3 'i weer overheerlijk de lucht heet, de boot sneed zoo snel door 't water heen dat er een frisch windje over het dek fladderde; alleen dan als de stoomer een oogenblik stillag, werd de warmte drukkend. Van den Scheldekant gezienis Antwerpen bijna zoo schoon als Venetië, en de toren zijner hoofdkerk dwingt n tot bewondering. Al wat ons omringde, was met licht overstroomd reinblauw was de hemelhet water helder en klaarde stad spiegelde zich in den vloed, terwijl prachtige schepen Hollandsche galjoten met volle zeilen pluimlichte jachten stoomers en ontelbare zeilbootjes over heel de Schelde leven en beweging verspreidden. „Wij voeren onder de vlag der Union Clubzoo ik bet wel voorheb was de pleziertrein voor de leden dezer maatschappij

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1