SCH44KSTR1JÜ PROGRAMMA. Het goedkoopste Keukenboek. B. W. UCHTMANN, Hoek Schuithaven, i N»s. 4 en 5. TUSSCHEN A. EN Z. Advertentiën. »TOT NUT EN GENOEGEN", VERSCHILLENDE SPIJZEN, Zeetijdingen. ZIERIK.ZEE. Om de finale uitverkooping te bespoedigen zijn de Prijzen van alle nog overgeblevene Goederen belang rijk verminderd. Ook maak ik het geëerde Publiek attent op de voorhanden zijnde WINTER-ARTIKELEN welke tot ongekende lage Prijzen zullen verkocht worden. Stalen niet Goederen gegeven. worden niet uitgezonden Beurs- en Mark tberigten Vervoer-middelen hadden haar een geheel ander voorkomen gegeven. Voorts had zij eene waarde van ongeveer 200,000 roebels in haren chignon verborgen en bezat zij voor een 80,000 roebels juweelen waarvan zij de afkomst niet kon regtvaardigen. Het bij haar gevon den bedrag aan geld en juweelen schijnt afkomstig te zijn van een aanzienlijken dief stal onlangs te Berlijn gepleegd; de nommers evenwel der bankbilletten stemmen niet met die der ontvreemde overeen maar de gravin heeft haar papieren geld herhaaldelijk omge wisseld. Brieven aan haar adres die op het postkantoor in beslag werden genomen hebben haar waar karakter en persoon onbe twistbaar aan den dag gebragt. Het voorgevallene met gravin Mirka was dagen lang de hoofdgebeurtenis te Ems en gaf eenige afleiding aan de kranken die daar tot herstel himtier gezondheid vertoeven. FRANKRIJK.. Parijs 21 Junij, De oorlogzuchtige arti kels van Ia Situation tegen Pruissen trekken zooveel te meer de aandachtdaar haar •directeur de heer Hollander beambte aan liet bureau der pers van liet ministerie van hinnenlandsche zaken was, en bedrieg ik mij niet dan trekt haar hoofdredacteur de heer Grenier nog van het ministerie van openbaar onderwijs een deel van zijn vroeger tractement als beambte der hoogeschool De internationale schaak-wedstrijd den 2 Junij in de Internationale Sociëteit op het Champ-de-Mars geopend 'wordt nog geregeld voortgezet tusschen 14 strijders waaronder 4 Franschen3 Polen1 Oostenrijker 1 Hongaar, 1 Deen, 1 Pruis, 1 Spanjaard, I Engeisoliman en 1 Amerikaan. Elk speler moet met al zijne mededingers twee partijen spelen en hij die ten slotte de meeste par tijen gewonnen heeft zal de winner zijn. 1 >ti prijs bestaat in een door den keizer ge schonken kostbaar voorwerp en in eene door het sohaakkongrea uitgeloofde som geld. In de Napelsche provincie Bari heerscht de cholera op dit oogenblik zoo sterk dat in de stad Coratodie gezegd wordt eene bevolking van 22,000 zielen te hebben reeds 100 lijders in één etmaal aan die ziekte zijn bezweken. JONGSTE TIJDINGEN. Berlijn 22 Junij. De Zeidlersehe Corr. schrijft: Wij vernemen dat de Hannoversche notabelen die te Berlijn vergaderen zullen niet alleen gekozen zijn uit de leden des rijksdags maar uit alle standen mits bij hen de opreote wensch bestaat om de verbindtenis van Hannover met Pruissen te bevorderen. Aan hetzelfde blad wordt uit Parijs ge schreven dat 's keizers ongesteldheid bestond in eene verergering der aandoening in de nieren ten gevolge van zijne vermoeijenis ter gelegenheid van de revue De genees- heeren hebben Z. M de meeste voorzi.gtig- heid aanbevelen. Den 24. De koning heeft heden in tegen woordigheid van den grootvorst Wiadimir de revue over de troepen gepasseerd Laatst genoemde is van Warschau teruggekeerd na bezigtiging van het hem toegewezen regenientom eenige weken te Ems te gaan doorbrengen. Men zegt dat de koningin eenige dagen incognito te Parijs zal vertoeven. Skei-kuiU'liVts. Uit het op den 7 dezer door den kerkeraad ■der Neclerduitsche hervormde gemeente alhier opgemaakte twaalftal van predikanten ter vervulling der vacature te ontstaan door het met l Julij aan den heer G. G. Droogleever Fortuiju verleend emeritaat heeft jl. Vrijdag de benoeming van een zestal plaats gehad, jn alphabeiische volgorde komen daarop voor de heerenA. C, Duker, te Geervliet; J. J. van Hille te Ingen F. W. N. Hu- genlioltz te Delden A. JOortte Schoon hoven A. G. Keedete Benschop, en H. Worst, te Epe. De opmaking van het drietal is bepaald op a. s. Vrijdag. Wit zet voor» 42 8te zet Wit B 2 op B 4. Antwoord Zwart A 5 neemt B 4. Zoodat de stand der partijen is als hier onder aangeduid. ABODEFGH Iets over «Ie Gasverlichting*. De bereiding van het oliegas is veel een voudiger dan dat uit de steenkool. De retorten worden met kleine stukjes coke gevuld, vervolgens tot gloeijens toe verhit. Alsdan laat men er de olie als een fijn straaltje iidoopen. Zoodra zij in aanraking met de gloeijende coke komt wordt zij voor een groot gedeelte ontleed en levert gassen opdie weder worden gevoerd in den ver- gaderbak waarin de olie bevat is uit welken zij vervolgens en als nu bevrijd van de niet ontlede olie die zij hadden mede gevoerd in den gazometer overgaan. De coke, waarmede men de retorten vult dient om de verhittende oppervlakten te ver meerderen en bijgevolg de ontleding van de olie te begunstigen. Zij wordt o:n de 15 of 20 dagen verwisseldomdat hare tusschen- ruimten door de kool der reeds ontlede olie verstopt worden. Het oliegas bevat noch ammoniak-zouten noch zwavelwaterstof maar wel verscheidene zeer brandbare verbindingen die weinig van d" dubbele koolwaterstof verschillen. Deze laatste is er vrij wat overvloediger in voor handen dan in het steenkolen gas ook heeft het oliegas een lichtgevend vermogen dat drie en een half maal sterker is dan dat der steenkool. Immers de ondervinding heeft aangetoond dat 800 Ned. kannen oliegas een licht voortbrengen met dat van 2,800 Ned. kannen steenkolengas gelijk staande. De oliesoorten uit zaden verkregen geven ongeveer 830 Ned. kannen gas per Ned. pond, dat is bijna viermaal zooveel als hetzelfde gewigt aan steenkool. Zij geven geen teer. Taylor een Engelschman kwam het eerst op de gedachten om bij de bereiding van bet gas voor de verlichting de steenkool door de olie te vervangen. De heer D'Arcet is op het gelukkig denk beeld gekomen om de vette zelfstandigheid, die uit het zeepwater der lakenfabrijken afge scheiden wordt tot dit oogmerk aan te wenden door het daarin voorhanden loog zout (alkali) met zwavelzuur te verzadigen. Op (leze wijze verkrijgt de heer Houzeau Muiron een bekwaam scheikundige uit Reims sedert een tiental jaren uit het zeepsop dat de fabrijkanten te loor lieten gaaneene olie waarvan hij zich bedient om er de onderscheidene gasfabrijken te Reims Sédan, Amiens, Elbeufenz., mede te voorzien. In Zweden gebruikt men algemeen tot de gasbereiding in plaats van steenkolen en vette oliën pekolie en vloeibare plantaardige teer (gewone teer.) (Wordt vervolgd.) "Vollisfeest dier Sociëteit te Zierikzec op Donderdag den 27stcQ Juni 1867 in de Buiten-Societeit genaamd: „Parklust" en omliggend terrein daartoe welwillend afgestaan, 1. iWatinée iTlusicttle, des namiddags van 2 tot 4 ure. Te 3 ure opstijging van een IjUclMbalIoii. Toegankelijk voor een ieder tegen betaling van 23 Cents. 2. Fanfaren Concert, benevens VUUR WERK met BALLONILLUMINATIE, enz. des avonds te 7 ure. Alleen toegankelijk voor de Leden van "eerstge noemde Sociëteit met ééne Dame. Meerdere Dames en Kinderen van Leden hebben toegang tegen betaling van 23 Cents terwijl Vreemdelingen buiten de Eilanden Schouwen en Duiveland. woonachtig tegen betaling van één gulden kunnen worden geïntroduceerd. Bewijzen van Lidmaatschap ad f M.&O alsmede de overige Entréekaartenzoo voor de Matinée als het Concert zijn van af heden tot en met 26 Juni e k verkrijgbaar bij den Secretaris A. A. MES Gz. NB. De muzijk uit te voeren door het met roem bekende Corps van het 6d* regement Infanterie. De toegangen tot het feestterrein zijn uitsluitend aan de beide heiningen in de Wandeling die des namiddags te l3/, en 7 ure geopend zullen zijn. Bij de Uitgevers dezes is mede ver krijgbaar eene handleiding tot het bereiden van ais Gebak Groenten warme en koude Vruchten Vleeschsoorten Pasteijen Taar ten Puddings Confituren, Vladen, Sauzen het inleggen van Vruchten en Groenten, warme en koude dranken, enz., voor Tafel, Keuken en Provisiekamer op eene min kostbare wijze ten dienste van Koks Koek en Pasteibakkers Confituriers Apothekers Huismoeders Keukenmeiden on allen die op eene smakelijke tafel gesteld zijn of de Kookkunst als bedrijf uitoefenen. Volgens eene veeljarige ondervinding zamengesteld. Vierde Druk. Prijs dO Cents. Zierikzee Gearriveerd 23 Junij. Rachel John. Bond Liverpool. Brouwershaven, Gearriveerd 22 Junij.Norfolk, (st.) J. C. Tarndale St.- PetersburgSchiedam. 23 Sharon C. MitchellNewport Dordrecht. 21 Uitgezeild: Vrachtzoeker, J. J. Vellenga Rotterdam Macasser. Prijzen der Effecten te A msterdam. den 22 Junij 1867. 55% 65 867,0 S313/, o 4 U/s 9 4% Nederl. U erkei. Schuld. 21/, pet. dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/, N'ed. Hyp.-Bank 4 Belgie. Cert bij Rothschild. 2'/, Spanje. Obligatien. 2»/, Portugal. Obligatien. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co. dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actiën. 185'/. Polen. A'andeolen 1835. f Pruissen- Obligatien 1859. 5 Oostenr. Obl. Met. Oude. .5 47 dito. 2% 23°/,, dito Rente Anist. 5 673/4 dito Nationale. ij 53'/,, Mexico. Obligatien 5 '5 Griekenl. Obl Geldl. 1825. 5 ^"/i« Turkije. Binnen!. Ohiig. 5 51 ROTTERDAM 17 Junij. TARWE. Zeeuwsch. Vlaams. en Overm. was niet ruim aangevoerd en ging tot 10 a 20 ets. hooger langzaam van de handgoede en puike van f 13.30 tot r 14.40; mindere van f 11.75 tot (13. ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. 10 ets. hooger van f 8.60 tot 9.50. GERST. n. Zeeuws. Winter van 7 tot f 8 10; dito Zomer van 6.75 tot 8. HAVER. Inl. korte van -f 4.70 tot f 6dito lange van f 3 50 tot f 5.40. ERWTEN, r.. Zeeuws, blaauwe van f 8.25 tot f 10.50. PAARDENBOONEN. van f 6.75 tot f 7.60, MEEKRAP. Bij kleine aanbiedingen en onbeduidende vraag bleef de handel heden beperkt. In de prijzen geen verandering. Stoomboot dienst tusschen Middelburg en Botterdam Vav Middelburg Van Rotterdam Vrijdag 28 'smorg. 8, I Vrijdag 28 'smidd. 2,15 Zatnrdag 29 9,30 J Zaturdng 29 2,15 De Diligence zal van Zienkaee 2 unr na de afvaart der atoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der atoomboot ryden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: de9 maandags, woensdags en vrijdags 'smorg. 8 ure. Tmn Rotterdam: des dinsdags donderdags en zaturd. 'smorg. u. 8,30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen, des morgens ten 10 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en de9 morgens ten 10V2 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Stoombootdienst Telegraaf. Dagelijksche dienst met uitzondering van Zondag Van Botterdamsmorg. 10, Van Antwerpen 'smorg. 9. Ite diligence rijdt van Zierikzee van de Schnithaven des morgens ton 11 '/2 ure, voor de beide afvaarten. Agent de heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A» de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2