N». 49 Woensdag 19 Junij. 1867 WOENSDAGEN ZATERDAG. - 4 Besturen en Administratiën Publicatie. Binnenlandsohe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen. PRIJS DER A D V E RT E NT IE IV. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 '6 regels f 1 behalve het zegelregt VEKSCHIJJfT: ABONNE M E NTS-P li Ij S. Per drie maanden f2,00Franco per post f2,25. Inien- ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sinorg. ijotiug lieer de Schutterij. Bubgemeksteb en Wethouders van Zierikzec maken bij deze aan de belanghebbenden bekend dat de alphabetische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage van ecu iegelijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeentevan Woensdag den 12 Junij tot Woensdag den 19 Junij daaraanvolgende, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem eenige personen of omstandigheden mogten bekend zijn die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan,moeten worden weggelaten zulks aan het bestuur kennelijk te maken Dat de loting voor de Schuttvrij tusschen de ingeschrevenen van dezen jare klasse 1867 zal plaats hebben onder toezigt eener commissie uit het bestuur, ten Raadhuize dezer gemeente, op Zaturdau den 22 Junij 1867 des namiddags ten 7 ure precies, wordende de belanghebbenden bij deze gelastzich ter plaatse en op dato voormeld te laten vindenteneinde aldaar voor de dienst der Schotterij te loten of zulks door behoorlijke bij de gedachte commissie bekendeaemagtigden te laten doen zullende voor hen die persoonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op vorenstaande wijze, hebben doen vertegenwoordigen door één der leden van de commissie worden getrokken. Dat dadelijk na den afloop der loting op voorschreven wijze, eene naloting zal plaats hebben, ten behoeve van diegenen welke tot de lotiDg verpligt zijnde buiten hon toedoen niet onder dezelve mogten zijn begrepen geworden alsmede ten behoeve dergenen, welke, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaande inschrijving, in de gemeenten zijn komen inwonen en der vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk de belanghebbende personen bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld om de redenen vaD vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zonden mogen maken, ter kenni8se van de genoemde commissie te brengen met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan ecnige onwetendheid tonde kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aaDge* plaktwaar zulk9 te doen binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee den 11 Junij 1867. En is hiervan afkondiging geschiedt ter plaatse waar het behoort den ll Junij 1867. De Burgemeester B. c caü De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee Overwegende dat de voorzorgen tegen brandgevaar kracht- dadig behooren te worden gehandhaafd. Gelet op de bepalingen der verordening tot voorkoming en blussching van braud: in deze gemeente, door dt*i Raad vastgesteld den 21 Julij en 5 November 1855. Op het voorstel van de Directie der brandweer. Hebben goedgevonden: 1. Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi of veld gewassen in deze gemeente te benoemen de heeren O L, KLOEK I P. CERARTS. C. VAN DEN BOUT K. A, VAN LANGERAAIt. aan vtelka keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om naar aanleiding van art. 21 der verordening tegen het broeijen van opgeslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de in- en opgezetenen te verstaan met de Directie der brandweer. 2. De in- en opgezetenen te herinneren aan de voorschrif- ten van meergemeld art. 2' Inideude: „Die in de bebouwde kom der gemeente of op de beide dijken tot aan het SR8, in eenig gebouwhooi of veldgewassen opslaan moeten gedoogen dat een of meer ijzers ter lengte van twee ellen of naar gelang der local.teit, daarin gestoken women, die zonder toestemming van brand- en hrnndspuit- wijkniet mogen worden verwijderd en ten n.. tijde voor hen toegankelijk moeten zijn. Indien hij oroeijing, naar mecning van deze. gevaar voor brand bestaat, n mcD gehouden hunne bevelen tot verwerking al» anderzina °P te volgen. Weigering of overtreding van eeu of ander wordt gestraft met eene boete van Uen gulden behoudens bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders, om ten koste van den weer- strevigen eigenaar, des noods met geweld, te doen verrig- ten wat zij in het belang der algemeene veiligheid noodig oordeelen. En zal deze tot een ieders informatie eu narigt worden geplaatst in de Courant terwijl afschriften zullen worden gezonden aan ieder der benoemde keurmeestersmitsgaders aan de Directie der brandweer respectivelijk tot aanstelling en uitvoering en aan den heer Commissaris van Policie met last om de naleving dezer bepalingen te handhavendaartoe uitgenoodigdde keurmeesters op derzelver rondgangen te vergezellen eu tegen de overtreders te verbaliseren. Gedaan ten raadhuize, te Zierikzee, den 14 Junij 1867 Burgemeester en Weihouders voornoemd, C J. FOKKER Weth. I B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. •»- In de Middelburgsché courant leest men onder anderen het volgende, (jeruimen tijd geledën sprak men reeds over de kanonisatie van Pedro de Arbües groot-inquisiteur van Spanje. Een berichtgever te Madrid betuigt zijne verbazing dat een man die zich door zijne wreedheden tot eene schande der mensch- heid heeft gemaakt thans te Rome heilig verklaard wordt. Onder zijne verdiensten die hem op zoodanige onderscheiding thans schijnen aanspraak te gevennoemt die correspondent ook deze op dat hij de uit vinder is van verschillende nieuwe methoden van pijnigen onder andere van de ijzeren punten, die men onder de nagels van de handen en voeten indreef van hen die men van ketterij verdacht om hen tot bekentenis te brengen van daden en gevoelens die hun misschien geheel vreemd varen. - Uit Tilburg schrijft men van 13 dezer. Voor 26 jaren vertrok zekere Obbens, als kanonnier naar de Oost. In 1863 ontvingen zijne bloedverwanten alhier de eerste tijding dat hij overleden was tengevolge waarvan alhier de gebruikelijke lijkdienst in de kerk voor den overleden kanonnier hoeft plaats gehad. Niet weinig verwonderd stonden zijne bloedverwanten en kennissen dezer dagen te zien toen zij den kanonnier, op wiens borst de gouden medaille en andere teekenen van moed en trouw prijkten op eene ridderlijke wijze de stad zagen binnenkomen. Weldra steeg de vreugde van bloedverwanten vrien den en buren ten top die in zulke omstan digheden moeijelijk te beschrijven is, doch het ontbrak er ook niet aan vrouwenpraatjes Uit het Land van Aliena schrijft men: In het vorige jaar waren de jonge varkens tot een rooit gekenden prijs geklommen en wel tot 11 f 16, welke dunrte liet ge volg was van het verbod van invoer uit plaatsen waar de veepest heerschte. Tot heden zijn die wetten en verordeningen nog niet inge trokken en is de invoer van jonge varkens uit Zuid-Holland verboden. Evenwel kunnen wij nu berigten dat de jonge varkens slechts 2 a f 3 gelden hóewei in het Land van Heusden en Altend geene varkenslokkerijen bestaan en deze uit Zuid Holland worden in gevoerd Men hoort daarentegen veel van bekeuringen op den invoer van hooi en stroo, tot inpakking van dranken ijzerwerk naar deze-plaatsen gezonden. Men schrijft uit Nijmegen van 14 dezer. Gisteren had in de nabijheid dezer stad op de rivier de Waal een droevig voorval plaats. De jongeling H. M. op de baggermachine bezig zijnde de machine te smeerenhad door het uitglijden van de ladder waarop hij zich bevond, het ongeluk in de in volle werking zijnde machine te storten waarin hij letterlijk werd verpletterd. Gisteren is bij den heer Triebeis, kanton- regtereen naamlooze brief bezorgd inhou dende f 1800 in bankpapier zijnde een gedeelte der onlangs ontvreemde gelden van den kapitein-kwartiermeester van het 3de regement vesting-artillerie. Men meldt nit Almelo ?an 13 dezer. De (berigten welke omtrent den vermoedelijken moord op het erve Lohuis te Notter in omloop zijnzijn talloos, gelijk men dat bij eene zaak van zoo afschuwelijken aard als deze verwachten kar. daaronder zijn ook vele geruchten die kennelijk worden uit gestrooid om der justitie het spoor bijster te maken. Wij laten hier volgen datwaarvan de waarheid niet in twijfel kan wor den getrokken. Vooreerst moeten wij terue nemen ons vroeger berigt dat de verslageue met den verdachte in het huwelijk zoude treden teaen den zin barer ouder9 wel hebben de laatsten toen de vrijaadje vóór ca. 5 jaren een aanvang nam die aan hunne dochter ontraden maar in de laatste jaren haar daarin niet gedwarsboomd. De verslagene, thans 25 jaren oud wa9 sederteenige maanden zwanger; het huwelijk was bepaald op 31 Mei jl, en vau haren kant was daarop alles voorbereid wat uitzet en bruiloft betreft toen zij in den morgen van Hemel vaartsdag (30 Mei) door hare huisgenooten levenloosgevonden werd in de schuur bij hare woning, liggende op de knieën met de vingertoppen aan den grond terwijl een touw dat aan eene dwarsrij was vastgemaakt eu om haren hals geslagen haar hoofd dat op zijde hing, ondersteunde. Hare huisge nooten en een. paar huurlieden die toegeschoten waren op het gegil en gekerm bij de ontdekking van het lijk aange heven, dachten aan zelfmoord en kwamen overeen om -do eer der vewannde zelfmoordenaarsler te redden door te vertellen, datzij, hoewel buiten'shuis dood gevonden, haren natuur lijken dooJ was gestorvenwaarschijnlijk ten gevolge der vallende ziektewaaraan zij in vroeger tijd lijdende was geweest. Inmiddels wees op denzelfden dag het pnbliek gerucht baren minnaar aan als den bewerker van haren dood naar men zegt ten gevolge van uitdrukkingen door hem den vorigen dag gebezigd. Dit publielk gerucht is eerst later doorgedron gen tot het sterfhuis. De vermoedelijke dader is 11. Zaturdag op bevel der regtbank, alhier in hechtenis genomen en heeft, daarbij eene koelbloedigheid aan den dag gelegddat iedereen verbaasde. Al is hij onschuldigzoo blijft toch onbegrijpelijk zijne ongevoeligheid voor de schande die hem werd aangedaan Het lijk der verslagene, dat Maandag 3 Junij op het kerkhof te Rijg9en, (onder welke gemeente de buurschap Notter kerkelijk ressorteert) was begraven, is eeue week daarna opgegraven en door deskundigen welke de regtbank te Deventer benoemd heeft in tegenwoordigheid van deze geschouwd. Naar men ons verzekert, zijn teD gevolge van de ijverige nasporingeu der justitieeen groot aantal directe en indirecte aanwijzingen van schuld ten laste van den verdachten M. aan het licht gekomen. (H) Aan de schelknop van een buitenver- blijft in de onmiddellijke nabijheid van Ant werpen en bewoond door mevrouw Bosschaert, vond men een paar dagen geleden een zak gehonden waarin zich eene duif bevond. Deze had een briefje aan den haH, waarin van de be woonster werd gevorderd dat zij een couvert met t»ee bankbiljetten van duizend franken aan den hals der duif zou binden onder bedreiging hare woning anders in brand te steken. Mevrouw Bosschaert in plaats van aan den eisch te voldoengaf kennis van bet gebeurde aan de politie. Deze zette op ile hoogste pun ten in den omtrek wachtposten uitdaarop liet men de duif vliegen zij nam de richting van Borgerliout en men heeft alle uitzicht den schrijver van den brandbrief te ontdekken. Uit Antwerpen meldt men van 12 dezer. !>e stationschef Langlé is gisteren avond ten 6 overleden zonder weêr bijgekomen te zijn De eerste kogel heeft de hersenkas doorboord, de tweede heeft hem aan de wang getvond. De moordenaar was met twee revolvers ge wapend die hij twee jaar geleden had gekocht én dikwijls bij zich droeg. Ais machinist aan den staatsspoorweg was hij wegens een 'oogziekte naar het hospitaal te Leuven ge zonden. Na zijn genezing had hij te vergeefs om zijne herplaatsing verzocht De weigering van het bestuur het vruchtelooze zijner aanzoeken hadden hem tot wanhoop gebragt. Hij was met zijne kinderen tot de diepste armoede vervallen. Meermalen had hij aan gekondigd zich op den heer Langlé te willen wreken, wien hij zijn rampspoed verweet en zich vervolgens van kant te maken. Gisteren vond hij den stationschef alleen in zijn kabinet en bragt hij zijn vreeselijk plan ten uitvoer. Een broedermoord is hier gepleegd De twee oudste zonen van een schoenmaker leefden reeds lang in onmin. De een is een werkzaam man getrouwd goed werkman de ander is ongetrouwd en een deugniet Gisteren kwam deze laatste dronken thuis en zocht twist met zijn broeder die in een aanval van woede zijn schoenmakersmes greep en er zijn tegenpartij een steek meê toebragt. De gewonde werd stervende tiaar het gasthuis gebragtde dader is gearresteerd. DUITSCHLAN D. Weenen 12 Julij. De begrafenis der aartshertogin Mathilda had gisteren namiddag tusschen 4 en 5 ure plaats. 's Nachts was het lijk van lietzendorf naar Weenen ver voerd en in de keizerlijke kerk op een katafalk geplaatst. Ten 12 ure werd de kist gesloten. Alle klokken der kerken in stal en voorsteden werden van 12 tot 1 ure geluid. Om 2 ure 's namiddags werden de urnen met het hart en de ingewanden van het paradebed genomen en vervolgens werd het hart naar de Loretto-kapel gebragt. Voorts werden de ingewanden in de Stephanus- kerk bijgezet. Ten 4 ure volgde de eigenlijke ter aarde bestelling onder het gelui van al de klokken der residentie werd de kist van het parade bed genomen en naar den prachtigen lijkwagen, gedragen met zes schimmels bespannen. De Capucijnerkerk was met zwarte drapeiiën behangen en schitterend verlicht. In 't mid den bevond zich een katafaik tot ontvangst van de kistom welke 40 kolossale was kaarsen brandden. Intusschen hadden de leden der keizerlijke familie de ministers de hof- en staatswaar- digheid-bekleeders enz. zich naar de kerk begeven. De stoet naderde zeer langzaam '4oodra de lijkwagen aan den hoofdingang der Capucijnerkerk was gekomen werd de kist er afgenomen door de officianten aan de spits der geestelijkheid ontvangen in de kerk gedragen en op den katafalk geplaatst Pleg- tige inzegening. De kist werd naast die van de moeder der ontslapene de aartshertogin Hildegardebijgezet. Over vijven was alles afgêloopen. Nagenoeg 60,000 meuschen woonden de plegtigheid lij. Men zal zich herinneren dat aan Oskar Becker die indertijd een moordaanslag op het leven van koning Wilhelm van Pruissen waagdena den slag bij Köninggratz op voorspraak van den in de nabijheid van Dresden wonenden geestelijke Weber gratie werd verleend, waarop hij naar Amerika uit tveek. Thans wordt van daar berigt dat Becker krankzinnig geworden en reeds in een geneeskundig gesticht opgenomen is. Deze omstandigheid zoo merkt een Duitsch blad op wettigt niet weinig het vermoeden dat Becker ook ten tijde dat hij den heilloozen aanslag deed in een toestand van waanzin verkeerde.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1