SCIIAAKSTRIJD Advertentiën. üurgerl. Standte Zierikzee. Zeetijdingen, Beurs- en Marktberigten Verveer-middelen lasten. Deze nam die opdragt zeer bereid willig op zich en eenige oogenblikken later kwam graaf Schouvaloff het rei;u voor de depêche bij den stationschef brengen dezen daarbij mededeelende dat de persoon door wien hij het telegram had laten bestellen niemand anders was geweest dan keizer Alexander II. GROOT-BR1T1ANNIEN. Blijkens de Sunderland Herald zal bij gelegenheiddal het Hendon-dock te Sun derland geopend zal worden de Nederland- sche regering hare belangstelling aan den dag leggen ten opzigte van dit feit door een of twee oorlogschepen daarbij tegenwoordig te doen zijnzoo althans geene onvoorziene omstandigheid dit verhindert. In eene steenkolenmijn nabij Washing ton on the Wear, heeft 11. Vrijdag een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Terwijl namelijk een lOtal arbeiders werd opgeheschen, verliet de oppasser de stoommachine waarvan het gevolg was dat de ketting brak zoodra de kooi met de machine in aanraking kwam en al de ongelukkigen 250 ellen in de diepte stortten en op de plek dood bleven. De Nil uit Alexandrië verhaalt, dat onlangs een oude inwoner van de provincie Fanysam aan den onderkoning verlof gevraagd heeftom in den tuin van een oud Coptisch klooster opgravingen te doen daar hij in oude handschriften verhalen gevonden had aangaande een schatdie daar verborgen zon zijn. De onderkoning stond het verzoek toe, en beloofde den geloovigen zoeker een derde van wat hij zou vinden. Het werk ging aan en leverde een hoe veelheid goud deels in staven deels in oude muntstokken op. ter waarde van ongeveer.. vijftig millioen francs zegt men. De onderkoning per telegraaf gewaarschuwd, heeft zich terstond naar de plaats van den vondst gespoed. Een ander heeft zich nu herinnerd op den obelisk van Luxor iets gelezen te hebben van een groote geldkist die koning Amenophis XXXVII op reis verloren had. De Fransche maatschappij tot exploitatie van de Great Eastern heeft failliet gemaakt. Er is alweder een andere Engelsche maat schappij op touw die met grooter kapitaal gelukkiger hoopt te zijn in de exploitatie van het groote schip op de vaart tusschen Amerika en Europa. Men meldt uit New-York van 20 Mei. Het jaargetijde is ditmaal ten achteren, doch juist dit belooft ons een buitengewonen oogst, en wij zullen dien noodig hebben om de levensmiddelen eindelijk weder eens op billij ker prijzen te zien. Er is thans wel geen land waar die zoo duur zijn. Zeker het dag loon is hier tevens enorm gestegen doch dit kan niet altijd duren en het werkvolk tracht nu dit dagloon te vermeerderen door den werktijd op slechts acht uren per dag te willen stellen. De poging heeft aanleiding gegeven tot onrust hier en daar in het wes ten doch schijnt toch mislukt te zijn. Men begint vrij algemeen te vinden dat de inflatie niet altijd kan voortduren en ofschoon in het algemeen de tijden niet zoo slecht zijn voor de honderden ja duizenden die alleen van speculatie bestonden gaat de klagt vrij alge meen uit dat zij hunne gemaakte winster, zien verdwijnen. Verre dat dit echter een onheil voor het land zou zijn mag men het beschou wen als de eerste stap die van toenemende soliditeit getuigt en die gevolgd zal worden door een terugkeer tot redelijker prijzen dan wij nu sedert vier jaren hier gehad hebben. JONGSTE TIJDING EN. Weenen 6 Junij. De Wiener Abendpost deelt het volgende medeDe keizer heeft bevolen dat niettegenstaande het overlijden van aartshertogin Mathïlde, de krooning op 8 dezer zal plaats vindenalleen zullen alle feestelijkheden vervallen. Hetzelfde blad herhaalt dat aangezien de treurige berigten nopens het lot van keizer Maximiliaan nog door geene depêche van den Oostenrijkschen gezant te Washington beves tigd zijn er allezins hoop is dat de gevreesde ontknooping niet heeft plaats gehad. Berlijn 6 Junij De Nordd. Ztg. meldt dattot regeling van de tolrelatiën met de Zuid- staten, medio Junij te Berlijn eene bijeenkomst van commissarissen zal plaats hebben. Iets over «le Gasverlichting. De kunst om met gas te verlichten is van Franschen oorsprong. Philippus Lebon inge nieur van de bruggen en wegen was de eerste, die reeds tusschen 1785 en 1786 op de gedachte kwamom de brandbare gas soorten die gedurende de verbranding van hout worden voortgebragttot verlichting onzer gebouwen te doen dienen. In het VII jaar der republiek maakte hij zijne ontdekking aan het instituut bekend en op den 6 vendé- miaire van het jaar VIII (September 1800) nam hij een octrooi van uitvinding. In de maand thermidor van het jaar IX (Augustus 1801) gaf hij eene memorie in het licht, onder den navolgenden titelThermolampen of kagchelsdie warmte geven met weinig kosten verlichten, en die, benevens verschei dene kostbare producteneene beweegkracht opleveren die op alle soorten van werktuigen kan worden toegepast. In zijne eerste toestellen distilleerde Lebon hout om het gasde olie de teer en het brandig houtzuur te verzamelen maar zijn geschrift gaf de mogelijkheid op om die vette zelfstandigheden te distilleren. Men kan alzoo zeggendat deze beroemde ingenieur de geheele uitbreiding waarvoor deze nieuwe tak van nijverheid vatbaar wasreeds had vermoed en aangewezen. Van 1799 tot 1802 nam Lebon met zijne toestellen een groot aantal proeven. Zijne eerste thermolampen werden te Havre gebe zigd. Hij wilde het gas tot verlichting van den vuurtorenen de teer bij de marine gebruikt hebben. Maar het gas, dat hij verkreeguit kool-waterstof en kool-oxyde bestaande gaf zeer weinig lichten ver spreidde omdat het niet gezuiverd was eenen ondragelijken stank. De speculanten en het algemeen stelden slechts zeer weinig belang in deze ontdekking, die later eene zoo belangrijke uitbreiding zoude ondergaan. Lebon was genoodzaakt deze onderneming te laten varen en ging naar Versailles alwaar hij nabij de water leiding van Marly eene fabriek van brandig houtzuur oprigte. Het gas dat zich hierbij ontwikkelde diende even als in de heden- daagsche fabriekenom da ketels te ver warmen. Na den dood van Lebon die door de onverschilligheid zijner medeburgers zeer was nedergedrukten die zich door zijne onder nemingen ril den grond geholpen had was er niemanddie zijnen belangrijken arbeid voortzette. Maar de Engelschen maakten zich met verstand zijne denkbeelden ten nutte en beijverden zich om dezelve ten uitvoer te brengen. Windsor hield zich bezig met de verlichting van gebouwen straten en openbare pleinen door middel van het gas uit de steenkolen verkregenen gaf geschriften in het licht waarin hij de eer dezer belangrijke ontdekking aan zich zeiven toeschreef. Maar het is gebleken dat het eerste octrooi of patentvoor deze zaak in Engeland aan Windsor afgegeven, van den 18 Mei 1804 dagteekent dat is vier jaren later dan dat hetwelk Lebon in Frankrijk genomen had. De Leuvensche hoogleeraar Mincklers heeft niet veel meer regt op de eer dezer uitvin ding ofschoon hij volgens Ch. Morren in 3 784 de wijze bekend maakte om het gas uit de steenkolen te trekken want het oogmerk van den Belgischen hoogleeraar was alleen om het tot de opstijging van luchtbollen en niet tot de verlichting te bezigen. Er kan dus geen de minste twijfel bestaan omtrent den eersten uitvinder; hij behoort onbetwistbaar aan Frankrijk. Intusschen is het billijk te erkennen dat de Engelschen met regt aan spraak kunnen maken op de talrijke verbete ringen en de vernuftige handelwijzen die van deze kunst eenen belangrijken tak van nijver heid gemaakten gediend hebben om haar snel over geheel Engeland het vasteland ja zelfs tot in de nieuwe wereld te verspreiden. (Wordt vervolgd.) TUSSCHEN A. EN Z. Wit zet voor. 38 8te zet Wit A 2 op A 4. Antwoord Zwart E 7 op G 7. Zoodat de stand der partijen is als hier onder aangeduid. ABCDEFGH De Griffier G. van WAGE zal ten verzoeke van zijn principaal op Dingsdag 11 Junij 1867 's voormiddags 10 uur, op de Hofstede van den Heer JOH. de VLIEGER onder Westen-Schouwenom contant geld,, publiek verkoopen, de navolgende Strandgoederen. Een SLOEP, 8 WATERVATEN en eene groote partij WRAKHOUT. Aan de daarbij belanghebbenden wordt door deze kennis gegevenals dat de gewone wekelijkse/te Con tributie voor het Begrafenisfonds „T o t Nut van 't Algemeen, zoo mede die van het Begrafenisfonds voor Kinderen een aanvang zal nemen te rekenen van af den 10 Junij e. k. Zierikzee 6 Junij 1867. Namens het Bestuur De Boekhouder HOOGSTRAATE. van 31 Mei tot en met 7 Junij 1867. Geboren. Een zoon van M. v. Westen en C. v.d. Jagt. Een zoon van C. J. Elsevier en J. v. d. Velde. Een zoon van J. Botvliet en E. Jaspers. Eene dochter van L. Nijs en M. Verlinde. Eene dochter van C. den Boer en M. Koole. Gehuwd. A. Brandenburg jm., en C. v. d. Jagt, jd. P. van Datnme jm., en M. van Klooster jd. M. Doeleman jm en M. de Waardt jd. Overleden. E. de Bie oud 63 j. ongeh. d. A, Zegersoud 7 j z. H. H. Ruhaak oud 42 j. man van N. Koole. Zierikzee Gearriveerd 1 Junij.Ellen StuwartA. Schaw, Baltimore, 4 AlexanderA. Vicco Falmouth beiden naar Rotterdam. 4 Temperance T. Keams Runcorn Dordrecht. 4 Isabella, Ed. Storm, New-Castle. Brouwershaven, Gearriveerd 4 Junij. Baltimore J. O. Meijer, Baltimore, 4 County of ButeJ. Battersby 4 Lichtstraal P. Wierikxbeiden van Banjoewangie 4 Glenmore W. H. Griffiths 4 Solo G. N. Ercken beiden van Callao 4 Scandia C. Olsen Malaga 6 Harkaway, E. Hitchins, Banjoewangie, 6 Johann Wilhelm, A. H. Ludie New- York 6 BlencathraP. PhilipsJamaica allen naar Rotterdam. Per het schip Lichtstraalkapitein P Wierikxzijn als passagiers van Java aan gebragtde heeren Vijzelaar echtgenoot 6 kinderen en een Javaansche bediende Lüdikingechtgenoot 4 kinderen en eei Javaansche bediende mevr de wed. dl Haan2 kinderen en een Javaansche be diende mevr. de wed. van der Beek en dl twee jonge heeren van der Zwaan. Prij: Nederl. Belgie. Spanje. Portugal Rusland. Polen, Pruissen- Oostenr. Mexico. Grieken!. Turkije. zen der Effecten te Amsterdam, den 5 Junij 1867. Werkel. Schuld. 21/, pet, dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/, Ned. Hyp.-Bank 47s Cert bij Rothschild. 2'/a Obligatien. 2*/s Obligatien. 3 Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actien. Aandeelen 1835. Obligatien 1859. Obl. Met. Oude. dito. dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatien. Obl. Geldl. 1825. Binnenl. Oblis, 5 5 27, 5 5 5 5 5 55 65'/, 857» 337, 417» 94 184'/, 47 23'/, 66 '/3 52'Via 137. 30 7a. Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 6 Junij 1867. De Ned. Mudde. De Ned Mudde. Oude Tarwe 1866/ 13,50'Paardenb. 7.00- Nieuwe dito 1867 - 12.75;Witte boon. - 10 0<> Afwijkende dito - O.OOÏBruine dito - 11.00 Z.-Zomer dito - 00,00 Gr. Erwten - 00,00 Ordinaire dito - 0 00 Groene dito - 9,00 Rogge - 9,50 Gele dito - 0,00 Winter Gerst - 7,75 Koolzaad - 12,50 Zomer-dito - 7,25 Zaai-Lijnz. - 00,00 Haver - 3,25 Slag-Lijnz. - 00,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 6 Junij 1867. Teelt 1866. Twee en een, 1ste kw. blank 17,50 18,00 Twee en een, middelb. dito - 16,50 a 17,00 Twee en een, mindere dito - 00,00 d 00,00ls Een en een, 1ste kw. blank - 17,50 18,00^- Een en een middelb. dito - 16,50 a 17,00~£ Een en een mindere dito - 00,00 d 00,00^ Onberoofde 1ste kw. blank - 17,50 d 18,00^ Onberoofde, middelb, dito - 16,50 d 17,00o Onberoofde, mindere dito - 15,00 d 15,50*" Muilen - 0,00 d 0,00 Middelbare dito - 0,00 d 0,00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Vav. Middelburg Zondag 11 Van Rotterdam Zondag 9 'smidd. 12, 11 12, De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: I Van Rotterdam.: des maandags, woensdags en I des dinsdags donderdags en- vrijdags 's morg. 8 ure. zatnrd. 'smorg, u. 8,30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen, des morgens ten 10 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens ten 10V2 nre voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Stoombootdienst Telegraaf. Dagelijksche dienst met uitzondering van Zondag Van Rotterdam smorg. 10, Van Antwerpen 'smorg. 9. De diligence rijdt van Zierikzee van de Schuithaven, des morgens ten 11 ure, voor de beide afvaarten. Agent de heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A* de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2