tl0. 46 Zaterdag 8 Junij. WOENSDAGEN ZATERDAG. Binoenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE CODRAN PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels i f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: L AB O N n E M E T SP Rij S. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'sinorg. Zibrikzee 7 Junij. Bij Z. M. besluit is aan M. W Jde Visset', notaris binnen dit arrondissement vergund zijne standplaats van de gemeente Oud-Vossemeer over te brengen naar de gemeente Tholen. Z M. beeft goedgevonden de stattiten van de vereeniging „Nederlandsche Typographen- htöhd'', gevestigd te Amsterdam, goed te keuren en de vereeniging mitsdien als regt's-; persoon te erkennen. Het wetsontwerp tot regeling der sc.huft'efj rijen is in de zitting der Tweede Kamer vaft jl. Dingsdag met 37 tegen 34 stemmen aan genomen. Met het voorstel der regering om het hooger beroep van de vonnissen der schuttersraden aan de regtbanken op te dragen heeft do kamer zich vereenlgd. De heer van der Maesen de Sombreff heeft van zijn voornemen om aan de regering de overlegging van stukken betrekkelijk de Luxemburgsche aangelegenheden te vragen afgezien. Den 4 Julij a. s. zal te 's Gravenhage worden aanbesteed het bouwen van 21 wachters woningen voor het gedeelte van den spoorweg van Bergen op Zoom tot Goes tusschen de Ooster-&chelde en Goes. Naar men verneemt heeft Z. M. bij een dezer dagen genomen besluit de opheffing van eenige vestingen bepaald o. a. van MaastrichtVenio en Bergen-op-Zoom. Het fraaije schroef-stoom-oorlogschip Kai-Yoo~mar te Dordrecht gebouwd door de heeren C. Gips en Zonen voor rekening van het Japansche gouvernement, is den 13 April 11. onder bevel van den luit. ter zee 1ste klasse van de Nederlandsche marine J. A. E. Dinaux van Vlissingen laatst van Rio-Janeiro te Yokohama aangekomen. Schip en machineriën waren in goeden staat. De epidemie van zoogenaamdeo rooden hond die sedert eenigen tijd in de omlig gende gemeenten van Oostburg meer of min der onder de kinderen heerscht is nu ook in die gemeente uitgebroken. Gelukkig schijnt deze ziekte aldaar nog van een goedaardig karakter te zijn zoodat de lijders vrij spoedig herstellen en nog geene daaraan overleden zijn. Men meldt uit 's Gravenhage van 3 dezer De zeer drukkende warmte die gisteren heerschteheeft op eenige personendie zich op straat bevonden een nadeeligen invloed gehad. Zij vielen namelijk in onmagt. Onder hen bevonden zich drie zonen van Mars, die deel uitmaakten van de kerkparade. Dit Westland meldt men van 3 dezer. De gunstige staat, waarin zich de gewassen bevinden belooft na den milden reo'en van dezen morgen waaraan groote behoefte be stond nog te verbeteren- Vlas en aard appelen vooral staan voortreffelijk. Men schrijft uit Bangert onder Hoorn van 2 dezer. Zelden hebben de aalbessen die het grootste bestaan der bewoners onzer streek uitmaken zulk eenen oogst beloofd als ditmaal. Ook de wortelen die in onzen omtrekzulk een goeden naam hebben staan uitmuntend en beloven een ruimen oogst. In het algemeen staan alle veldvruchten schoon en de hooilanden rijk. Dit Leeuwarden schrijft men van 3 dezer. Een kastelein nabij deze stad is door de arrondissements-regtbank veroordeeld tot cel lulaire gevangenisstraf voor den tijd van eene maand en geldboete van f 250 wegens het houden van veemarkt op zijn land. Men verneemt dat eenige geachte inge zetenen van Amsterdam het voornemen hebben opgevat eene photogenische gas-maatschappij op te rigtenwaarvan de hoofdzetel hier gevestigd zal zijn met vertakkingen door het geheele rijk. Alle uitvindingen der laatste tijden op het gebied dezer oeconomische verlichting-methode zullen door de maatschappij toegepast worden. Voor stad en land voor groote en kleine gemeenten is eene goedkoope gasverlichting van overgroot belang en met belangstelling zien wij nadere berigten te gemoet. Uit de Utrechtsche Courant verneemt men dat de minister bepaald heeft dat ook de vrouwen tot het examen van leerling- apotheker zullen, kunnen worden toegelaten terwijl aan haar dezelfde eischen zullen gedaan worden als aan de mannelijke examinandi. Vele geneesheeren ten platte lande zullen hierdoor zeer gebaat wordendaar hun vrouwen of dochters thansna afgelegd klein examen die diensten zullen kunnen doen die de wet aan leerling-apothekers toestaat en die gerust ook aan vrouwen kunnen overgelaten worden terwijl zij anders expresselijk een deskundige voor die geringe diensten zouden hebben moeten aannemen. Eveneens heeft de minister besloten dat de leerling-apothekers volstaan kunnen met blijken te geven dat hij of zij de in Latijn geschreven of gedrukte recepten oordeelkundig kunne lezen en verstaan waarbij ingetrokken wordt het sub. 2 bepaalde van de beschikking, genomen 23 Junij 1866 no 258 Men meldt uit Brussel van 4 dezer. De datum der feesten die t" Wimbledon ter eere van de Belgische burgerwacht zullen worden gegeven is thans vastgesteld. Zij zullen den 12den Julij aanvangen en tot den 22sten dier maand duren. De feestelingen zullen te Antwerpen of Ostende door Britsche admiraliteitsschepen afgehaald en naar Wool wich overgebragt worden. Op verzoek van het Engelsche comité zullen slechts 1000 manschappen onzer garde civique tot de feesten kunnen worden toegelaten. Het archeologische congres dat eerlang te Antwerpen zal bijeenkomenvindt ditmaal vrij wat minder deelnemers dan zich een jaar geleden deed aanzien. Ook hier doet zich de invloed der Parijssehe tentoonstelling gevoelen* De voorloopige concessionarissen van den spoorweg van Antwerpen naar Do aaide heeren gebr Riche alhier zijn voornemens die zaak thans krachtig door te zetten. Men weet dat door die lijn eene kortere verbin ding dan de thans bestaandetusschen Amsterdam Rotterdam enz. eenerzijds en Parijsanderzijdszal worden tot stand gebragt. Uit West-Indie zijn de volgende berig ten ontvangen. „Het Gouvernementsblad geeft bet verhaal van een treurig ongevaldat bij het vertrek der Fransche stoomboot plaats vond. Zij is namelijk tusschen de plantages Jagtlust en Dordrecht met zooveel kracht tegen den kolonialen schoener Saramacca kapitein A. van der Stroom aangevaren dat de voor steven der stoomboot zich een weg baande tot aan het hoofd van het groote luik. Een gedeelte der bemanning van den schoener redde zich door aan boord van het stoomschip over te klimmen ook de zoon van den kapi tein werd door behulp van zijn vader en anderen op deze wijze gered doch de vrouw van den gezagvoerder viel bij. die poging in de rivier en verdronk. De kapitein de bootsman en een Chinees die met nog vier vrouwen aan boord gebleven waren werden door de sloep van het stoomschip gered van de vier vrouwen kon er slechts ééne gered worden de anderen verdronken. Eer Je geredden het stoomschip aan de forteres Am sterdam verlieten werd aan boord eene collecte ten hunnen behoeve gehouden die 149 francs opbragt. Er worden maatregelen genomen om het gezonken vaartuig weder op te halen." (R. C.) DUITSCHLAND. Berlijn 2 Junij. Men verneemt dat het lid van het huis der afgevaardigden graaf v. Potulicki zich heeft doodgeschoten. i)e overledene was gefortuneerd de reden van zijn vvanhopigen stap is nog niet bekend Men meldt uit Ems van 31 .Mei. Eergisteren had hier een zeer treurig ongeval plaats Graaf v. Kielmannsegge op zijn land goed het slot Stein in Nassau residerende, maakte met zijne vrouw een rijtoer en mende zelf van den hoogen bok. Digt bij Ems schrikten de paarden voor een kar en gingen op hol De graaf bezeerde zich zoodanig aan het hoofd dat hij gisteren nacht onder hevige smarten overleden is. De koetsier is ook gekwetst het rijtuig geheel verbrijzeld de paarden doodalleen de gravin is als door een wonder ongedeerd gebleven. De veron gelukte werd op een baar van Dausenau naar Nassau gedragen terwijl de gravin er te voet naast liep een kan in de hand om het voorhoofd van haar echtgenoot onophoudelijk koel te houden. Dr. Döring van hier werd onmiddellijk gehaald en verklaarde dadelijk dat de dood binnen eenige uren onvermij le lijk was. Naar men uit Hannover schrijft is bevel gegeven om de voormalige Hannov-r- sche officierendie noch hun ontslag van koning George hebben aangevraagd noch in Pruissische dienst zijn getreden uit het iaud te verwijderen. Het aantal officieren bij deze categorie bedraagt 80. Aangaande den brand te Brody in Oostenrijk wordt van daar van den 25 Mei gemeld „Na een tijdverloop van acht jaren werden wij gisteren weder door een vreeselijken brand getroffen. Te 5 uren des namiddags van den 23 braken de vlammen door eem? tot nu toe onbekende oorzaak in eene naauwe steeg uitdie geheel uit houten huizen be stond. De vlammen namen spoedig toe waartoe de hevige wind niet weinig bijdroeg. Er heerschte de gr ootste verwarring en men wist niet waar men het eerst met blussclien een aanvang zou maken. Binnen een uur tijds stond een geheel kwartier der stad in brand zoodat vele aanzienlijke gebouwen eene prooi der vlammen werden waaronder de beide synagogen het hospitaal enz. Binnen den tijd van 15 uren waren 700 huizen in de asch gelegd en 4000 menschen zonder dak, terwijl 10 menschen den dood vonden." Men beschouwt den toestand van de aartshertogin Mathilda als hopeloos daarbij komt de onzekerheid waarin men verkeert omtrent het lot van keizer Maximilliaan dit, een en ander is oorzaak dat ten hove een zeer bedrukte stemming heerscht. Uit Petersburg meldt men dat op de Newa nog steeds ijsgang plaats heeft. Men meldt uit Hannover dat de koningin Marie eerlang Marienburg zal ver laten en zich voorloopig zal vestigen op hei kasteel Hammerstein in het vorstendom Alten burg. Zij zal daar de nadere besluiten van haren gemaal afwachten. Volgens berigten uit Hietzing is het niet onwaarschijnlijk dat koning George eerlang zijne residentie naar Engeland zal overbrengen. Dezer dagen is te Nep-Huckow (Meck lenburg) een IsraëlietLevin Marcus genaamd, in den ouderdom van 116 jaren overleden. F RANRRIJK. Parijs 2 Junij. Heden avond is er diner aan het Russische gezantschap hetwelk dooi den keizer en den czaar zal worden bijge woond. De keizer, de keizerin, de czaar. de beide grootvorsten en de overige gasten des keizers zullen heden avond het bal, dat de prins en de prinses Mouchy geven met hunne tegenwoordigheid vereeren. Men meldt uit Parijs van 5 dezer. Koning Wilhelm is aangekomen. Hij is ont vangen door den keizer en de ministers. De zelfde pligtplegiugen hebben plaats gehad aL bij de aankomst van den czaar en de menigte was even groot. De dagbladen van Cherbourg gewagen van een waarschijnlijk bezoek dat keizer Napoleon met den czaar aan die haven zai brengen waar den 5den of 6den Junij het Russische gepantserde eskader zich met het Fransche zal vereenigen Uit Sardinië meldt men dat de sprinkhanen den geheelen oogst hebben vernield. Toen de spoortrein waarmede de keizer van Rusland zich naar Parijs b^gaf gedu rende eenige minuten aan het station van Namen stil hield heeft zich daar een niet onaardig incident voorgedaan. Er was aan dat station een telegram voor graaf Schouvaloff adjudant van den 'czaarontvangen. De stationschef zocht den geadresseerde op, maar daar het reisgezelschap de waggons had ver laten en allen burgerkleederen droegen ging dit niet gemakkelijk. Daar de tegenwoordig heid van den stationschef elders vereischt werd en hij zijn tijd niet met zoeken wilde verliezen verzocht hij een der heeren zich met de bezorging der depêche te willen be-

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1