SCHAAKSiRIJD Besseu-Genever en Likeuren TUSSCHEN A. EN Z. Advertentiën. B. W. UCHTMAW, EVANGELISATIE Beurs- en Marktberigten MHavenstvaaij 'Zonen AALBESSEFWIJA THEE-SOORTEN rgerl. StanclteZierikzee. Zeetijdingen. 2H3ste Staats-Loterij. Vervoer-middelen vergezeld van prins Gortschakoff vooral ten doel zal liebben om de schikking tusschen Rusland en Frankrijk nopens de zaak van Crela ie bevestigen. Indien de mogendheden overeenkwamen om gezamenlijk de middelen te overwegen ten einde het bloedvergieten in Creta te doen ophouden zou eerlang te Konstantinopel eene conferentie gehouden worden. Maar indien de Cretenzische zaak slechts de inleiding van een nieuw onderzoek der Oostersche quaestie was zou er meer dan eene eenvoudige conferentie bijeenge roepen v,-orden. Dit zou een te Parijs ver gaderd congres zijn, aan hetwelk opgedragen zou worden om de bepalingen van 1856 te herzien en men zegt dat in dit geval al de Europesche mogendheden uitgenoodigd zouden worden om er zich te doen vertegenwoordigen. Men ziet dat wij voor een oogenblik vrede lievende uitzigten voor ons hebben. De krijgstoerustingen worden voortgezet op groots schaal zoowel ter zee als te land. Indien het tot een oorlog met Pruissen ge komen waredan zou de zeemagt geroepen zijn geweest om eene groote rol te spelen, en mogt het eenmaal nog er toe komen dan zal dit wel weder het geval zijn. Binnen twintig dagen heeft het departement van marine tot aanschaffing van allerlei materieel 40 miilioeu francs uitgegeven. Seta ovep de fiioolstofzuur. Er bestaan middelenwaardoor men het indringen van koolstofzuur in de kelders 5 die met dat gebrek behebt zijn kan te keer gaan. Men moet de spleten in de muren zorgvuldig digteu deze zelfs over hare geheele oppervlakte met eene laag watermortel be pleisteren en eenige duimen onder den grond eene laag taaije goed ineen geslagen klei leggen die men vervolgens met insgelijks goed aangestampte aarde bedekt. Het is ook goed twee togtgaten in de beide uiteinden van den kelder te maken het eene aan de zuid-, het andere aan de noordzijde, ten einde er eene gestadige luchtstroom door den kelder plaats hebbe. Eindelijk in plaats van dit laatste middel kan men zich bedienen van eene buis zoodanig geplaatstdat de onderste opening uitkomt in den kelder, en de bovenste in genen schoorsteenwaarvan zij een zeker gedeelte moet doorloopen om zich te kunnen verwarmen. Hierdoor stijgt de bedorvene lucht onophoudelijk in de buis, en wordt vervangen door de zuivere buiten lucht die door den ingang toestroomt; deze doortogt echter gaat goed in den winter maar staat des zomers bijna geheel stiluit hoofde van den hoogen warmtegraad der buitenlucht. Ook is de eerst opgegevene wijze volstrekt noodzakelijk indien men de onderaardsche plaatsen volkomen wil zuiveren. Alle wateren die op de oppervlakte van den aardbol stroomen houden eene grootere of kleinere hoeveelheid van dit gas opgelost; vele worden er gevonden die er zoodanig mede bezwangerd zijn dat zij eenen zuur- achtigen smaak hebben en de eigenschap bezitten van sterk te schuimen. Zij zijn bekend onder den naam van zuur- of gas- achtige minerale wateren. Deze bronnen worden overvloedig in bijna alle landen aan getroffen die van Seltz PyrmontSpa Pougues Chfiteldon enz. zijn genoeg bekend. Opmerkelijk is hetdat verscheidene warme bronwateren het bevatten zoo als die van Vichy Mont-Dore, enz. In dit geval kan men deszelfs aanwezen niet anders ver klaren dan door aan te nemen dat het bij eene aanmerkelijke drukking is opgelost. Hetgeen deze meening bevestigt is dat deze watersoorten derzelver koolstofzuur terstond verliezen zoodra zij met de lucht in aanra king komen. Eenige dezer bronnen ontwik kelen het in zulk eene groote hoeveelheid dat de omringende dampkring doodelijk is voor de dieren. Met verschillende oxyden vereenigd wordt het koolstofzuur even overvloedig gevonden in de vaste lagen der aarde, als in den vrijen staat op derzelver oppervlakte. De verbinding die het met den kalk vormt geeft een der zoutendie het algemeenst en het overvloedigst verspreid zijn. Men heeft reeds gezegddat dit gas de talrijke ver scheidenheden van kalksteenen zoowel als de marmer- krijt- en in erg els oor ten enz. doet geboren worden. Eindelijk wordt dit zuur ieder oogenblik onder ons oog voortgebragt en in den damp kring verspreid. Het is een der standvastige producten van de verbranding der stoffen die gebruikt worden om licht en warmte voort te brengen alsmede van de natuurlijke ontleding der bewerktuigde ligchamen. Ook wordt het ontwikkeld gedurende de spijsver tering der dierenen door de ademhaling uitgedreven. Niets is eenvoudiger dan het aanwezen aan te toonen van dit gas in ae lucht, die door de longen uitgeademd wordt; daartoe is het voldoende deze lucht door eene glazen buis in kalkwater te doen stroo- meu. Binnen weinige minuten wordt het kalkwater troebel en laat een wit poeder vallen, dat men gemakkelijk voor een carbonaat erkent naardien een daarbij gevoegd zuur eene sterke opbruisching te weeg brengt. (AVordt vervolgd.) "Wit zet voor. 36 ste zet Wit F 1 neemt F 8. Antwoord Zwart E 6 op E 7. Zoodat de stand der partijen is als hier onder aangeduid. HOEK SCHUITHAVEN A. Nos. 4 en 5 ZIERIKZEE. Door cl© groote voorraad van GOEDEREN zal dl© Uitver- kooping- nog- eenige clagen worden •voortgezet, en cle nog voorhanden zijnde Goederen zullen om spoedig te worden opgeruimd tot buiten gewoon lage P r ij zen verkocht worden. PS. STALEN worden niet gegeven GOEDEREN niet uitgezonden. X>e Nederl. algem. ~Verzekerings- maatschapph" gevestigd te Tielverzekert voortdurend alle f» 25 en tegen Hagelschade en is de eenigste binnenlandse he Maatschappij die deze risiko's tegen vaste S^a^esDtie in eens af zonder inleqqelden overneemt. Belanghebbenden kunnen omtrent Premïèn en Conditiën alle mogelijke inlichtingen bekomen bij de Agenten en Correspondenten der J\eder- landsche Maatschappij van Brandverzekering in de verschillende gemeenten van ons Rijk. op Eiingsdag den 4 Junij dee avonth te zeven ure. in de CONCERTZAAL. Voorganger Ds. BSleefeer Herv. Predikant te Fijnaart, Door lagere Pi ijzen en voordeelige inkoop is de kwaliteit der rmp IMHC :MBZ ;beq Je: iw uit het magazijn van de firma TE GORINCHEM zeer veel verbeterd waarvan ik bij deze de eer heb kennis te geven terwijl ik mij bij voortduring blijf aanbevelen. Deze Theeën worden verkocht in verzegelde Pakjes voorzien van bovenstaand Merk en van Nomraer en Prijs. Prijzen van af 80 Cts. en hooger. Tot de minst mogelijke prijzen wordt verkocht: WITTE en ROODE allrs van puike kwaliteit. ZlERIKZEE, B. JOPPE Jz., 1 Junij 1867. Schouiosche Botermarkt. Aan de onderstaande en verder bekende depöthouders is verzonden eene nieuwe be zending van alle uit het Magazijn van VAN HOUWENINGE en VISSER, welke zich zoowel door veel verbeterde kwaliteit als lage prijs, bijzonder aanbevelen. Afgewogen in verzegelde pakjes van vijf twee en een half en een Ons waarop het nummer en de prijs van af f 0.90 tot 3.00 zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens 15 Ned. ponden worden dezelve desverkiezende in met lood bekleede kistjes afgeleverd. Prijs-couranten zijn gratis verkrijgbaar Axel Joh. Veenhuizen. Middelburg. J. A. Goethals. Brouwershaven J. v. Brabant. Sluis J. C. A. Mets. Goes G. van den Hoek. Sas van Gent Wed. J. Stubbe. Hontenisse H. Thassaert. Vlissingen E. H. Mets Lïaane. Neuzen J. C. van Sprang. Zierikzee J. Ochtmau Johz. St. Annaland J. de Graaf. Stavenisse Joh, de Jong. van 24 TOT en MET 31 MEI 1867. Geboren. Een zoon van A. Kaan en J. Boogaard. Eene dochter v. R. Appels en M. C Rombouts. Eene dochter van J. Geleijnse en K van Zuijen. Gehuwd. P B. van de Kreke jm. en M C. de Witjd. Overleden. J. J van Westen oud 4 m. d J. van den Brug oud 80 j weduwn. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 29 Mei 1867. Nederl. Werkel, Schuld. 2S/, pet, dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/, Ned. Hyp.-Bank d'/s Belgie. Cert bij Rothschild. 2'/a Spanje. Obligatien. 2'/, Portugal. Obligatien. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actien. Polen, Aandeelen 1836. Pruissen- Obligatien 1859. 5 Oostenr. ObL Met. Oude, 5 dito. 2*/» dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Mexico. Obligatien. 5 Griekenl. Obl. Geldl. 1825. 5 Turkije. Binnen!. Obiig, 5 54°/, e 65 85'/, 6 93 182 f 23% 66'/, 52 30 Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 29 Mei 1867. Be Ned. Mudde. De Ned Mudde. Oude Tarwe 1866/ 13,25|Paardenb. 7.00 Nieuwe dito 1867 - 12.75jWitte boon. - 10.00 Afwijkende dito - 0,00; Bruine dito -12.00 Z.-Zomer dito - 00,00 Gr. Erwten - 00,00 - 0 00 Groene dito - 10,00 - 9,50 Gele dito - 0,00 - 7,75 Koolzaad - 12,00 - 7,50 Zaai-Lijnz. -00,00 - 4,00 Slag-Lijnz. -00,00 Ordinaire dito Rogge Winter Gerst Zomer-dito Haver Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 29 Mei 1867. Teelt 1866 Twee en een, 1ste kw. blank 18,00 4 IS,50 Twee en een, middelb. dito - 17,00 4 17,50 5 Twee en een, mindere dito - 16,00 a 16,501 Een en een, lste kw. blank - 18,00 4 18,50 Een en een middelb. dito - 17,00 4 17,50~ïf Een en een mindere dito - 16,00 a 16,50"§ Onberoofde lste kw. blank - 18,00 a 18,50< Onberoofde, middelb. dito - 17,00 4 17,50o Onberoofde, mindere dito - 16,00 4 16.50"" Muilen - 0,00 a, 0,00 g Middelbare di'o 0,00 a 0,00 3de Klasse. Prijzen van 1000 en daarboven, lste lijst. No. 4167 2000; no. 11474 en 13394 ieder 1500 no. 1583 5790 en 14227 ieder f 1000. 2de lijst, No. 8463 f 25,000 no. 15068 5000 no. 13027 en 14807 ieder f 1000. Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Var Middelburg Van Rotterdam Zondag 2 'smorg. 11,30 I Zondag 2 'smorg. 8,30 Maandag 3 'smidd. 12, j Maandag 3 8,30 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam Zierikzee Gearriveerd 31 Mei, ElizabethMary, Th.Arno, New-Castle. Brouwershaven, Gearriveerd 28 Mei. Rurick J, V. Hiden Alexandria, Dordrecht. 28 Vriendschap J. L. ter Bruggen Rotterdam Samarang. 28 Rosina S. Lubrano Girgenti 29 Tollens, B. Verhagen, Batavia, beiden naar Rotterdam. 29 Uitgezeild: Garibaldi, H. R. Eldridge, Rotterdam New-York. Dagelijksche dierst met uitzondering van Zondag Van Rotterdam, smorg. 10, Van Antwerpen, 'smorg. 9. De diligence rijdt van Zierikzee van de Schoithavendes morgens ten II ure, voor de beide afvaarten. Agent de heer J. A. van der Halen. Ter Stads-Drukkevij van de Erven A. de Vos. I Van Vlissingen: I Van Rotterdam dos maandags woensdags en des dinsdags donderdags en vrijdags 'smorg. 8 ure. zatnrd. 'smorg. u. 8,30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen, des morgens ten 10 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Botterdam en des morgens ten 10V2 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Stoombootdienst Telegraaf.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2