X°. 43 Woensdag 29 Mei. 1867 WOENSDAG EN ZATERDAG- Inspectie op de Stralen. Schouwing «p de Rijtuigen. Schouwing op de Wegen. Herinnering. Besturen en Administratiën Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen, afr sas PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegëlregt VER SC H IJ NT: Burgemeester en Wethouders van Zierik- zee maken bekenddat op Zalurdag den 1 Junij aanstaandeeene inspectie op de Straten in deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om iedér voor zijne woning of erfde Straten Paden Stoepen en Goten rein en zindelijk te houden en alzoo de bepalingen van het policie-regle- vnent behoorlijk na te levenopdat de strafbepalingen niet zouden benooren te worden toegepast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd, omgeroepen en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 15 Mei 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J P. N. ERMERINS. Burgemeestee en Wethouders van Zierikzee. Gezien art. 56 van het reglement van policie voor deze gemeente. Hebben goedgevonden te bepalen: Dat op Vrijdag den 31 dezer maand des namiddags vier are aan de Balie eene schouwing zal worden gehouden op de verhuurd wordend© Rijtuigen "Voertuigen en Sleden. Alle verhuurders worden mitsdien opgeroepen om ten be paalden dage. ure en plaatse, met hnnne Rijtuigen, Voer tuigen en Sleden te verschijnen ten einde de noodige keuring te ondergaan ter voorkoming van boete en straf, bij het Policie-Reglement bedreigd. Zierikzeeden 22 Mei 1867. De Burgemeester B. C. OAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS- Burgemeestee en Wethouders van Zierikzee maken bekend-dat op Woensdag, den 12 Junij eerstkomende, eene algemeen© Schouwing zal plaats hebben over ai de Buurtwegen en Voetpaden in deze gemeente. De wegpligtigen of gelanden worden mitsdien aangezocht ■om, ieder voor het zijne te zorgen dat op den bepaalden <Sae de Wegen, Voetpaden Slooten Heulen en üuiUei'N in behoorlijken staat van ouderhnnd bevonden fforden overeenkomstig de bepalingen van het regiement op het boheer het onderhoud en de policie der Buurtwegen en Voetpaden in deze provincie goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838 no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd, aangeplakt eD in de Courant geplaatst. Zierikzeeden 22 Mei 1867. c c Burgemeester B. C CAÜ. Be Secretarie 3. p. n. ermerins. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee herinneren het publiek aan vroegere bekendmakingdat de gewone Marktdag in deze gemeente op Donderdag aanstaande tengevolge van den invallenden Christelijken feestdag daags te voren op Woensdag wordt gehouden Zierikzee den 25 Mei 1867. De Burgemeester, B. C. CAU. De Secretarie J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenendat er op Woensdag, den 29 dezer, dea namiddags ten 6 ureop het Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 27 Mei 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee berigtdat in hare gewone Vergaderkamerin het Telegraafgebouw van heden gedurende 14 dagen ter inzage ligt Overzigt van den handel te Samarang over het jaar 1866. Zierikzee, 27 Mei 1867. De Kamer voornoemd H. A. van IJSSELSTEIJN, Voorzitter. J. C PILAAR Secretaris CNiet officieel geaeelte.) Openbare llaadsvergaderlng Cehnuden te /.lerikzee den «7 Mel IW67. Voorzitter inr. B. G. CAU Burgemeester Secretaris mr. J. P. N. ERMERINS. Afwezig de heeren rar. de Crane en Mulock Houwer, De notulen der vorige Vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van den Commissaris des Konings waarbij, namens den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht wordt, eeu concept contract voor 5 jaar voorde huur van het IJklokaal ad 100 'sjaars toe te zenden. Voor notificatie aangenomen. De Voorzitter brengt namens Burgemeester en Wethouders ter tafel concept Verordeningen, betrekkelijk de algemeene bewaarplaats van fusten petroleum, welke met het aanhangig zijnde adres van handelaren in petroleum ter visie wordt gelegd, en de Verordeningen totonderzoek gesteld in handen der heeren mr. Moolenburgh dr. Goemans en Koole. Ter visie wordt gelegd om in eene volgende Vergadering te behandelen een couceptbesluituaar aanleiding van een door de brandweer voorgedragen wijziging in het brand reglement. Het voorstel van mr. Moolenburgh strekkende dat ook de gemeente de helft drage in het onderhoud van de buis waarover in vorige Vergadering de stemmen staaktenis alsnu aangenomen met 7 stemmen voor en 3 tegen. (De heer Goemanaals schoonvader van den belanghebbende, hield zich buiten stemming) Met die wijziging zal alzoo door Burgemeester en Wethouders met den heer van IJsselsteijn als eigenaar van het zoogenaamde Balkengat der voormalige houtzaagmolen „de Zwaluw", de overeenkomst conform het concept worden gesloten, Wordt medegedéeld eene missive van de districts commissie van het fonds voor de gewapende diensthoudende voordragt van een dubbeltalter vervulling der vacature van een lid in die commissie, ontstaan door het overlijden van den heer J. Broodmanbestaande uit de heereD J. C. Bal Cz. en J. G. de Kater. Wórdt benoemd de heer Bal-met 9 stemmen waarvan aan den benoemde en de commissie aal worden kennisgegeven. De Voorzitter geeft namens Bnrgemeesser er. Wethouders kennis, dat de kosten van verbetering van het ijklokaalin het belang van het gebouw eënë hoogere som van f 52 vor deren; hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen. De specifieke staten van oninbare posten op het kohier van den hóofdèlijken omslag 1863 ad. ƒ21.23*en I860 ad ƒ279.588 en op het kohier der hondenbelasting over 1863 ad 7.50 eu 1866 ad 21.80, worden goedgekeurd. ABONNEMENT S-P R Ij S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f2,25. Inten ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sworg. Bij monde ran jhr. J. L. de Jonge wordt namens de com missie adhoc rapport uitgebragt op de rekening van het Evangelisch Luthersch Armbestuur over 1866, strekkende tot goedkeuring; in ontvang op ƒ753.26, in uitgaaf op ƒ664.37, in goedslot op ƒ68.89. Aldus besloten. De heer mr Fokker brengt namens de commissie adhoc verslag nit op de rekening der administratie van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven over 1866 strekkende tot goed keuringen tot opzending aan het gemeentebestuur van Brouwershaven mede tot goedkeuring. Aldus besloten. De Gemeenteverslagen van Rotterdam en Middelburg wor den ter visie van de leden in de boekerij geplaatst. Komt ter tafel het kohier van den hoofdelijken omslag over 1867. De openbare vergadering wordt gesloten en de zitting met gesloten deuren voortgezet. Bij heropening deelt de Voorzitter mede dat de Vergade ring is verdaagd tot Woensdag avond den 29 dezer te zes ure. Zierikzee, 28 Mei Z. M. heeft o. a. de heer H. A. van IJsselsteijn alhier wiens diensttijd als lid van het collegie voor de zeevisscherijen met den 1 Junij a. s. eindigt op nieuw als zoodanig benoemd. LI. Vrijdag is te Leyden na verdediging van stellingen tot doctor in de regten be vorderd de heer J. A. Bollegeboren te Haamstede. Sirjansland, 25 Mei. Heden werd alhier een huisgezin in diepen rouw gedompeld. De vrouw van den molenaar begaf zich met haar bijna 3jarig zoontje naar het dorp dicht bij den molen gelegen om drinkwater te halen. Het kind was dan gewoon zijne moeder langzaam achterna te volgen Daar het langer dan gewoonlijk wegbleef, ijlt zij weder naar hare woning om te zien of het soms teruggekeerd was doch tot bare groote ontsteltenis vond zij het daar niet. Na eenig zoeken werd het in eene sloot gevonden. Alle middelen om de levensvonk op te wek ken waren vruchteloos. De heer J. vati Meerendonkgepensi oneerd rijks-ambtenaar te Middelburg bekend wegens zijne menigvuldige reddingen uit levens gevaar, voor welke menschlievende daden Z. M. de koning hem dan ook indertijd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw beuoemdeterwijl hij vele medailles en getuigschriften ontving gaf dezer dagen weder een bewijs, dat niettegenstaande zijn 67jarigen ouderdom de liefde tot zijn mede mensch niet is uitgedoofd. Schipper Tazelaar sloeg op den 20 der vorige maand aan den Kinderdijk te Middelburg over boord en zou gewis verdronken zijn zoo niet genoemde heer van Meerendonk zich geheel van den steilen kant der haven te water begeven had waarbij het hem mogt gelukken den in zin kenden staat verkeerende van een gewissen doo l te redden Men meldt uit Hoorn van 24 dezer. Heden stond alhier voor de arrotidissements- regtbank teregt een jongeling uit de Beemster, die bij gelegenheid dat hij een laag nummer als milicien trok zich den duim van de regterhand heeft gekapt, üe eisch dien de officier voor hem deed is zes maanden ge vangenisstraf. Uitspraak aanstaanden Vrijdag Uit Leyden wordt gemeld Uit een brief van het eiland Bourbon gedateerd St. Denis 15 April 1867 van den Nederlandschen reiziger D. C. van Dam aan 'den heer F. Pollen deelt men het volgende mede Aan de Seychellen lag het Fransche oor logschip Mahé de Labourdonnais op de reede doch niemand van de passagiers mogt aan wal en ook niemand van wal mogt aan boord komen vermits aldaar verschrikkelijke koortsen heerscben. Mauritius sterft bijna nit. De koortsen zijn aldaar zoo hevigdat men 300 frs. betaalt voor een dosis kina. De schepen welke van Mauritius komen mogen zelfs niet eens ter reede van Bourbon ankeren en moeten eene andere haven opzoeken. 250 menschen sterven per dag. Het is dus wel zeer gelukkig dat ik naar bier gegaan ben anders hadden wij daar ligtelijk ons leven kunnen laten. Het zal zeker vélen genoegen doen te ver nemen dat de moedige reiziger en zijn jeugdige reisgenoot Gideon van der Hetist in goeden welstand thans hunne reis naar Madagascar vervolgen. (L. Ct.) Men schrijft uit Hillegom van 24 dezer. De tot heden gehouden publieke verkoopingen van hyacinthen tulpen en andere bolgewas sen in deze omstreken hebben dit jaar te zamen opgebragt f 180,000. In die som is niet begrepen de opbrengst der verzendingen naar het buitenland. Uit Nijmegen schrijft men van 24 dezer. De soldaat M.van het Is'" regement infan terie die op de lijn van afsluiting te Venroy op schildwacht stond heeft zich door een geweerschot van het leven beroofd. Men méldt nit Leeuwarden van 122 dezer. De algemeene vergadering van de Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs is heden voormiddag om 10 ure geopend in tegenwoordigheid van een groot getal afgevaardigden agenten, leden en begunstigers en ook eene niet onaanzienlijke vrouwen schaar. Alle leden der hoofdcommissie waren tegenwoordig. De heer mr. G. Groen van Prinsterer sprak een kort woord tot, opening doch meende wegens zijn hoogen ouderdom en het daardoor voor hem te vermoeijende van het leiden der vergade ring dit te moetan overlaten aan den heer mr. J. de Neufvil Ie die, nadat de vergadering tot psalmgezang was overgegaan en ds. G. J. Vos Az., van Edens een gebed had uitgesproken de hem opgedragen taak aanvaarde. Met de werkzaamheden werd vervolgens aangevangen en voortgegaan tot des namiddaus 4 ure. De vergadering is geadjoumeerd tot morgen voormid dag 10 ure. Onder anderen is heden besloten tot de benoeming van een inspecteur voor de Christelijk-nationale scholen zoomede van ee.pe commissie voor hetgwheele land tot nader onderzoek in de Christelijke opvoedkunde alsmede in de bijbelsche, kerkelijke en vaderlandsche geschiedenis van jongelieden die eene acte als hulponderwijzer hebben verkregen. Den 23. Heden voormiddag om lOure werd de vergadering der Vereeniging voor Christelijk nationaal onderwijs voortgezet en om 3 ure ten einde gebragt. Verscheidene der aan'de orde gestelde voorstellen werden tot de volgende algemeene verga dering aangehouden, nadat over sommige daarvan belangrijke discussiën waren gehouden. Inzonderheid echter was dit het geval met hefc voorstel teir aanzien van het door den heer de Brauw ingediend ontwerp van wet tot subsidiëring van bijzon dere scholen. De uitslag was. dat aangenomen werd eene motie, waarbij wordt verklaard, dat de vergadering de hoofdgedachte van het door dien afgevaardigde gedaan voorstel met ingenomenheid begroet Onderscheidene aanzienlijke giften en toezeggingen van geldelijke ondersteuning werden staande de vergadering ontvangen onder de eersten waren eene gift van ƒ3000 en eene van I00U. Toen de werkzaamheden afgeloopen waren betuigde de voorzitter zijn dank aan al de aanwezigen voor de oudervonden medewerking en steun de heer mr. H. J. Koenen bragt op zijne beurt den voorzitter deu dank der vergadering over voor de uitmuntende leiding, Met een nagebed en het zingen van hel laatste vers van psalm 72 werd deze algemeene vergadering gesloten. Door den heer Nonhebei, predikant te Middelburg werd eindelijk nog heden avond ten 6 ure in de Groote Kerk eene opwekkiugsrede voor het Christelijke nationaal onderwijs gehouden, waarbij een groot getal hoorders tegenwoordig was. Men schrijft uit 's Gravenhage Ter wijl de vrouw van J v. V. wonende in het Slop van Willem Klein een bnui praatje hield en zij een kind van 8 maanden in eene wieg die voor een haard stond waarop een brandende mand lag had achtergelaten hoorde zij eensklaps het kind kermenen ontwaarde toen zij de kamer binnentraddat de wieg vlam had gevat en het wicht zeer ernstige brandwonden had bekomen. De geneeskundigendie het kind de eerste hulp toebragtenvreezen voor het behoud van het leven van het kindje. LI. Dingsdag is de vronw van Jan van Ittersnm te Wil6um bevallen van

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1