WOENSDAG EN ZATERDAG. Inspectie «p de Stralen. W°. 41 Woensdag 22 Mei. 1861 Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks Uoodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt en V EK SCHIJNT: 7.00- 1 00 2.50 0,00 19,50 0,00 2,00 0,00 0.00' 1° '0 5 Mg 0 §-■ >0~ i0"§ )Oo 10° lö 5 *•«-1 0 433 4 ei> l en 3,15 J,15 deff lburg a boot ;8 en rain. Veen» naar •t van :iag des at de Vos. inspectie Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders van Zie- rtkzee. Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie dato 9 dezer maand (Provinciaalblad no. 65) brengen ter kennis der verlofgangers van de Militie te land die zich in deze gemeente bevinden en behooren tot de ligtingen van 1863, 1864, 1865 en 1866 voor zoover zij vóór den 1 April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld dat het onderzoek van gezegde verlofgangerste houden door den Militie Commissaris alhier zal plaats hebben op Zalurdag den 8 Junij 1867 des voormiddags ten 10 ure vóór hel Raadhuis en roepen hen mitsdien op om op gezegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zijn met herinnering aan de volgende be palingen der wet op de Nationale .Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) 1. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag waarop hem de ver lofpas is uitgereikt bij den Burgemeester zijner woonplaats aan ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133); 2. de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woon plaats. Binnen dertig dagen na den dag waarop hij komt in de gemeente waarin hij zich vesiigt ineldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134 3. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan vier weken buiten 'slands begeven (Art. 136); 4. de verlofganger die art. 133 134 en 136 niet naleeft wordt in werkelijke dienst ge- I roepen en gedurende drie maanden gehouden. (Art. 137.); 5. de verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie Commissaris te worden onderzocht, verschijnt hij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de klee ding- en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlot medegegeven van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art 138, 139 en 140) 6. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire regtspleging en tucht onder worpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor den Militie-Com- inissaris duurt, en, in het algemeen wan neer hij in uniform gekleed is. (Art. 130); 7. behoudens het bepaalde hij art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest door de Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de bij art 140 vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken aan eer, ander toebehoorende als de zijne vertoont (Art. 141); 8. onverminderd de strafin het voorgaand artikel vermeld, is de verlofganger vrpligt, op den daartoe door den Militie-Commis saris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hein te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143); 9. de verlofganger dio zich bij herhaling schul dig maakt aan het feit, sub 4 van art. 141 bedoeldof niet overeenkomstig art. 143 voor den Militie-Commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval ver keert sub 2 en 3 van art 141 vermeld, wordt onder do wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144) 10.de verlofganger dio niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienstwordt als deserteur behandeld. (Art 145) 11. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder die daarbij is ingelijfd kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voor schriften tot eene vrijwillige verbindtenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemagt het korps mariniers hieronder begrepen bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche beziitingen plaats vervangers echter niet bij de zeemagt of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74) 12. aan de hij de militie te land ingelijfden die verlangen na volbragte oefeningstijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbindenwordt zulks vergund (Art. 126.) En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd aan geplakt en in de Courant geplaatst. /■ierikzee den 15 Mei 1867. De Burgemeester B. C. CAU. Ve Secretaris J. P N. ERMER1NS. Burgemeester en Wethouders van 7Aerik- zee maken bekenddat op Zalurdag den 1 Junij aanstaandeeene inspectie op de Straten in deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erf, de Straten Paden Stoepen en Goten rein en zindelijk te houden en alzoo de bepalingen van liet policie-regle- ment behoorlijk na te levenopdat de strafbepalingen niet zouden behooren te worden toegepast. ABONNEM ENTS-PRIj S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. assarts En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd, omgeroepen en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 15 Mei 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J P. N. ERMERINS. Zierikzee 21 Mei. Uit de alhier ge houden stemming van de stemgeregtigde mansledematen der Hervormde gemeente naar aanleiding van art. 23 van het synodaal reglement, is gebleken dat van de 765 stem- geregtigden 555 hunne stemmen hebben uitgebragten 255 zich verklaard hebben vóór de verkiezing van predikanten en kerkeraadsleden gelijk die tot hiertoe ge schiedde en 291 vóór de verkiezing van deze door den kerkeraad met toevoeging van een kies-collegiezoodat de meerderheid zich ver klaard heeft voor het laatste. Men meldt uit Hansweert van 10 dezer. Verleden Donderdag voer de stoomboot „Telegraaf", niet lettende op de seinvlaggen bij het binnenstoomen der schutkhikmet zooveel kracht op eene tjalk dat deze op drie anderen stootte. De achtersteven der eerste werd doorboord en aan de andere min of meer belangrijke schade toegebragt. Met groote moeite gelukte het de tjalk zich van under de raderkast der stoomboot te winden en voor meerdere averij te behoeden De schade is opgemaakt en op ruim ƒ1000 be groot. De kapitein is ontslagen. Vrijdag passeerde er weder eene Pruis- sische bark het kanaallaatst van de reede van Vlissingen en voor Dordrecht bestemd. Zij had een diepgang van 49 palmen en werd gesleept door de stoomboot Union I. Men schrijft uit Utrecht van 17 dezer. Naar men verneemt is het der politie gelukt den schutter te onidekken die Dingsdag avond in de Slagsteeg alhier bij een twist tnsschen eenige van de exercitie terugkeerende schutters en eenige slagiersknechts welke op eene vechtpartij uitliep aan een der laatst genoemden zulk een geweldigen slag met de kolf van zijn geweer op het hoofd toebragt dat de man bewusteloos nederviel en nu nog in bedenkelijken toestand verkeert. Naar men verneemt, moet er vooreenigea tijd hier ter stede een vrij belangrijke diefstal van gouden voorwerpen rariteiten munt stukken enz ten huize eener oude weduwe plaats gehad hebben. De oude voorwerpen wer den te Zeist bij een goudsmid verkocht, dieerhet gemeentebestuur kennis van gaf, omdat het hein vreemd voorkwam dat een werkman telkens in het bezit van zulke stukken was. Deze had eerst voorgegevendat de ducaten uit een spaarpotje kwamen. Toen de wekelijksche verkoop aanhield en dat verkochte al meer en meer in waarde toenam bemoeide einde lijk de politie er zich mede op aandringen van den goudsmid van Zeist, die dan ook den persoonbij zijne terugkomst uit Zeist hier ter stedevolgdeen hem ten slotte zag ingaan in een huis waaruit de voor werpen wel konden genomen zijn en waarin hij betrekkingen had in dienstbaren stand. De 80jarige weduwe nu attent gemaakt op de zaakverklaarde dat die voorwerpen beneden hadden gestaan in een kastje, waarv an zij den sleutel had en het bleek dat za er uit waren. De justitie informeert. Uit Zutphen schrijft men van 14 dezer. „De geruchten omtrent den moord te Hengelo zijn gelukkig gebleken overdreven te zijn. Ziehier wat het onderzoek der justitie aan het licht heeft gebragt. Zondag avond 11. ten 10 ure ongeveer vervoegde zich ten huize van den notaris L. A. Ghijm aldaar een man die den notaris verzocht te spreken terwijl hij de meid vroeg om een glas water voor hem te halen hopende waarschijnlijk dat zij daarvoor een eind gaan moesten zij derhalve eenigen tijd zou wegblijven. Bij den notaris op het kantoor komende sprak hij met dezen eenige oogenblikken en greep toen een onder zijne kleederen verborgen ijzeren klompen makerswerktuig waarmede hij den ouden man een slag op het hoofd trachtte toe te brengen deze ontweek den moordenaar waardoor het moordtuig hem slechts langs het voorhoofd ging en hem daar eene wond toebragt. Ondertusschen kwam de meid den gang in waarop de moordenaar die ver moedelijk meende den notaris te hebben doodgeslagen omdat deze achterover wan kelde op haar afging en haar met hetzelfde werktuig zulk een slag onder tegen het hoofd toebragt dat hij haar het geheele onder- kakebeen uit elkander sloeg. Kermende viel de meid op den grond de notaris was middelerwijl opgestaan en trad nu met een lamp den gang ia, waarop de moordenaar hen», met zijn instrument weder een slao op den arm toebragtwaardoor de arm brak en het licht op den grond viel. In de duisternis worstelden zij nu nog eenige oogenblikken met elkander doch de schelm de meid erg hoorende kermen en vreezende daardoor do buren te zullen zien verschijnen liet zijn eerste slagtoffer liggen en wilde nu de meid vermoorden De notaris vrij zijnde vlngtte nu de achterdeur uit om de burendie nog op waren te gaan roepen waarop do moordenaar die zulks scheen bemerkt te hebben de vlugt nam. Hij nam zijn moord werktuig mede, zoodat er geeno coipora delicti of andere sporen van hem overbleven. Hij is door zijgangen in de duisternis en tijdens het toen plaats hebbende onweer ont snapt en waarschijnlijk naar de zijde van Vorden ontkomen althans de politie is hem nog niet op het spoor. De notaris verkeert gelukkig in geen levensgevaar doch do arme meid zal als zij geneest waarschijnlijk deerlijk verminkt zijn." Uit Zutphen wordt gemeld dat bet gelukt is tusschen Deventer en Olstden rermoedelijken dader van den gruwelijken moordaanslag te Hengelo te vatten. Zijn kiel was nog met bloed bevlekt en hij heeft aan een zijner handen eene wond welke door een klompenmakerswerktnig moet zijn toegebragt, en welke men gist dat hij zich zeiven hoeft veroorzaakt, toen hij met zijn slagtoffer worstelde. Hij is te Zutphen gevankelijk binnengebragt. Te Tilburg had in den nacht van 16 dezer een hevige brand plaats in de vellen- blooterij van de heeren F. Ma'joie Co., ten gevolge waarvan het werkhuis en het magazijn met den geheelen voorraad van wol en blooten alsmede een groot aantal halen van den heer L. Jansen, die aldaar geborgen warenbinneD een uur tijds een prooi der vlammen werdenook het aangrenzende

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1