Woensdag 15 Mei. WOENSDAGENZATERDAG. 1897 14*/. L 1 r Besturen en Administratiën Oproeping. AANBESTEDING. Kennisgeving. Binnenlandsohe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. jSf°. 39 53=/» 63'/» 83 2 9 39'/» 98'/. !S0'/4 43 21% 63 V» 49 11% 26% ludde, 7.00 - 11 00 - 13.00 - 00,00 - 10,00 - 0,00 - 00,00 - 00,00 - 00,00 ikzee. 18,00 17,00 00,001 18,00 17,00~Ê 00,00-f 18,00<; 17,00o 00,00*° 0,00 0,00 IERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O NN E M E N TS P BIjS. Per drie maanden f2,00—-Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'3inorg. \rdam iidd. 12, 2,30 afvaart der Middelburg atoomboot mi. i lam derdags en •V 8,30 min. 1 van Veen, singen naar afvaart van ïZondag sin org. 9. «i laven des V Agent de de Vos,, Burgemeester en Wethouoers van Zie- tikzee roepen bij deze op hulp-Onderwijzers di- wenschen mede te dingen naar drie in d-ze gemeente openstaande plaatsen van tweede Indp-Onderwijzer aan de Twsclienschool, op ee.ne jaarwedde van f2 75 derde en vierde hulp Onderwijzer aan de Armenschool beide op jaarwedde van f 250. Om zich met vrachtvrije toezending van stukken daartoe bij den Burgemeester aan te melden vóór den 15 Juuij eerstkomende. Zierikzee, den 8 Mei 1867. De Burgemeester B. C. CAU. T)e Secretaris J. P N. ERMER1NS. Burgemeester en Wethouders van Zierik- zee zullen op Woensdag den 5 Junij aanslaande, des middags 12 ure op het Raadhuis in het openbaar aanbesteden Het doen ran eenige vernieuwin gen aan He Gebouwen en andere werken dezer Gemeentemet Het gewoon onderhoud daarvan. De locale aanwijzing zal plaats hebben op Woensdag den 29 dezer, des namiddags 5 ureterwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij den Gemeente-bouwmeester. Bestekken zijn verkrijgbaar tegen betaling van 15 Cent ter Gemeente-Secretarie. Zierikzee den 10 Mei 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J P. N. ERMERINS. Do Burgemeester van Zier ikzeebrengt ter kennis van de ingezetenendat er op Woensdag, den 15 dezer, des namiddags ten 1 ure, op het Raadhuis alhier, eerie openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeetien 11 Mei 1867. De Buryemeesier B. C. CAU. Kerkwerve 11 Mei 1867. Gisteren vond omstreeks 7 ure had alhier het in een wel gevallen en eenige oogenblikken daarna levenloos er uitgehaald. Men meldt uit Nieuwediep van 10 dezer. Gisteren middag werd op 's lijks marinewerf te Willemsoord de eerste oefening gehouden van bet artillerie-vrijcorps. De geachte commandant jhr. P. J. ICrayenhoff, die iu tenue verscheen heette zijne manschap op hartelijke wijze welkom hetwelk met geest drift door het ruim 200 man sterke corps werd beantwoord. De oefeningen geschieden onder de leiding van verschillende onder officieren van het garnizoen, die zich bereid- willig daartoe hadden aangeboden. Eerlang zal door eenige dames aan dit corps een prachtig vaandel worden uitgereikt. Door de Nederlandsche Handelmaat schappij zijn bevracht 15 schepen als voor Amsterdam 9; voor Rotterdam 2 voor Dordrecht 2; voor Middelburg 1 en voor Schiedam 1. Een landbouwer té Dutten gewoon om met een paar koeijen zijn landwerk te ver- rigten kwam voor een paar dagen op' den middag van den akker te huis. Door de warmte waren de koeijen eenigzins driftig geworden zij werden dén man bij de deur meester en dientengevolge geraakte hij tusschen de deur en bekwam door het gereedschap zoodanige gevaarlijke wonden in den buik dat hij daaraan 11. Dingsdag avond is over leden. Den 15 dezer zal te Zaandam eene aanzienlijke partij juweelen koralen porse leinen curiositeiten enz. worden verkocht. Daaronder komen voor een tafelservies 1 hetwelk heeft toebehoord aan Napoleon I, en een ijzeren lessenaar die naar luid der overlevering het eigendom is geweest van czaar Peter den Groote. Men meldt uit Gouda van 7 dezer. Sedert eenigen tijd maken zich enkele scholieren der rijks hoogere burgerschool alhier aan buitengewone baldadigheden en mishandelingen jegens hunne mede scholieren schuldig en het is niet dan aan een gelukkig toeval te danken dat eene familie niet op nieuwdoor het ombrengen van een harer lievelingen, gelijk onlangs aan de militaire academie te Breda heeft plaats gehad in rouw werd gedompeld. Na herhaalde mishandelingenwaarover zoowel bij den directeur als bij de politie klagten waren ingeleverd dreven zij hunnen brutalen moed zoo ver een hunner mede scholieren van de deur der school af te rukken hem een einds wegs met geweld mede te voeren en hem aldaar in eene aan merkelijke breede gracht te werpen waar op sommige plaatsen omstreeks 20 voet water is. Alleen aan eerie gelukkige redding is het te danken dat hij niet het slagtoffer dier baldadigheid is geworden. Er is bereids van een en ander aangifte aan de justitie gedaan en met belangstelling ziet men den uitslag dezer zaak te gemoet. In de Goudsche courant wordt het gebeurde aldus medegedeeld: „De levenslustige speelsch- beid van de leerlingen der hoogere burger school en der Latijnsche school had bijna een hunner makkers Dingsdag 11 het leven gekost aan de gracht voor het aangaan dier scholen spelendehadden zij de onbedacht zame aardigheid elkanders vreten nat te maken of fmet een schoolterm) te was^chen een makkerdien ze nog wel eens gaarne plagen geraakte daardoor in de gracht maar kwam er gelukkig door de hulp van een medeleerling met den schrik en een nat pak af. We hopen dat deze gebeurtenis welke even goed ernstiger had kunnen affoo- pen hen in het vervolg hunne spelen bedachtzamer zal doen inrigten." Men schrijft uit Haarlem van 10 dezer. Woensdag ochtend is een dragonder (milicien uit Friesland) van het hier in garnizoen liggende 3de regement bij de exercitie van het paard gestort; de ruiter ontving daarbij eene belangrijke verwonding aan het hoofd door een hoefslag van zijn paardzoodat hij in bewusteloozen toestand naar de militaire infirmerie is vervoerd geworden en reeds dien dag aan de gevolgen is overleden. Uit Zutphen schrijft men van 9 dezer. Heden zijn de eerste nieuwe aardappelen ter markt gebragt door den tuinman van den baron de Vos van Steen wijk. Uit 's Hage wordt aan het Journal de la socïóté agricole Brabant nopens de beweerde uitvinding van Paarlberg aangaande het onderkennen van vee dat onvatbaar zou zijn voor den veetypbus het volgende gemeld „Zes koeijen door hem als onvatbaar aangewezen zijn geplaatst op een stal van de veeartsenijschool te Utrecht, waarin onlangs 11 runderen aan de veepest bezweken waren. Zij bleven gezond. Om er zich van te overtuigen hoe ver haar vrijblijven zou gaan, wreef men haar bek neus en oogen in mét slijmige en andere stoffen van besmette dieren ook aan deze proef boden zij nog weerstand. Ten slotte entte men ze in door middel van een seton doortrokken met smet stof ditmaal werden drie van de zes door de ziekte aangetast die dan ook stierven. „Door deze laatste proefneming is Paarlberg in het ongelijk gesteld die beweerd had dat zijne koeijen zelfs niet door inenting besmet zouden worden maar men kan niet loochenen dat door de hem uitgekozen dieren minder vatbaar dan andere voor de besmetting schijnen te zijn geweest. „De proef, genomen met koeijen van Bretanjer rasdie door het gouvernement waren aangekocht is mede niet geslaagd ofschoon deze dieren hetzelfde onderscheidend kenmerk dragen als die van Paarlberg (zwartachtige kleur van het wit en het slijm vlies in het oog) eenigen dezer koeijen in een besmetten stal geplaatst, zijn ziek ge worden en twee daarvan zijn gestorven. De proefnemingen zijn nog niet afgeloopen LI. Zaturdag avond werd ten huize van den heer VYG. Everskoopman en winke lier te Almelo, een diefstal gepleegd, die zoowel wegens de brutaliteit der dieven als het geheimzinnige dat daarmede in ver band staat zeer de belangstelling van het publiek bezig houdt. Tusschen 9 en 10 ure op dien avond zijn de dief of dieven bij genoemden heer door het openen van een raam, in de achterkamer van het huis binnen gekomen, en hebben uit eene aldaar staande secretaire ruim 150 ontvreemd Het ver moeden der policie viel den volgenden dag op een timmermansknecht die een paar dagen te voren in gemeld huis was werkzaam geweestdie dan ook werd aangehouden en na in zijn kosthuis te zijn aangekomen spoedig zijn misdaad bekende waarop men naar den zolder ging waar het ontvreemde zou worden aangewezen én in zijn koffer verborgen was. Naauwelijks bóvenspringt de dief uit eeu 14 voet hoog zoldervenster, en is in een oogenblik uit het oog van de geheel verblufte policie verdwenendie tot hiertoe niet het minste spoor van hem heeft kunnen ontdekken. In zijn koffer vond men niets dan het ontvreemde geld al zijn kleêren waren wegde koffer werd gesloten en den volgenden dag naar het stadhuis getranspor teerd. Doch hoe stond men daar toen de koffer weder geopend werd verslagen toen men ontdekte dat het geld in eens spoorloos was verdwenen niettegenstaande alles be waakt en goed gesloten was geweest. Dit is een raadselwat tot nog toe niet is opgelost kunnen worden; is de dief in het geheim nog weer in huis geweest of zijn er meer mede in de zaak betrokken Dit valt moeijelijk te beslissen. Men hoopt den voortvlugtige spoedig in handen te krijgen daar hij een Pruissisch deserteur is en zich in zijn vaderland niet zal durven vertoonen. De buitenlandscbe bladen bevatten vredesopstellen waarin Europa wordt geluk gewenscht met den gelukkigen keer dien de Luxemburgsche quaestie genomen heeft. „De vrede is gesloten T roept de Précurseur uit en dit blad vergeet in zijne vervoering dat de vrede nog niet eens verbroken was. Met meer regt verkondigt de Köln. Zeit. als blijde boodschap „de vrede is verzekerd feitelijk verzekerd" gelijk lord Derby zei de in het Britsche hoogerhuis en lord Stanley in het lagerhuis welke laatste voorzitter der Londensche konferentie er bijvoegde dat nog maar eenige formalitieten te vervullen overbleven. Tot die formaliteiten heeft de conferentie nog niet kunnen overgaan zoodat de ondergeteekening van het protocol - welk document het tractaat voorafgaat en er aan ten grondslag ligt - moest uitgesteld worden. Men hoopt dat zij dan zal geschieden. De bewoordingen waarin dit laatste gedeelte van Keuters telegram is vervat hadden wij wel wat stelliger gewenschtde uitdrukking hoopt toch doet ons onwillekeurig denken dat óf bedoelde formaliteiten op nieuw uitstel kunneu ten gevolge hebbenóf andere ge heime redenen onder het mom van formali teiten verborgen worden. Doch lettende op de officiële verklaringen van twee leden van het Britsche kabinet en op de mededeeiing in de officiële courant van Belgie, kunnen en mogen wij niet aannemen dat ernstige bezwaren aan de voltooijing van den arbeid der conferentie in den weg staan. Overigens duurt de onzekerheid niet lang meer en welligt wordt het publiek bekend gemaakt met de heugelijke tijdingdat het protocol tot regeling der Luxemburgsche quaestie door alle belanghebbende Staten onderteekend is. Maar zal Engeland nu het voorstel tot ontwapening doen Dat aan deze mogendheid het voornemen daartoe wordt toegeschreven is bekend. Het is te hopen dat dit werkelijk het geval zij niet alleen maar ook dat aan dit voornemen gevolg gegeven worde. Eerst dan zou Europa reden hebben zich opregte- lijk te verheugen eerst dan zouden de pogingen der bemiddelende mogendheden aan handel scheepvaart en nijverheid een on schatbare weldaad bewezen hebben. (A. C.) DUITSCHLAND. Volgens de officiële volkstellingis de

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1