Zaterdag 11 Mei. 38 WOENSDAG EN ZATERDAG- 18(11 Besturen en Adminislratiën Publicatie. Bekendmaking. Oproeping. AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT e?- P RIJS DER A D V E RT E N TIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if\, behalve liet zegelregt VKESC H IJ N T A II O IV IV E M ENT S P R lj S. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. finschvijving no»»' <le Schutterij. Burgemeester en "Wethouders der ge meente ierikzee Gezien de wet op de Schntterijen van den llden April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelver wetdie in betrekking staan tot de jaarlijkache inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de geborenen in de jaren 1842 tot 1833 ingesloten, zullen wor den geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen welkein de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben geves tigd, voor zoo verre deze laatste Jnin voornemen om zich in dit 'Rijk neder te zetten hellen aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door de werkelijke over brenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmidde len van hun lestaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig hedrijf of handwerk in e enige onderge schikte lelrekking ais zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderdmaar dat allen zonder onderscheid daarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen verraee- nen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren en dien ten gevolge ook zij niet die hnn ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelden als daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, 15 Mei e. k. en volgende dagen, des voormiddags van 10—12 ure ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. De registers zullen op den Isten Junij 1867 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmploijeerden in huizen van negotie klerken van notarissen advocaten enz.bedienden en werk- bodeu moeten worden ingeschreven in de gemeenten alwaar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijn; de ambtenaren en geëmploijeerden bij het Geweste lijk Bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambsbetrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats; de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel of mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. l)e vorenstaande opgeioepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bij namen van de plaats en den tijd hunner gebooriehunne woonplaatsmet aanduiding van wijk en nommers, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, onge huwd of weduwenaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse(welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken stand) sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zoude vermeenen dat hen van de Schutterlijke dienst zoude vrijstellenof daartoe onbevoegd makennaar aan leiding van art, 3 en 4, der wet met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voort9 een iegelijk, buiten deze gemeente geloren aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrok ken willen hebben vermaand on gewaarschuwd om zich van deszelfs verpligting in deze te kwijten vermits uit krachte o<D >ir ^Cr We' en van ar^" Van fijner Majesteit besluit van 21 Maart 1828al degenen die zich voor het sluiten der registersop 1 Juny eerstkomende niet hebben laten inschrij ven,alsnog ambtshalve zullen wordea iugeschreveu en dat dezelven dien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loting bij de Schutterij inge lijfd indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien hestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aange plakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zierikzeeden 6 Mei 1867. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 6 Mei 1867. Burgemeester ën Wethouders voornoemd, B O. CAU. Re Secretaris j. p. n. ermerins. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbende ingezetenen dat zij die vonr het saizoen van 1887 op 68 eene Jagt- of Visch acte verlangen zicli daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te mel den en dat zij die ter zake van onvermogen eene kosletooze vergunning om le vissollen wtnschen te bekomen aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaren van het vischwater af te geven met uitnoo- diging om die aanvragen zoo spoedig moge lijk te doenopdat ieder in tijds van zijne acte zou kunnen voorzien zijn Zierikzee. den 3 Mei 1867. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee roepen bij deze op hulp-Onderwijzers die wenscheii mede te dineren naar drie in deze gemeente openstaande plaatsen van tweede hulp Onderwijzer aan de Twschenschool op eene jaarwedde van ƒ275 derde en vierde hulp-Onderwijzer aan de Armenschool bende op jaarwedde van ƒ250 Om zich met vrachtvrije toezending van stukken daartoe bij den Burgemeester aan te melden vóór den 15 Juvij eerstkomende. Zierikzee den 8 Mei 1867. De Bn rgemeester B. C. CAU. De Secretaris J P N. ERMERINS Burgemeester en Wethouders van 7Aerik- zee zullen op Woensdag den 5 Junij aanslaande dis middags 12 ure op het Raadhuis in het openbaar aanbesteden Het doen van eenige vernieuwin gen aan die Gebouwen en andere werken dezer Gemeentemet het gewoon onderhond daarvan. De locale aanwijzing zal plaats hebben op Woensdag den 29 dezerdes namiddags 5 ure, terwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij den Gemeente-Bouwmeester. Bestekken zijn verkrijgbaar tegen betaling van 15 Cent ter Gemeente-Secretarie, Zierikzee den 10 Mei 1867. De Burqemeesfer B. C. CAU. De Secretaris J P. N. ERMERINS. In de Goessche Courant van 10 dezer leest men Den 18 April jl.des voormiddags ten ll'/s uur, is door Adriaan van Delft, winkelier in laarzen en schoenen in persoon, in de bus van het postkantoor te Goes ge stoken een goed gesloten brief aan het adres van A. van Delft Bzoon leerlooijer en schoenmaker te Besoijen bij Waalwijk, Noord- Brabant waarin waren gesloten. 1 Nederl. bankbillet groot f 60 litt. N 5806 van 1 November 1862. 2 dito, ieder groot f 40, lift. H 7261 en litt. P 8078 ieder van i Julij 1862 (allen nieuwe modellenj en 1 muntbillet van f 10 van 15 September 1853 litt. I. R 365. 1 'e bank- en muntbilletten zijn aan de achterzijde gemerkt A V. D. welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie te Goes verzoekt opsporing aanhouding en berigt. De officier voornoemd De Knokke van der Meulen. Goes 6 Mei 1867. De Staatscourant van Zondag en Maan dag bevat de wetten van den 16 April jl. houdende wijziging van art. 24 der wet van 1 Junij 1865 (Staatsblad no 58), regelende het geneeskundig staatstoezigt en die tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbe- grooting voor 1866. Z. M. heeft goedgevonden om, in verband met de invoering der achterlaadge- weren eenige wijzigingen in het exercitie- reglement der infanterie goed te keuren Het voorschrift die wijzigingen bevattende is thans bij de koniaklijke militaire academie gedrukt en verkrijgbaar gesteld. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage bevat liet volgende „Men leest in het Handelsblad bet volgende; „Het is ons aangenaam te kunnen mededee- len dat er van de 24 bekrooningen die op de Parijsche wereldtentoonstelling voor schil derkunst, twee aan Neder'andsche kunstenaars te beurt vielen te weten aan de heeren Alma Tadema en Jozef Israels." „Het ware te wenschen dat dit berigt waarheid bevatte; maar het is onjuist Voor de schilderschool zijn niet 24 maar 67 bekrooningen toegekendwaarvan 8 groots prijzen 35 eerste prijzen 20 tweede prijzen en 24 derde prijzen. Nu is ann de heer Tadema slechts toegekend een tweede en aan den heer Israël een derde prijs. Men kan dus niet zeggendat de Hollandsche schil derschool ofschoon waardiglijk vertegen woordigd reden heeft met de billijkheid van de uitspraak van den jury zeer tevreden te zijn." Uit 's Gravenhage meldt men van 7 dezer. Gisteren is alhier een groot aantal achterlaadgeweren aangebragt die door de militairen in ontvang zijn genomen en naar de magazijnen overgebragt. I» de A Ikmaarsche courant van Zondag vindt men het zeldzaam verschijnsel van de aankondiging der viering van tien zilveren bruiloften op een en denzelfden dagwaar onder drie gevierd zijn door twee zusters en een broeder uit hetzelfde gez'n Als aanvulling op het vroeger in het Politieblad medegedeelde berigt van den Officier van Justitie te Leyden ten aanzien van L. M. Detenre, diene dat die persoon zich ook schijnt to hebben genoemd Michaud, en de firma waarvoor hij handelde Detenre. Hij weet van degene die bestelling doet, de handteekening te verkrijgen op een in het Franscl) boven aan een strook papier ge stelde verklaring inhoudende erkentenis van ontvangstconform bestelling van de be neden op die strook vermelde waren. Uit een later ontvangen duplicaat bemerkt men dat die waren zijn vermeld bij boeveelheden hetgeen men bij de onderteekening niet had opgemerkt, maar naar men zeker meende toen niet waren uitgedrukt en in elk geval het bestelde verre overtroffen. Een infanteristbehoorende tot het te Nieuwediep garnizoen houdende bataillon van het 7e regement infanterie is dezer dagen op noodlottige wijze om het leven gekomen. Gedetacheerd in de provincie Utrecht tot af sluiting der lijn voor do beteugeling der vee pest kwam hij met zijne kameraden van een wachtpost terug de geweren waren geladen schertsende legt een zijner makkers op hem aan ongelukkigerwijze gaat het schot af en de jongeling stort dood neder. Alen meldt uit Delfshaven van 7 dezer. Ten gevolge der aanneming van het nieuwe reglement hebben de tegenwoordige kerke- raadsleden reeds verzocht om uit hunne betrekking te worden ontslagen opdat de gemeente onmiddelijk eene nieuwe keus zou kunnen doen. Deze voorstelling is niet geheel juist daar de predikanten ook leden van den kerkeraad zijn en deze hnn ontslag niet ingediend hebben Het bedoeld verzoek om ontslag betreft alleen de ouderlingen en diakenen. Men schrijft uit Harliagen van 5 dezer. Gisteren morgen verlieten weder 85 personen als landverhuizers den vaderlandschen bodem om hun geluk in Amerika te beproeven. Onder deze emigranten waren vele welge stelde lieden die als lHtc kajuits-passagiers die togt medemaakten, In de volgende week worden weder 60 personen verwachten in het geheel zijn nu reeds dit vooqjuar 550 personen uit Harlingen vertrokken. Het blijkt zelfs hier dat de Hannoveranen niet bijzonder ingenomen zijn met hunne inlijving bij Pruissen. Heden zijn twee schepen uit Hannover in onze haven binnen gekomen die weigerden hunne vlag te toonen, daar zij de Hannoversche vlag niet mogen en de Pruissische niet willen voeren. Men schrijft uit Venlo van 6 dezer. Te Wachtendonk een dorp in Pruissen ongeveer 4 uren van hier gelegen is een dienstmeisje (te Venlo geboren) dat zich iff een naburig dorp een en ander wilde aan- koopen door een man aangevallen die na haar van alles beroofd te hebban haar op eene wreedaardige wijze van het leven heeft beroofd. De vader van het slagtoffer' is met den commissaris van politie alhier derwaarts vertrokken. Men meldt dat de dader reeds gevat is en bereids alles bekend heeft. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom van 6 dezer. Heden nacht ten ruim elf ure barstte op de bouwhoeve bewoond door den landbouwer Baijersop den straatweg naar Tholen in eigendom toebehoorende aan den heer Meeuwsen te 's Gravenhage een vreeselijke brand uit die zoodanig in hevigheid toenam dat alvorens de bewoners het bemerkten de schuur met voorraad hooi strooenz, benevens de paaiden- en koestal, waarin 12 stuks hoornvee, 6 paarden, 5 varkens kippen enz.alsmede het wagen- en koetshuis geheel waren vermeld men heeft letterlijk niets kunnen redden met groote krachtsinspanning en het werken van

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1