M°. ai Woensdag 8 Mei. WOENSDAG EN ZATERDAG. 1861 Besturen en Administratiën Publicatie. Bekendmaking. Afkondiging. AANBESTEDING. Binnenlandsehe Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT. PRIJS PER AP VERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 '6 regels 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: i AB O NN E M E N TS-P Rij S. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiên daags te voren, voor 10 ure'smorg, Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der ge meente Zierïkzee Gezien de wet op de Schutterijen van den llden April 1827, eu speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelver wetdie in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bii deze ter kennis van de belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij van de geborenen in de jaren 1842 tot 1833 ingesloten, zullen wor den geopend tot de inschrijving van alle mannelijke ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van ben welke, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn gekomen, en zich alhier hebben geves tigd, voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hébben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door de werkelijke over brenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmidde len van hun bestaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van, eenig bedrijf of handwerk in e enige onder ge schikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hnnDen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderdmaar dat allen zonder onderscheid daarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen /ermee- nen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dien ten gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelden als daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, 45 Mei e. k. en volgende dagen, des voormiddags van 1012 ure ten einde zich telaten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. De registers zullen op den Isten Junij 1807 finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmployeerden in huizen van negotie klerken van notarissen advocaten enz.bedienden en werk- bodeu moeten worden ingeschreven in de gemeenten alwaar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijn; de ambtenaren en geëmployeerden bij het Geweste lijk Bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambsbetrekking moeten uitoefenen die buiten '6 lauds studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats; de bui ienlandsche zeevarendein de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel of mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De voveustaande opgeroepentn zullen vevpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bij namen van de plaats en den tijd hunner geboortehunne woonplaats met aanduiding van wijk en nommers, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, oDge- huwd of weduwenaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken stand) sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zoude vermeenen dat hen van de Schutterlijke dienst zoude vrijstellenof daartoe onbevoegd makennaar aan leiding van art, 3 en 4, der wetmet opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelvewaarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geboren aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-aete te voor zien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrok- en, willen hebben vermaand on gewaarschuwd om zich van esze s verpligting in deze te kwijten vermits uit krachte 0T er wet en van art- 6 van Zijner Majesteit besluit van aart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der regis eisop 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrij» vensnog ambtshalve zullen worden ingeschreven, en dat dezelven dien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loting bij de Schutterij inge lijfd indien het zal blijken dat er, tijdeus de verzuimde iuschrijvinggeene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onweteudheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aange plakt, daar waar zulks te doen gebrnikelijk is. Te Zierïkzeeden 6 Mei 1867. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 6 Mei 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierïkzee brengt ter kennis van belanghebbende ingezetenen dat zij die voor het saizoen van 1867 op 68 eene Jagt- of Visch acte verlangen zich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te mel den en dat zij die ter zake van onvermogen eene kosielooze vergunning om te visschen wenschen te bekomen aldaar sullen mceten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaren van het vischwater af te geven met uitnoo- diging om die aanvragen zoo spoedig moge lijk te doenopdat ieder in tijds van zijne acte zou kunnen voorzien zijn. Zierikzee den 3 Mei 1867. ii. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van YAerik zee maken bekend dat het kohier der be lasting op de honden in deze gemeente over het loopehd jaar goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie op heden aan den Gemeente-Ontvanger wordt gezon den ten fine van invorderingingevolge de wet. Zierikzee den 6 Mei 1867. Burgemeester en Wethouders, B. C. O AU. f)e Secretaris J P. N. ERMERINS. Burgemeester en Weti-iouders van Zie- rikzee zullen, op Woensdag den 15 dezer, des middags ten 12 ure op het Raadhuis aanbesteden Het doen van eenig-e wei'kzaam- Ixecleri aan het IJklokaaL De locale aanwijzing zal plaats hebben op Zaturdag den II dezer, des voormiddags ten 11 ure, terwijl inmiddels inlichtingen te be komen zijn bij den Gemeente-Bouwmeester. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie van Dingsdag a s. af, tegen be taling van 25 Cent. Zierïkzee K den 3 Mei 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P N. ERMERINS. De 55 ingezetenen dezer provincie die in 's rijks directe belastingen zoo in hoofd som als in opcenten het hoogst zijn aange slagen zijn de heerenW. F. del Campo genaamd Camp te St,-Philipsland mr. C. van der Lek de Clercqte ZierïkzeeA. Tak van Poortvliet te Middelburg; mr. W. C. Mary de Jonge te Oostkappelle; W. Seydlitz, te Hulst; mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke te Middelburg jhr. W. Versluys, te Domburg; jlir. P. Damas van Citters te Middelburg J. van Damme, te Kloetingen jhr. W. Rem brandt Boddaert te Middelburg jhr. mr. J. Phoenix Boddaertte Middelburg J. C. Hennequin te Sluis J. P. Kakebeke te Goes J. L. Stern te Sluis H. van Gorsel, Jr., te Tholen mr. A. M. Becius te Mid delburg; J. W. Vader, te Kortgeen; mr. P. J. van Voorst Vader, te Goes; J. H, L. Vader van 's Gravenpolder, te Wissenkerke; A. J. van den Broeke te Middelburg; mr. G. van Citters te Heinkeuszaud P. Daane G'J> te Tholen mr. F. van Deinse, te Hulst; I. G. J. van den Bosch; te Wolpliaartsdijk jhr. mr. S. Schuurbeque Boeije te Middel burg; A. Kakebeke, te Goes; L. A. Paarde- kooper te Colijnsplaat J. Tak Jz te Middelburg; J. F. Vercauteren te Hulst; J. F. Fak Brouwer, te Middelburg; J. Fransen van de Putte, te Middelburg; jhr. mr. L W A. Schuurbeque Boeije te Mid delburg G. J. Sprenger te Middelburg jhr- C. de Maere te Axel mr. P. H. Saaymans Vader te Goes Trimpe te KloetingeH. J. Keijl te Wissenkerke E. J. F. J. P. G. Vogelvanger, te Mulst; A. S- van der Loeff, te Wissenkerke; D. Dronkers te Middelburg J C. Lantsheer te Middelburgjhr. W. M H. de Jonge, te Zierikzee A. J. Risseenw te Zuidzande; jhr. mr. A- P. van Doorn te Middelburg jhr. F. C de Casembroot, te Tholen; J. C. Kakebeke te Goes S. Tak te Middelburg J. J. I. Sprenger te Middelburg M. Fak Brouwer te Middelburg P. Dumon Tak te Middelburg A. Catharinus Vader te Wissenkerke; J. van Waarde, te Nieuw- en St.-Joosland mr. B. Verselewel van der Bilt, te Kapplle mr W. Phoenix Vis te Grijps- kerke en mr. J. C. R. van der Bilt te Heinkenszand. Men meldt uit Leiden van 3 dezer. Onze voormalige stadgenoot di" T. W. M. Hoogenstraaten tegenwoordig te Batavia ge vestigd eu beroemd als specialiteit voor de oogheelkunde heeft een brief ontvangen van den koninklijken prins en erfelijke» minister aan het, hof van Siam waarin deze hem schrijftdat liij sedert vele jaren aan een oogkwaal lijdtdie nog niemand heeft kunnen genezen en die steeds erger wordtdat de naam van dr. Hoogenstraaten tot hem is doorgedrongen en dat hij dezen daarom verzoektzoo hij meent de kwaal (waarvan hij hem tevens eene door een Engelsch geneesheer opgemaakte beschrijving toezond) te kunnen genezen naar Bangkok over te komen. Het is nog niet bekend of dr. H. aan die uitnoodiging heeft gehoor gegeven maar in allen gevalle is ze zeer v^reerend voor hemaangezien Siam in de nabijheid is gelegen van Fransche en Engelsche koloniën, waarmede het dagelijks in commu nicatie staat. Men meldt uit Gorinchem van 3 dezer, j Te Schoonrewoerd heerscht nog immer zoo j als men schrijft eene stilte gelijk aan die van het graf. Langzamerhand echter komt er weder eenig teeken van leven doch helaas niet ten goede. De algemeene woede keert zich thans van den luitenant op den heer burgemeester. Deze wordt van voren en achteren bewaakt door soldaten. De luitenant had er meer kunnen doen afmaken, daar alleen de beenen yan de weerspannigen het mikpunt waren. Het is te hopendat deze treurige zaak althans voor anderen goede vruchten moge opleveren. De Winschoter Courant meldt „Zaturdag avond j!. kwam een arbeider die zich D. J„ Rijzak noemde zich bij den veldwachter de Poel alhier aanbieden tot vrij willige inhechtenisneming daarbij te kennen gevende dat hij bereid was den heer burge meester persoonlijk in kennis te stellen van de redenen die hem daartoe hadden aange spoord. Voor den heer burgemeester gebragt verklaarde hij schuldig te zijn aan moord. Uit zijne verdere mededeeJingen bleek het volgende: Voor ongeveer twaalf jaren bevond hij zich in 't werk te Haarlemmermeer. Toen hij op zekeren dag voor zich zei ven en voor een zijner makkers het hun toekomende geld van den opzigter ontving en die geheele som te zoek gebragt had besloot hij ter voor koming van veel ongenoegen zijn vriend te vermoorden en voerde zijn voornemen ook werkelijk uit door hem nadat hij hem eerst in 't water had geworpeneen doodelijke wonde met zijn mes in den nek toe te bivn gen, toen hij pogingen aanwendde om uit liet water te komen. Kort na liet plegen di«r verschrikkelijke daad gevoelde hij berouw. Zijn ontwaakt geweten maakte hem het arbeiden onmogelijk en spoorde hem aan als militair bij de kolonialen in dienst te treden daarbij de hoop koesterende dat hij aan gindsche zijde van den oceaan rust zou kunnen genieten Maar ook in de Oost knaagde zijne verschrikkelijke misdaad hem als een worm aan het hartook daar had hij den verslagene dagelijks voor oogen ja zelfs des nachts was deze steeds voor zijn gezigt. Toen zijn diensttijd ten einde was keerde hij terug naar liet land waar hij een moordenaar was geworden. De werkzaam heden bij den spoorweg deden hem naar Winschoten overkomen en 't was dt&r dat hij zich verpligt gevoelde liet vorenstaande ter kennis van de regterlijke magt te bren gen opdat hij na voor zijne misdaad te zijn gestraftweer gerust zou kunnen leven of sterven. Naar wij vernomen hebbenmoet deze persoon op last van den heer officier van justitie voorloopig in verzekerde bewaring zijn genomen met gespannen verwachting ziet men intusschen den verderen afloop van dit zonderlinge geval te gemoet." Te Kockengen heeft een militair een ander bij ongeluk doodgeschoten de kogel is door de dij gegaan. In de Hunclerpest komt de heer Amers- foordt burgemeester van Haarlemmermeer, op tegen de vele „dispensatiën" uit 's Hage tot vervoer van vee gegeven. Er zijn zoo veel van die dingsigheden" uitgevaardigd dat hij ze niet allen Icon noemen. Hij zelf weigerde even als de burgemeester van Maartensdijk op 25 April 11. om koeijen ook naar andere gemeenten en over de lijn van afsluiting te mogen vervoeren zooals hem door vele boeren was gevraagd. Zij be dreigden hem dat het toch zou geschieden. Op 25 April kwam een brief van den mi nister waarin dispensatie werd verleend aan alle veehoudersen de burgemeester van Haarlemmermeer was nu veroordeeld 210

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1