H®. 29 Woensdag 10 April. WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. ;le A f ;jp ent in lot- 83 ['lip len lis. 1 4 (.50 >00 .50 >,00 ,50 J,00 1,00 [>,00 1,00 1° 0 g ;°g 0 0~d 0^ <V> 0<t 0® 0"° o** 0,15 .0,15 t dtr elburg mboot PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt Y EB SCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f2,25. Inzen ding der Advertentiên daags te voren voor 10 nre'smorg. min. Veen, n naair rt van Vof. Burgemeester en Wethouders van Zi«- rikzee. Gelet op de circulaire van den heer Com missaris des Konings in deze provincie van den 13 Maart II. A no. 3081 13d« af- deeling Maken de ingezetenen opmerkzaam op het wenschelijke van maatregelen te nemen tot wering der ziekte bekend onder den naam van trichinoise. Naar het oordeel der deskundigen geeft de wijze waarop hier te lande de varkens worden aangekweekt geen aanleiding zoo als in som mige 6treken van Duitschland tot het ont staan der ziekte onder die diersoort en zijn het dus bepaaldelijk de uit Duitschland komende varkens, die even als het van daar aange voerde vleesch als min of meer verdacht zijn te beschouwen. De voorzigtigheid gebiedt zooveel mogelijk voorzorgmaatregelen te nemen tegen het ge vaar dat van die zijde dreigten wel vooral dewijl de zieke dieren en het daarvan afkom stig vleesch in den regel geene met het on gewapend oog herkenbare verschijnselen der ziekte vertoonen. Slechts twee middelen zijn er bekend waar door men zich tegen het gevaar kan vrijwaren hel onderzoek van het varkensvleesch door hel mikroskoop en 2° de aanwending van eene tempe ratuur bij de bereiding van het vleesch hoog ge noeg om de trichinen zoo zij er in mogten voor komen te dooden. Het vleesch moet goed gekookt of gebraden zijn bij eene temperatuur van minstens 60° R. (167® FahrenhJ Bij het koken moet het met koud water worden opgezet en langzaam aan de kook gebragt worden tot dat bet door en door gaar is. Bij het braden moet dit evenzeer in het oog gehouden worden. Wordt het vleesch gerookt dan moet het zoogenaamd heel gerookt worden. Rij het pekelen moet het zeer lang ongeveer twee maanden in den pekel ge houden worden. Na de bereiding van het varkensvleesch moet alle bloedige roodheid verdwenen zijn. Raauw varkensvleeschraauwe ham of worst kunnen nooit zonder gevaar gegeten worden. Zorg voor behoorlijk koken en braden op de aangegeven wijze is zeker de voornaamste voorzorgsmaatregel daarop volgt het rooken en pekelen en vervolgens het mikroskopisch I onderzoekwaarop men het echter in geen geval alleen mag laten aankomen. Verder worden de ingezetenen opmerkzaam j- gemaakt op een klein populair geschrift over de trichinen in 1866 uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zierikzee den 3 April 1867. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris 3. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenendat er op Donderdag, den 11 dezer, des namiddags ten 6 ureop het Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 9 April 1867. De Burgemeester B. C. CAU. Provinciale Greldleenïng-. Besluit van den 5deu April 1867, no. 77; nopens de voor de dienst 1867 te doene geldleening van ƒ139000 (vijfde of laatste gedeelte der leening van f 525000) ten laste van de provincie Zeeland. De Gbdbputeekde Staten van In aanmerking nemende dat volgens het beslnit der Staten van den 9den November 1866 no. 7 goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van den I8dea dier maand no. 8 (Provinciaal blad no. 134) voor de verbetering der middelen van gemeen schap in de provincie, over 1867 eene geldleening ten laste der provincie Zeeland moet worden aangegaan van 139000 zijnde het laatste gedeelte der leemng van ƒ525000 en zulks naar het plan der laatstgenoemde geldleening medegedeeld bij het Provinciaal blad no 24 van 1863 en naar de daarin gebragte wijzigingen medegedeeld bij het Provinciaal blad no. 132 van 1866, B e s 1 n i t e n ln voldoening der daartoe betrekkelijke bepalingen van bovengenoemd plan der voorschreven geldleening ter kennis te brengen van belanghebbenden 1. dat in genoemde geldleening kan worden ingeschreven voor een honderd negen en dertig aandeel en elk van eenduizend gulden tegen eene rente van vijf ten honderd in het jaar, in te gaan met den dag waarop het onder het 5de pont van dit besluit bedoeld renversaal is afgegeven '2 dat de termijn voor het inleveren der inschrijvings-hillelten i9 bepaald van af Zaturdag den '20sten tot en met Donderdag den 25sten April 1867 (zon- en feestdagen uitgezonderd) des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 'l tot 3 ure 3. dat de inschrijvings-bus en billetten in het openbaar zullen geopend worden op Donderdag den 25sten April 1867 des namiddags ten drie ure in de raadzaal van Gedeputeerde Staten 4. dat het bedrag der ingeschreven aandeelen voor zoo veel die zijn aangenomen moet overaestort worden bij den heer Betaalmeester te Middelburg op de gewone kantoor-uren behoudens nader te bepalen plaats van overstorting waarvan bij de toewijzing aan de betrokken inschrijvers zal worden kennis gegeven 5. dat de zoo even bedoelde storting naar verkiezing der inschrijvers kan bewerkstelligd worden in den loop van 1 Julij tot en met 15 Deeember 1867, mits zorgende dat de qnitantie van storting uiterlijk binnen acht dagen worde overgebraet ter provinciale griffie in handen van den commies D. Jkras belast met de comptabiliteit die daarvoor onmid- delijk het verei9chte bewijs of renversaal zal afgeven 6 dat exemplaren van het plan der meergenoemde geldleening kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij genoemden amb tenaar ter provinciale griffie op franco aanvrage. I)it besluit zal worden geplaatst in bet Provinciaal blad van Zeelandbuitendien bij wijze van openbare aankondiging in de Staats- Middelburgsche Goessche- en Zierikzeesche couranten, alsmede in het Slui9sche weekblad en in het Alge meen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwach-Vlaanderen. Middelburgden 5den April 1867. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN, Voorzitter S. van hbs SWALME, Griffier. In de zitting der Tweede Kamer van 5 dezer heeft de aangekondigde interpellatie van den heer Thorbecke omtrent Luxemburg plaats gehad. De heer Thorbecke vroeg Of de verkla ring van den heer von Bismarck dat de Nederlandsche regering hare goede diensten heeft aangeboden bij de onderhandelingen over Luxemburg op iets anders berust dan op een misverstand De heer van Zuylende minister van buitenlandsche zakenantwoordde dat over Luxemburg geen eigenlijke onderhandelingen zijn gevoerd maar besprekingendat het belang van Nederland wel degelijk zco niet regtstreeks dan zijdelings betrokken ia bij de oplossing van het Luxemburgsche vraagstuk. Door aanbieding harer goede diensten heeft de regering willen constateren dat de Nederlandsche regering geene verantwoorde lijkheid heeft in de Luxemburgsche quaestie. Met groot genoegen kon hij de verklaring van von Bismarck mededeelen dat alle banden tusschen Limburg en Duitschland hebben opgehouden te bestaan. Hij verklaarde voorts dat de Nederlandsche regering voor taan officieel noch officieus zich zal inlaten met de zaken van Luxemburg De heer Thorbecke heeft daarna gecon stateerd de laatste verklaring van den minister. De interpellatie was hiermede afgeloopen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragtdat op 1 Oc tober 1867 als kadet bij het corps mariniers, na behoorlijk afgelegd examenkunnen worden geplaatst zes jongelingen. Dat examen zal worden afgenomen in de eerste dagen van September; omtrent den jnisten tijd en plaats zal in de maand Augustus nader aankondi ging geschieden. Vdór den laatsten Julij a s. moeten belanghebbenden een verzoek schrift aan den genoemden minister indienen. Men verneemtdat voor eenigen tijd door den heer Chs. Busken Huet te Amster dam concessie is aangevraagd tot aanleg en exploitatie van een verbiudings-spoorweg tus- schen de Hollandsche- en Rijn-spoorwegen met plaatsing van een centraal personen- station op het Damrak nabij de groote beurs. De weg zal loopen door het open haven front, maar ter tegemoetkoming aan vroeger tegen deze riating geopperde bezwaren daarin de voor kleine scheepvaart vereischte ruimte beschikbaar laten en deze door vrije doorvaarten onder de baanonbelemmerde gemeenschap met het IJ verzekeren. Het ontwerp laat overigens de keuze van het emplacement voor een centraal goederen station geheel ongeprejudicieerd. Men meldt uit Rotterdam van 5 dezer Heden nacht is een schuitje geladen met zand en liggende aan den steigerplotseling gezonken. De bewoner van het vaartuig je die lag te slapenis ongelukkiger wijze daarbij omgekomen. Dit Hellevoetsluis meldt men van 5 dezer. Heden zijn van hier via Brouwers haven naar New York vertrokken met liet Pruissische fregatschip Arnold Böninger kapt. Steenken 332 landverhuizersmeest alien Nederlanderswaarvan velen afkomstig van het eiland Texel. Men meldt uit Utrecht van 5 dezer. Onder het praesidium van dr J. M Schubart heelt gisteren in het gebouw voor kunsten en wetenschappen' een algemeene vergadering plaats gehad van den Weerbaarheidsbond. x In bet geheel waren uit vei-scbillende plaat sen 26 vereenigingen vertegenwoordigd. Na de aanneming van het bediscussieerd en ge wijzigd reglementwerd een nieuw centraal bestuur benoemdwaartoe de leden van het oude bestuur met overgroote meerderheid werden ingekozen. Daarna werd besloten het beschermheerschap van den Bond op te dragen aan Z. M. den koning en het eere voorzitterschap aan Z. K. H. den Prins van Oranje. Vervolgens werd nog het uitschrijven eener prijsvraag vastgesteld bedoelende een populair geschreven betoog van Neêrlands verdedigbaarheid tegen een overmagtigen vijand. Na afloop van het diner duurde de avondzitting in welke der vergadering eene serenade werd gebragt door de Utn chtsche Weerbaarheid en de Scherpscbuttcriien voor Oranje en de Zwijger - tot middernacht voort, waarna de leden zich naar de Nieuwe Rak begaven en aldaar nog lang genoegelijk bijeen bleven ook omdat het iiéx aan opwekken de toasten niet ontbrak. Den 9 April e k. zal voor het pro vinciaal geregtshof in Noord-Holland te regt staan Pieter Missetoud 39 jaren, behan gersknecht, geboren en wonende te Haarlem ter zake van doodslag met voorbedachten rade (moord) gepleegd den 7 November 1866 te Haarlem. Ten laste van den be schuldigde blijkt dat hij hoewel gehuwd sedert zes jaren in geheime betrekking met de verslagene was door welken overspriigen omgang hij vele onaangenaamheden met zijne vrouw had dat hij in den namiddag van 6 November met de verslagene eene wandeling om de stad deed en, op het plein buiten de Houtpoort gekomen haar daar in eene herberg wat heeft laten eten en haar vervolgens naar huis lieeft gebragt dat hij na haar eenige oogenblikken ver laten te hebbenbaar weder heeft trachten op te zoeken en toen aan de woning van vrouw de Wijs waar de verslagene inwoonde door genoemde vrouw hem werd medegedeeld dat hij niet moest binnenkomen want dat de verslagene gezelschap had dat hij toen door de deur zag dat zij een man bij zich had dat hij zeer boos daar van daan gegaan is (volgens de verklaringen der getuigen toen te kennen gevende dat zij deswege morgen zou sterven) dat hij nog twee malen in dien avond is teruggekomen en wel ten ruim elf ure en ten twaalf ureen alstoen heeft uitgeroepen„slaap jelui al morgen sterf jelui toch 1" en eindelijk nog ten een ure is teruggekeerd en drie glazen aan den achter kant der woning heeft stukgeslagen dat de beschuldigde den volgenden dag zich in de tapperij van Konings, op denhoek der Schoolsteeg te Haarlembevindende aldaar den getuige Straatmans ontmoette en na met dezen nog in eene andere tapperij te zijn geweesthem heeft voorgeslagen met hem naar het huis van vrouw de Wijs te gaan zoo hij zeideom een kop koflij te drinken dat deze hieraan voldoende zij aldaar zijn gekomenalwaar zij in het benedenvertrek He verslagene in gezelschap van vrouw do Wijs aan eene tafel vonden zitten bezig met. naaijen dat hij liaar vroeg: „benje nog kwaad of kan ik een zoen van je krijgen hetgeen zij weigerdedat hij vervolgens aan vrouw de Wijs om koffij vroeg en daarna van de verslagene weder een zoen verlangde en nadat zulks door deze weder werd gewei gerd een mes uit zijnen zak trok en dit haar voorhield met de woorden „dan is dat je God;" dattoen Straatmaiis hierop naar den beschuldigde toesprong, om ongelukken

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1