UK 28 Zaturdag 6 April. 1861 *77 WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën AANBESTEDING. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels if 1 behalve bet zegelregt VERSCHIJNT: Op Vrijdag den 12 April 1867 des voor middags ten 10 ure Zalonder nadere goed keuring door den Commissaris des Koniugs in de provincie Zeeland of bij zijne afwezig heid door een der leden van dë Gedeputeerde Staten in bijzijn van den Hoofd-lngenieur in het lldc disirict van den Waterstaat, in liet lokaal van het Gewestelijk Bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het inrigten -van een Gebouw -voor die dienst der Arrondisse- meuts-Begtbank te Zierïlrzee en tiet onderhoud -van dat Ge bouw -van al den dag der goed keuring van de aanbesteding- tot den laatsten December 1868. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het Bestek ligt ter lezing in het locaal van het ministerie van justitie in dat van het Gewestelijk Bestuuren verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats-werken in de provincie Zeeland ter lezing gelegd worden Den zevenden en vierden dag vddr de besteding zal aanwijzing in loco worden ge daan en nadere informatiën zijn te bekomen aan het bureau van den Hoofd-lngenieur van den Waterstaat te Middelburgen bij den Ingenieur te Zierikzee. Middelburgden 28 Maart 1867. De Commissaris des Konings in de Pro vincie Zeeland R. W. VAN LIJNDEN'. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat het kohier van het patentregt 3de kwartaal, dienstjaar 18°°/07 van deze gemeente, den 28 Maart jl. door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen in deze gemeente ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 2 April 1867. B. C. CAU. Uit Zuid-Beveland wordt dd. 1 dezer gemeld De werken aan de afdamming der Ooster- Schelde bij Bath worden met toenemende kracht voortgezet In de afgeloopen week is men voortgegaan met het leggen van zinkstukken in het zoogenaamde „diep of vaarwater en met goed gevolg. Ruim 1300 aard- en rijswerkers zijn thans aan het werkwelk getal nog met eenige honderden zal vermeerderd worden. Naar men verneemt bepaalden zich de werkzaamheden gedurende de laatste dagen voornamelijk tot het opwerpen van een aar den dam op de Slikken en dat van de Zeeuwsche en Noord-Brabantsche kust te gelijk. Het schijnt dat het stormweder van Zondag 31 Maart, dat aanvankelijk goed geslaagde werk niet in de hand heeft gewerkt ten minste aan de Zeeuwsche zijde moet die dam veel geleden hebben. Over hel algemeen mag gezegd worden dat dit veel besproken werk met al den ern-t en overleg daartoe noodigwordt voortgezet. Aan den Staatsspoorweg is men alsmede ijverig werkzaam en is de tijd niet meer ver verwijderd, dat de locomotief met de hallast- treinen over het geheele traject dienst kan doen Men schrijft uit Middelharnis van 30 Maart. De hulponderwijzers hebben hier allen hun ontslag ingediend dewijl de Gemeente raad heeft goedgevonden hunne jaarwedde te verlagen. Van wege het ministerie van buiten- landsche zaken is bekend gemaaktdat op 26 Maart jl te Weenen door wederzijdsclie gevolmagtigden een tractaat van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Oostenrijk is gesloten (H.) Men schrijft uit's Hage De jaarlijksche vergadering van het algemeen collegie van toezigt op het beheer van de goederen van gemeenten der Nederlandsche Hervormde kerk wordt in deze week te 's Hage gehou den. Dat collegie heeft zoovele zaken te behandelen dat daartoe verscheiden zittingen noodig zullen zijn. De heeron Fopma Feitsma en van de Windt te Deinum die hunne bezwaren tegen de evangelie-prediking van ds. Ringualda voor de regthank der algsmeene synodale commissie brag:en zagen hunne poging met geen gunstigen uitslag bekroond. Hunne klagten werden ongegrond verklaard en de kosten die zij gemaakt hebben zijn zeer aanzienlijk. In het antwoord der regering op het verslag der Tweede Kamernopens de wet op de schutterijenworden op nieuw al de hoofdbeginselen dier voordragt verdedigd en speciaal de redenen opgegeven waarom de bepaling van den schutterlijken leeftijd tot het 34ste jaar, en de voorgedragen sterkte moeten worden geandhaafd. Volgens dit ontwerp zullen de schutterijen reeds in vredestijdeen sterkte hebben van 50,000 man, die bij opkomend oorlogsgevaar, dadelijk kunnen worden mobiel verklaard. Aan den gezagvoerder van het te Veendam te huis behoorende brikschip Cornelia Susanna is van wege den president der Ver- eenigde Staten van Noord Amerika een gouden horologie aangeboden voor zijn moedig gedrag bij de redding van de beman ning van een Amerikaansch schip op 20 November 1865. Ten noorden van Leyden zijn in de gemeenten Alkemada Woubrugge, Leider dorp Noord wijk pn Koudekerk weder onge veer evenveel runderen aangetast als in de voorafgegane week. De sterfte was grooter dan vroeger. AH ON DIE lil E N TS P R Ij S. Per drie maanden ƒ2,00Franco per post 2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor lOure'smorg. Ook in de andere gemeenten van dit arrondissementvoor zoover ze ten noorden van den Rijn zijn gelegen is de toestand nog niet verbeterd. Te NieuwkoopAarlander- veen en Rijnsaterwoude werd zelfs eene vrij aanzienlijke uitbreiding der ziekte waarge nomen. Ten zuiden van den Rijn daarentegen nam de typhus een gunstigen keer. Behoudens een paar verspreide gevallen bleef hij nog alleen te Soeterwoude heerschen en ook hier in mindere mate dan vroeger. De berigten uit andere gemi-enten dien aangaande luiden allen ongunstig. Ken droevig ongeluk dompelde Woens dag de familie M.te Enschede in diepen rouw. Ken driejarig dochtertje hare moeder naar de keuken gevolgd zijndewaar een ketel chocolade te koken stond maakte van een onbewaakt oogenblik gebruik om daaruit een teug te nemen met dat gevolg dat het kind zich inwendig deerlijk brandde en na het verduren der felste smarten over leden !s. Dezer dagen is te Leende door een feilen brand eene nog al kapitale boerderij vernield. Men wil dat twee knapen de oudste ruim 16 en de jongste ruim 14 jaren, moedwillig den brand gesticht hebbenonder de volgende omstandigheden. Zij zouden ten huize van den bewoner om karnemelk ge weest zijn en na weigering der melk gedreigd hebben liet huis te zullen in brand steken buiten gekomen hebben zij een brandenden lucifer aan bet lage stroodak der schuur gehouden deze zoowel als de stal het huis en een afzonderlijk staand schuurtje benevens een groot gedeelte van den aldaar aanwezigen vooiraad zijn door de vlammen vernield. Men hoopt dat de daders ten Toorbeeld van anderen hun welverdiende straf niet zullen ontgaan. LI. Donderdag kwatn de vader dier twee jeugdige misdadigers bij den heer officier te Eindhoven ten einde verlof te vragen om hun in de gevangenis een bezoek te mogen brengen toen hij toe vallig zijn broeder dien hij in geen tien jaren gezien had aantrof. Deze kwam verlof vragen om zijn zoon een jongeling van 16 jaren, wegens diefstal te Hilvatenbeek (p. m. 50) in het huis van arrest gedetineerd eveneens een bezoek te mogen brengen. Beide vaders wisten van elkanders zaken niets de ontmoeting was derhalve voor beiden zeer toevallig .^maar niet prettig. Uit Appeldoorn meldt men van 31 Maart. In den loop 'dezer week heeft een aantal beeren uit Arnhem in het Vierholter Bosch gejaagd en vier herten geschoten. Men meldt uit Groningen van 30 Maart. Uit Usquert wordt het volgende gemeld Nooit heeft de emigratiegeest sterker weerklank gevonden dan thanshij oefent hier een invloed uit als oliedroppelen op de raderen eener machine. Dienstboden verlaten ontijdig hunne dienstmilitairen deserteren arbeiders verkoopen alles wat óntbeerlijk issommigen zelfs met achterlating van vrouw en kroost om het tooverachtig goudland toch maar te kannen bereiken terwijl in den regel bij hunne aankomst de laatste sixpence verteerd is. Van Zoutkamp vertrokken jl.: Maandag 60 emigranten naar Amerikaterwijl van Usquert ruim 70 derwaarts gaan, allen- met het doel om er gemakkelijk en comfortable te leven. „De Tijd" gééft 17 namen van Pauselijke Zouaven die aan vermoeiijenis of ziekte zijn bezweken. „Zij stierven voor God en Vader land. Hun zij eereDit alles volgt op een betoog dat de gang der zaken bewijst wat zij zoolang betoogd heeftdat het regt van den paus het regt van alle koningen isen dat wie voor Pius IX sneuvelt tevens voor Willem III sneuvelt. Tntusschen is er voor Pius IX nog niemand gesneuveld. F RANK R IJK. LI. Maandag is de wereldtentoonstelling te Parijs zonder veel plegtigheid geopend. Keizer Napoleon sprak daarbij geen redevoe ring uit. Hij bezocht te 2 uren het tentoon stellingspaleis met de keizerin en een klein gevolg, werd aldaar door de commissie ont vangen en vertrok wederna de groote bui tengalerij en een der binnengalerijen te hebben doorgewandeld. Keizer Napoleon was in bur- gerkleeding en maakte alzoo eene gunstige uitzondering op andere vorsten die bij der gelijke zeer vredelievende bezoeken aan ten toonstellingen in generaals- of admiraals-uniform zijn eri gevolgd worden door een gevolg schitterend van zilver en goud hetgeen ge woonlijk een vrij zonderling effect maakt. De Moniteur du b-oir zegt betreffende de interpellatie in den Noordduitschen rijksdag Deze interpellatie welke bij den tegen- woordigen toestand van Europa van ongunstig gevolg had kunnen zijnlaat ten slotte een gunstigen indruk na. Hoewel vele der bewe ringen van v Bennigsen zeer betwistbaar zijn heeft hij luide erkend hoezeer het te wen- schen is dat de Duitsche en Franscho natiën in goede relatie en nabuurschap levenen hoe verderfelijk de oorlog zou zijn. De lieer von Bismarck doet in verheven bewoordingen de noodzakelijkheid uitkomen om de regt- matige gevoeligheid van Frankrijk in rekening te brengen. Hij heeft overigens verscheidene belangrijke verklaringen afgelegd dat Luxem burg een onafhankelijke staat is waarover de koning der Nederlanden onder zijne ver antwoordelijkheid in volle souvereiniteit kan beschikken verder heeft hij het feit niet betwist dat de bewoners van Luxemburg afkeerig zouden zijn van eene inlijving bij Duitschlanden stelt hij op den voorgrond welke invloed op de Pruissische politiek moet worden uitgeoefend door den wensch om met een wettig nabuur in vrede en vriendschap te leven. Te Palermo vertoonden zich in den avond van den 5 Maart een achttal goed gewapende roovers aan de woning van een welgesteld burger, wiens vrouw zich alleen te huis bevond. Die dame scheen niet zeer gesteld op dat late bezoek althans zij weigerde te openen en toen de roovers daarop begonnen te dreigen greep zij naar het geweer van haar man en vnnrde uit het venster moedig op de roovers losmet het gevolg dat nadat een paar hunner gekwetst waren de vrees hun het hazenpad deed kiezen zonder dat zij het gewaagd hadden eene verdere poging aan te wenden om het huis binnen te dringen. Een nieuw bewijs wat tegen woordigheid van geest vermag maar een nieuw bewijs tevens hoe hetin de ure des gevaars ook bij het „zwakke geslacht" niet aan moed ontbreekt.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1