SCRMKSTR1JD TUSSCÏÏEN A. EN Z. Advertentiën. Woonhuis met Erve, Een Koetshuis met Stalling Meubelen en Huisraad, eene groote Tentwagen Bank van Leening. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten n Vervoer-middelen gen om bij wijze van vrije volkskeuze van meesters te veranderen, zooals eene sociteit van president verandert. De vereenigingen voor volksweerbaarheid zijn de uiting van een nationaal idee dat niet nieuw is integendeel is het zoo oud als de Germaansche volkstammen waaruit wij gesproten zijn. Onze oudst bekende vooronders de Ger manen waren strijdbare mannen. Krijgshaf tigheid en dapperheid waren onder hen de eeiste deugden. Wapenoefeningen werden gerekend als de eenige bezigheid die den man paste en vereerde. Ka de invoering van het Christendom en vooral na de opkomst van den ridderstand ging van dien algumeenen krijgsmansgeest wel iets verloren doch de wapenoefeningen bleven onder de burgerij in stand en in 926 werden de bestaande vereenigingen en gezelschappen in de steden door keizer Hendrik I tot ge regelde schutterijen georganiseerd. De stedelijke schutterijen zijn dus reeds zeer oud. Na de kruistochten en de opkomst der steden door toenemende welvaart der middelklasse werden de stedelijke schutterijen van lieverlede mach tige corporatiën die niet zelden veel invloed op de regenten en daardoor op het landsbe stuur uitoefenden. Meestal stonden de schutte rijen als vertegenwoordigers der volkspartij tegenover de aristocratie der regenten. In tijden van woeling echter als het grauw op de been kwam en de veiligheid van personen en goederen bedreigd werd stonden zij der regeering getrouw en moedig ter zijde. Zij handhaafden alsdan hun karakter van burgers, die evenzeer tegen de oploopen en uitspattin gen van woelziek gemeen als tegen de dwingelandij der aristocratie gestemd was. Vaak echter gingen de schutterijen hare bevoegdheid te buiten en oefenden zij pressie uit op de stads of landsregeering. Dit ging zoover dat de Staten in 1581 besloten dat de schutterijen niet meer zouden geraadpleegd worden in zaken van regeering. Het ging echter niet gemakkelijk de van ouden datum afkomstigezij 't dan ook geüsurpeerde rechten der burgercompagnien op eenmaal te niet te doen en die compagnien haar zuiver karakter van nationale volks wapening onder de regeering terug te geven. Reeds in 1584 werden da schutterijen weder geraadpleegd in de gewichtige zaak der verheffing van prins Willem van Oranje tot erfelijk graaf dezer landen. Spoedig hadden de schutterijen den ouden invloed geheel herwonnen. In de tweede helft der vorige eeuw dus ruim honderd jaar geleden verloren de ver eenigingen voor volkswapening haar karakter geheel. Er verrezen overal sociteiten tot oefening in den wapenhandeldoch het waren niet meer nationale vereenigingenmaar het was de partij der revolutie die zich wapende en onder de leus van verdediging der rechten en vrijheden van de natieniet anders ten doel hadden dan de omverwerping van al het bestaande en de overheersching der democraten. Nu echter de volkswapening haar zuiver nationaal karakter verloren had was ook haar kracht gebroken. De mannen der vliegende legertjes maakten veel geschreeuw maar toen in 1787 de Pruissische interventie plaats had vloden die geiuchtmakende patriotten uiteen en verdwenen spoorloos om later de Fransche benden, het ongelukkige verradeu vaderland binnen te komen, leiden. Ka de herstelling van Nederland en Oranje in 1813 werden vele zaken op nieuw geregeld. Er werd een staand leger opgerichtde Fransche conscriptie bleef bestaan en achter het leger werd een soort van afgevuurd leger opgerichtthans onder den r.aam van schutterij bekend. Eigenlijk populair is die instelling nooit geweest. Ondanks hetgeen er in 1831 gebleken is omtrent de bruikbaarheid der schutterij !e velde is het volk over het alge meen met het denkbeeld schutterij niet inge nomen. Er is thans ook eene wet ontworpen om te beproeven het verouderde lichaam weder nieuw leven in te boezemen. Het beginsel volkswapeningeigenlijk volks weerbaarheid is tot heden toe noch door ons leger noch door de schutterijen toegepast. De laatste maanden Ieeren echter dat het volk dit be ginsel toch wel wil en het overoude idéé der volksweerbaarheid slechts tijdelijk is ingeslui merd geweest. Voor den onbevooroordeelden beschouwer is het dunkt mij duidelijkdat zoo ooit dan thans de alom opkomende vereenigingen tot wapenoefening eene waarlijk nationale zaak zijn. Men ziet in die vereenigingen alle partijen vertegenwoordigd en dit is een bewijs dat de partijkwestie geheel buiten de zaak der scherpschutters blijft Hierom ook kan het nationaal gevoel vrede hebben met de beweging. Er heeft geen dwang plaatsgeen pressie het is geen partijzaakmaar eene geheel algemeene echt vaderlandsche zaak, en als het Nederiandsche volk nu slechts wil en zijn degelijken aard niet verloochent dan kan er eene instelling duurzaam gevestigd worden die den moed en het zelfvertrouwen der natie verhoogt de eendracht bevordert jonge lieden vormt voor het leger, anderen in de gelegenheid stelt zich te oefenen ten einde als bekwaam soldaat bij de schutterij te kunnen komen als de wet het eischt kortom eene instelling die gezegende vruchten voor het vaderland kan dragen. En mocht eenmaal wij hopen dat Neder land er voor bevrijd blijve, de nood aan den man komen dan zullen gewis velen uit de rijen der scherpschutters de wapenen in ernst opvatten en toonen dat Nederland door zijn goed recht gesteund en door zijne gewapende zonen verdedigd niet zoo gemakkelijk is ten onder te brengen. Maar daartoe is medewerking noodig krachtige medewerking. Toeschouwers en afwachters en zij die van verre staan en allerlei wijsgeerige studiën maken om hunne onverschilligheid te vergoelijken kunnen niet veel aan de zaak helpen. Daarentegen is deelneming betzij in het corps hetzij dóór geldelijke ondersteuning ten zeerste aan te bevelen. 'Zierikzee 1 April 1867. J. Th. O. "Wit zet roor. 22 sle zet Wit H 1 op D 1, Antwoord Zwart E 7 op 6 6. Zoodat de stand der partijen is als hier onder aangeduid. Heden overleed na een smartelijk lijden onze geliefde Moeder JACOBA RIETVELD Wed. van Jac. Karreman in den gezegenden ouderdom van 81 jaar en 7 maanden. Zierikzee, den 1 April 1867. In naam mijner Zusters en Behuwd Zuster en Broeders L. KARREMAN. De Notaris Mr. C. van deb LEK de CLERCQ zal ten verzoeke van Mevr. de Wed. en Erven wijlen den Heel C. van de WATERING publiek verkoopen Op Vrijdag 12 April 1867 des namiddags 3 urein het Logement van de Wed. F. van 't Hop te Brouwershaven met Regter- lijke magtiging Ken Kapitaal staande aan de Haven te Brouwershavensectie C, in no. 441. en ERVE, daarnaast, sectie C, in no. 441. 01 Roede. 49 Ellen GROND, te Duiven- dij kesectie A, no. 455 in erfpacht uitge geven aan A. bij de VATE. En op Dingsdag 16 April daarnades morgens 10 ure vóór gemeld Woonhuis Eene aanzienlijke partij eene llï tiïiniiterule APOTHEEK met alle daartoe behoorende Kasten li-Jl GrewigfteiiGeneesmiddelen en ïii- strumeatenmitsgaders It ij tri gtal- gereeclsdl&ppen en andere roerende Goederen. De Notaris J. M. BOUVIN zal ten verzoeke van de Heer D. Q. de JONGE van der HALEN op den 12 April 1867 des voormiddags ten 10 ure aan hot Woonhuis Wijk A no. 338 op de Oude Haven te Zierikzeepubliek presenteren te verkoopen Eene groote party HUISRAAD Makoni- en andere gladhoutess MEUBELEN als Collies- Thee- Uittrek- vaste-penant- en Speeltafels waaronder met massief Mahoni- houten Bladen1 Canapé1 zeer soliede Piano1 antiek marmeren en 1 vergulde Pendule Stoelen met goed gevulde zittingen een zeer goed gevuld Bed met bijbehooren 1 Haard en Kagchel 1 gebruineerde Mangel 1 tweemans kantoorlessenaar met schuifkast 1 groote boekenkast met deuren Spiegels Platen in lijsten met glazen eene partij BOEKEN Schotsche en Koeharen Tapijten Koper, Glas Aardewerk en wat verder zal worden geveild. Op Donderdag 11 April 1867 van des voormiddags 11 tot des namiddags ten 3 ure te bezigligen. Ken verlangt van de hand te doen met dubbele knecfitszlttingr en losse boogde bok. Het Rijtuig is zoo goed als nieuwde vorm is sierlijk en alles is in uiterst goeden staat, Het staat op Zeeuwsch spoor. De prijs is f 900. Brieven franco. Adres den Heer P. DUMON TAK te Middelburg. De verstane panden ingebragt in de Bank van Leening te Zierikzee tot ultimo Januarij 1866 moeten worden gelost of verlengdvóór of uiterlijk op Dingsdag den 9 April 1867na dien tijd zal men verpligt zijn de kosten der keuring te voldoen wat de gouden en zilveren voorwerpen betreft. Zullende de Verkooping plaats hebben op Woensdag den 17 April 1867 des namiddags ten 2 ure. Dingsdag namiddag van 3 tot 4 ure te bezien. Brouwershaven Gearriveerd 29 Maart. Amity J. H. Stinson Dordrecht, Cardiff. 29 Vriendschap J. L. ter Bruggen Batavia, 29 Blackwater, J. Griffith, Callao 23 County of ArgyleG. Edingston Soerabaija 30 Rotterdam Jb. Jansen Batavia 30 Susan Gray J. Manson 30 Palladium M. Neswortybeiden van New-Castle allen naar Rott. 30 FrancisW. HardyMiddlesbró 31 BillpointR. Gonnson 31 Light and Sign, J. Robison 31 John and AnnJ. Lardleyallen van New-Castle 31 Republican, G. Holt, 31 Elizabeth H. Beverley beiden van Charlestownallen naar Dordrecht. 31 Radiant, G. Bringle New-Castle. 31 Concurrent H. N. Ouwehand Bataviabeiden naar Rotterdam. Genoemden bodem is met storm weder heden binnengekomen wind N. N. W. heeft bij het ten anker komen zijn ketting gebroken is tegen Dwars in den Weg aan den grond geraakt, alle adsistentie wordt verleent men hoopt heden nacht hetzelve in vlot water te brengen. 1 April. Altena J. Mörich Haïti 1 CandaeeM. Miehelsen, Genichesk, beiden naar Rotterdam Per het schip Rotterdam kapt Jb. Jansen, zijn als passagiers van Java aangebragtde heer Kniphorst3 kinderen en een ii.l. bed. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 1 April 1867. Nederl. U erkel Schuld. 2'/, pet 547. dito dito 3 647. dito dito 4 ,5 857, c Amort. Sijndic. 3'/, Ned. Hyp.-Bank 4'/, Belgie. Cert bij Rothschild. 2'/, 1) Spanje. Obligatien. 27, ij Portugal Obligatien. 3 39'Vie Rusland. Oblbij Hope en Co. 5 ff 927, dito 1828/29 5 ti Cert. 1840 4 Spoorweg -Actiën. 172 Polen, Aandeelen 1835. t Pruissen- Obligatien 1859. 5 Oostenr. Obl, Met. Oude 5 ii 44®/s dito. 27, a 22 7a dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 ii 50 Mexico. Obligatien. 5 ii IS'Vu Grieken!. Obl. Geldl. 1825. 5 ft Turkije. Binnenl. Oblig. 5 it 27'V.. ROTTERDAM 1 April. TARWE. Zeeuwsch. Vlaams. en O verin, vond heden tot ca. vorige prijzen trage koopers; goede en puike van 11.70 tot 12.60 min dere van f 10.60 tot f 11.60. ROGGE. Zeeuws. Vlaams, en Overm. van f 7.50 tot 8.30. GERST. n. Zeeuws. Winter van 6.70 tot 7.75 dito Zomer van t 6 tot ƒ7.40. HAVER. Inl. korte van 3.75 tot 5 60: dito lange van 2 75 tot ƒ4.70. ERWTEN, n. Zeeuws, blaauwe van 8 25 tot 11. BOONEN, d. Witte Zeeuws, en Walch. van /9.50 tot 12.50; dito Bruine van 10 tot 117. PAARDENBOONEN. van f 6.25 lot f 7.40. VLAS. Zoowel op het land als ter markt ïnet redelijke vraag tot ongeveer vorige prijzen. MEEKRAP Bij kleine aanbiedingen was de vraag ook heden weder onbeduidend zoodat de handel van weinig belang was bij geheel onveranderde prijzen. Stoombootdienst tusscben Middelburg en Rotterdam. Van Middelburg Van Rotterdam Vrijdag 5 'amidd. 12, Vrijdag 5 'amorg. 8,30 Zaturdag 6 ^12,30 Zaturdag 6 8,30 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der atoomboot ryden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: I Van Rotterdam: dea maandags, woensdags en 1 des dinsdags donderdags^ ea vrijdags 's morg. 8 ure. zaturd. 'smorg. u. 10,20 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen, des morgens ten 9 nre voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkeiij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2