m W®. 27 Woensdag 3 April. 1867 WOEKSDAG EN ZATERDAG. T loo Besturen en Administratiën AANBESTEDING. 3innenlandsche Tijdingen. Ingezonden Stukken. 16 m i 6 50 00 00 00 00 00 ,00 ,00 v> 3 2 C a- 3^ N> 3% -.*o L J 2>. if.T ilburg nboot p» en PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels A f 1 behalve het zegelregt VERSO H1JNT: Veen, a naar ■t vaci Yo?» Op Viijdag den 12 April 1867 di s voor- nnddags ten 10 ure zalonder nadere goed- Keuring door den Commissaris des IConiugs in de provincie Zeeland of, bij zijne afwezig- beid door een der leden van de Gedeputeerde Sinten in bijzijn van den Hoold-lngeuieur in bet 11*« district van den Waterstaat, in het lokaal van het Gewestelijk Bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het inrigten van een Gebouw ■voor Ho dienst Her Arrondisse- ïneats-Kegtbank te Zierikzee en het onderhoud van dat Ge itouw van af Hen dag Her goed keuring van He aanbesteding tot Hen laatsten December 1868. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving Het Bestek ligt ter lezing in het locaal van het ministerie van justitie in dat van het Gewestelijk Bestuuren verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats-werken in de provincie Zeelund ter lezing gelegd worden. Den zevenden en vierden dag vóór de besteding zal aanwijziug in loco worden ge daan en nadere inforrnatiën zijn te bekomen aan het bureau van den Hoofd-Ingenieur van tien Waterstaat te Middelburgen by den Ingenieur te Zierikzee. Middelburg, den 28 Maart 1867. De Commissaris des Konings in de Pro- iincie Zeeland R W. van LIJNDEN1. Zierikzee 30 Maart. Heden is te Leiden, a verdediging van stellingen tot doctor in e regten bevorderd de heer J. Schuurbeque ioeije alhier. -Dit eenen brief door dsJ. B. Barenbrugh f en 15 Maart 11. naar Arnhem verzonden over en post is vermist een muntbiljet van 10, no. 08, U. R 15 Augustus 1864; en een brief oor denzelfden heer den 22 Maart II. over e post naar Zutplien verzonden inhoudende m muntbiljet van 10 no. 805 W. F. 15 agustus 1865 benevens eene coupon van 1.98 no. 6488 W. V. Kerkhoven 1 Oc- ber 1866 is niet ter egt gekomen. De officier van justitie te Zierikzee noodigt Ilereen uitdie omtrent voormelde brieven geldswaarden eenig narigt kan geven dit willen doen ten zijnen parquette. P. PAÜLUS. Z M heeft benoemd'tot schoolopziener in het vierde schooldistrict van Zuid-holland den lieer J. P. Schermer te Leiden. O. a. benoemd tot 2den luitenant-kwartier meester bij het 5de regemerjt infanterie de sergeant J. A. Kroel. Men schrijft uit Rotterdam van 30 Maart. Da Tweede Kamer der Stateu-Goueraal heeft heden Hoofdstuk VII B (Departement van Financien) der Staatsbegrooting voor 1867 aangenomen met 44 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heeren Blom, Storm, Moens Dam, van BlomViruly Verbrugge, Fransen van de Puttede Koovan der Linden, Tltorbecke van Lintburg Brouwer, Zy'kerFokker, Guljé Jonckbloet en van Delden. Maandag is aan de orde Hoofdstuk IX (Departement van Koloniën) der Staatsbe grooting De Staats Courant van 30 Maart deelt mededat zij namens de Luxemburgsche kanselarij verzocht is ten stelligste tegen te spreken dat de afstand vatt het groothertog dom Luxemburg heeft plaats gevonden. Jl. Donderdag op den middag is op de rivier voor Dordrecht ter hoogte van de stapelplaats der spoorwegen een vischhengst van de Hooge Zwaluwedie te dier stede visch had gebragt door de Engelsche stoom boot Ironmaster achterop geloopen waardoor liet achterschip van het vaartuigje verbrijzeld werd. De schipper J. Vos heeft op het wrak, dat nog drijvende bleef, den oever ber»ikt doch zijn knechtH. Dubbelman een z2jarig jongeling moest zijne poging om op de stoomboot over ta springen met den dood bekoopendaar hij in het water viel en tot dusver nog niet gevischt is. Zonder eenige hulp te verleenen is de stoomboot doorgestoomd. De te Rotterdam in het tuchthuis gede tineerde van den Boef, van wien in der tijd is melding gemaakt als den vermoodelijken dader van den voor een paar jaren op een jong meisje te Dintelourd gepleegden moord is van hier naar Breda getransporteerd. Hij moetnaar men verneemt den moord volledig hebben bekend. Jl. Vrijdag avondzoo meldt men uit Harmeien werd men gewaarschuwd dat den wachter van den Rijnspoorweg een ongeluk was overkomen. Bij nader onderzoek bleek het dat de matt aan stukken over den weg lag Of het ongeluk door eigen toedoen of bij toeval beeft plaats gehad kan men niet beslissen. Men meldt uit 's Gravenbage van 30 Maart. Den 25 dezer is alhier overleden de heer J. C. Verlouw, geen regtstreeksche erfgenamen nalatende. Gisteren werd door den daartoe benoemden executeur-testamentair het testament geopendwaaruit bleek dat de overledene zijn geheel vermogen van twee ton aan instellingen van weldadigheid en kerkgenootschappen vermaakt heeft Aan het nieuwe diaconie weeshuis der Xed. Hervormde gemeente 100,000 aan verschillende kerk genootschappen ieder 5000 en aan ver schillende weeshuizen en andere instellingen 2500. Uit Utrecht schrijft men „Professor Güsserow die eerst voor een paar maan den het hoog leeraarsambt aan onze lrooge- school aanvaardde zal haar weldra weder verlaten. Hij is nu benoemd tot hoogleeraar te Zurich, waar de hulpmiddelen voor het onderwijs in zijn vak van wetenschapde A BONNEMENTSPRIjS. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f 2,25. Inzen dingder Advertentiën daags te voren, voor 10 ure 'sinorg. obstetrie die aan onze academie zoo verre overtreffendat het niemand verwonderen kan dat hij deze benoeming heeft aangenomen." Uit Harlingen meldt men van 28 Maart. Men verneemt dat er onder de varkens eene vreemdsoortige ongesteldheid of misgewas (hoe het te noemen heerscht. In plaats dat de mitten 10, 12 a 14 jongen werpen en deze, volgens goede gewoonte zich vertonnen als welgeschapen biggen krijgen zij <-r 3 of 4 en dan daarbij wanschepsels die men on mogelijk kan aanfokken aangezien zij in eene fatsoenlijke varkenwereld hunne familie schande zonden aandoen. Uit Hoorn meldt men Volgens een schrijven uit de Kaapstad zullen met het oor logschip het Metalen Kruis naar het vaderland teruggaan een 20tal jonge Nederlanders die aldaar zochten geplaatst te worden en daartoe geene gelegenheid konden vinden. Een wenk voor jongelieden die naar die kolonie op avontuur willen gaan. Te Huins is dezer dagen een gegoed man van 71 jaren gehuwd met een meisje van 21 jaren oud. Zij heeft voor ongeveer f 700 tot opschik van hem ontvangen en voordeelige huwelijksvoorwaarden bedongen. Het gepantserde Spaansche ramscbip Numantia dat te Batavia is binnengeloepen, heeft zes verdekken. Het is groot 5600 ton, paardenkrachten 1000, lang 98 ellen diep gang 85 voet gewapend met 36 gladde Zestig-ponders (20 duim) en 6 getrokken stukken van minder kaliber. Onder stoom loopt het 11 en onder zeil 3 a 4 mijlen door het betrekkelijk kleine tuig. De ram of spoor is 4 ellen lang. De pantserplaten zijn 13 a 14 Ned, duimen dik. Het gladde geschut is geplaatst onder het eerste dek, 18 stukken aan elke zijde de getrokken stukken zijn op het bovendek aangebragt. Op het bovendek bevinden zich twee torenswaar men van onderen ingaat. Zij dienen alleen voor beveiliging van den kommandant en de roergangers in tijd van gevecht. De torens zijn van boven open doch zwaar gepantserd. Tegen den achtersteven is voor Callao een 30 ponds kogel aangekomendie slechts een deuk heeft gemaakt van ongeveer 1 duim diepte, welke nog te zien is. Wanneer het schip als ram gebruikt wordt worden de boegspriet en het boventuig ingenomen. Het schip is in 1863 te Toulon gebouwd voor rekening van het Spaansche gouvernement en in Januarij 1864 te water gelaten. Aan boord zijn twee groote barkassenwaarvan 1 met stoom en beiden gewapend met een getrokken 12-ponder. Nog verdient speciale vermelding het hospitaal voor de equipage dat uitmuntend is ingerigt. De etat-major bestaat uit 16 officieren en de equipage uit 600 man. Men schrijft van Trengalehdd. 13 Januarij jl.Den 26 December is bij de dessa Dawé district Prigie, regentschap Trengaleh, eene zestigjarige vróuwBok Ronodipo ge naamd, uitgegaan om jonge bamboe te gaan zoeken toen zij den daaropvolgendên dag nog niet huiswaarts was gekeerdbegaven eenige bloedverwanten zich op weg om de oude vrouw te gaan opzoeken en vonden weldra hare vaneen gescheurde met bloed bevlekte kain en wat verder eenige afgeknaagde been deren alles wat van de ongelukkige oude vrouw was overgebleveneen vreesverwekkend gebrul uit het naburige kreupelhout bevestigde het vermoeden van haar beklagenswaardig uiteinde. Zoodra de tijding van het gebeurde zich verspreidde verzamelden eenige districts- en dessahoofden hun volk en omringde men de ongenoodigde gasten met eene geduchte magt van met lansen gewapende inlanders waaronder eenigen met schietgeweer. Een enorme koningstijger vergezeld van zijne gade verhief zich weldra onder een oorverdoovend gebrul verontwaardigd op zijne manier dat men hem kwam storen in zijn morgen dutje. Terwijl een verschrikkelijke kreet van wraakzucht het gebrul van de monsters deed verstommen die met vonkelende oogen door vrees bevangen schenen te sidderen voor de dreigende straf, vielen er eenige schoten en mogt het eenige onversaagde mannen gelukken de zwaar gewonde tijgerin het ontkomen te beletten welke weldra met lanssteken doorboord levenloos op den bodem lag uitgestrekt. Hoewel niet onge deerd ontkwam toch de tijger aan de honderde lansen,, welke hem bedreigden maar het is toch zeer waarschijnlijk (lat ook hij zal worden afgemaaktaangezien daartoe alle mogelijke maatregelen genomen zijn. De onschadelijk gemaakte tijgerin had eene lengte van 8 voeten, haren staart, daaronder be grepen. (M. C.) ScherpschuttersPerecniging. Ten laatste zeide ik dat ons eigen nationaal gevoel ons zegt dat wij met eendracht en goeden wil veel kunnen doen en dat liet denkbeeld van wapenoefeningen voor het volk daarom een gelukkig denkbeeld moet geheeten worden. Ik zie dan ook in het overal ont staan van vereenigingen voor volks weerbaar heid niet een soort van manieeen tijdelijk opgang maken van iets nieuws maar meer eene krachtige opwelling van het nationaal gevoel van onafhankelijkheid van zelfstandig heid en tevens van het bewustzijn der kracht om die zelfstandigheid te bewaren. Zulk een nationaal gevoel van weerbaarheid kan soms gedurende lange tijdperken sluimeren maar wanneer het zijn grond vindt in het karakter in den familietrek der natie dan openbaart dat gevoel zich soms op verrassende wijze. Dit is het nu wat wij in deze dagen zien in ons land. Wij hebben hier niet te doen met de manie der scherpschutterijzooals eenige jaren geleden met die der handboogschutterijen en liedertafelsdie als niet nationale zaken hier werden overgeplant uit den vreemde doch niet konden gedijen en spoedig weder wegstierven. Evenmin is het idéé volkswapening tot ons overgewaaid uit Engelandmaar veeleer is daar de zelfde oorzaak werkzaam als hier en heeft er wel gelijktijdigheid der beweging plaats maar geenszins kinderachtige naaperij. In geen tijd is er van het veoorA nationaliteit meer misbruik gemaakt dan tegenwoordig en, daaróm juist is het niet te verwonderen dat tegenover al de onnatuurlijke staatkundige combinatiën die men onder het fabriekmerk nationaliteit in de wereld wil helpen de vol ken die waarlijk nationaliteit bezitten zich oprichten en eene houding vertoonen wel sprekender en getrouwer van uitdrukking dan al de komedievertooningen van volksstemmin-

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1