Zatiir^lag 23 Maart G7 ^7^ WOENSDAGEN ZATERDAG. I Per drie maanden 2,00—Franco per post f 2,25. Inzen. I ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. Besturen en Administratiën AANBESTEDING. Bekendmaking. Afkondiging. Kennisgeving. Bekendmaking- Bekendmaking. Berigt aan de Schipperij. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. Ingezonden Stukken. ZIE1IKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels i, f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABO NNEU E NTS PRIjS. Burgemeester en Wethouders van 7Ae- nkzee. brengen ter kennis van belanghebben den dat \an heden af op de kantoor-uren ter Gemeente-Secretarie ter lezing ligt het bestek en de voorwaarden waarop in het gebouw van het Departement van Marine te 's Gravenhage op i> ouder dog den 28 dezer maandbij inschrijving, in massa zal worden aanbesteed liet maken van eenen ijzeren licht toren en van eenen ijzeren lichtop- stamt en het stellen van beide op de Zee dijken bij de Nieuwesluis gemeente Breskens -in Zeeland. Zierikzee den 16 Maart 1867. De Burgemeester B. C. CAU. T)e Secretaris J. P. N. ERMERINS. Rationale Militie. B ubgimetstek en Wethouders van Zie- rikzee. Gelet op art. 150 der wet van 19 Augus tus 1861 (Staatsblad uo. 72); noodigen de lotelingen d>e verlangen bij de Zeemilitie te dienen uitom zich tot dat einde vóór I April e. k. bij hen ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 21 Maart 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. de ingezetenon 23 dezer fi.it er op namiddags De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden dat het kohier voor de belasting op het personeel zes maanden regt no. 8 van deze gemeente dienstjaar 1GG/0J den 15 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op beden ge steld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen alhier ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 22 Maart 1867. B. C. CAU. Do Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis -Zaturuai; ten 1 ureop het Raa thuis alhier e *ne openbare Vergadering van den Gemeen'e- Baad zal geh"U len worden. Zieiiizee den 18 Maart 1867. Be Bwiiemees'er B. C.' CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee maken bekend dat op de openbare School voor minvermogenden of Tussehenschool met den 1 April aanstaande geene nieuwe leerlingen hunnen worden aangenomen. yjeriltzee den 20 Maart 1867. Burgemeester en Wethouders B. C CAU. De Serre aris J P N. ERMERINS Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend dat door LAURENS NIJS ingezetenen der gemeente, vergunning is uevraagd zijne Smederij te verplaatsen naar het voorste gedeelte van het door hem bpwoonde hnis ih de Minderbroederstraat of Blijdenhoek wijk B, no. 221, en dat te dier zake informatiën de commodo et incomraodo zullen worden genomen op Woensdag den 27 Maart aan- Btaande des voormiddags te half twaalf uur op het Raad huis alhier zullende allen, die tegen dat verzoek bezwaar mogten hebben alsdan in de gelegenheid worden gesteld in hun belang te worden gehoord. Zierikzee den 20 Maart J867. Burgemeester cn Wethouders B. C CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. KONINGRIJK DER NEDERLANDEN. Ministerie -van Binnenl. zaken. De Minister van Binnenlandsche Zaken. Brengt ter keu nis van gezagvoerders van stoombooten en vaartuigen die de Ooster-Se/ielde bevaren dat een aanvang wordt gemaakt met de werken tot afdamming van de Ooster-Schelde tusschen de gemeenten ll'oensdrecht en Krabbendijke, in de rigfing van den in aanleg zijnde spoorweg, dat mitsdien dit vaarwater weldra niet meer zal kunnen bevaren worden en de schepen deu weg laugs het ter vervanging van dit vaarwater gemaakte, en sedert 15 October 11 gebruikt wordende kanaal door Zuid- Beveland zullen kunnen npmen. 's Gravenhage7 Maart 1867. HEEMSKERK. Uit Delfsiiaven meldt men van 18 dezer» Ongeveer een jaar geledon werd door ds. Cohen Stuart te Rotterdam de begeerte overgebragt van een vermogend ingezeten der stad Chicago in Illinois die grootendeels op eigen kosten een kerkgebouw zon stichten en daarvoor een gedenksteen verlangde ter herinnering van de plaats van waar de zoogenaamde „Pelgrimvaders" de eerste grondvesters van de tegenwoordige republiek der Vereenigde Statan in het jaar 1620 naar hun nieuw vaderland onder zeil zijn gegaan. De kerkeraad heeft aan dien wensch voldaan en een graauwen loodsteen uit het koor van de kerk afkomstig en het jaarmerk 1595 dragende, naar Amerika overgezonden. Thans is berigt ontvangen dat 8 February 11- de nieuwe kerkeen der schoonste in de Vereenigde Statenplegtig is ingewijd. In den voorgevel prijken met toepasselijke onder schriften naast den steen van Delfshaven twee andere, een van Scrnohy Minor, do plaats in Engeland waar de meésten dier kolonisten woonden, eer zij naar Hollm/I waren overgekomen en een van de bekende Plymouthrotswaar zij, bfp de nieuwe wereld aangeland het eerst vèet- aan wal hebben gezet. Van de officieele offiragt dier gedenk- steenen aan het kerkgebouw is eene acre opgemaakt waarvan een afschrift op perka ment met het zegel der au oriteit voorzien aan onzen kerkeraad toegezonden is Men schrijft uit Zwolle van 18 dezer. Heden morgen is per stoomboot van bier naar Amsterdam verzonden eene voor de slagtbank bestemde koe welke hel buiten gewone gewigt had van 1200 halve Neder), ponden en door een slagter aldaar te Wij he was aangekocht voor de som van 455. Ter vorming van een reservekader, is door den minister van oorlog bepaald dat de onder-officieren en korporaals beneden de 45 'jaren die een vervroegd ontslag uit den dienst vragen zich zullen moeten verbinden om ingeval van oorlog of andere buitenge wone omstandigheden zoodra zij hiertoe worden opgeroepen zich onverwijld ter be schikking te stellen van het departement van oorlog, ten einde in hunnen graad, hetzij lij het leger, hetzij bij de schutterijen weder militaire diensten te verrigten. Uit Antwerpen wordt van 15 dezer bet volgende geschreven Hel is onze politie gelukt eene bende in handen te krijgen die veel schade aan onzen handel kon doen. Sedert ongeveer eene maand liepen geheele bemanningen van hare schepen wegzonder dat de politie ze op het spoor kon komen. Bij verdubbelde waakzaamheid heeft men in den nacht van 13 op 14 dezer zeven per sonen aangehouden waarvan er drie als vrouwen verkleed waren op bet oogenblik dat zij zich aan boord van vreemde schepen begaven. Heden nacht werden twee anderen gearresteerd die zich gekleèd hadden als agenten der maritime politie. Van jenever voorzien begaven zij zich aan boord der schepen maakten de equipagiën dronken wierven ze aan en deden ze met den spoor trein naar Ostende of Rotterdam vertrekken van waar zij naar Engeland werden overge voerd. Dit alles had met verwonderlijke handigheid plaats tot groot nadeel der ge zagvoerders die den volgenden morgen al hun volk kwijt waren. DUIT SC H LAND. Men meldt uit Corfu van 15 dezer. De Cretenzische insurgenten hebben op nieuw protesten bij de cousuls ingediend Maridatis, te Canea daartoe aangewezen heeft gewei gerd zich naar Konstantinopel te begeven De vlngtelingen hebben eerst op de EngGsche kanonneerboot Wizard de toevlugt gezocht doch van daar weggezondenbegaven zij zich naar het Amerikaansch consulaat. Men schrijft uit Munchen van 19 dezer. De Bayer. Ztg. deelt het tot nu toe geheim gehouden offensief en defensief tractaat met Pruissen mede, dd. 22 Augustus 1866, Wederkeerig wordt daarbij de integriteit van het grondgebied gewaarborgdterwijl de partijen in geval van oorlog gehouden zijn hunne geheele armee beschikbaar te stellen. De koning van Pruissen voert alsdan liet opperbevel over de Beijersche troepen. De Russische boeren bewaren op de volgende wijze hunne granen. Op eene droogje plaats graven zij een gat in den grond leggen daarin een griot vuur aan en droogen en harden zoo de zijden van den kuil. Voordat het graan daarin gebragt wordt, droogen en zuiveren zij de in den kuil voor handen lucht nog eens door eene brandende stroowisch Daarop storten zij er hun graan in en stampen dit ter dege vast de massa wordt met stroo gedekten er zijn voor beelden dat de zoo bewaarde granen 40 jaren lang in goeden staat zijn gebleven. "Weekten 20 Maart. De Neue Presse deelt onder reserve het volgende mede: Heden zullen drie brigades beginnen op te trekken, be stemd tot observatie corps aan de Turksche grenzen. Scherpschutters- Vcrecniyiny. In de tweede plaats noemde ik als grond waarop ik beweerde dat wij veel kunnen als wij willende beschouwing van hetgeen elders te zien is van volksweerbaarheid. In de dagbladen hebber, wij in de laatste maanden gedurig kunnen lezen dat de volken alom zich wapenen en millioenen ten offer brengen om liunne middelen van aanval of verdediging te verbeteren. Ik zou hier wei kunnen bijvoegen dat de meeste volken ge wapend of althans weerbaar zijn. Bij onbeschaafde of half beschaafde natiën is het krijgswezen zoo zeer met de zeden ineengeweven dat men bijna geen afbeeldingen van dergelijke volken vindt zonder hunne eigenaardige wapenen. Stel u voor den Japannees met zijne twee, drie of meer sabels den Indiër met kris en klewang, den Arabier met zijn onafscheidbaar geweer den Kaffer met den voorraad pijlen in het gekroesde haar en stel daar dan tegenover onze westersche lions gewapend met een lorgnet en eene badinedan hebt gij een kontrast datwat betreft de meerdere of mindere weerbaarheid niet zeer in het voordeel der laatsten schijnt te pleiten. Ik heb hier evenwel niet het oog op die soort van krijgshaftigheid die voortkomt uit den lagen trap van beschaving waarop sommige natiën staan. Ik bedoel meer bepaald dat bij de westersche volken ook al zijn ze niet met wapenen behangen als met kleeding- stnkken en sieraden toch over het algemeen wapenoefeningen populair zijn. In Zwitser land bv. ziet men het jonge kind zich reeds oefenen 111 het schieten met den boog de knaap leert buks en geweer hanteerende aankomende jongeling is reeds een ervaren schutter en de kogel van den man mist zelden zijn doel. Het natuurlijke gevolg hiervan is dat de Zwitsers eene krijgshaftige natie zijn. Zij kunnen binnen weinige dagen 300,000 weerbare mannen op de been bren gen eene macht die gansch niet te versma den is in een van nature sterk land. Schutters feesten wedstrijden en wapenoefeningen zijn in Zwitserland sedert jaren in zwang. In Duitschland zijn met de turn- of gymnastiek vereenigingen die men daar in menigte vindt steeds wapenoefeningen verbon den. In Wurtemberg is eene wet aanstaande,

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1