23 Woensdag 20 Maart 1867 WOENSDAGEN ZATERDAG ;n >7. Besturen en Administratiën Bekendmaking. 1 Bekendmaking. 4 kennisgeving. AAA BESTEDING' Kennisgeving. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. Ingezonden Stukken. ZIERIKZEESCIE COURANT PRIJS DER AD VERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijke- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. (Per drie maanden ƒ2,00—Franco per post ƒ2,25. Inten ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg. 1 s/ /l* len le. 6.25 9 00 12.00 00,00 8,75 0,00 00,00 22,00 13,00 ,00 ,50J ,5o c i.OO \50-~ 5,50-3 ),00^ i.50o i.50'° 1.00 3,00 Burg emeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van het publiek .dat de jaarlijkscke halfvasten-markt «Is vait ouds op Donderdag den 28 dezer muand alhier zal gehouden worden dat de stan dplaats voor Kramen zal zijn op het jPIeiö bij de tweede houten Brug. Zien kzee den 9 Maart 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secreians J. P N. ERMERINS. Burgew eester en Wethouders van Zie- •rtl'zee j\»r€ ngen ter kennis van de ingezetenen dat het k oliier der belasting op de honden in deze g emeenteover het loopend dienst jaar op heden door hen voorloopig is vast gesteld ei i gedurende 14 dagenter Secretarie der geme ente voor een ieder ter lezing zal liggen in gevolge de wet. Zierik. zee, den 11 Maart 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. 7, 8.30 Burgemeester en Wethouders van Zierikzee brengen ter kennis van de inj ?ezetenen dat de Lijsten der Kiezers naar aanleiding van an t. 10 der wet van 4 Julij 1850 zijn herzien en vastgesteld i »nder dagteekening van heden, wijders dat zij worden aangej ilakt en gedurende veertien dagen ter Ge meente-Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Zierikzee «len 14 Maart 1867. De Burgemeester B. C. CAU. Le Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeest. er en Wethouders van Zie- ■riiczee brengen ter kennis van belanghebben den dat van I leden al op de kantoor-uren ter Gemeente-Se cretarie ter lezing ligt bet bestek e; u de voorwaarden waarop in iet gebouw van het Departement van Marine te '8 Gravenhage op Donderdag den 28 dezer maand, bij insofar jvingin massa zal worden aanbesteed het maken van eenen ijzeren licht, toren en van es men ijzeren lichtop- stand en het ste "en van beide op de Zee dijken bij de Nieuv vesluisgemeente Bres/eens in Zeeland. Zierikzee den 16 Maart 1867. j De Burgemeester B. C. CAU. De Secretarie J. 1 N. ERMERINS. De Burgemeestfr van Zierikzee, bréngt ter kennis van de ingezetenen d.it er op Zaturdagden 23 dezer des namiddags ten l ure, op het Raadhuis alhier, ecne openbare Vergadering van den Gemeente-Baad zal gehouden worden. Zieril-zeeden 18 Maart 1867. De Bwgem f'esrér B. C. CAU. Zierikzee, 18 Maart. Op jl. Zaturdag avond werd alhier eeiie eet ste vergadering gehouden der leden der vereening tot volks wapening welke 35 werkende en 18 con tribuerende leden telt. Behalve dat liet regle ment werd vastgesteld en eenige punten in het belang der zaak werden besproken had ook de benoeming plaats van een bestuur. Als zoodanig werden gekozen de heeren jhr. inr. M, J. Schuurbeque Bordje jhr. rnr. G L Schorer mr. J. M Isebree Moens en J. Th O.osterman, De heer mr Cau be noemd zijnde verklaarde als burgemeester die benoeming niet te kunnen aannemen doch beloofde daar waar hij kon zijne medewerking te zullen verleenen. Tot bevelhebber werd gekozen jhr. mr. J. C. E. baron van Lijnden. De benoeming van een onderbevelhebber is voorloopig aangehouden. De heer baron van Lijndenbragt hulde aan de uitmuntende wijze, waarop de voorloopige commissie, zich van hare taak had gekweten en betuigde hartelijk dank voor de vele bemoeijingèn die daaraan waren verbonden geweest De bijdragen be* droegen nu ruim /"600, de jaarlijkscbe con- tributien ruim f 100. De vereeniging draagt nu den naam van Vereeniging lot bevordering van 's Lands Weerbaarheid in de Handen Schouwen en Duivetand. Naar men verneemt zal de stoomboot Stad Goes binnen eenigen tijd door de nieuwe di'-ectie van Goes op Rotterdam in de vaart worden gesteld na voorzien te zijn van nieuw stoomwerktuig en ketel. Ook zal er eene belangrijke verandering komen in de vaart der Telegraaf booten welke voortaan op vaste uren van Rotterdam en Antwerpen zullen vertrekken, en wel 's morgens half negen ure van Antwerpen en half tien ure van Botterdam beginnende met 25 dezer maand. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Leiden is aan den minister van koloniën een adres gerigthoudendeeven als het adres der Nijmeegsche kamer, verzoek om intrekking van den onlangs door de Nederlandsche Handelmaatschappij genomen maatregel 9 om voortaan bij de kofïijveilingen geene monsters meer uit te geven. De man van wien wij in een onzer vorige nommers meldden dat hij op last van de regering aan de Veeartsenijkundige school te Utrecht proeven gaf van zijne wetenschap in betrekking tot de veetyphus heeft ons den afloop er van medegedeeld. Zij is deze Hij zond voor eigen rekening in risico zes koeijen Raar Utrecht. Die werden den 25 February op eene besmette stal geplaatst waarop reeds 17 beesten aan de ziekte lijdende waren. Die beesten werden daarenboven nog met de sly ai van zieke beesten aan neus eo mond besmeerd en met kleeden van zieke beesten gedekt. Geen spoor van de ziekte werd evenwel bij die zes koeijen bespeurd. Nu moet hij voor rekening der legering drie andere beesten heenzenden die dan ziek moeten worden en sterven. DUITSCHLAN I). De Abendpost deelt berigten mede uit Thessalonikadd. 27 Februaiij volgens welke bij Wolo op 16 Februari) tussclien de Thessulische insurgent™ en de Turksche troepen eene ontmoeting heeft plaats gehad in 't nadeel der eerstgenoemde!). Twee Griek- sche benden vonden bij Christerbewo- ners in liet dorp Rendia geen ondersteu ning dezen kozpn partij voor liet corps van den paclia. Ook lieeft eene bende vart 900 opstandelingen bij het klooster Panagia de nederlaag bekomen De Tnr*che voordeelen verijdelen het plan der insurgent™ om een inval langs de geheele Thessalisehe grens te doen. De betrekkingen tusschen Pruissen en Frankrijk geven te Berlijn veel stof tot spreken. Het plotseling vertrek van den lieer Bpnedetti, den Franscheu gezant bij liet Pruissische hof, naar Parijs, heeft bevreemdi.ig verwekt. Men verneemt dat in Romanic ernstige verwikkelingen te verwachten zijn. De j ugdige vorst die thans den nieuwen Staat regeert is er niet in geslaagd zich bij de bevolking bemind te maken. Na de eerste opwelling van vreugde, toen de eerste opgetogenheid over het bezit van een onafhankelijk volks bestaan voorbij was viel de tooverschil van de oogen Men bemerkte dat men een sonverein had gekozen die al zeer weinig op de hoogte van 's volks zeden en gebruiken is en aan niets anders denkt dan aan bet vrolijk door brengen zijner jeugd hetgeen trouwens ver wacht moest worden van een Pruissischen tweeden luitenant. Het misnoegen en de wrevel doen zich kennen door de veelvuldige kabinetswisselingen. Die toestand van Humanië mishaagt den czar volstrekt nietwant aller waarschijnlijkst zal deze van dit begin der regeringloosheid partij willen trekkenen te oordeelen naar hetgeen men schrijftmoet het geen verwondering baren den een of anderen dag te vernemendat Bucharest door de Russen is bezetzij rekenen er op dat de Rusmannen bij hunne eigene regering geen heil vindende zich zonder wederstand in Ruslands armen zullen werpen. De berigten van Ierland wettigen het vermoeden dat de muiterij ten minste voor het oogenblik onderdrukt is en men voegt er bij dat de verstrooide Fenians in het gebergte van Daltie van koude en honger omkomen. Van nieuwe pogingen tot aanval is geen sprake meer Fr worden echter overal nog wapenen gevonden. De kortelings openbaar gemaakte depê ches van prins Gortschakoff aan den Russi- schen gezant te Konstantmopel verklaren op ondubbelzinnige wijze dat Rusland geene bedekte bedoelingen heeft met het oog op Konstantinopelmaar niets liever wenscht dan zich met Engeland en Frankrijk te vereenigen ten einde de Christenen in Turkije te beschermenzonder daarom de zelfstandigheid van het Ottomanische rijk te willen aanranden. Het Engelsche bewind schijnt echter te aarzelen om mede te werken uit vrees onwillekeurig de verbrokkeling van Turkije te bevorderen. Scherpschutters. Vereenitjiity. Alvorens tot het vervolg van mijn geschrijf over te gaan moet ik mij een oogen blik inlaten met iets waarvan ik een groot en afkeer heb nl met pennesirijd. Ik zegpenne- slrijd want ik acht den persoon legen wiens pen ik vechten wil er niet minder om liet geldt hier zaken en geen personen Een paar zaken dan hggen mij op liet hart en die moeten er af. Ik vond in een stuk tegen onze vereeniging gericht onder meer de punten dat liet opmerkelijk was dat in en bij de hooiden van hen die zich voor do zaak der wapenoefeningen interesseeren zoo weinig kan opmerken wat men noemt een soldatenhart, alsmede dat het ouk opmeikelijk is dat liet bij voorkeur de aanhangers zijn onzer tegenwoordige bewindslieden die zich met wapenoefeningen gaan bezig houden. Wat de eerste opmerking belieft moet ik zeggen dat ik voor mij geen groot k.nner der harten ben en dus ook iiiet kan beweren dat de bedoelde mannen die zich belangloos zooveel moeite gaven allen wel een soldaten hart hebben. In het algemeen geloof ik dat men fa priori niet over iemands innerlijk bestaan kan. oordeelen en in het bijzonder heb ik gromt te zeggen dat men wat het soldatenhart beirefi zich soms zeer in iemand kan vergissen en dut het wel zou kunnen zijn dat een eenvoudig, vredelievend man als het er op aan kwam zich grooter held toonde dan menigeen die- jaren lang dn uniform had gedragen. Ik wil dit voor de duidelijkheid met een feit. staven. Toen in October 1573 de admiraal Cor nells Dirksz op het punt stond de machtige- Spaansche vluot op de Zuiderzee aan te vallen had hij gebrek aan volk om zijne koggen en kraken behoorlijk te bemannen,. Onze burger admiraal die zijne landslieden zuo wat kendezond een trommelslager aan wal en liet uit de omliggende Noord-Holland- sche dorpen vrijwilligers oproepen am hem voor een paar dagen te komen helpen. De eenvoudige landluijden en goede mannen kwamen in groot getal op te veel zelfs om ze allen aan boord te nemen zoodat eenigen voor é/i£ pas werden gedechargeerd. Onder de geplaatsten, bevonden zich ook twee broedersdie in hunne haast om niet te laat te komen geen ander wapentuig hadden medegenomen dan het traditioneele zakmes; de een kwam zelfs op zijne mmlkens aansloffen Toen het nu op vechten aankwam en liet eene Spaansche schip na het andere geënterd werd waren onze twee broeders de eersten die oversprongen enzegt het boekj"„zij sloeghen toen vele Spangiaerls dool en maeektin er nog eenigen gevanghen Later, toen de Spaansche vloot geslagen en vernield de admiraal Bossu gevangen genomen en te Hoorn opgebracht was kortom toen de affaire was afgeloopen keerden onze twee broeders wederop hunne mmlkensmag ik er wel bij zeggennaar hunne stulpen terug. Zie of die heide broeders nu een soldaten hart hadden durf ik niet beslissen maar wat

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1