W oensdag 13 Maart 1867 WOENSDAGEN ZATERDAG. ten 21 Besturen en Administratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIEIIKZEESCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'smorp. De Commissaris des Konings in de pro vincie Zeeland. Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87); Maakt bekend dat volgens het daartoe door heeren Gedeputeerde Staten genomen besluit van den 1 Maart 1867 no. 71 3. de jagt op Houtsnippen en Waterwild op den 31 Maart, docli die op Watersnippen op den 15 April van dit jaar zal zijn gesloten 2. liet weispel van Kwartelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn 3. de Visscherij van den 15 Maart tot en met den 15 April zal gesloten zijn en eindelijk 4 dat gedurende den gesloten vischtijd het visschen van Palingdoch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevloch ten zal mrgen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst, en zullen afdrukken in piano aan de gemeentebesturen ter aanplakking ge zonden worden Middelburg, den 4 Maart 1867. De Commissaris des Konings voornoemd K W. van LIJNDEN. Burgemeester en Wethouders van Zie- rilczee brengen ter kennis van het publiek dat de jaarlijksche half va stem-markt als van ouds op Donderdag den 28 dezer maand alhier zal gehouden worden en dat de standplaats voor Kramen zal zijn op het Plein bij de tweede houten Brug. Zierikzee den 9 Maart 1867. De Burgemeester B. C. O AU. De Serre1ayis J. P. N. ERMER1NS. Zii-.bikzkk 12 Maart. LI. Zaturilag werd in het lokaal der sociëteit Concordia eene bijeenkomst van belangstellenden in de volks wapening gehouden De opkomst was talrijk. Door jlir n.r. M, J. Schuurbetjue Hoeije werd de vergadering geopend met eené rede, waai in hij de tijdsomstandigheden besprak, en de bedenkingen die tegen volkswapening werden ingel ragt weerlegde, en besloot met een woord van opwekking om aan de op te trigten vereeniging van scherpschutters deel te 1 nemen. Aan zijne woorden zette hij klem bij door de verklaring dat hij aan die vereeniging eene som van f 500 schonk. Jhr. J. L. de Jonge betuigde den spreker dank waarna mr. J. P. N. Ermerins aan de vergadering de voorwaarden der op te rigten vereeniging mededeelde. Terstond traden een 30tal der aanwezigen als werkende en vijftien als con- tribueerende leden der vereeniging toe welk getal ongetwijfeld nog met velen zal vermeer derd worden. Zierikzee 12 Maart. Het was gisteren avond voor de jeugdige élèvps van den heer Ezerman muzijk-onderwijzer alhier, een feestavond. Kenigen hunner toch gaven in de Concertzaal alhier proeven hunner vorde ringen op de piano, in bijzijn hunner ouders en van vele belangstellende genoodigden. Wij ineenen niet te veel te beweren door te ver klaren dat zulk een avond niet alleen een feestavond voor de jeugdige élèves maar ook voor allen die hem bijwoonden en ook voor de heer Ezerman was. De piano voordragten getuigden toch niet alleen voor de vorderin gen der leerlingen en het degelijke van het onderwijshet was bovendien zoo iets geheel eigenaardigsde verschillende bekwaamheden dier jeugdige éièves op to merken en de naar hunne krachten berekende muzijkstukken te hooren voordragen. Dit gaf eene aangename verscheidenheid Na de voordragten werd er hal gegeven Werd daar straks het oor ge streeld thans kon zich het oog verlustigen en verheugden zich ouders en bekenden over de vreugde die zoo volop door de jeugd genoten werd. J1 Zaturdag is in publieke veiling ver kocht het vroeger tusschen Goes en Rotter dam dienstdoende schroefstoomschip „De btad Goes," en bij mijning voor ƒ7100 in handen van de Hollandsch-Zeeuwsche stoom- boot-reederij van de heeren Verwey en Cie overgegaan. De Arnhemsche Courant Iaat zich over de scherpschutters-vereenigingen aldus uit „In 's Gravenhage bestaat het voornemen om eene tweede scherpschutters-vereeniging naast de reeds bestaande op te rigten. De bestaande is voor de heeren nu wil ook de burgervereeniging zijne vereeniging hebben Tt Is een loffelijk streven dat ook de burger zich oefenen wil in het hanteeren van het ge weer maar daar het toch één doel geldt is het niet regt duidelijk waarom men niet ge meenschappelijk te werk zou gaan om het te bereiken. Kan liet ook wezen dat de bur german van oordeel is dat de heeren de vereeniging schijnen gesticht te hebben om de vereeniging en deze zoo zij niet geheel en ai de hoofdzaak is gewordendan toch veel ie veel op den voorgrond treedt. Wij hebben toch gelezen hoe bij gelegenheid van 's konings jaardag de scherpschutters eigenlijk de helden waren van het feest en dien avond zich met de meeste welwillendheid in de stalles van den schouwburg ter publieke bezigtiging zich uitspreidden De dagbladen det-Iden ons c»k andere bijzonderheden van de scherp schutters zoowel van de Haagsche ais van andere, mede, die de meening deden ont staan of niet de bijzaak te veel op den voor grond treedtmisschien ten koste van de hoofdzaak. Wij hebben het reeds met een enkel woord gezegd de scherpschutters-ver eenigingen moeien niet, ahhans nu niet, naar buiten werken. Beantwoorden zij aan haar naam gelijk aan haar doel dan moeten zij zijn vereenigingen om te leer en schieten en zooveel van de inwendige constructie van het geweer te leerenals een schutter noodig heeft te weten. Dat soldaatje spelen maakt de zaak belagchelijk en bederft ze. Waar geene verpligting geen eigenlijk gevormd korps dus ook geen espiit de corps bestaat zal dit enthousiasme misschien slechts zoo lang of liever zoo kort duren als elks lust als een stroovuur dat na een poos uitdooft of misschien wel uitregent. Voor de weer baarheid van het land doet zulk eene ver eeniging niets af Liever zouden wij zien dat de leden zich voor een bepaahb-n tijd b. v. van een jaar als vrijwilliger bij de schutterij aansloten Door dit te doen behoorde men terstond tot een erkend en georganiseerd corps men stond onder stellige vt-rplii'tingen en kwam den nood aan den man men kon ter stond als corps te velde trekken. Dit zou bovendien de schutterijen (die het wel noodig hebben) physiek en moreel sterken. Maar men lacht om de schutters men roept allerlei kwalen in om zich te laten afkeuren en men rigt zelf een schuttercorps op dat paradeert uniformen draagtzich ter bezigtiging stelt enz. „Ons doel is niet om de neiging tegen te gaan wGke zich thans openbaart om een weerbaar volk te word n maar wij komen op tegen het vertoon dat er mede gepaard gaat en dat alleen strekken kan om de hoofd zaak uit het oog te doen verliezen Men meldt uit Arnhem, dat het ge rucht medegedeeld floor de N. U. C. betrekkelijk de ontdekking der da teres van den diefstal van effecten enz. bij mevrouw G. van S. te Edegrootendeels waarheid behelst en dat de daderes is zekere jonk vrouw P. oud 70 jaren die bij eenige winkeliers te Arnhem bestellingen heef; gedaan, welke geëffectueerd zijn doch waarvan zij de betaling is schuldig gebleven o. a ook van goud- en zilverwerk Na korten tijd te Rotterdam vertoefd te hebben is zij met hare gezelschapsjufvrouw naar Londen ver trokken. De belanghebbende bedrogenen peinzen op middelen om te trachten op de eene of andere wijze hetzij de daderes zelve., hetzij iets van hetgeen zij bij zich heeft magtig te worden. De wijze waarop de diefstal te Ede ge pleegd behoort misschien tot de listigste die ooit verzonnen zijn. De man van wien wij in no. 15 van ons Mad spraken bevindt zich thans op last van den minister te Utrechtom aldaar de bewijzen te geven dat hij de beesten kan aanwijzen welkezoo zij door de vee- typhus zijn aangetast, er aan sterven of herstellen. Indien deze proeven naar wensch slagen dan zal zoo men vertrouwt weldra een einde komen aan het afmaken van het vee en een groot verlies worden voorkomen. Men meldt uit Staphorst van 8 dezer. Gisteren hebben de arbeiders werkzaam bij het grond vervoer aan de spoorweg-lijn Zwolle- Meppol den arbeid gestaakt en tot op dit oogenblik niet hervat omdat de aannemers geweigerd hebben aan hun verzoek om hooger dagloon te voldoen. Hoewel hierbij geene dadelijke ongeregeldheden zijn voorge vallen en er velen zijn die weder tegen het vorig loon hun werk zouden willen opnemen, wordt hun dit ech'er door het an (ere minder goed gezinde gedeelte belet. Nathan Kwetsie in de schaduw gesteld! De arbeider M. Mooibroek te Drouweneroord, gemeente Borger werd Dingsdag jl. verrast door de geboorte van vier kinderen. Als het nu waar is wat men zegt dat ieder kind 1000 medebrengt, dan heeft de vrouw van Mooibroek haren man uit den brand gehol pen. Kraamvrouw en kinderen zijn redelijk welvarend. FRANKRIJK. Onder de vorstelijke personen die bij gelegenheid van de tentoonstelling Parys zullen bezoeken noemt men den prins van Oranje den kroonprins van Pruissen prins Humbert van Italië prins Oscar van Zweden, den onder-koning van Egypte en den broeder van deti taikoen van Japan. Hef. incident de Girardin is te Parijs nog niet afgeloopen. De veroordeelde publicist heeft onmiddellijkna uitspraak van het vonnis zich in hooger beroep daaraan voor zien en in zijn blad la Liberté legt hij de verklaring af dat hij zich voor het keizer lijke hof zal laten verdedigen door de uitstekendste leden der baliewier med^wer- king hij bij de behandeling der zaak in eersten aanleg geweigerd heeft Voorts ver klaart hij met zoo veel woorden dat hij beeft plaats genomen ouder de stelselmatige tegenstanders van het keizerrijk. Met be trekking tot dit proces bijna een cause- célëbre te noemen verneemt men nog dat na den afloop der leregtzitting de heer Hubaineeen der secretarissen van prins Napoleon don heer de Girardin mondeling uitnoodigde bij den prins te komen op het~ Palais Royal en dat de heer de Girarfin antwoordde dat hij voor de eer dezer uitnoodiging bedankte maar er geen gebruik van maken zou daar ten gevolge van den toestand waarin men hem geplaatst heeft hij zich in de volstrekte noodzakelijkheid bevond alle betrekkingen inet de keizerlijke familie af te breken en vast besloren had niet meer in aanraking te komen hetzij met den oudsten hetzij met den fongaten tak van het geslacht Bonaparte, Men zegt dat de advocaten Berryer en Dufaure den heer de Girardin in appél zullen verdedigen. - Volgens de Franc* heeft keizerin Char lotte van Mexico die zich nog steeds te- Miramar bevindt de briefwisseling met hare bloedverwanten hervat. Men meldt uit Marseille van 9 dezer. Een telegram uit Metclin van dezer meldt dat een vreeselijke aardbeving het eiland heeft getroffen. Het geheele eiland gelijkt op eei> puinhoop verscheiden honderden menschen zijn omgekomen. Uit Worms schrijft men, dat de werk zaamheden voor het grootsche gedenkteeken voor Luther dat aldaar zal worden opgerigt nadat men zich gedurende verscheidene jaren ijverig daarmede heeft bezig gehouden haar einde naderen. Men zegt dat twee der beelden die het monument zullen versieren die van Reuchlin en Philips den grootmoedige, twee meesterstukken even als als de overige deelen van het gedenkteeken naar de groote tentoonstelling van kunstwerken te Parij3 zullen worden gezonden.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1