SCHA4HSTRIJ1 ii aai Stokgoederen-Verwerij. Ingezonden Stukken. TUSSCÏÏEN A. EN Z. Advertentiën. Zeer hooge Provisie STRANDVONDERIJ. VOLKSWAPENING. Er wordt spoedig gevraagd Zeetijdingen. Beurs- en Mark tberigten Vervoer-middelen weinige minuten Inter stond alles in vlam tot na eenige uren van de geheele trein naauwelijks meer dan het half gesmolten en geheel verwrongen ijzerwerk over bleef. De beide beambten van den eerst aange komen trein zijn ongedeerd gebleven. Iets over «Ie Wortels. (Vervolg) De wortel van meekrap is buiten kijf na den indigo in ieder opzigt de belangrijkste verwstof. De roode kleur die hij oplevert en die zeer goed op het doek hecht door middel van de bijtmiddelen van aluinaarde is eene der schoonste en duurzaamste die men kent. De meekrap was den Grieken en Romeinen bekend zij droeg bij hen de namen van erytrodamus en vcerentia. Men meent dat zij oorspronkelijk in Midden-Europa te huis behoort. In de Levant, in de omstreken van Andrianopel Smirnaop het eiland Cijprus te Tripoli enz.wordt zij sedert overoude tijden geteeld; omstreeks de XVIde eeuw werd zij in Europa bijna uitsluitend den eigendom van Holland. In den Elzas werd zij in 1760 door Frauzen een landeigenaar te Hagenau ingevoerd en kort daarna in de zuidelijke streken van Frankrijk door den Pers Alihen. Deze plant gedijt in allerlei grondendoch men bouwt haar bij voorkeur in losse eenig zins vochtige gronden. Eerst na verloop van drie jaren haalt men den wortel uit den grond in de Levant heeft de oogst zelfs eerst na vijf of zes jaren plaats. De wortel bestaat uit drie zeer onderschei dene deelen uit een geel houtachtig hart dat er in zijne geheele lengte doorloopt uit een rood bastig deelen uit een ligt en roodachtig vliesde opperhuid geheeten. Daar het kleurend bestanddeel inzonderheid in het bastig gedeelte huisvest zoekt men dit, zooveel mogelijk, van de beide andere deelen af te zonderen. Met dit oogmerk wordt de gedroogde en gewande wortel gewoonlijk gemalen. De wortel in zijn geheel is in den handel hekend onder den naam van alizarl. Eerst dan wanneer hij tot poeder gebragt is geeft men hem den bijzonderen naam van meekrap. Men onderscheidt haar verder in Hollandsche meekrap meekrap van den Elzas en meekrap van Avignon naar de plaats waas zij geteeld is. De eerstgenoemde soort komt niet meer in Frankrijk voor. De tweede heeft een kleur die van bruin tot helder geel looptde laatste is meer of min hel rood. Allen hebben zij eenen bitterzoeten smaak. Een wortelwelks kleurstofdoor tusschen- komst der bijtmiddelen zulke rijke schitte rende en afwisselende kleuren oplevertmoest meer dan eenige andere de aandacht der scheikundigen tot zich trekken. En toch is deze kostbare stof die men als het ware de spil mag noemenwaarop de verwerij draait ondanks zoo vele pogingen om hare scheikundige zamenstelling uiteen te zetten nog niet naar eisch bekend. Nog altijd heerscht er eene groote onzekerheid omtrent het getal den aard en de wijze van bestaan harer kleurende bestanddeelen. (Vervolg hierna) Wij vermeenen eene welkome tijding te brengen aan de Leden der Maatschuppij lot bevordering der Toon/cunst Afdeeling Zierikzee) door hun te berigten dat het bestuur hun den 15de° dezer maand zal aanbieden: eene Muzijkale Soirée welke zeer belangwekkend zal zijn en waarvan wij de verzekering geven kunnen dat zij de gespannen verwachting van velen overtreffen zal. De aankondigingen niet wenschende vooruit te loopen deelen wij alleen mededat deze soirée toegankelijk is voor de leden (met ééne dame) op vertoon van het diploma 186°/j i terwijl plaatskaarten (ook verkrijgbaar voor kinderen beneden 16 jaar) tegen betalingtoegang verschaffen aan dames en kinderen. Wil men dus deze soirée (ook een tweede welke volgt) bijwonen zoo diene men zich als lid te laten inschrijven. De dipiomata zijn verkrijgbaar gesteld bij den Secretaris der Afdeeling. K<>rliiiifuw4t. De heer J. T. P. U. Lauts predikant te Vrouwepolder heeft het beroep naar Ooster- land aangenomen. JONGSTE TIJDINGEN. Londen 4 Maart. De ministers van koloniën Indische zaken en oorlog de heeren Carnarvon, Cranbourne en Peel, hebben Zaturdag 11. hun omslag aangeboden op grond dat de meerderheid van het kabinet staat op uitbreiding van het stemregt in de boroughs. De Times deelt de volgende kabinetswijzi gingen mede .Sir John Pakington zal voor oorlog optreden sir Stafford Northcoto voor Indische zaken Carry als eerste lord der admiraliteitSteffens Carl als president van de kamer van koophandel en de hertog van Richmond voor koloniën. "Wit as ©t voor. 14 de zet Wit A 3 op B 5. Antwoord Zwart E 6 op D 7. Zoodat de staüd der partijen is als hier onder aangeduid ABCBEFGH Zierikzee 4 Maart 1867. Volgens be kendmaking van den Heer Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland zal de voor deze Provincie benoemde commissie voor het af nemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs bijeenkomen op Woensdag den 24 April 1867 en volgende dagen in het lokaal der voormalige Rekenkamer in de Abdij te Middelburgen zullen de dagen en uren waarop de verschillende adspiranten zullen moeten verschijnen hun later door de Heeren Schoolopzieners worden opgegeven. De be langhebbenden zullen zich vóér of op den 10 April e k. behooren aan te melden bij den schoolopziener van het districtwaarin zij wonen, of, van huiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen met opgave van de aktedie zij verlang én en met over legging van één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne ge boorte-akte alsmede van de akten van be kwaamheid of van algemeene toelating welke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. wordt toegezegd aan den Persoon die de geschiktheid en de gelegenheid heeft om voor eene firma handelende in W IJ VEN als Correspondent te Zierikzee werkzaam te zijn. Adres inet franco Brieven onder de Letters A. V aan de Uitgevers dezer Cou rant Erven A. de Vos. De BURGEMEESTER der Gemeente Haamstede roept hiermede voor de «lePde maal op, al degenen die regt hehben op de navolgende Goederenaangespoeld en aan- gebragt aan liet Strand dezer Gemeente als Een Sloep S Watervateneen Masten een groote partij Wratehout. Zij die vermeenen daarop regt te hebben worden uitgerioodigd zich daartoe voorzien van de vereiscbte bewijzen binnen den bij de wet bepaalden tijd aan te melden. Haamstede den 5 Maart 1867. De Burgemeester voornoemd C. M. BOLLE. De ondergetevkenden Overtuigd dat hij de tegenwoordige poli tiek van de aangrenzende groote mogend heden, wij, Nederlanders onze onafhankelijk heid en ons volksbestaanOnder Hooger' zegen alleenlijk kunnen verwachten van eendragtige zamenwerking en inspanning van alle krachten. Levendig beseffende dat het daarom de pligt van iederen burger is om de bemoeijin- gen der Hooge Regering., tot verdediging van ons Vaderland tegen huitenlandsch geweld, zooveel mogelijk te ondersteunen en daartoe geene offers hoe groot ook te ontzien. Lettende op hetgeen daaromtrent reeds in andere streken van ons Vaderland is gedaan. Roepen allen in deze gemeenteen tevens in de eilanden Schouwen en JJuiveland op die genegen zijn om op eenigerlei wijze aan dat doel mede te werkentot eene hijeen- komst te houden in het lokaal der Sociëteit CONCORDIA bij den heer B. W Vermunt op Zaturdag den 9 dpzer des avonds ten half 7 ure ten einde deze nationale zaak te hespreken en voorloopig voor deze streek te regelen. Zierikzee, den 5 Maart 1867. M, J. SCHUURBEQUE BOEIJE. J. L. de JONGE. J. P. N. ERMERINS. J. M. IS EBREE MOENS. M. L. VOORLOOP. A. W. B van ALTENA. De KERKERAAD der Christelijke Afg Ger. Gemeente alhier is voor nemens om op den 13 dezer eenen Hitieiat/ te houden met het oog op de Omstandig héden des Hjdsen verzoekt bij deze vriendelijk en dringend aan Heeren en Vrouwen om de Dienstbaren der Gemeente de vrijheid te ver- leenen dien dag godsdienstig met de Ge meente te laten vieren alsook aan een ieder, om verschoond te blijven van alle moeijelijk- heden die de stichting van dien dag zouden kunnen belemmeren Zierikzee 5 Maart 1867. Namens den Kerkeraad K. KREULEN President. Een bekwame Wagenwnakersknecht liefst ongehuwd het kuipen ook verstaande tegen goed Loun lOpCt. van de verdiensten. Brieven franco doch liefst in persoon bij A. LINTHOUT, Smid te Nieuw-Helvoet. De Ondergeteekende belast zich met de ontvangst van GOEDEREN om te verwen. Deze worden in alle mogelijke kleuren ge- verwd Het zijn vooral de sijden en wollen STOFFENwelke men als nieuw terug ontvangt. Als vroeger te bekomen Graauwe Capucijner Krwten alhier geteeld uitmuntende kwaliteit. Bij hem kan men informatien bekomen tot het huren van eene BOVEN-WONING ook afzonderlijke KAMERS zijn verkrijgbaar. H. HARDEMAN. Volgens particulier berigt is het schip Haamstede kapt. J. ter Marschden 2 Januarij jl. van Sumanap Vertrokken naar Tjilatjap met eene lading zout aan boord. Schip en equipage waren in den besten staat. Brouwershaven Gearriveerd 4 Maart. Köninginn Augusta T. Schaede PassaroeangRotterdam. 1 ii L'itgez-Ouderkerk a/d Amstel W. A. DingemansBatavia 1 Anna en Maria, F. C. Barteis New-York 1 Vijf Vrienden C. Johan Sama- rang allen van Rotterdam. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 4 Maart 1866. Nederl. erkel Schuld, dito dito dito dito A mort. Syndic. Ned. Hyp.-Bank Cert bij Rothschild. 2,/a Ubligatieii. 2'/, Portugal. Obligation. 3 Rusland. Obi. bij Hope en Co. 5 Belgie. Spanje 2'/, pet, if 4 I, 3'/, l1/. Polen Pruissen' Oostenr. Mexico. Grieken! Turkije. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg - Actiën. Aandeden 1835. Öbligatien 1859. Obl. Met. Oude dito. dito Rente Amst dito Nationale. Obligation Obl. Geld], 1825. Binnenl. Ohlig. 5 5 5 5 5 5 5 53'/. 63'/8 84',. 31 40'/. 185 t 46'/. 52'/, 16"/,, 29'/. ROTTERDAM 4 Maart. TARWE. Zeeuwsch. Vlaams, en Overnv, rond heden bij gewonen aanvoer tot 10 ct. lager langzaam koopers de puikste par tijtjes van /ll 20 tot r 1220 mindere van f 10.60 tot f 11- ROGGE Zeeuws. Vlaams, en Overm. van 7.50 tot J 8.20. GEKST, n. Zeeuws. Winter van 1 6.50 tot 7.50; dito Zomer van t 6 tot 7. HAVER. Inl. korte van 3.75 tot 5 50; dito lange van 2.75 tot f 4.50. ERWTEN, n. Zeeuws, blaauwe van f 8 tot f 10. BOONEN. n. Witte Zeeuw3. en Walch. van 9 tot 11.50; dito Bruine van f 10 tot 15.50. PAARDENBOONEN. van t 6.50 tot 7.50. MEEKRAP Bij redelijke aanbiedingen was de handel heden vrij geregeld tot vorige prijzen. VLAS Gedurende de vorige week op het land met minder handel. De aanvoer Ier markt van heden ruimde tot nagenoeg vorige prijzen slechts langzaam op. Stoombootdienst tusscben Middelburg en Rot t e r d a m Vav Middelburg Van Rotterdam Vrijdag 8 Zaturdag 9 smorg. Vrijdag Zaturdag 'smorg. 10,15 10,15 Stoombootdienst tusscben Vlissingen en Rotterdam. Fan Flissingen: des maandagswoensdags eu vrijdags 's morg. 8 ure. De Diligence zal van Zienkiee 2 nar Da de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der atoomboot rijden. Fan Rotterdam: des dinsdags donderdags ea zaturd. 'smorg. u. 8,30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aaD bet „Hotel van Veen, des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 12 nre voor d«; afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Tw Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2