6 Maart W°. 19 1867 OEISDUEl ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. Woensdag; 3'„ 2IERIKZEESCHE COURANT P R IJ S DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 G regels &f 1 bebalve het zegelregt VERSCHIJNT: I A B O N N K Al t: A V Hij S. Per drie maanden 2,00— Franco per post 2,25Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 1 0 ure 'sinor<.« 30 dtr pnrn dat wapen die zich haardsteden bevinden. <-t verlof in hunne m t i o ii a I M i i H Burgemeester en Wetxïotjders van Zie~ Dkzee. Gelet op art. 150 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) nood.gen de lotelingen die verlangen bij de Zeemilitie te dienen uit om zich tot dat einde vóór l April e. k. bij hen ter Secretarie I! dezer gemeente aan te melden. Kn opdat niemandhiervan onwetendheid p voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst Zierikzee den 1 Maart 1867, De Burqemefister B. C. CAU. Ve Secretaris J. P. N. ERMER1NS ZierIKzbe 2 Maar?. In de vlasserij van de heeren C. van der Vliet en J. L. de Does alhier, is heden middag omstreeks kwart voor één ure brand ontstaan welke in den tijd van een uur twee gehouwen staande in het Jannewekken geheel in den asch heeft gelegd. Terstond was de brandweer ter hulp gesneld. Ook de schutterij en politie verschenen spoe dig op de plaats des onheil*. De gehouwen zoowel als hetgeen er zich in bevond waren tegen brandschade verzekerd. Het domplmis js blijven staan. Daar gemelde vlasschuren geheel op zich zelf stonden kon men den brand spoedig stuiten. De oorzaak is onbekend. Naar men verneemt moeten te Willems oord voor den dienst gereed worden gemaakt de stoomfregattën Wassenaar, Kvertsen de Zeeland en de stoombatterij de Ruijter Sedert een achttal dagen zijn aldaar een honderdtal manschappen voor de werkzaam heden aan 's rijks werf aangenomen terwijl mede een detachement van Amsterdam tot hulp naar dat etablissement is gedetacheerd. Ter voorziening in de behoefte aan manschappen tot ondersleuning van de maat regelen tot stuiting van de veeziekte is het der regering onvermijdelijk voorgekomen eenige miliciens, thans met verlof, in werkelijk en dienst te doen komen, In ver hand met de artt. 123 en 124 der militie- wet worden dan ook met 's-konings magtiging tegen den 26 dezer bij de corp sen opgeroepen de milliciens van de infanterie behoorende tot de iigting va» 1866 alsmede da miliciens-plaatsvervangers van 1865 van In de Nieuwe Utrechtsehe Courant j leest men. „In verband rnet het berigt omtrent de' wapening der forten bij onze stad kan men thans mededeelen dat jj, Zathrdag ten half elf ure tot voormeld doel alhier binnengekomen en in de Willems kazerne gehuisvest zijn een detachement van het Isle regement vesting artillerie uit Am sterdam sterk 1 officier 2 onder officieren 2 korporaals 1 hoornblazer en 25 man schappen De Tweede .Kamer heeft de begrooting voor justitie met 4-3 tegen 21 stemmen aangenomen In den loop der discussie heeft de minister nadrukkelijk te kennen «jegeven dat de afschaffing van de doodstraf en de afschaffing van den lijfsdwang niet (ioor hem zouden worden voorgesteld. tlit den staat, aanwijzende Liet door elke provincie en- door het hertogdom Lim burg te dragene in de Iigting der nationale militie van 1867, ten bedrage van 11.000 man blijkt dat geleverd moeren worden Hoor Noord-Brabant 1363, Gelderland 1335, Zuid-ÏIolland 3 995 Noord-Holland 1664 Zeeland 536 Utrecht 515 Friesland 9^2 Overijssel 81.8 Groningen 693 Drenthe 342 Limburg 777 man. Men meldt uit Deventer van 1 dezer Men heeft opgemerkt dat hier en daar in deze omstreken de boter sinds eenige weken een onaangenamen smaak en reuk heeft ten gevolge waarvan die op onze eigene markten en aan die te Londen tot een ve.el minderen prijs dan anders het ge val zou zijn moet. worden van de hand gedaan of wel in het geheel niet verkoopbaar is. Nasporingen hebben tot resultaat gehad dat in het voeder der koeijen met zeker soort van lijnkoeken of liinmeel de oorzaak moet worden gezocht. Bij het proeven der lijnkoeken die men op liet, oog heeft en '"althans in de onderzochte gevallen) eene tamelijk licht gele kleur hebben vond men denzelfden scherpen onaangenamen smaak als de boter heeft waarvan boven wordt gesproken. De land bouwer zal diensvolgens we! doen goed toe té zién of liever zelf goed te proeven welke koeken hij zich aanschaft en aan zijne koeijen toedient. Op 27 Fehruarij is van Brest ver trokken het Fi'ansch transportschip le Rhone met de manschappen Van het .Belgisch- Mexicaansch legioen aan boord. Dit Trans portschip werd den 2 dezer te Vlissmgen verwacht alwaar reeds eeu der twee overzet- booten is aangekomen welke bestemd zijn om de Belgische vrijwilligers op ie nemen en naar Antwerpen te brengen indien le Rh&ne den last had om niet verder de Schelde op te varen. Men schrijft uit Hollandscheveld van 28 Febi'. Hoe zorgvuldig op jonge kinderen dient toegezien te worden bewijst het treurig geval dat hier in de vorige week plaats had. Terwijl A. L. en zijne vrouw koffij drinken onderneemt een kleine van V/2 jaar uit de tuit van den ketel te drinken- Ongelukkig is de koffij brandend en brandt de kleine zich zoodanigdat hij den volgenden dag reeds een lijk was. DUITSCHLAND. Men meldt uit Weenen van 1 dez"r. Moeijelijk zoo niet onmogelijk is- het iemand te vinden die de noodige scherpzinnigheid bezit om thans met eenigen grond van zekerheid te zeggen hoedanig de crisis zal eindigen welke wij in het staalkundige tegen woordig beleven. Hongarije is voor het oogenblik bevredigd maar wie kan bet waarborgen dat die goede luim gedurende eenigen tijd zal aanhouden Zal het aan de regering gelukken de vereisclité tweederden onder de leden van den"rijksdag te vinden, ten einde het voorstel tot wijziging van de Fehruarij-constitutie te doen goedkeuren Men mag het voorloopig betwijfelen. De Slavonische vertegenwoordigers wier aantal zeer groot is' hebben zich veféenïgd met de ciericalen en de ffudalenen ten gevolge daarvan zal het zonderlinge resultaat worden verkre gen dat Oostenrijk in dit gedeelte der 19rio eeuw zal zeggen Ik zie geen heil in een constitutioneel leven. Welke gevolgen zullen uit dergelijken toestand echter geboren wórden? Waarheen zal dat. alles Oostenrijk leiden Er bestaat echter nog een hulpmiddel naar het'oordeel van bekwame mannen Oostenrijk moet openlijk liulde doen aan de beginselen van verlichten vooruitgang en ontwikkeling. Zoodanig behoort de leuze te zijn welke de regering in hare banier moet voeren. Zal zij dit echter doen Het lager onderwijs moet op echt vrijzinnige grondslagen worden gevestigd; de kern des volks de burger klassen opgevoerd worden tot den rang j welken zij in den staat behoort te bekleeden; de regtsbedeeling moet .verbeterd en de voor- regten van den adel behooren opgeheven te worden in een woord er moet zijn gelijk heid van alle burgers van den staat voor de wet. Worden dergelijke volstrekt noodige wijzi gingen ingevoeld, dan is het mogelijk dat Oostenrijk alle bezwaren zal te boven komen en woldra liet hoofd fier zal kunnen opheffen. (H.) G ROOT -BR1T1 ANNIE N. Londkn 28 Februari). De dagbladen gewagen van een brutalenonbegrijpelijken diefstal. De HH. Rothschild hadden 11 Maandag 21 kisten met zilver per as naar de rivier gezonden om naar Hamburg en Rotter dam te worden geëxpedieerd. Twee dezer kisten elk wegende twee cntr.hielden ruim 2000 p. st. in en deze beide kisten zijn in weerwil dat een beambte van bet tolkan toor en een mairoos de wacht bielden, ge durende den nacht uit liet stoomschip ver dwenen. De policie heeft alle omliggende vaartuigen onderzocht maar niets anders ont dekt dan dat de iigter die de kisten langs boord van het stoomschip had gebvagt in stilte was vertrokken Omtrent den II. Dingsdag nacht gepleeg- den diefstal van twee kisten met edel metaal ter waarde van 2000 p. st.uit de lading van de stoomboot Waterloo naar Rotterdam bestemd (jl. Zaturdng hier aange komen) terwijl die boot op den Theems ten anker lagwordt uit Londen gemelddat de politie nog geen enkel spoor van de dieven ontdekt had. De opperstuurman en d» wak«r, 'lie ,!<•?-, geiieelen nacht aan boord van de Waterloo dienst deden waren in verhoor geweestdoch er was gepn nieuw licht opgegaan. De schuitwaarvan de diever, zich moeten bediend hebben was mode nog niet ontdekt. De veeziekte heeft in de week die met 23 Fehruarij eindigde slechts een rund aangetast. In de vorige week waren er twee gevallen geweest - Dezer dagen ging een knaapje van 8 jaren te Londen een boodschap in een kruide nierswinkel verritten en zag op de toonbank een bankbiljet liggen van 5 p. st. dat hij uit aardigheid of kinderachtigheid medenam en naar zijne moeder bragt. Deze eene weduwe en moedor van 7 kinderen, waarvan het jongentje het oudste was berispte haar kind en ging met hem naar den winkel om het bankbiljet terug te brengen. In stede van de arme vrouw eene belooning toe te kennen voor hare eerlijkheid en het kind beangst te maken met zachte woorden riep de winkelier een politie-agent en gelastte hom het kind naar een politiebureau te brongen. Daar echter kwam spoedig de moeder bij den eom- mis'aris die or geheel anders over dacht. Hij bot den onmenschelijken winkelier ont bieden bragt hem zijne verkeerde bandoline onder het oog en sloeg bom voor de eerlijke arme vrouw wier kleedoren zoowel als die van haar kind alhoewel sober toch door helderheid uitblonken 1 p. st 12) voor hare eerlijkheid te geven; dan zou hij zelf zooveel er bijvoegen. Na een geriiiinen tijd tijd hardnekkig te hebben geweigerd ging de winkelier er toe over en de arme vrouw keerde met haar kind en 2 p st. naar huis terug. In den nacht van verleden Dingsdag op Woensdag is op den Lancaster en Carlisle spoorweg een vreeselijk ongeluk gebeurd. De lijn loopt ter plaaise van het ongeval van zuid naar noord. Een goederentrein die noordwaarts stoomde derailleerde. Van pen der goederenwagens midden in den trein brak de as de wagen stortte om en sleepte onderscheiden andere wagens mede waaronder ook een kruidwagen. Deze laaiste bestond nit een van alle kanten ijzeren cylinderdie alleen tot het vervoeren van buskruid gebruikt werd en naar het schijnt op het oogenblik van het ongeluk een groote massa kruid in hield. De wagen bleek doel matig te zijn want het kruid ontplofte niet en rustig lagen de omgestorte wagens sommigen half gebroken over den wed. Ongelukkig kwam weinige oogenhlikken later de goederentrein zuidwaarts op het andere spoordat ook versperd wasin volle vaart aanstoomen en liep regelregt in de verwoeste hoop, die over de rails lag, en midden dooi den ijzeren kruidwagen. Zoodra deze scheurde, vatte het kruid door de aanraking met de vonken uit de locomotief vlam. Eene ont ploffing volgde die mijlen in het rond gehoord werd en in de omliggende dorpen de vensterruiten deed springen en de deuren openwierp, tot-grooten schrik der ontwakende bewoners. Hoe vreeselijk de uitwerking op de plaats zelf wasiaat zich denken De locomotief stoof op tegen den tender in die nog zijn vaart had en half over en door dezen heen. Machinist en stoker wer den gedood en van hun plaats eenige ellen ver geslingerd. Een groot aantal der andere wagens werden tot splinters verbrijzeld en

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1