1V>. 18 Zaturdag 2 Maart 1861 WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administration Bekendmaking. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels d/1, behalve het zegelregt VKESCHIJNï: I A H O NIV K M E NTS PR Ij S. Per drie aiaandeo f2,00Franco per post f 2,25. lnzeit ding der Adverténtiën daags te voren voor 10 ure'sinorg* a t 3 o ii a i e U 3 TH'. Burgemeester en Wethouders van Zie- rü'zee. Gelet op art. 150 der wet van; 19 Augustus 1861 CStoatsblad no. 72) noodigen de lotelingen die verlangen bij de Zeemilitie te dienen uit om zich tot dat einde vóór l April e. k. bij hen ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 1 Maart 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMER1NS. In de veel besprokene zaak der mis handelingen door sommige cadetten van een ouder op die van een jonger studiejaar ge pleegd in de maanden October en December jl. in het gebouw der koninklijke militaire academie te Breda en ten gevolge waarvan sedert het begin der maan»! Januarij elf cadetten te's Hertogenbosch in hechtenis zijn, als beschuldigd van voormelde mishandelingen te hebben gepleegd heeft de krijgsraad in de eerste militaire afdeeling jl. Zaturdag vonnis gewezen. -Zij zijn allen schuldig ver klaard aan slaan en verwonden met voorbe dachten rade met velen op één en veroor deeld tot cellulairs gevangenisstraf De V. en L voor den tijd van twee maanden van P. en V. van eene maand en vijftien dagen ten S. en de J. van een en twintig dagen R. van C.B. van der B. en van der M. van veertien dagen. Als verzachtende om standigheden zijn o. a. aangenomen de gulle bekentenis der beklaagden er. de roestand dér militaire academie op het oogenblik dat de feiten werden gepleegd. Nadat de beslissing van den krijgsraad aan de beschuldigden was medegedeeldhebben zij allen te kennen gegeven daarin te berusten. Men schrijft uit Rotterdam van 26 dezer. De stoomboot Prins van Oranje naar Duin kerken is met ca. 50 ton gezouten koehuiden van hier aldaar teruggewezen, nadat door de politie de reeds gedeeltelijk geloste huiden wederom waren aan boord gebragt. Naar men verneemt zullen er een gedeelte der vestingwerken te Breda worden geslecht. Men meldt uit Leiden van 26 dezer. In den vroegen morgen van heden werd door een jongen aan eene woning op de Oude Vest een zoogenaamd belletje getrokken'' door den bewoner bijna op de daad betrapt, was zijn angst voor eene te beloopen tuchti ging zoo groot dat hij in het water sprong en zeker zou verdronken zijn indien niet zekere Vérsluys, knecht bij den heer Spaan derman was toegeschoten, e.u er in. geslaagd was hém te redden. Aan het ministerieel blad !e Journal de Diége.,* wordt uit Brussel geschreven dat door de diplomatieke moeijelijkliedeii waartoe de Scbelde-quuestie aanleiding heeft gegeven de goede verstandhouding tnssche.n. tie hoven van Brussel en 's Gravenhage in het minst niet heeft geleden. !»e briefVchrijver wijstop de omstandigheid dat de Belgische gezant in Nedeiland, die ten gevolge der ontstane verwikkelingen op het punt was om 's Gravenhage te verlaten, bij den maaltijd dieter gelegenheid van den verjaardag van den' koning der Nederlanden door den heer van Zuylen gegeven was den eersten toast en wel op het welzijn van dien monarch had uitgebragt terwijl, die verjaardag bij de legatie te Brussel op niet minder heusche en hartelijke wijze was gevierd geworden. Volgens ditzelfde schrijven ver wachtte men dat de internationale enquête wegens de afdamming der Ooster-Schclde nog vóór het einde dezer maand zou afloopen. Blijkens de 61ste lijst van giften, bij de redactie van de Tijd Noord-Hollandsche Courant ingekomen voor paus Pius IX is het totaal bedrag reeds geklommen tot 97,881.111 /a Men meldt uit Batavia van 15 Jan. „De Nederlandsche schepen Isis en Corn el is.. Anthonie die op de Meiud«ris droogte ge strand waren zijn te Soerabaija op publieke vendutie voor 162 verkocht. Vlet de laatste China-mail is het berigt ontvangen dat de Nederlandsche bark Willem' III tusschen Saigoon en Hong-Kong is vergaan docli met behoud der equipage, en dat te Yoko hama en Jedo nieuwe branden 'doch van veel minder belang dan de laatst vermelde hebben plaats gehad. De Friend of India berekent dat de hongersnood in een deel van Britsch Indië reeds een millioen siagtoffers gevorderd heeft, en nog is men niet aan het einde Omtrent de stand van zaken in de Zuider en Oosterafdeeling van Borneo zijn berigten ontvangen loopende tot 4 dezer en over het algemeen van vrij gunstigen inhoud. De politieke toestand van dat gewest ging in beterschap steeds vooruit. Ter hoofdplaats heerscht groote bedrijvigheid in handel en scheepvaart. Het korps Belgische vrijwilligers het welk tijdens de regering van koning Leopold I in België tot ergenis van vele liberalen is gevormd om den troon van zijnen schoonzoon in Mexico te schragen of althans het over schot van dat korps is jl. Zaturdag op een Fransch oorlogsschip in Europa teruggekomen en te Brest ontscheept. F RAN KR IJK. Parijs, 26 Februarij. Men zegt dat Lemairegisteren ter dood veroordeeld om dat hij eene vrouw vermoord heeft die met zijnen vader moest trouwenziclt niet in cassatie heeft voorzien. Deze löjarige moor denaar heeft gedurende den geheelen nacht gezongen. Engeland zal niet minder dan 50.000 en Pruissen 10,000 lieden zenden ter bezig- tiging der tentoonstelling te Parijs Er worden barakken opgerigtrai die werklieden te herbergen. Garibaldi heeft den volgenden' brief aan het dagblad il Diritto geschreven :,„Ik treed niet alleen van ganscher harie tot liet manifest der parlementaire oppositie maar hoop ook dat de openbare meening aan dat patriotisehe document al het regt zal doen wedervaren dat het verdient." Onlangs werd in den Kerkelijken Staat de bekende Montanelli eenbelhamel van de revolutionaire partij, door de pauselijke over heden gegrepen en zijne arrestatie werd van zooveel gewigt geachtdat zij door den paus jzelven aan de officieren van zijn leger die hem hunne opwachting kwamen maken werd medegedeeld. Volgens een berigt uit Rome is Montanelli ait de gevangenis ontsnapt hij werd door den cipier ontslagen krachtens een bevelschrift van den gouverneur van Rome in den gewonen vorm door twee pauselijke gendarmes overgebragt maar hetwelk later bleek een valsch stuk te zijn. Het nieuws uit Spanje is van zeer somberen aard en weinig geruststellend voor de toekomst Te Madrid heerscht een waar schrikbewind. Op de geringste politieke mis drijven staat de doodstraf, en het blijft niet bij de bedreigingen. Fusileren en deporte ren is er aan de orde van den dagde gevangenissen zijn overvol do laagste aan- teigingen uit partijhaat of zelfzucht op wellende komen bij do regering in die er bereidvaardig het oor aan leent. En toch berust de publieke geest niet in het regime aan 't welk men met hand en tand vasthoudt. He geheime' bladen dringen overal door tot in de kazernes en op de ministeriële bureaux. GROOT-BRlï'I AN N I E N, Ej Londen, 25 Februarij. Van de Fenians hoort men weinig meer in de laatste dagen werden nog eer.ige wapenen ontdekt en enkele personen gevangen genomen onder welke een die veel gelijkenis heeft met den beruchten Stephens over het algemeen echter schijnt de beweging' overal mislukt te zijn. Het gouvernement der 'Vereenigde Sta ten heeft onlangs een gelastigde naar St. Domingo gezonden om van de regering dier republiek tegen betaling eener aanzienlijke geldsom de baai en haven van Sumana over te nemenaiwaar vervolgens eene groote inrigting voor de Amerikaansehe zeemagt zou worden gesticht. Die gelastigde is echter onverrigter zake terug gekomen hij had de regering van St-Domingo in eenen te wan kelenden staat gevonden om die zaak tot afdoening te kunnen brengen. Uit Rio-Janeiro meldt men van 9 Febr. Men is hier mot verdubbelden ijver bezig met nieuwe toebereidselen tot den oorlog. De verkiezingen loopen rustig af; de uit slag is nog onzeker De revolutionaire beweging in Argentina is afnemende. Caxias is gereed om te handelen. Oeta» viano is uit iiuenos Ayros teruggeroepen. 8«*4s over «Se (Vervolg) 2. De geneeskrachtige wortels danken hunne eigenschappen aan nadere bestamldee- len van zeer verschillenden aard. Rij - enigen (nieskruidtvloosipecacuanha) zijn het organische alkaliën bij andere (rhabarbar gentiaan, inula, polygala wilde wijngaaid varen vuurkruid zeeajuin kalfsvoet enz.) zijn bet bittere of scherpe bestaruldeelen soms viugtige oliën (engelwortel gember zedoar, valeriaan, rammenas) of zeer scherpe harsen (jalappe) of zelfs looistof (liertstung witte wilde maluw granaatboom ratanhia). Zekere wortels rijk in gomachtig" of slijmerige bestanddeelen (althaeawortels, «meer- wortel, zeepkruid, enzhebben juist daardoor verzachtende eigenschappen. Er ziin er die in aanzienlijke hoeveelheden een suikerachtig, maar niet voor gisting vatbaar bestanddeel bezitten; dit is het geval met het zoethout en het boomvaren Het drop of sap van zoethout dat men in kleine zwarte pijpen uit Spanje en Italië krijgt is slechts het extract van een afkooksel van zoethout wor tel. Gelijk men weet is dit een volksmiddel tegen verkoudheid Het daarin voorhanden suikeraohtig beginselis bij de scheikun ligen bekend onder den naam van glycirrhizine (zoethoutsuiker) Nog inoet men hier bijvoegen dat er in de wortels van zoethout, althaea, smeerwortel, iu de knollen van aardappelen een onzijdig, kristalliseerbaar stikstofhoudend bestanddeel aanwezig is dat men asparagine noemt omdat het allereerst door Vauquelin eu Robiquet werd gevonden in de jonge uitspruit sels van aspergie. Dit is een zonderling bestanddeel aangezien het onder den invloed van de warmte of van de alkaliën of de zuren enkel door de omzetting van deszelfs elementenovergaat 'in ammoniak en een bijzonder zuur dat men aspergie-zuur noemt. 3. De verwwortels zijn in geringen getale. De eenige welke men dus verre gebruikt zijn die van den notenboom die kurkuma de ossetong de meekrap en den chayaver. De kleurstof van den wortel des noten booms hecht zich duurzaam op de wol welke zij vaal rood kleurt zonder behulp der bijtmiddelen. De gele en roode kleurstoffen der wortels van kurkuma eu ossetong zijn niet zeer blijvend ook is haar gebruik zeer beperkt te meer daar zij moeljelijk in water oplossen. De anchnsine heeft zulke kennelijke zure eigenschappen dat Pelletier haar des wegen in dezen iaatsten tijd, anchusa-zuur heeft genoemd. De curcumine is zoo gevoelig voor de werking der alkaliën dat de geringste hoeveelheid dezer proefmiddelen haar naar rood bruin doet zweven en dit is de reden waarom de scheikundigen het papier en de verw van kurkuma zoo dikwijls als herken ningsmiddel bezigen. Daar deze wortel zeer rijk is in oranje-gele kleur maakt men dik wijls van hem gebruik om papier hout leder vernis gebak boter kaas olie pommade te verwen, alsook tot grondkleur voor de vergulsels De Indianen gebruiken hem bij het bereiden van spijs om de rijst te kleuren alsmede om de hqid te verwen! (Vervolg hierna)

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1