SCHAAKSTRIJD Buiten 1 andsche Tijdiogen TÜSSCHIN A. SN 7, STRANDVONDERIJ. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten «u/«. V ervoer-middelen Bes zaturdag avond in de bovenzaal der sociëteit Harmonieten einde aldaar genoemd onder werp te bespreken en te toetsen. Uit Amsterdam meldt men van 16 dezer. Aangaande liet ongeval op den Rijnspoorweg verneemt men het volgende De goederentreinwelke Zatnrdag 11. des ochtends omstreeks 5 ure van Utrecht ver trok stuitte even voor het station Harmeien vlak bij eene brug tegen een wagen geladen met spoorstaven. De schok hierdoor ver oorzaakt was vreeselijkdaar de trein zijn volgen gang had. De locomotief en een aantal wagens stortten van de brug. Ge lukkig hebben de beambten op den trein niet liet minste letsel gekregen, üe personen trein welke ten 6.20 van Rotterdam naar Utrecht vertrok ondervond hierdoor eenige vertraging dewijl de passagiers in een van Utrecht gezonden trein moesten overstappen. In Tonden is eon knaap die een aangeschoten en in het water ontvlugten haas wilde achtervolgen in een sloot geraakt en verdronken. Uit llarlingen meldt men van 15 dezer. Gisteren is hier overleden een man die algemeen bekend stond als een misbruiker van sterken drank en wiens luiteinde in rejtsti'eeks verband wordt gebragt met eene gebeurtenis die bier algemeen in zeer sterke bewoordingen wordt afgekeurd Bij den kastelein van der Wal, in het \Tielander V eerhuis ging een matroos met den over ledene een weddingschap aanwie hunner de meeste borreltjes kon binnenz weigen. De overledene zoo is de lezing die men er van hoortbragt liet tot 26 terwijl den matroos water werd geschonken. Ka liet innemen van die 26 borrels was de bedoelde persoon geheel bewusteloos en bleef zoo 16 uren liggen daarna heeft bij nog eenigen tijd sukkelend voortgeleefd en is gelijk gezegd isgisteren overleden Commentaren laten wij achterwege Uit 's Hertogenboscli schrijft men van 12 dezer. „Na een paar onstuimige dagen bedaarde het water weder eenigzinstenge volge waarvan de boeren en boeren en boerinnen uit Vlijmen en omstreken ten getale van omstreeks twee honderd bij de duurte der levensbehoeften alhiermet hunnen voorraad afkwamen doch naauwelijks hadden zij die tegen den middag voor goeden prijs van de hand gezet of de felle wind deed de golven weder bruissen en de terugtogt was te gevaarlijk om te ondernemen zij zijn dus verpligt geweest alhier een paar dagen van hun marktgeld te levenen met een gering overschot of wel tekort huiswaarts te keeren." Bij koninklijk besluit van 14 dezer no. 68 heeft Z M. de doodstraf waartoe Jannetje van Houte wed. Marinus van Weele bij arrest van het provinciaal geregts- hof in Zeeland dd. 17 September 1866, is veroordeeld wegens vergiftiging van haren man verwisseld in eene tuchthuisstraf van twintig jaren. -De hoofdingenieur Gosselin door het Fransche gouvernement in commissie naar België en Nederland gezonden ten einde de zaak der Schelde.quaestie te onderzoeken bevindt zich sedert een paar dagen te 's Hage. Kaar men verneemt is het oordeel geheel in den geest der Nederlandsche ingenieurs. Woensdag jl. werd door genoemden heer Gosselin vergezeld van eenige Nederlandsche ingenieurs de afdamming in loco bezocht. Uit Hasselt wordt van den 11 Februarij het volgende geschreven aan de Nieuwe Bredasche en Oosterhoutsehe Courant „Het ziet er hier allertreurigst uit. Onze door hare jeneverstokerijen anders zoo#b!oeijende stad teregt de veestatv^^an Belgie genaamd heeft/ tegenwoordi|^jon^^^(»lf6rsobrikkelijke runderpest eern^BPfgj^Jroodsch aanzien ge kregen. der straten die naar de besnmt®PjWTen leiden zijn houten borden aangeftt&flpl? waarop met groote letters het treurig' opschrift „Runderpest" te lezen staat. Van uur tot uur worden op) de straten en markten de policie-verordeningen waarbij de doorvoer van ve*t het los laten Ioopen van honden enz. strei^elijk verboden wordt door de omroepers eir policie-agenten met luider stemme voorgelezen. De kinderen mogen niet op de straat konien en -al de scholen en het athenaeum zijn diensvolgens gesloten. Den winkeliers is het verboden gemaakte kleederen of wollen goederen op de straat uitte stallen. De militairen bezetten al de straten die naar de besmette stallen voeren de bewoners dier straten mogen met de overige inwoners der stad in geen aanraking komen hunne levens behoeften enz. ontvangen zij door tusschen- komst der soldaten. Zaturdag is men be gonnen den stal van de gebroeders Nijs ge heel af te maken. Deze bestond nit 411 ossenvelen er van waren door de ziekte aangetast. „Slagers van Brussel Antwerpen Luik enz.expresselijk naar hier ontboden zijn dag en nacht bezig met hun bedrijf uit te oefenen e i de fourgons van de artillerie ver voeren aanhoudend de aan de ziekte gestorven dieren mest en andere voorwerpen die de besmetting zouden kunnen voortplanten. ,,Ook kan ik u voor waarheid mededeelen dat er te Luik een skto'ur is gestorven ten gevolge eener verwonding aan de hand met een mes waarmee hij een besmet dier had afgemaakt." Als eene zeldzaamheid mag gemeld worden dat te Nijkerk het getal der over ledenen twee achtereenvolgende jaren een en hetze!de cijfer beliep en ook dat liet getal der ingeschrevenen voor de nationale militie drie jaren achtereen (1865, 66 en 67) bedroeg 58. Volgens officiële opgave bestond de Friesche veestapel in 1865 uit 157,649 koeijen. (Van 1866 is het totaal nog niet bekend.) Wanneer aangenomen wordt, dat daarvan voor de vetweiderij 25,000 worden gebezigd, dan zijn er ruim 182,000 kalveren geworpen, waarvan er volgens dezelfde officiële opgave, 35,322 kalveren tot fokvee zijn aangehouden. FRANKRIJK. In het begin der maand October van het vorige jaar werd te Rometijdens het heerschen der cholera aldaar eene jonge du me Amalia Barbierie echtgenoote van graaf Bennicelli ten grave gebragt. Men had haar lijk eenige dagen laten staan om het later in eene voor haar opgerigte tombe op de begraafplaats Campo Santo te plaatsen. Toen het lijk er reeds eenige dagen was geplaatst bemerkte men aan verschillende kenteekenen dat de ongelukkige levend in het graf was nedergelaten. Hare handen had zij gebeten in hare wanhoophaar aangezigt verscheurd en haar hoofdhaar scheen zij te hebben uitgetrokken in haar Jwaanzin. De deksel van de lijkkist had zij getracht open te breken, althans hare spieren waren samen getrokken door de zware pogingm Zij was eene vrouw van een zwak gestel en had aan eene lichte ongesteldheid geledentoen zij eensklaps bewusteloos bleef liggenen daar het zulk een ongelukkige tijd was waande men haar dood en liet ha2r begraven. -Uit Mexico zijn de berigten als steeds uiteenloopenddoch wanneer Napoleon in Maart zijne troepen huiswaarts roept, zal Maximilliaan wel mede aftrekken. Of men dan tof rust zal kom<^ is zeer twijfelachtig ofschoon Juarez gesteund door de Vereenig.de Staten kans het-ft ten minste aan Mexico meer rust te verschaffen dan het in de laatste jaren genoten heeft. Voor het oogenblik vertoont Mexico een chaos die wel niet erger kan worden. De imperialisten zijn verdeeldde republikeinen eveneens zoodat er drievier aanvoerders zijn die ieder voor zich vechten liet land verwoesten en de inwoners vermoorden want men kan het wel niet anders noemen wanneer men nu en dan meer uitvoerige berigten krijgt over de velschillende togten zoowel van de eene nis van de andere zijde. Met Europa zelf schijnen wij vrij te zullen blijven van alle moeijelükheden men heeft daar genoeg te doen met het oosterschë vraagstuk waarbij het westersche wel in de vergetelsche zal geraken en aan de Vereenigde Staten als vroeger zal worden overgelaten. Men schrijft aan het Spaansch gouver nement het voornemen toe om eene gedwon gen leening uit te schrijven. JONGSTE TIJDIN GEN. Konstantinopel 17 February. Van officiële zijde worden de zoogenaamde eischen van den Onderkoning van Egypte welke op eene losraaking van Turkije doelden als opzettelijke verzinsels gekenmerkt. De .Minister van politie is overleden. Bk'ts ovojt *Ie (Vervolg) In de beddingen van latere vorming dan die, waarin de steenkolen voorkomen, vindt men eene brandstof die van de laatstge noemde zeer weinig verschilt. Even als deze is zij voortgebragt door de van zelf ontstane verandering van plantaardige stoffen, die door nog onbekende oorzaken voor het grootste gedeelte in kool veranderd zijn. Deze brandstof, minder zuiver dan de steen- koolbezit bijna altijd den uitwendigen vorm van het houtwaaruit zij is voortgekomen ook heeft men haar eenen naam gegeven die haren oorsprong aanduidt dien van Lignietafkomstig van het Latijnsche woord lignum dat hout beteekent. Men noemt haar ook fossiel hout(bois fossile) aardharsig hout (bois bitumineux). Op vele plaatsen zoo als in cLn omtrek van Laon en Soissonsin de Ardennes in Zwitserland, in Thuringen in Bohemen enz., worden de meer of minder aanzienlijke massaas van lignLt opgedolven om dezelve tot hel voortbrengen van warmte aan te wenden. Deze koolaardige stof brandt inder daad zeer goeddaar zij eene lange niet zeer heete vlam geeftvergezeld van eenen zwarten rook en eenen bijzonderen aangena- men geur. Zij laat eene kool achter, die met de bakki rskool veel gelijkenis heeft en hare asch komt overeen met die van liet hout. Zij zwelt nooit op onder het branden en de stukken bakken nooit aan elkander zooals die van de steenkool. Eene verscheidenheid van de lignietdie zwart glanzig en hard genoeg is om op de draaibank verwerkt en gepolijst te worden, is in den handel van kleinooden zeer bekend onder den naam van git- of zwarte barn steen. Sedert Jang worden er verschillende versierselen uit vervaardigd zooals oorbellen, halsketens rouwsieraden kruisen rozen kransen enz. Men geeft aan de stukken den vorm van peren of bolletjes van ver schillende grootte die daarna met vlakken worden geslepen door middel van eene schijf van groven zandsteen. Deze tak van nijverheid is voornamelijk te Labastide sur- Lhers (Ariége) gevestigd. De gitsteen dien men er bewerkt komt tegenwoordig uit Spanje terwijl hij vroeger uit de mijnen van het land werd getrokken die nu niet meer bewerkt worden maar sedert een twintigtal jaren door de wispelturigheid der mode niet meer in trek zijnde is de bearbeiding dezer stof ongemeen in belangrijkheid verminderd. (Vervolg hierna) "Wit xet voor. 11de zet Wit B t op A 3 Regthebbenden op eene partij Sclieeps- Afbraakafkomstig van een aangespoeld Wrak alsmede op twee balen beschadigden Tabaktwee Watervaten twee Emmers en twee Beeldjes vervoegen zich ter reclame bij den Burgemeester der Gemeenten Renesse en N oorchvelle. Renesse 20 Febrnarij 1867. De Burgemeester van Renesse en JSIoordwelle J. HOOGENBOOM Bz. Brouwershaven Uitgezeild v 15 Febr. Kosmopoliet IIJ. Bóuten Dor drecht Batavia. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 16 Februarij 1866. Nederl. Werkel. Schuld. 2pet, dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/> Ned. Hyp.-Bank 4'/s Belgie. Cert bij Rothschild. 21/, Spanje. Obligation. 2'/, Portugal. Obligatien. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 - 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actién. Polen Aandeoten 1835. Pruissen- Obligatien 1S59. 5 Oostenr. Obl. Met. Oude 5 dito. 21 dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Mexico. Obligatien. 5 Grickonl. Obl/Geldl. 1825. 5 Turkije. Binnenl. Oblig. 5 55 66 87' 31 185 !/a 46 V, 23»/. 66'/. 52'/, 17 14 30 Vi o ROTTERDAM 18 Februarij. TARWE. Zeeuwsch. Vlaams, en Overm. ruimer aangevoerd en 20 a 30 c. lager verkocht; de puikste partijtjes van 1130 tot T 12,30; mindere van f 10.70 tot 11. ROGGE. 50 c. lager. Zeeuws. Vlaams, en Overm. van f 7.50 tot 8.25. GERST. 20 c. lager. n. Zeeuws. Winter van ƒ7.15 tot f 7.80 dito Zomer van 6.25 tot f 7. HA VER. Inl. korte van 3.75 tot 5 50dito lange van 2 75 tot f 4.50. ERWTEN, n. Zeeuws, blaauwe van f 7 tot f 10. BQO- NEN. n. Witte van 8 tot ƒ10.25; dito Bruine van f 10 tot 16. PAARDEN- BOONEN. 20 c. lager, van 6.50 tot/7.70. VLAS. Voortdurend gevraagd tot vaste prijzen zoowel gedurende de vorige op het land als ter markt van heden. Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Vav Middelburg Van Rotterdam Vrijdag Zaturdag *22 'smorg. Vrijdag Zaturdag 'smorg. 8,30 10,15 Van Vlissingsn: des maandags, woensdags en vrijdags 'smorg. 8 nre. De Diligence rijdt van Zierïkzee aan het „Hotel van Veer des morgens ten 8 ure voor de afvaart van Vlissingen na: Rotterdam en des middags ten 10'/2 nre voor de afvaart va: Rotterdam naar Vlissingen, Bu; rikzee dat gende scha weer worde ling en blussc Decen Bü! rikzee. Let 1861 koninl blad bred Zitting deze g I Maart in het burg voor van vr) in de alle o Zt De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart dei stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboo: rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van "Rotterdam: des dinsdags donderdags ei zafcurd. 'smors, u. S,30 min. De doen provim Noverr te doe volgen 9 Juli dat ja Decern vinciaa gebruii gehev< teno nader Ter Stads-Drnkkeuj van de Erven A, de Vos

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2