Buitenlandsche Tijdingen. N!ll\USH!l.li! Advertentiën. Burgerl. StandteZierikzee. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten 262ste Staats-Loterij. Vervoer-middelen A waren en clan te pogen hen van een anders wissen dood te redden. God lofdaar begeeft zich eene der stoom- sleepbootende Archimedes kapitein de Liefde op weg naar de plaats des onheils met zich voerende de nieuwe reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij. Maar achhoe vindt menbij het nabijkomen der ongelakkigenzich teleur gesteld liet vaartuig is door de woede der golven een weinig tijds te voren reeds uiteen geslagen. 19 man der equipage benevens de vrouw en het kind des kapiteins zijn daarbij omgekomen en slechts 6 personen worden van een wrak in de reddingboot op genomen en aan boord der stoomboot naar hier overgebragt. Een der gereddende stuurman van het schip heeft een arm ge broken en wordt thans in het marine hospitaal alhier verpleegd. Volgens het verhaal der aangebragte schipbreukelingen had de kapitein zijne vrouw en kind aan een lijn gebonden om hen zoo goed mogelijk tot het opdagen van redding te behouden bij het vallen van den mast zijn zij echter weggeslagen en heb ben met 19 schepelingen op noodlottige wijze hunnen (lood in de golven gevonden Uit het Nieuwediep schrijft men aan de Nieuwe Eotterdamsche courant 10 Febr „Heden in den vroegeu ochtend is eene der recherche schuiten die in het Marsdiep kruiste om op fraude te passen wegens de menigvuldig in zee ronddrijvende vaten arak van het verbrijzelde schip Addison, op de Noord Haaks gestrand en zal waarschijnlijk weg zijn men heeft zooveel mogelijk van het tuig geborgen. Men onderstelt dat het vaartuig tegen een vat arak is opgetornd en dat de bemanning tengevolge daarvan het bestek is kwijt geraakt. De kostelooze gelegenheid die zich thans aanbiedt om zich aan de uit zee opgevischte arak ter deeg het hart op te halen, heeft reeds aai? een kanonnier het leven gekost; twee anderen zijn nagenoeg denzelfden weg opgegaan maar er is hoop op hun behouden den ganschen dag liggen er hier en daar in het duin personen die den roes uitslapen die zij zich gedronken hebben. Men vermoedt dat hieraan ook het stranden van de schuit is toe te schrijven omdat het zich anders niet laat denken hoe dat vaartuig daar bij eenige waakzaamheid kon stranden/' G ROOT - BR1T1 AN NIE N. Londen 12 Februarij. Gisteren heeft alhier de groote reform-demonstratie plaats gehad en eene meeting in de Agricultural hall waarin resolution ten gunste van het algemeen stemregt zijn aangenomen- Men zegt dat koningin Victoria bezig is een boek te schrijven wat er in zal staan zegt men niet behalve dat het platen zal bevatten die zij zelve graveren zal. - Men meldt uit Chester van 12 dezer. Gisteren avond zijn alhier Feniansche bewe gingen uitgebroken een aantal hunner waren per spoorweg aangekomen. De winkels wer den gesloten de magistraat bleef gedurende den nacht vergaderd. De Fenians hadden klaarblijkelijk ten doel om zich van de wapenen op het kasteel meester te maken. Er heerscht dientengevolge groote agitatieook te Liver pool verwacht men wanordelijkheden. Er zijn troepen van Londen herwaarts vertrokken. Het eerste bataillon van de garde is alhier aangekomen. Gisteren avond bevonden zich 1400 naar 't zich liet aanzien goed geor ganiseerde Jeren in de stadeen aantal hunner zijn naar Warrington en elders ver trokken. Hier heerscht groote agitatie. De boodschap van den president der Vereenigde Staten aan 't congres is overge seind geworden naar California en stond op den dag waarop zij te Washington uitge sproken werd in de avond-editie van de bladen te San-Francisco. Amerika heeft tegenwoordig 90,000 mijlen telegraaflijn. Europa en Azië te zamen slechts 63,000. Volgens de Morning Post zal de -óp-; positie de volgende week in eene meeting haar te volgen gedrag bepalen. Bots ovrr <le Steenkool. (Vervolg.) De mijnen in de omstreken van Marseille, van Aken van Toulon die van la Mothe de Peschanard bij Grenoblevan Fresnes aan de Schelde, bij Condc (Noord); van Vieux-Condé (Noord)van Blanzy bij Creuzot (Sa6ne-en-Loire) van Salins van Noroi en van verschillende punten van het noord westelijk gedeelte van Frankrijk; van Durham ia Eugeland en die in sommige oorden van Uelgie geven droogn steenkolen. Eindelijk verstaat men onder den naam van vaste steenkool (houille compacte) nog eene soort van steenkoolveel zeldzamer dan de vorige en die alleen in groote hoeveelheid in Lancashire bij Wigan in Engeland en in het hertogdom Kilkenny in Ierland voorkomt. In Engeland is zij bijzonder onder den naam van candle-caol of kaarskool (charbon chan- delle) bekendomdat zij zoo brandbaar zijnde met éene lange witte schitterende vlam verbrandt. Zij geeft bij de distillatie veel gas waarom zij bijna uitsluitend hiervoor gebruikt wordt. Omdat zij zeer weinig asch achterlaat is zij ook zeer gezocht tot ver warming van gebouwen ofschoon zij minder hitte geeft dan de andere soorten. Zij kan zeer fraai gepolijst worden een neemt eene koolzwarte kleur aan en daar zij hard genoeg is om op de draaibank verwerkt te worden zoo worden er vazen inktkokers snuifdoozen en and.re voorwerpen van weelde uit vervaar digd. Zij is ligtfr dan de vorige soorten. Eene belangrijke opmerking en voor de verkoopers en voor de vei bruikersbestaat hierin dat de aardhars of vlugge olie die een belangrijk gedeelte van de brandstof der steenkool uitmaakt aanzienlijke vermindering ondergaatwanneer dezen aan den invloed van lucht en zonneschijn is blootgesteld. Vochtigheid en warmte werken nadeelig op de steenkool door de gisting die zij er in doen ontstaan waardoor de massa zich ver bit de zamenstellende deeler. van elkander gescheiden worden en de aardharsige olie verloren gaat. Het is dus van veel belang de steenkolen in beslotendrooge en koele bewaarplaatsen op te slaan eene zorg die door cie meeste lieden welke veel voorraad van deze brandstof bezittenwordt voorbij gezien. De oorsprong der steenkool ligt nog eenig- zins in het duister. Het is tegenwoordig algemeen aangenomendat die onmetelijke ophoopingen dezer brandstof in de steen achtige lagen van de korst der aarde ontstaan zijn door de meer of minder aanmerkelijke veranderingen die boomen en planten van verschillende soorten hebben ondergaan. Maar door welken invloed door welke scheikundige krachten zulke aanzienlijke planten-massaas in steenkolen d. i. met aardhars doordrongene kool veranderd zijn dit kan voor als nog onmogelijk verklaard worden. De talrijke afdruksels der bladeren van varenkruidriet en andere veenplanten die men opmerkt op den leisteen welke de steenkool vergezelt hebben sommige natuurkundigen op het denlt- deeld gebragt de lagen van deze kool te houden voor eene soort van turfbeddingen van meer of minder uitgestrektheid gevormd uit overblijfsels van planten en waarop andere planten zooals paardenstaartvaren en riet nog groeijende waren. Andere wederom op de regelmatigheid der steen kool lagen benevens hare afwisseling met bezonkene stoffen acht gevenden beschouwden dezelve als gevormd door eene opeenhooping van ontbonden plantaardige stoffen die na eerst in het water der zee zwevende te zijn geblevendaarna op derzelver bodem waren neder gezonken. Hoe overigens de wijze ook zijn moge, waarop de steenkool gevormd is geworden zeker is het dat de eerste oorzaken van derzelver ontstaan tegenwoordig niet meer voorhanden zijnen dat de dampkring in die vroegste tijden geheel anders zamengesteld moet geweest zijn dan in onze dagen. Zij moet eene ontzaggelijke hoeveelheid koolstof zuur hebben bevatwant boe anders dan door den overvloed van dit gas in de lucht zou men den weelderigen plantengroei kunnen verklaren die den grond in de kindschheid der aarde bedekte en de oorzaak geweest is van het ontstaan dier aanzienlijke lagen van deze plantaardige brandstof. (Vervolg hierna.) JONGSTE TIJDINGEN. Dublin, 14 Februarij. Een gewapend korps dat Killarney bedreigde, marcheert naar Kenmare door een aanzienlijk corps troepen vervolgd. Een ordonnans werd in den nacht doodgeschoten. Het station van de kustwacht werd geplunderd. TUSSCÏÏEN A. EN Z. Wit zet voor» 10de zet Wit H 4 neemt G 5. Antwoord op de 10de zet Zwart C 6 neemt D4. Zoodat de stand der partijen is als hier onder aangeduid ABODEFGH Op Maandag den 18 dezer zullen de Leer lingen der Zangschool van L. KARREMAN eenige Liederen zingen met begeleiding van tütrijkquartet en afgewisseld dóór een viertal Mannenkoren er, het reciteren van eenige Dichtstukjes ten voordeele der Vereeniging tot wering van Armoede. Aanvang des avonds half seven ure in de CONCERTZAAL. Entrée 50 Cent. Tekstboekjes h 5 Cent. Op den dag der uitvoering kunnen des voonniddags van 11 tot 12 ure plaatsen besproken worden a 10 Cent. Zierikzeeden 12 Februari 1867. L. KARREMAN. van 8 tot en 11et 15 Febk. 1867. Geboren. Een zoon van J. Waale en J. de Looze. Eene dochter van G. van Maanen en J. Buetveld Eene dochter van A. J.Ribbens en H. J. Viersma Gehuwd. L. de Jonge weduwn. en J. Hansewed. Overleden. D. de Valk oud ruim 2 j.d. J. Janseoud 72 j.man van J. Hoogstraate. E. Wisse oud 71 j vrouw v. T. Formenoij. M. Vermeule oud 1 m. d- als levenloos aangegeven Eene dochter van J Luijcx en J. Verseput. Zierikzee Uitgezeild 15 Febr. Burger, Meuldgk New-Castle. Brouwershaven Gearriveerd 12 Febr. Allegonda JacobaD. J. Swart Batavia 12 Arthur, A. F. Wegner, New-York, beiden naar Rotterdam. 14 Uitgez St. Bernhard C. Bahr RotterdamNew-York. O Prij: Nederl. Belgie. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen- Oostenr. Mexico. Griekenl. Turkije. zen der Effecten te Amsterdam, den 14 Februarij 1866. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank Cert bij Rothschild. 21/. Obligatien. 21/, Obligatieq. 3 Obl. bij Hope en Co. 5 2 7, pet, 3 4 37» 47. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg - Actiën. Aandeelen 1835. Obligatien 1859. Obl, Met. Onde. dito. dito Rente A mat. dito Nationale. Obligatien. Obl. Gel dl. 1825. Binnen!. Obüg. 5 5 27. 5 5- 5 5 5 185 f 47'/,, 23»/,, 66'/. ■52 171/8 30 Gewone Doodber Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 14 Februarij 1867. De Ned. Mudde. De Ned Mudde. Oude Tarwe 1865/12,00|Paardenb. 6 50 ï^ieuwe dito 1866 - 11.50 AVitte boon. - 8 00 Afwijkende dito - 0,00iBruine dito - 12.00 Z.-Zomer dito - 00,00 Gr. Erwten - 00,00 Ordinaire dito - 0 00 Groene dito - 8,75 Rogge - 7,50 Gele dito - 0,00 Winter-Gerst - 7,25 Koolzaad - 00,00 Zomer-dito - 6,75 Zaai-Lijnz. - 00,00 Haver - 3,00 Slag-Lijnz. - 00,00, Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 7 Februarij 1867. Teelt 1866. Twee en een, lste kw. blank 18,50 Twee en een, middelb. dito - 17,50 Twee en een, mindere dito - 16,50 Een en een, lste kw. blank - 18,50 Een en een middelb. dito - 17,50 Een en een mindere dito - 16,50 Onberoofde lste kw. blank - 18,00 Onberoofde, middelb. dito - 17,00 Onberoofde, mindere dito - 16,00 Muilen - 0,00 Middelbare dito - 0,00 4 19,00 18,00 4 17,00g: 4 19,00 a 18,00"^ a 17,00-1 4 18,50£ 4 17,50© 4 16,501" 4 0,001 4 0,00 Bost B Bub ri/c zee. dat cjende xefoo weer ■worde' 11 üngen blussc Decon 4de Klasse. 2de Lijst. No. 14438 25,000; no. 717 5000; no 2615 2000; no, 11243 en 14449 ieder 1000. 3de Lijst. No. 10330 en 18296 ieder 1500; no 15423 en 16117 ieder ƒ1000. 4de Lijst. No 15062 ƒ1000 Stoombootdienst tusscben Middelburg en Rotterdam Bi rik zei Le 1861 kouii blad br Zati\ deze Mao in b burg god* VOOl van in c alle Var» Middelburg Zondag 17 'smorg. 10, - 18 11. Van Rotterdam smorg. 7, Zondag 17 18 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der atoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der atoomboot rijden. D< te w van Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: des maandags, woensdags en vrijdags 'smorg. Sure. Van Rotterdam: des dinsdags donderdags en zatnrd. 'smorg. u. 8,80 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen, des morgens ten 8 nre voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 10]/2 ure voor afvaart van Rotterdam naar Vlissingen, Vee ting vee nog ver Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2