Woensdag 6 February. 1861 VOERSDAG El ZATERDAG. J»°. 11 Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT fcf- PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels d 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNRMENTSPRIj S Per drie maanden ƒ2,00Franco per post ƒ2,25. Inzen-» ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure'sinorg. Het centraal comité van den Neder- landschen weêrbaarheidsbond heeft aan de vereenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid een exemplaar gezonden van liet reglement van gemelden bondmet uit- jioodiging oirt zich aan dien bond aan te sluiten, ten einde éénheid en zamenhang te bevorderen zonder dat daarop inbreuk worde gemaakt op de vrijheid en zelfstandigheid van iedere vereeniging. De eenige noemenswaar dige verpligting die de toetredende vereeni ging op zich neemt zou zijn eene kleine Ijaarlijksche contributie. Het reglement is te uitgebreid om het hier op te nemen. Voor belangstellenden ligt het bij de uitgevers dezer courant ter inzage. Men meldt uit Hansweert 3 Februarij, De vaart op bet kanaal die gedurende de laatste dagen natuurlijk wat gestremd was is weder geheel herleefd. Gedurig komen er zeeschepen door. Gisteren ging er een groot Hollandsch driemastschip dat hier een dag vertoefd heeftdoor. Het kwam laatst van Vlissingen uit Indie voor Rotterdam be stemd en verkoos door het ongunstige weder bet kanaal boven den gewonen weg. Het bad een diepgang van 6 ellen Het is met het oog op Belgie's grieven tegen de afdamming der Ooster-Schelde, zeer gelukkigdat bet kanaal zoo door de meerderheid verkozen wordt. Op het eiland Ameland heerschtonder de schapen de galziekte in zoo erge mate dat sommige boeren een gedeelte van hun wolveeenkele zelfs alles, hebben verloren. Uit Werkendam schrijft men van 29 Jan.„Meldden wij eergisteren dat op dien dag (Zondag) eene gewenschte rust in onze gemeente heerschtede avond was minder vreedzaam. 'tWas bijna 7 ure, toen een detachement cavalerie van Sleeuwijk 25 man infanterie uit Gorinchem en ruim een 30tal militairen welke alhier de lijn van afsluiting tegen de veepest bewaakt hebben het dorp binnenrukten en voor het raadhuis halt hielden. Een nieuwe oploop volgde en het „wien. Neêrlandsch bloed" klonk krachtig uit de kelen van bet jonge volk. In naam des konings sommeerde de bevelhebber der troepen de bevolking naar bare huizen te gaan en toen', hieraan niet spoedig gehoor werd ge geven rende de cavalleriegevolgd door de infanterie met geveld geweer door de menigte, welke in allerijl eene wijkplaats zocht in de stegen en op de stoepen der huizen. Doch ook hier bleef het niet veilig spoedig klonk bet bevel „de stegen schoon 1 de deuren digt 1" en enkele oogen blikken later was het, of er alleen militairen in de gemeente gehuis vest waren. Wel zijn naar men vernomen I heeftin den laten avond hier en daar nog steenen geworpen en zijn sommige burgers welke in de naaste huizen gevlugt waren en toen naar hunne woningen terugkeerden ge voelige slagen met de klingen toegebragt en ook enkelen de pistool op de borst gezet doch van ernstige kwetsuren is ons gelukkig niets ter oore gekomen. Gisteren (Maandag) is alles ook des avonds zeer rustig afgeloopen de sterke patrouilles welke den geheelen nacht tot des morgens onder de wapens waren gebleven en nog enkele burgers welke naar hunnen arbeid gingen hadden opgehouden kregen gelukkig order hunne kwartieren op te zoeken en ingeval de rust niet gestoord werd, binnen te blijven. Heden is ieder tot zijne gewone bezigheden teruggekeerden wij hopen alzoo dat de kalmte en rust in onze gemeente zullen zijn wedergekeerd." (M. Kott. Ct.) In de maand Februarij 1865 werd ten huize van Jan Stolk te Dinteloord terwijl deze met zijne vrouw naar de avondkerk was zijne alleen te huis gebleven nichteen beeld schoon 2ljarig meisje vermoord en aldaar een diefstal met braak gepleegd. Zekere Krijn van Baaien werd van die misdaad verdacht en in hechtenis genomen doch na eene lang durige voorloopige gevangenhouding, moest men die zaak opgeven aangezien de verdenking niet kon worden gestaafd. Van Baaien werd echter veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf wegens door hem gepleegde valschheid in geschrifte en bevindt zich tot liet ondergaan dier straf te Leeuwarden in de gevangenis. Thans is echter naar men van goed inge- ligte zijde verneemtonder de aldaar ge vangen zittende personen de moordenaar ont dekt namelijk Pieter den Boeflaatstelijk veroordeeld tot 6 jaar tuchthuisstraf die reeds vroeger in dit huis eene öjarige tuchthuisstraf en in andere huizen circa 4 jaren gevangenis straf onderging en den ouderdom van 30 jaar heeft bereikt. Men zegt dat hij volledig bekend den moord op het 2 ljarig meisje te Dinteloord te hebben gepleegd. Den Boef is een zeer slecht sujet die zelfs in de ge vangenis zich voortdurend misdroeg en meer malen zijn voornemen te kennen gaf om enkele ambtenaren in de gevangenis te ver moorden. De bekentenis van den Boef zal natuurlijkerwijze een geregtelijk onderzoek ten gevolge hebben zoodat daarvan later meer uitvoerig blijken zal. (Dagbl. v. 's Grav Veeziekte, Aan het rapport (1) aan Z. M. den koning ingediend door de commissie benoemd bij Zr. Ms besluit van 2 Jan. 11. betreffende de middelen tot bestrijding van den veetyphus J ontleenen wij bet volgende I. Onder de oorzaken waaraan het is toe te schrijven dat de maatregelen tot dusver tegen den veetyphua hier te lande verordend niet tot het gewenschte doel hebben geleid, werd in de eerste plaats genoemd gebrek aan eenheid in het uitvaardigen en toepassen der voorschriften tot wering der ziekte. Van de verwarring daarnit ontstaande werd maar al te zeer gebruik gemaakt door een aantal personen diehunne bij zondere belangen boven het algemeen belang stellende, en niet verder ziende dan de toekomstzich er op toelegden alle bepalingen waardoor zij in de vrijheid van hun bedrijf wer den belemmerdte ontduiken en daardoor de verbreiding der ziekte in de haod werkten Verkeerde en veelal ten on- regte als godsdienstige meeningen voorgedragen begrippen droegen er toe bij dat in plaats van medewerking te viodeu bij hen die in de eerste plaats belang hebben bij de uitroeijing der ziektede veehouders de regering maar al te zeer tegenstand ondervond. II. I»e kennis der oorzaken, waaraan het is toe te schrij ven dat de maatregelen, tot dusver tegen den veetyphus ver ordend, niet tot het gewenschte doel hebben geleid, leert ons wat in het algemeen vermeden en hoe gehandeld moet worden. Dat de bestaande bepalingen wanneer zij slechts snel en eenparig worden toegepast: inderdaad doeltreffend zijn leert dè ervaring zoowel in enkele streken van ons vaderland als in andere landen met name in Engeland. Het zal dus voornamelijk de vraag zijn hoe die zoo noodzakelijke snelheid en eenparigheid te verkrijgen zijn. Algemeen is de commissie van oordeel dat afmaking van alle ziek en verdacht vee in den geest van het rapport der thans ontbonden commissie van veeartsen van 30 Aug. 1865 nl. „pooding van iedere koppel vee zoo ziek als gezond waarbij zich al ware het slechts ééu geval voordeed het eenige bekende middel is, dat, mits goed toegepast en gevolgd door eene volledige desinfectie, tot uitroeijing der ziekte leiden moet. Wij toonden aau dat gebrek aan centralisatie de voornaamste oorzaak der mislukking was; het ligt dus voor de hand dat een krachtig personeel onder de leiding van één bekwaam en met de uoodige wilskracht begaafd man met de toepassing der maatregelen moet worden belast. Het diensvolgens ontworpen plan werd met eenparigheid door de oommissie aangenomen met uitzondering vau één der leden Zr. Ms. commissaris in Zuid-Holland die in eene afzonderlijke nota zijn gevoelen en de gronden waarop het steuntheeft uitgezet De voorzitter heeft aaü de stemmingen geen deel genomen. De commissie wil niet ontveinzen dat de kosten zeer aanzienlijk zullen zijn. Zij kunneD welligt van vijf tot tien raillioen gulden bedragen. Het is evenwel niet mogelijk met eenige juistheid de som te ramen, die daarvoor noodig zal zijn: de omstandigheden, die daarop invloed kunnen hebben, zijn onmogelijk vooraf te berekenen. Van het beginsel uitgaande dat. die kosten billijkerwijze behooren gedragen te worden door hen ten wier behoeve zij bovenal werden aangewend, zal men de vraag moeteu beantwoorden wie door de uitgaven die voor den voor gestelden maatregel uoodig zijn in de eerste plaats worden gebaat. Uitroeijing van den veetyphu9 is voorzeker in algemeen be lang en dus is het billijk dat ieder naar zijn vermogen daartoe bijdrage maar er zijn standen die meer dan andere die meer onmiddellijk belang daarbij hebben het ziju de veehouders en grondeigenaars. Van hen mag du9 in de eerste plaat9 eene bijdraae in de kosten gevergd worden. Wij veroorloven ons derhalve in het algemeen het denkbeeld aan te geven dat ter bestrijding van de kosten der te nemen maatregelen in de eerste plaats een hoorngeld zal worden geheven en in de tweede plaats opcenten op de grondbelasting, bovenal op de ongebouwde eigendommen en voort9 op het personeel. Deze belasting zou welligt, over twee of meer jaren kunnen verdeeld wordenten einde den last te minder drukkend te maken. Daar het noodig is dat reeds zeer spoedig over de geheele som kunne beschikt worden zou daarin kunnen voorzien worden door de uitgifte van schatkistbiljetten of door het aangaan eener geldleening. III. l)e derde vraag, waarover Uwe Majesteit het ge voelen der commissie wenscht te vernemen of er nog andere maatregelen van overheidswege te nemen zijn waarvan met, grond de uitroeijing van den veetyphus kau verwacht worden moet naar onze overtuiging in het algemeen ontkennend worden beantwoord. IV. Op de vraag of er middelen bekend zijn om rundvee te fokken dat weinig of geen vatbaarheid bezit om door vee typhus te worden aangetast, moet evenzeer ontkennend wor den geantwoord. (1) Bij den heer Nijhoff te 's Hage verkrijgbaar gesteld. (Amst. Ct) Omtrent den brand die le Jokohama heeft gewoed worden door den politieken agent en constil-generaal der Nederlanden in Japan de volgende bijzonderheden medegedeeld; De brand ontstond in het zuidelijkst ge deelte der Japansche stad 's morgens om negen ure terwijl een lievige storm uit het zuid westen woei die de vonken en vlammen weldra naar het Europeesch gedeelte der stad voortdreef. Ten een uur na den middag was men den brand meester in liet, Japansche kwartier nadat drie vierde daarvan door het vuur was verwoest. Het Europeesch kwartier dreigde echter geheel en al te zullen worden in de asch cr<dead De prachtige brand vrije en hard- steenen pakhuizen konden geen wederstand bieden aan de vuurkolom die door den storm werd voortgedreven en het aanzien lijkste gedeelte van het Europeesch kwartier, bestaande uit kolossale steenen pakhuizen opgevuld met kostbare goederen eu eene menigte goed ingerigte woonhuizen was om vier ure eene bijna onafzienbare vlakte bran dende puinhoopen De storm die beurtelings uit het zuiden zuidwesten en noorden had gewaaid begon toen iets af te nemen en de vlammen die steeds ongestoord zoo vele schatten hadden verwoestschenen tevreden met de vernieling der met rijke koopmansgoederen gevulde pakhuizen en kozen eenige woonhuizen en stallen tot prooi. 's Avonds acht ure was het vuur gestuit en was men eerst in staat om de aangerigte schade op te nemen. Men meldt uit Padang van 8 Dec, Naar wij van onderscheidene plaatsen verne men breidt zich de epidemie onder het vee dagelijks meer uit. Zij bepaald zich nu niet meer allee/i tot de buffels maar varkens en ook paarden- worden er door aangetast. Tevens deelt men ons van Sabrang-Padang mede dat daar vele doode slangen worden gezien die op de oppervlakte des waters drijvende een afzigtelijk gezigt en een ver pestenden stank opleveren. Deze omstandig heid doet ons denken dat ook het water voor de opname van epidemische sti ffen vat baar is ofschoon dat door velen ten stelligst© ontkend wordt. Aan het algemeen overzigt van het Nieuw Bataviaasch Handelsblad wordt het volgende ontleend „De heer mr. P. Mijer is den 26 dezer per Ardjoeno hier aangekomen den 27 gedebarkeerd en heeft gisteren het bestuur over Nederlandsch-Indie aanvaard. „De westmous«ondie sints eenigen tijd met kracht is doorgebroken gaat voort met op de reeden van Batavia en Samarang menschenoffers te vorderen. De heer Keu- chenius resident van Samarang, heeft aan de regering voorgesteld om aan de verbetering der Samarangsche reede 33,000 ten koste te leggen. „De telegrafische verbinding tusschen Sumatra en Java Telok-Betoong en verder landwaarts tot aan de rivier bij Palembang is voltooid. FRANKRIJK. In het Parijsche blad le Temps wordt verhaald, dat in een dorp van het Moezel departement alwaar van de bevolking van 360 zielen niet minder dan 50 aan cholera waren bezweken de pastoor niet slechts een doode die door zijne naastbestaandenuit vrees voor besmetting verlaten was en reeds twee dagen boven aarde bad gestaan met de hulp van een invaliede afgelegd en ge kist beeftmaar toen de oude ezel die in de laatste wsken een aantal vrachten naar het kerkhof had gesleept niet meer in staat was dienst te doen zich zeiven voor de kar heeft gespannen om het lijk naar de laatste rustplaats te brengen terwijl de oude soldaat de kar van achteren voortduwde. Voor het hof van assises der Seine-en- Oise stond dezer dagen een te Auvers-sur- Oise woonachtige twaalfjarige knaap Paul Roger geheeten !e regt, die van Januarij tot November 1866 niet minder dan acht maal brand had gesticht. Kort vódr het uitbreken van den laatsten brand op de plek gezien zijndewaar de ramp was ontstaan had deze omstandigheid aanleiding tot zijne ontdekking gegeven. Paul Roger had ter stond niet slechts zijne laatste maar ook zijne vroegere misdaden bekendwaarby hij telkens op gelijke wijze was te werk gegaans hij had namelijk de rieten daken der woningen door middel van lucifers vlam doen vatten.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1