W°. 9 Woensdag 30 Januarij. WOENSDAG EN ZATERDAG. 1861 iSestureu en Administratiën Kiezers-Lijsten. iiinnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIEilKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: I AB O NN E M E N TS P RIjS. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor lOure'smorp. f De Voorzitter vau den Gemeente-Raad te y.ierihzee noodigt de inwoners der gemeente nit om zoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagen daarvoor vóór 15 February aanstaande te doen blijken over eenkomstig het 2de lid van art. 7 der kieswet. Zierikzee den 28 Januarij 1867. B. C. CAU. In de vorige week had te Middelburg eene zamenkomst plaats van voorloopige in schrijvers voor eene op te rigten meel- en broodfabriek. De vergadering vereenigde zich met een plan om de onderneming voorloopig te bepalen tot eene broodbakkerijhet op- rigten eener meelfabriek van latere omstan digheden te laten afhangen en het aangekochte graan door windmolens te laten malen. Het aangenomen plan zalmet inbegrip van het bedrijf-kapitaal eene som van 30,000 ver- eischen. Benoemd in den militieraad van da provincie Zeeland voor de ligting der nationale militie van 1867: tot voorzitter de heer H. J. van Deinse lid der provinciale staten tot zijn plaatsvervanger mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, lid der provinciale staten; tot lid mr. M. Verbrngge en tot zijn plaats vervanger de heer H. Rekker beiden leden van den gemeenteraad van Middelburg. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. E. N. Rahuseti uit zijne betrekking als secretaris van het collegie voor de zee- visscherijen en in zijne plaats als zoodanig voor de jaren 1867 1868 en 1869 benoemd mr. J. T. Buys. Naar men verneemt is een groote val ontstaan aan den Sloe- of Jacob-polder be- hoorende aan den heer YVittouck. Men geeft op eene scbadé van ruim 20,000. juiste berigten ontbreken nog. (G. Ct) Te Hellevoetsluis is het treurig berigt ontvangen dat bij het verongelukken van den Franschen logger Trois Soeurs van Rotterdam naar New-Castle bestemd voor de haven van Calais de aan boord zijnde dienstdoende Nederl. loods P. v. d B.zijn graf in de golven bpeft gevonden. - Volgens het Politieblad zijn in het vorige jaar 920 vreemdelingen oTer de grenzen van dit rijk verwijderd die zich hier ophielden zonder middel van bestaan of legitimatie papieren en zijn in het vorige jaar tusschen verschillende postkantoren in ons rijk vermist o 3 brievenbevattende aan geldswaarde ƒ6632,29, benevens eenige effecten, loten der Staats-Loterij enz Men meldt dat Z. M. den koning aan Albert Huisman en Bart Kluin van Vaassen door het prov. geregtshof te Arnhem onlangs ter dood veroordeeldgratie vau de doodstraf heeft geschonken en die veranderd in 15jarige gevangenisstraf. De minister van oorlog heeft de corps- commandanten aangeschrevenom den sol daat geene korting voor kleeding op te leggen indien hem geen 25 cent zakgeld zuiver in die vijf dagen overblijftvermits den minister klagten zijn gedaan dat door de hooge prijzen der levensbehoeften den soldaat bijna niets zou resten zoo hem nog voor Meeding werd gekort. Het vorenstaande is niet toe passelijk in het geval dat de militair zich aan dronkenschap schuldig maakt. In de zaak van de cadetten der militaire academie te Breda, die zich te 's Hertogen bosch in cellulair voorarrest bevinden is na dat arrest door den auditeur militair en com missarissen nog eene instructie gehouden waarbij te Breda aan de academie weder 33 cadetten zijn verhoord. De instructie in deze zoo vee! gerucht makende zaak schijnt alsnu eindelijk te zijn afgeloopen zoodat men ver wacht dat de gedetineerde cadetten eerstdaags voor den krijgsraad zullen teregt staan. Jl. Maandagavond was een groot aantal ingezetenen van Arnhem de dupe eener mystificatie. Door middel van strooibilletten en omroeper was aangekondigd dat des avonds te 9 uren eene narresledenvaart in costuum, met muziek en fakkellicht zou plaats hebben beginnende van de Groote Markt. Gedurende ongeveer een uur was het marktplein vol menschen en waren de ramen der omliggende buizen waaronder ook die van den commis saris des konings met dames bezet. Er verscheen evenwel geene enkele slede en morrende en ontevreden keerde de menigte huiswearts. Een paar snaken die de -grap. verzonnen haddenzaten intusschen in een naburig koffijhuis en vermaakten zich met het schouwspel der teleurstelling hunner stad- genooten. Uit Harlingen meldt men Bij den tegenwoordigen ongunstigen stand des weders en gebrek aan verdiensten is de armoede bij een deel der bevolking groot hoewel de liefdadigheid druk in de weer is overal den nood te lenigen. Zoo ontvingen de kerkbe sturen dezer dagen weer aanzienlijke giften in geld, om te bestemmen tot uitdeeling aan de armen gelijk die door zekere vermogende familie alhier telken jare worden gegeven uitvoeringen en concerten ten bate der armen kassen zijn op handen commission zijn druk in de weer om te helpen waar zij kunnen. Het broodgebrek onder andere standen dan de arbeidende klasse, ten gevolge van het ontbreken der gistheeft gelukkig opgehou den sommige gezinnen geneerden zich 11. Zondag met roggebrood en beschuit het krentebrood bij zoo menigeen Zondagsbrood ontbrak totaalhier en daar werd met grutten gedejeuneerd en met gesmoorde aardappelen gesoupeerd. (A. C.) Jl. Maandag heeft te Harlingen vol gens een berigt in de Provinciale Friesche Courant eene soort van demonstratie van de zijde van een vierdehalf honderd broode- looze werklieden plaats gehad die in hunne verwachting om stadswerk te bekomen teleurgesteld zich voor het huis vau den burgemeester verzamelden ten einde dezen om arbeid te vragen. De demonstratie was echter van den meest vreedzamen aard en zou eigenlijk niets te beduiden hebben gehad, indien niet een der werklieden door brutaliteit aanleiding had gegeven om hem in arrest te nemen. Ofschoon ook toen de manifesta tie nog geen ernstig karakter aannam had de burgemeester evenwel uit vrees voor ongeregeldheden gezorgd dat de troepen geconsigneerd werden om desnoods dadelijk bij de hand te zijneen maatregel die gelukkig onnoodig was geweest. DUIT SC H L AN D. Een diefstal van diamanten doet te Karlsruhe veel van zich spreken. Het blijkt, dat de brillanten waarmede in den jongsten tijd de Badensche ordeteekeuen waren voor zien valsch en doorgeslepen kristal vervangen waren. Dat door de Pruissen veroverde landen zeer met deze vaderlijke bescherming zijn ingenomen, blijkt ook uit een liedje aan een der stations in Sbeswijk aangeplakt, waar van men de vrije vertaling hier laat volgen: Wacht maar wacht maar Straks komt Nap daar En neemt voor zich het al Wat Pruissen ons ontstal. Nu is er slechts één Weenen en ééne Keizersstad; Nu is er slechts één roofnest 't is Pruissens Koningsstad. In den Oesterr. Mill. Kalender van dr. Hirtenfeld vinden wij voor 't eerst een over- zigt van de verliezen der Oostenrijkers aan manschappen in ieder afzonderlijk gevecht. Daaruit het volgende In 't geheel heeft het Oostenrijksche leger met en onder de rangen van vaandrig en wachtmeester niet minder dan 71,267 man verloren, waarvan 2671 dood 24,096 gewond en 37,500 vermist. Daarvan komen op rekening van het Noorder- leger 62,797 man (8484 dood 19,896 ge wond en 34,417 vermist) van het Znider- leger met de vloot 8470 man (1187 dood, 4200 gewond en 3083 vermist). Het allereerste gevecht bij Krotzau in den nacht van 22 Junij kostte 1 gewonden huzaar. De veldslag bij Königgratz 3 Julij kostte 4220 dooden12,015 gewonden en 21,684 vermisten totaal 37,919 man. Bij Custozza 24 Junij vielen 1045 doo den en 3681 gewonden, terwijl 2663 ver mist werden totaal 7389 man In den zeeslag van Lissa 20 Julij was 't verlies: 25 dooden plus 120 gewonden maal 145 man. Wij herhalen dat de officieren hier niet onder begrepen zijn. F R A N K R IJ K Zekere T. te Parijs een jong mensch die aan vlagen van krankzinnigheid lijdt, maar volstrekt onschadelijk voor anderen verliet dezer dagen zijne woning juist toen een I rijtuig omsloeg waarin de porceleinschilder Eugëne P. zich naar het huis zijner verloofde begafom deze en hare moeder voor den schouwburg te gaan afhalen Eugène had door den val het ongeluk zijn been te breken. Terstond gaf T. last dat men hem op ziine kamers zou brengen om daar te worden verpleegd en het publiek juichte in hooge mate die daad toe waaruit weder bleek dat de krankzinnige een goedhartig mensch was. Deze ging naar zijne club en liet den zieke aan den geneesheer over die ten pinde het been te kunnen zetten begon met bloed zuigers voor te schrijven. Des avonds vrij laat komt T. te huis. Hij herinnert zich niets meer van het gebeurde maar toen hij in zijn bed een vreemde liggen ziet gelooft hij dat er een moord is gepleegd 11ij gaat naar zijn andere kamer wapent zich met een ouden helm een lans en indische kris en begint bij het bed van den zieke'de wacht te houden en met groote schreden het vettrek op en neder te stappen. Langzamerhand echter gaat hij zich verbeelden dat de ge wonde de moordenaar is en hij dreigt dezen gedurig met zijne kris waarvan de punt nog de sporen draagt van het vergif waarin de Indianen gewoon zijn hunne wapens te doopen. De ongelukkige bragt een verschrikkelijken nacht door waaraan eerst de terugkomst van den geneesheer in den vroegen morgen een einde maakte. De krankzinnige werd natuurlijk terstond naar e"n gesticht gebragt en de porceleinschilder naar zijne familie die hem ter naauwernood herkende daar de gevolgen van zijn val en meer nog de zonderlinge verpleging op zijn gelaat diepe sporen hadden achtergelaten. In Ft ankrijk is een stoomrijtuig in werkingdat op rivieren en in kanalen booten en barges sleept. Het voertuig moet even gemakkelijk te besturen zijn als een paard. GROOT - BR1TT ANNIEN. Londen 24 Jannarij. Het weder is steeds een rijke bron voor de dagbladartikelen. Heden rees de thermometer merkelijk boven de 50 gr. Fahrenheit. De massa drijfijs die zich sedert de vorst aan den buitenkant der London-brug opeengehoopt had vormde een ijsveld dat 11 Dingsdag door de kracht van den stroom een geheele rij schenen stoom- booten zoowel groot als klein van hunne ligplaats rukte Het ijs losgeraakt zijnde nam eerst de stoomboot City of Hamburg van bet tolkantoor weg. Deze sleepte een paar schooners mede. Toen de gezamenlijk» vaartuigen tot de legplaats bij den Tower genaderd waren, bezweek eene rij van schepen aldaar en de stoombouten W aterloo Berlin en Moselle volgden, benevens and»ren. De City of Hamburg wrong zich uit den drang doordien zij stoom had en redde zich dwars door de rivier. De overige schepen werden intu-schen door het ijs, dat legende zijden opkruide medegevoerd. Het volk aan boord geraakte in angst bij liet kraken der schepen die met anderen in botsing kwamen en waardoor groote schade ontstond. Al de vaartuigen van liet tolkantoor tot aan den Tünnelsteigeren dus die welke aan de Tower-de New-Castle-, de St.-Katharinas- en de Dublinwerveri vastlagen dreven weg. Eenige schepen hadden te voren een veilige plaats in de dokken gekozen. De noodlot- tigste omstandigheid was het afdrijven van ligters die door het ijs overstelpt werden en met het volk aan boord zonken enz. zonder dat het mogelijk was booten tot bijstand te zenden. Sommige stoombooten wierpen hare

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1