Woensdag 23 Januari 1801 WOENSDAGEN ZATERDAG. ffo. 1 Besturen en Administration Bekendmaking* Oproeping. Afkondiging. Publicatie. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. «i'jb* lot PB IJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEME IS TSP R Ij S. Per drie maanden f2,00Franco per post f2,25, Inzen- ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure 'sinorg. ].>e Burgemeester van Zierikxee brengt t« r k> nnis van belanghebbenden dat de patenten over het 2de kwartaal 166 67 van deze gemeente/ ter Secretarie kunnen worden opgehaald van den 12 tot en met den 2b dezer- maand na welken tijd de onafge haald gebleven patenten dooi' den deurwaar der der directe belastingen zullen worden te huis bezorgd tegen betaling van 10 cents voor ieder patentblad ingevolge de wet. Zierikzee den 17 Januarij 1867. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie- tihzeeroepen bij <b-ze op zij die genegen zijn om naar de betrekking van vierden llulp- Ónderuijzir op de Armenschool dezer gemeente waaraan eene jaarwedde van 250 is ver bonden mede te dingen om zich met vrachtvrije brieven onder overlegging van de vereischte stukken «oor den 15 Maart e. k. hij den Burgemeester aan te melden. Zierikzee den 21 Jannarij 1867. De Buryemees'eh B. C. C.-MJ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekenddat het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente voor dit jaar, den 16 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op heden in handen wordt gesteld van den heer ontvanger der directe belastingen van deze gemeente ten fine van invordering ingevolge de we*. Zierikzee den 21 Januarij 1867. B. C. CAU. Nationale Militie, Burgemeester en Wethouders der ge meente Zierikzee, Gelet op art. 26 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat het register van de io het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen benevens de daaruit opgemaakte alphabetische 'hst voor elk op de Secretarie ter lezing •zufien nederleggen van den 21 Januarij tot .29 Januarij 1867 dat tegen register en lijst binnen den tijd d r nederlegging bezwaren kunnen worden ingebragt bij den Commissaris des Konings in de provincie, door middel van een door de noOdige bewijsstukken gestaafd verzoek schrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoek schrift zal moeten worden overgebragt bij den Buigemei'Ster tegen bewijs van ontvang. Zierikzee, den 21 Januarij 1867. Burgemeester en Wethouders voornd B. C. CAU. De beer ei aria J. P N. ERMERINS. In het jongste Kaadsverslag staat abusivelijk vermeld, dat het schoolgeld op de school Voor meer uitgebreid en lager onderwijs is bepaald per kwartaal, voor een leerling op ƒ10, voor 2 leerlingen uit hetzelfde huis gezin op f 8 ieder en voor drie leerlingen uit hetzelfde huisgezin op f 6 ieder dit moet zijn voor een leerling op 10, voor 2 leerlingen uit hetzelfde huisgezin öp 9 ieder en voor 3 leerlingen uit hetzelfde huisgezin op ƒ8 ieder. Blijkens achterstaande advertentie is bij den boekhandelaar H. de Hoogh te Amsterdam eene brochure in het licht verschenen be trekkelijk Minnesota (in Noord-Amerika) die el de bijzondere aaandacht van landverhuizers en kapitalisten waardig is daar de schriiver de lieer J. H. Kloos wegens zijn verblijf te Minnesota als ingenieur van den St. Paul- en Pacific-spoorweg in de gelegenheid is ge weest het land grondig te leeren kennen. Hoogst belangrijke bijzonderheden bevat dit boekskedat door beknoptheid en tevens d« or helderheiden duidelijkheid uitmunt. Na eene inleidinq worden achtereenvolgens be handeld de ligqing van dm Slaat en gesteldheid van den bodemliet klimaat de Voortbrengselen de voorwaarden van Verkoop der landerijen in Minnesota en de Vooruitziglen van den landbouw en Ambachtsman. Van 20 Januarij tot 6 November 1866 is in d° gemeente Noordwelle (Zeeland) die circa 500 zielen telt geen sterfgeval voor gekomen. Gedurende het geheele jaar 1866 zijn aldaar slechts 4 personen overleden. De betrekking van hoof Iredacfceur eener Courantzoo leest men l'Etoile Beige is rijk aan doornen. Daarvan strekt weder de héér W. tot voorbeeld, die in eene provincie-stad van een vijftigduizendtal zielen een dagblad had opgerigt. Het eerste nom- irier bevatte een afkenrend betoog over de geheime speelhuizen daar ter stedewelke door een aantal mauvais sujets werden be zocht. De redacteur ontving daarop den volgenden dag een naaiiiloozen briefwaarin hij werd gewaarschuwd om zijne aanvallen tegen de speelhuizen te staken op straffe van anders een pak slaag te zullen ontvan gen. Hiérop werd' natuurlijk geen acht ge slagen eii het volgende nommer bevatte een nieuw artikel in denzelfden zin. Terwijl nu de redacteur op dien zelfden dag in de redactie-kamer zat te werken trad een forsch gebouwd persoon met zware knevels en met een stok in de krachtige handen vrij onbe suisd het vertrek binnen, welke, naar den redacteur toescheenzeer waarschijnlijk de schrijver van den naamloozen brief was. „Waar is de hoofd-redacteur was zijne vraag. Hij is zoo even uitgegaan ant- woorde de heer W.maar neem intusschen zoolang plaats en zie de dagbladen eens in. Het indrukwekkend personage voldeed aan deze uitnoodiging zette zijn stok naast zich en las een paar couranten Intusschen ging de heer W, bedaard naar beneden doch ontmoette op den trap een anderen persoon gewapend met een ontzaggelijk dikken knup pel. Ook deze ontmoeting scheen den heer W, een gevolg van zijn artikel tegen de speelhuizen, te meer na de vraag; „Waar is de redacteur? Is hij op zijn bureau „Ja mijnheer," was het antwoord, „in de redactie-kamer zult ge hem bezig vinden met couranten te lezen." De heer snelde nu met zijn knuppel den trap op rukte de deur open en viel op den aldaar wachtenden persoon aan waarop een woedende worsteling van beiden volgde waarin de twee partijen elkander de noodige stokslagen toedeelden en eindelijk te zamen den trap afrolden alwaar zij werden opge vangen en naar het politie bureau gebragt door twee politie agenten inmiddels door den heer W. gewaarschuwd. Uit Luxemburg meldt men van den 9 dezer: }JOp het einde der\zitting van de kamer van afgevaardigden van gisteren is er een levendige woordenwisseling ontstaan tusschen den leider der oppositie den heer Aletz en het lid der behoudende partij Francois ter. gevolge waarvan eerstgenoemde zijn staatkundigen tegenstander tot een twee gevecht heeft uitgedaagd. De rijtuigen waren heden ochtend reeds voorgekomen om beide partijen met hun getuigen over de Fransche grenzen te brengen toen liet aan een vriend van beiden mogt gelukken de zaak te schik ken." Men meldt uit Arnhem van 18 dezer. Als eene belangrijke bijzonderheid vermelden wij dat bij de laatste cholera-epidemie hier ter stede al de bewoners gespaard zijn van de huisjes, gesticht door de „Vereeniging tot het verschaffen van geschikte woningen aan de arbeidende klasse". Ofschoon de ziekte in de onmiddelijke nabijheid woedde werd van de 600 bewoners dier huisjesnaar wij mee- nen te weten slechts één aangetast en ook deze herstelde nog. Wel een bewijs dat genoemde vereeniging eene wezenlijke dienst bewijst aan de arbeidende klasse en eene nieuwe proeve hoeveel invloed goed ingerigte woningen op den gezondheids-toestand uit oefenen. (Arnh. Ct.) Beroepen tot predikant bij de Her vormde gemeente te Oosterland ds. M. J. Wentink predikant te Loon op Zand. Als een bewijs welke kunstgrepen men in den laatsten tijd te baat genomen heeft om opgegraven vleesch van aan den veetyphus gestorven runderen binnen te smokkelen wordt uit Nieuwveen aan de Nieuwe Rott. Ct. medegedeeld dat eenige personen daartoe bij een verhuurder van rijtuigen een besloten rijtuig met twee paarden gehuurd hadden om daarmede volgens hun zeggen 's nachts een paar hunner bloedverwanten uit de .ge meente Meydrecht af te halen De niets kwaads vermoedende verhuurder moet daarop hun vver.sch ingewilligd hebben en nog dien zelfden nacht werden ernaar men zegt 9 twee opgegraven runderen als passagiers naar de bestemming gevoerd waar ze met eene winst aan een opkooper werden afgezet. De eigenaar van liet rijtuig moet door de talrijke bloedvlekken enz. in het rijtuig tot de ont dekking van dit feit gekomen zijn. Volgens gerucht zijn de bedoelde bloedverwanten aan een voornamen slager verkocht. Dienst mrisjes-foelastiny. De bestuurders der vereeniging tot behoud van boetvaardige gevallen vrouwen te Rot terdam hebben onlangs een adres gerigt aan den minister van financien waarin zij er op wijzen: dat cle bepaling in de Nederlar,dsche wet van 24 April 1843 waarbij de vrouwe lijke dienstboden bij het bereiken van haar aebtiende jaar aan verhoogde belasting onder worpen worden aanleiding geeft dat duizen den van vrouwelijke dienstboden in dit voor de zedelijkheid allergevaarlijkst tijdperkuit hare dienst ontslagen en voor langer of korter tijd buiten betrekking aan de vele verzoekingen tot ontucht blootgesteld worden en veelal zedelijk verloren gaan alzoo aan de uitbreiding der ontucht in hooge mate bevorderlijk is waarom zij z. exc dringend verzoeken, die bepaling zoo te willen wijzi gen dat zij niet meer zulk een groot kwaad bevorderd. Het bestuurwaarvan ds Thee- gins president en dr. Burkens secretaris is verzoekt (in de Heraut van 8 Januarij) allen die met strekking van hun adres instemmen met aandrang om binnen kort 't zij door eenvoudige adhaesie 't zij door een eigen en gemotiveerd adres aan den minister van finan ciën hunne poging te ondersteunen en dit te meer omdat liet reden meent te hebben deze keer een gewenschteri uitslag te mogen verwachten van de welwillendheid des ministers. DUITSCHLAND. Men meldt uit Kopenhagen 17 dezer. Op Seeland en Funen zoowel als in Jutland en -Sleeswijk is het verkeer op de spoor wegen gestremd. In Jutland heeft een sneeuwstorm plaats gehad ten gevolge waar van in het noordoosten eene sneeuwmassa is opeengehoopt welke zich tot Viborg ter hoogte van veertien voet uitstrekt. Men meldt uit Athene van 18 dezer. Volgens officieel berigt hebben de Christenen eene overwinning op de Turken behaald nabij Rodia in de provincie Heraklion de Turksche troepen waren 5000 man sterk. De aanval door de Turksche troepen op Agia Rumelis in da provincie Sphakia is mislukt. Men verzekert dat uit Duitschland naar de Parijscbe tentoonstelling zal gezonden worden een model van een ijzeren huis dat solieder en gemakkelijker warmer in den winter en kouder in den zomer zal zijn dan de huizen van steen of hout. Het zal boven dien het gemak opleveren van in een paar dagen te kunnen worden voltooid. De prijs van een huis van drie verdiepingen en zeven kamers zal 25,000 francs bedragen. Het zal

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1