DRIE HONDERD GULDEN SC IA AKS Ti IJ II Wilt Gij voor Uwe Kinderen TUSSCHEN L EN Z. li'liw Advertentiën. ARBEIDERSWONINGEN. Burger!. StandteZ-ierikzee Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten 262ste Staats-Loterij. Vervoer-middelen kastanjes wordt aangewendis wegens haar gehalte aan loodoxyde en zinkoxyde ten zeerste af te raden. In het begin dezer maand is te Spa een vrij hevige schok van eene aardbeving waargenomen die twee drie seconden aanhield. De schok en het geluid dat dezen vergezelde waren in den aanvang het hevigst en namen allengs af. De aarde bewoog zich in eene zuidelijke rigting van Theux naar Spa en ook in de omstreken van Stavelot heeft men de aardbeving waar genomen. JONGSTE TIJDINGEN. Moskou, 16 Januarij Eer.e vergadering van geestelijken heeft besloten tot het openen van eene inschrijving voor de noodlijdende Can- dioten. Het dagblad van Moskou die op roeping ondersteunende maakt de opmerking, dat eene geldelijke ondersteuning thans de meest afdoende hulp is want onze schitterendste overwinningen hebben de Oosterche quaestie niet tot eene oplossing gebragt maar slechts i gewikkelder gemaakt. Thans moet alle vreemde interveutie vermede en de bevolking aan hare e:gen krachten overgelaten worden. Sof» ovpr den Dampkring. Eerst zeer laat hield men zich bezig met den innerlijken aard van de luchten reeds waren de meeste harer werktuigelijke eigen schappen bekend gemaakt toen men nog niets van hnrewez-ntlijke zamenstelling wist Wel had Jean Rey een beroemd geneesheer gebo ren te Btuque aan de Dordorge sedert 1630 opgemerkt, dat de metalen, die in de lucht \erhit werden deze opslorpten maar bij had niet onderzocht of deze opslorping geheel of gedeeltelijk plaats had. Dit was weggelegd voer den beroemden Lavoisier in 1743 te Parijs geboren wiens roem door geenen Undere ooit zal verduisterd worden want hij s het die om zoo te zeggen de nieuwere icheikuiide gevormd heeft. Door middel van iven vernuftig als ingewikkelde proeven over- uigde hij zich dat de metalen die in aan raking met lucht verhit werden slechts een Ttxleélte opslorpten dat het gedeelte der jjpgenomene lucht geheel andere eigenschappen jezitdan het niet opgeslorptebij bewees op eene ontegenzeggelijke wijzedat deze rewaande grondstof uil een mengsel van twee rassoorten ontstaat, die hij met den naam /art zuurstof en stikstof bestempelde. Door ie volgende beroemde proef, overtuigde J Lavoisier de scheikundigen van zijnen tijd IDmtrer.t den zamengestelden aard der lucht. Deze groote ontdekking dagteekent van 1774. hij bragt in een' glazen bol welks omge logen hals tot boven in eene klok reikte iie op den kwikbak geplaatst was een be haald gewigt zeer zuiver kwikzilver en rekende de hoeveelheid lucht op die de joesteï bevatte Gedurende twaalf' dagen ver warmde hij den bol op eene temperatuurdie giet kookpunt van het kwikzilver nabijkwam, jl. i op 360° van den honderdgradigen tlier- 1 Yf momettr. Een gedeelte van de lucht werd liDengskeris door liet metaal opgenomen dat sich met eene menigte roode stipjes bedekte De lucht, die in den toestel overbleef, nadat de oj slorpir.g had opgehouden was niet meer geschikt voor de ademhaling voor de ver branding want de dieren die men er in pragt stierven in weinige oogenblikken en iet licht doofde er plotseling in uit alsof [iet in h<4t water gestoken werd. Toen hij i>u de röode stof. die gedurende de bewer king gevormd was verzameld bad en haar aip 400° verhitte in een glazen retortje jwaaraan een geschikte toestel bevestigd was som de vloeibare of luchtvormige voortbreng sels die zich zouden kunnen ontwikkelen bp te vangen zag hij deze stof langzamer* ihand de eigenschappen van liet kwikzilver twederom aannemen terwijl zij een gas uit- Iwasemde, dat veel geschikter was om de (Verbranding en de ademhaling der dieren te ^onder houden dan de dampkringslucht zelve n der daad eene brandende kaars in dit gas gedompeldverspreidde eene schitterende rlansen houtskool in plaats van rustig g/erteerd te worden zooals in de gewone uchtbrandde er met zulk een levendig licht in voortdat de oogen het naauwelijks kon den verdragen. Over de omstandigheden van de proef nadenkende zegt de beroemde scheikundige ziet men dat het kwikzilver terwijl het ver kalkt wordt het heilzame en voor de adem- haling geschikte gedeelte van de lucht opslorpt; dat het andere gedeelte hetwelk overblijft eene soort van stikstof (mofette) is on geschikt om de ademhaling te onderhouden de dampkringslucht is alzco zamengesteld uit twee veerkrachtige vloeistoffen van verschil lende en om zoo te zeggen strijdigen aard. Als een bewijs van deze belangrijke waarheid dient, dat wanneer men de twee lucht vormige vloeistoffen die men op bovengenoemde wijze afzonderlijk verkregen heeft, vereenigt, men wederom lucht vormt in alles aan die van den dampkring gelijk en die bijna in den zelfden graad voor de verbranding de ver kalking der metalen en de ademhaling der dieren geschikt is. Id et heilzame en voor de ademhaling ge schikte gedeelte noemt men zuurstof een gas dat de Engelsche scheikundige Priestley leeds tegen liet midden van 1774 vrij ver kregen bad het gedeelte dat voor de adem haling ongeschikt is noemt men stikstof die de plantenkundige K utherford te Edimburg reeds in 1772 erkend had. Vroeger gaf men den algemeenen naam van mofette mofettes mophettcs of mondhettes aan de schadelijke ja zelf doodelijke uitwasemingen, die uit de aarde opstijgen en die de onderaardsche plaatsen voornamelijk de mijnen waar de lucht uiet genoegzaam ververscht wordt besmetten. Het zijn verschillende gassoorten, die alle voor de ademhaling ongeschikt zijn, (Wordt vervolgd) Wit zet yoo^o 6 de zet Wit H 2 op H 4 A B C D E F G H Heden oveileed tot diepe droefheid van mij en mijne Kinderen mijne geliefde Modder Mejufvrouw JOHANNA A LID A PIJL, Weduwe den Heer TEUNIS MULDER, in den ouderdom van 78 jaren. Zibrikzeio E A. MULDER 18. Januarij 1867. Wed. C. Mak. AIgemeene Kennisgeving. Allen die zich door hunne handteekening genegen betoond hebben tot nadere bespre king dezer zaakworden uitgenoodigd tot eene bijeenkomst ten huize van den Heer SCHOCK op Vrijdag 25 Januarijdes avonds ten 7 ure. Namens de Commissie J. H. C. HEIJSE. PS. Bij den Boekhandelaar Ochtman is gelegenheid tot teekening op do lijst der Deelnemers aan deze Vergade ring. VAN 4 TOT EN MET 18 J AN 1867. Geboren. Een zoon van A. Plaum en M. Pieterse. Een zoon van A. Timmermans en M. E. France. Een zoon van G. H. Vonk en L. de Jonge. Een zoon van H. van den Boom en J. Paret. Een zoon van P. van den Houten en C. Blom (doodgeboren) Eene dochter van J. van Westen en J Boot. Eene dochter van M. de Wit en C. van Oorschot. Eene dochter van A. I. Frank en K. Goud smit. Eene dochter van J van der Bent en J.van Oosten. Eene dochter van J. Bakker en M. Pieterse. Eene dochter van A. Vermeule en J. Zorge. Gehuwd. H. de Winter jm en M. Geldhof jd. A. de Glopper Boot jm. en J. van den Boogerdweduwe. Overleden. P. Metselaaroud 43 j vrouw van M. Tromper. A Janse oud 74 j. wed. A. Evertse. M, Kroon oud circa 82 j. weduwe A. Mellartj M. Wapens oud 61 j. man van M. F. Saarburg C. van Haswa oud 52 j.jd. W. O. Kramer oud circa 1 j. d. A. P Olree, oud 2 j d. Brouw reus haven Gearriveerd 15 Jan. Ernst H Bruhn Riga Schiedam. 15 Uitgez.: Cortgene, P. VVemmerus, Pz., 15 Ary Scheffer I. G. Kunst, 15 Argo J. Ankringa 15 Copernicus J. Aigra 15 Breinen J. Bullerdich allen naar Batavia 15 Julie, F. J. Cherpion Padang 15 Neêrlands Vlag T. van den Broek Ilumfrey, Macassar, 15 Johannes Lode wijk P. van Delft Melbourne eene degelijke, goekkoope en afwisselende Lectuur die levens nuttig en onderhoudend is Wilt Gij dat Uwe jeugd zich ra den schooltijd niet verveeld, maar, nu vooral in den winter op eene aangename wijze wordt bezig gehouden Wilt Gij dat uwe kinderen kei nis maken met de nieuwste ontdekkingen van dezen tijd dat zij op de hoogte zijn van hetgeen voorvalt op het gebied van uitvindingen Wilt Gij dat Uwe jeugd belang wekkende Verhalen en Reisbeschrijvingen leest? Aan dit alles kunt Gij voldoen door bij Uw gewonen Boekverkooper een abonnement te nemen op de SM ui SSdil waarvan maandelijks eene. Aflevering 48 bladz. druks en eene gekleurde plaat bevattende het licht ziet. -- Behalve als Lectuur verschaft de «4siiv«»rs-FcSifïeaan hare jeugdige Geabonneerden nog eene aangename bezigheid door de oplossing van Raadsels en Rekenkundige Voorstellen waarvoor in 1867 eene waarde van aan Prijzen en Premiën wordt uitgeloofd. De Eerste Aflevering die tevens een uitvoerig Berigt van Inteekening bevat is in alle Boekwinkels ter inzage voorhanden. De prijs van iedere maamlelijksche Aflevering is Vijf en twintig Cents. 15 Baltimore, J. C. Meijer, 15 Emilie I. H. Meijerbeiden naar New-York 15 Alhertine H. Brandt, Cardiff, allen van Rotterdam ®5M/ie 66='/.. 87 7» Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 17 Januarij 1866. Nederl. W'erkel Schuld. 2'/, pet. dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/, Ned. Hyp.-Bank 4 Belgie. Cert bij Rothschild. 2'/a Spanje Obligatien. 21/, Portugal, Obligatien. 3 42 Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 92'/, dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actiën. 183 Polen Aandeden 1835. r Pruissen- Obligatien 1859. 5 Oostenr. Obl. Met. Oude 5 44 dito. 2'/, 22 dito Rente Amst. 5 dito Nationale, 5 49'/ Mexico. Obligatien 5 Grieken! Obl Geldl. 1825. 5 Turkije. Binnen). Oblig, 5 '2S'/lt Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 17 Januarij 1867. Be Ned. Mudde. De Ned .Mudde. Oude Tarwe 1865/12,00'jPaardenb. 6 60 Nieuwe dito 1866 - 11.50 Witte boon. - S0 Afwijkende dito - 0 00 Bruine dito - 12 50 Z.-Zomer dito - 00.00 G'v Erwten - 00,00 Ordinaire dito - 0 00 Gro ne dito - 8,50 Rogge - 8,00 Gele dito - 0,00 Winter Gerst - 6,75 Koolzaad 00,00 Zomer dito - 6,25 Zaai-Lijnz - 00,00 Haver - 2,80 Slag Lijnz. - 00.00 Marktprijzen der Meekrap te Zi, van den 10 .Tanuarii 1 867 Teelt 1866. Twee en een, 1ste kw. blank 1 7,50 Twee en een, miridelb. dito - 17,00 Twee en een, mindete dito - 16,00 Een en een, 1ste kw. blank - 17,50 Een en een middeib. dito - 17.00 Een en een mindere dito - 16,00 Onberoofde lste kw blank - 17,50 Onberoofde, middeib dito - 16,50 Onberoofde, minde-e dito - 15,00 Muilen - 3,50 Middelbare dito - 2,00 •ikze 418,50 a 17.505 4 16 50 B 4 18,50 a. 4 17,50-t a 16,50"e 4 18,00£ 4 1 7,00o 4 15.5010 a 4.00 2 50 2de Klasse. 2de Lijst. No. 14873 /2000 no 13468 f1500; no. 1427 en 2620 ieder 1000. Stonmbootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Var Middelburg smorg. 11, Van Rotterdam Zondag 20 'Bmorg. 7, Maandag 21 7, Z'mdae 20 Maandag 21 De Diligence za! van Zierikzee 2 nnr na de afvaart der atoomboot van Rotterdam r.aar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Fan Tlixsivgen: des maandags, woensdags en vrijdags 's morg. 8 nre. Fan Rotterdam des dinsdags donderdags en zatnrd. 'smorg, u. 8,30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Vepn, des morgens ten 8 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 10'2 nre voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 2