Zaturdag 19 Januari) E li S D G EN ZATERDAG. 6 Besturen en Administratiën Bekendmaking* Binnenlaudsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. •T ïfiVe f PRIJS DEIi ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A B O N NE M ENTS PRIj S. Per drie maanden f'2,00 Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'smorg. De Burgemeester van Zierikzee ter kennis van belanghebbenden patenten over van brengt dat de het 2de kwartaal 186667 deze gemeente ter Secretarie kunnen worden opgehaald van den 12 tot en met den 28 dezer maand na welken tijd de onafge haald gebleven patenten door den deurwaar der der directe belastingen zullen worden te huis bezorgd tegen betaling van 10 cents voor ieder patentblad ingevolge de wet. Zierikzee den 17 Januari)" 1867. B. C. CAU. (Niet officieel gedeelte Openbare Btaadsvergadering' gehouden te '£ier!k.zee den 14 Ja «mar ij 1867. Voorzitter mr. B. C. CAU Burgemeester. Secretaris mr. J. P. N. ERMERINS. Afwezig jhr. J L. de Jonge wegens ongesteldheid en mr. van Dongen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd a. liet raadsbesluit tot verkoop van boomen en b. het suppletoir ko hier voor den hoofdelijken omslag 1866 hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Aan de elders wonende erfgenamen van wijlen den heer D. van der Vliet wordt op daartoe gedaan verzoek restitutie verleend van hoofdelijken omslag voor 5 maanden voor hun aandeel of 2/3 bedragende fQ 1 25. Wordt voorloopig vastgesteld het aanvul lingskobier der hondenbelasting over 1866 ter som van 35, zullende na nog 8 dagen ter visie gelegen te hebben aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring worden opgezonden. Wordt medegedeeld de uitslag van den publieken verkoop van eenige gemeente-ge bouwen op 9 dezer hebbende totaal opge- bragt J 3330 Voor kennisgeving aangenomen. Wordt medegedeeld het proces verbaal van opname der kas en boeken van den gemeente ontvanger waaruit bleek dat zich in kas be vond 7162.36. Voor kennisgeving aange nomen. Wordt overeenkomstig voorstel van Burge meester en Wethouders besloten tot af- en overschrijving eener som van f 596.685 van den post van onvoorziene uitgaven op het ar tikel van jaarwedden leeraars enz. op de be grooting 1866. Wordt gelezen eene missive van den voor zitter der commissie van toezigt op het mid delbaar onderlijs alhier, betrekkelijk de nadere regeling van het middelbaar onderwijszijnde op de vroeger door den Raad genomen besluiten en vastgestelde ver ordeningen daartoe betrekkelijk, bedenkingen bij liet booger bestuur gerezen, begeleidende nieuwe conceptbesluiten en verordeningen te dier zake ter vaststelling door den Kaad. Hier toe wordt overgegaan en na eenige discussie besloten bij het in werking treden van het nieuwe reglement voor de Latijnsche school niet de atdeeling B van bet Gymnasium ook op te heffen het bestaande Instituut voor i Jongens en beide inrigtingen te vervangen door eene openbare school voor meer uitge breid lager en middelbaar onderwijs en J vastgesteld het reglement voor de openbare school voor meer uitgebreid lager en mid delbaar onderwijs met 2 stemmen tegen (die van den beer Zuurdeeg en Landsknegt.) Wordt vastgesteld de verordening hou dende regeling van het getal en de bezol diging van het onderwijzend? personeel aan de school van meer uitgebreid lager en mid- del baar onderwijs alhier. De heer Zuurdeeg heeft zich gedurende de behandeling van dit laatste verwijderd. Wordt vervolgens vastgesteld het besluit tot beffing van schoolgeld op genoemde school en de Verordening op de invordering dier schoolgelden. Dit schoolgeld is bepaald voor elk kwar taal voor een leerling 10, voor 2 leerlin gen uit hetzelfde huisgezin 8 ieder en voor drie of meerdere 6 ieder. Voorts wordt besloten tot het buiten wer king stellen van het reglement voor het Gymnasiumdato 28 September 1853 en ter vervanging daarvan vastgesteldeen reglement voor de Latijnsche school. Hierna wordt besloten tot het heffen van schoolgelden op genoemde Latijnsche school r-n vastgesteld de Verordening op de invor dering dier schoolgelden. Dit schoolgeld is bepaald elk kwaartaal voor iedêren leerling op 19. Alles overeenkomstig de concepten door gemelden heer Voorzitter ingezonden en op gemaakt door de commissie van toezigt op het middelbaar onder wij-; en door de plaatse lijke school-commissiezullende alsnu de goedkeuring var. het hooger bestuur hierop worden gevraagd. Hierna sluit de Voorzitter de Vergadering. Zikrikzee 17 Jannarij Gisteren morgen omstreeks 6 ure werd alhier brand ontdekt in het gebouw der sociëteit „cle Vereeniging", bewoond door den kastelein Zandvoort welke met zulk eene snelheid toenam dat de be woner der kamers var. de 2de verdieping die het eerst den brand ontdektein allerijl ontvlugten inoesten niets van het zijne heeft kunnen redden. Daar het hevig woei was het bij den aanvang zeer te vreezen dat ook do belendende gebouwen een prooi der vlammen zouden worden welke gebouwen echter weinig of geene schade hebb ui geleden terwijl ook de Concertzaal is gespaard geblevenen de brand zich alleen bepaald heeft bij het voorste gedeelte van het socië teitsgebouw van hetwelk alleen de voorgevel is blijven staan Zoowel aan een gunstigen keer dien de wind nam als aan den ijver en de doelmatige maatregelen der brandweer, die allen lof verdient is het te danken dat de brand zich niet verder beeft uitgebreid en dat men reeds des voormiddags ten 10 ure verklaren konden brand meester te zijn. Voor oorzaak meent men te moeten honden een schoorsteenbrand daar hij ter plaatse van den schoorsteen is ontdekt waarin den vorigen dag ook brand was ontstaan doch toen tijdig is ontdekt en gebluscht. De schoorsteen werd toen terstond door een metse laar onderzocht, die verklaarde, dat hij zich in goeden staat bevond en er voor geen brandge vaar te vreezen was zoodat de bewoners verantwoord zijn. Het gebouw en de inboe dels van de bewoners waren tegen brand schade verzekerd. De schutterij justitie en politie bewezen hunne goede diensten ter handhaving der orde. De brandweer bleef den geheelen dag en den daarop volgenden nacht en ook heden op de plaats des onheils_ Nnauwelijks van den schrik van dien brand bekomen verspreidde zich gisteren namiddag omstreeks 2 ure het gerucht, dat er brand was ontstaan in een pakhuis op de Appel markt toebehoorende aan den heer J. Ocht- man Johz. welke gelukkig, zoodra hij was ontdekt, werd gebluscht Het bleek dat een meevat in den brand stond. He oorzaak is tot heden niet bekend. Indien dit in den nacht ware geschied de gevolgen waren niet te berekenen geweestd;iar dit pakhuis tevens een bergplaats van petroleum is door pakhuizen en een manufactuurwinkel is helend en zich in eene digt aaneen gebouwde buurt bevindt. Wij kunnen don wensch niet. weerhouden dat onze stad, die iri den lautsten tijd zoo dikwijls door liet onheil van brand werd getroffen daarvoor nu lange bewaard mogen blijven. Brouwershaven, 15 Januarij. Gisteren- namiddag omstreeks 4 ure is alhier het zoontje van A de Keijser, met name Cor nells, oud circa 15 jaren door zich roe keloos met eenige andere jongelieden op het broze ijs met schaatsenrijden te vermaken er door gevallen en jammerlijk verdronken. Men schrijft uit Kmbbendijke dat op den stal van Zandee nu 11 paarden gestor ven 1 hersteld en 4 nog gezond zijn Men meldt uit Arnhem van 13 dezer. Naar men verneemt doet zich op het Indische Invalidenhuis Bronbeek eene hoogst beden kelijke omstandigheid voor. Ken uit "VVest- Indië afkomstig oud-miltair zou namelijk gebleken zijn door lepra te zijn aangetast en moet deze vreeselijke kwaal reeds aan eenige zijner mede verpleegden hebben meegedeeld. Voorloopig moeten de meest strenge maat regelen tot afzondering reeds genomen zijn terwijl daarin nader nog op meer afdoende wijze zal voorzien worden. Jl- dingsdag middag had bij den Brukster watermolen, onder Westerwij! werdeen droevig ongeluk plaats. Terwijl de timmer lieden onder het malen bezig waren eenige herstellingen te doen en de schroef van hare dekking hadden ontbloot viel de molenaar O. Bolhuisoud 35 jaar door een nood lottig toeval er in. Hoewel de molen aan stonds stil gehouden werd had de ongeluk kige man reeds zoo vele wonden en kneuzingen bekomen dat bij den volgenden morgen aan de g volgen overleed, eene behoeftige weduwe en drie kinderen nalatende. Als eene bijzonderheid kan men mede- deelen dat op Buitenlust wijk J3, no. 1093 in Crooswijck voorbij de begraafplaats nabij deze gemeente vier menschen onder één huisdak wonen, die te zaraen 307 jaren i- tellen namelijk H. Kaptein en zijne echtge- noote Grietje Snoei en A. Koster en zijne K echtgenoote Johanna YVühelmina Schaaper. j De huwelijksjaren van de beide echtparen bij elkander geteld erlangd men het hooge cijfer van 108. Sedert eenigen tijd wemelt liet in de Belgische bosschen van wolven en in jaren heeft men in de Ardennes niet zooveel dezer dieren aangetroffen. Het schijnt dat door den laatsten krijgstogt in Duitschland de wolven welke zich in de bosschen van Bohemen ophieldendoor liet kanongebulder verjaagd zijn en nu hier eene veilige schuilplaats komen zoeken. Men leest in het Organe cle Namur dd. 16 dezer. Onze schouwburg is gisteren wederom een prooi dor vlammen geworden Men had Faust gegeven en de voorstelling was om streeks kwart over elven afgeloopen toen ten 1 ure de brandklok de bevolking wekte. Tegen twee ure stortte het dak met een vreeselijk geraas in. T'e machineriën de clecoratiën liet houtwerk het meubel air "Waren verbrand. Men slaagde er in de concertzaal van de schouwburgzaal door het fover gescheiden te behouden. Aan den directeur der troep en eenige andere personen gelukte het ook o a. de muzikale bibliotheek het costumen- ma ga zijn gedeeltelijk en de koffers der artisten te redden. Niets dan de muren blijven van onze schoone zaal over. De brand is ontstaan door den verwar- mings-toestel orider de baignoires. Die ramp is des te betreurenswaardiger, daar zij midden in het speelsaizoen valt en ons tooneel door een uitmuntende opéra- comique-troep werd bespeeld die grooten loop had. In zes jaren tijds is dat al de derde maal, dat dit onzen schouwburg overkomt DUITSCHLAND. I Volgens een officieel telegram uit Athene dd. 10 dezer aan de Triëster Ztg., is de «I depêche uit Konstantinopelhoudende dat d 1 vrijwilligers Creta verlaten hebben, geheel bezijden de waarheid. Integendeel zouden do beide stoombooten Panhellenion en Hijdi bij vernieuwing in weêrwil van de blokkade 1000 man met ammunitie op Creta aan lai. hebben gezet en ongedeerd naar Syra terti gekeerd zijn. Het Russische fregat c; r Cretenzische vlugtelingen naar Athene In? i I overgevoerd, had 1192 personen aan boord en wel 985 vrouwen en kinderen 50 grijs aards 80 priesters en 77 vrijwilligers. Dr. Volil te Keulen berigtdat hem i eene vergiftiging is voorgekomen van brood „j beschuit en gebak ten gevolge van lier. bezigen als brandstof van oud hout en spoc:- wegbalken die allen lood- en zinkverf Lm- - vatten of met koperzouten en arsenikzuur doortrokken zijn. Op zijne aanwijzing is 1 gebruik dezer brandstof door het PruissisGm gouvernement verboden. Ook het gebruik van de kool dezer brandstof, dusgenaamd" „bakkerskool", die bijv. tot bet verhitten van strijkijzers en ook tot het roosten van

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1