1 Woensdag 9 Januarij. 1861 WOENSDAGEN ZATERDAG. 1 en besturen en Administratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. "aarjM°, 3 ?neski ZIERIEZEESCHE CODRANT P RIJ S DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEM E NTS PRIjS. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiên daags te voren, voor 10 ure'sinorp. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikxee maken bekend dat de aangifte biljetten voor de hoofdelijke belasting dezer gemeente voor dit jaar in den loop dezer week aan de woningen der ingezetenen, die vermoed worden in de termen dezer belasting te vallen worden uitgereikten binnen veertien dagen na de dagteekening dezer kennisgeving tegen retail zullen worden teruggehaald; wordende de belastingschuldigen die bij de uitreiking inogten zijn overgeslagen herinnerd aan hunne verpligting om binnen acht dagen na deze kennisgeving een biijet ter Gemeente-Secre tarie af te halen Zierikzee den 7 Januarij 1867. De Burqemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. KRMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat door den heer Arrondissements-ykerten zijnen huize Oude Haven wijk A no. 379 alhier dagelijks tot den 15 dezer maand van 9 ure vóór den middag tot 3 ure na den middag wordt gevaceerd tot den kosteloozen herijk van ongebruikte maten en gewigten. Zierikzee den 7 Januarij 1867. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden dat het kohier van het patentregtdienstjaar 1866 1867, 2de kwartaal, van deze gemeente den 2 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir ver klaard op heden gesteld wordt in handen van den heer Ontvanger der directe belastingen alhierten fine van invorderingingevolge de wet. Zierikzeeden 8 Januarij 1867. B. C. CAU. Zierikzre 8 Januarij. Gisteren nacht omstreeks kwartier over 12 ure keerde de persoon van M. W. oud 62 jaar met zijne vrouwna het opzigt over een zeker huis gezin gehouden te hebben bij de terugkeer van de ouders huiswaarts. Op de appelmarkt gekomen zijnde voor het koffijhuis Concordia viel hij eensklaps dood neder. Hoe treffend dit voor zijne vrouw en verdere betrekkingen die hij kort te voren gezond en opgeruimd verlaten had wal laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Uit Ambt Hardenberg meldt men van 4 dezer. De vrouw van den landbouwer O. die uit dweepzucht in 5 weken niets dan koud water gebruiktebijna geen woord wilde spreken en volstrekt niets van genees kunde wilde weten is gisteren overleden zoodat deze ongelukkige zich letterlijk heeft laten doodhongeren. J1 Zaturdag namiddag zijn van Breda naar 's Hertogenbosch vervoerd waar zij zullen moeten teregt staan acht cadetten die als hoofddaders beschouwd worden van de mishandelingen waarvan de cadet Mesting het slachtoffer is geworden. Een officier en een sergeant geleidden hen. Uit 's Gravenhage meldt men van 5 dezer. H. M. de koningin zich heden morgen van HD. paleis naar dat van Z. K. II. den prins van Oranje begevende had tengevolge der gladheid het ongeval uit te glijden en achterover te vallen. Een dragonder en een burger die juist passeerden snelden dadelijk toe en verleenden H. M. de noo lige hulp om op te staan- Gelukkig heeft de koningin geen het minste letsel bekomen. H. M. be dankte op minzame wijze de beide helpers en vervolgde alstoen den weg. Eene groote arrensledenvaart met Z. K. H. den prins van Oranje aan het hoofd had heden alhier plaats. Vele aanzienlijke per sonen namen daaraan deel Het schoonste winterweder begunstigde dezen togtdie zoo binnen als in de omstreken dezer stad ge houden werd. Gelijk dezer dagen gemeld ishoeft de minister van oorlog zich beijverd gevolg te geven aan zijn voornemen bij de jongste beraadslagingen in de Eerste Kamer aan den dag gelegd tot zamenstelling van eene com missie tot onderzoek en regeling van de zaken der koninklijke militaire academie. Deze ver gadering zal hier ter stede onder voorzitting van den gepens. generaal-majoor Delprat vergaderen en bestaat uit een tiental leden terwijl de kapitein van den militairen staf van der Star tot secretaris daarbij is aange steld. De leden zijn de kolonel le Clercq de kolonel Happé, van het Oost-Indisch leger met verlof in Nederland; de majoor v. d. Schriek van het reg. grenadiers de majoor der infanterie Booms de majoor der artillerie Gerlach de majoor Ifempeés, van de kon. milt. academie, de kapt.-luit. ter zee Gregory kommandant der koninklijke kweekschool voor de academie te Willemsoord drs. Bosscha en Steyn Parvé inspecteurs voor het middelbaar onderwijs en de hoogleeraar van Heusden van de koninklijke militaire academie. Als een nieuw bewijs van hondenwaak zaamheid en trouw kan het volgende worden medsgedeeld. Een onzer stadgenooten bot en- vertrekken bewonende hoorde des nachts zijn hond hard en aanhoudend blaffen zoodat de meester wakker wei d en dadelijk opstond, daar hij brandlucht in huis bespeurde. Hij deed onderzoek en bevond dat in het benedenhuis in den winkel waar de be dienden oude- of nieuwejaar hadden gevierd de emmers met turf en steenkolen in brand stonden en dat een der bedienden bewuste loos op den grond lag. Door spoedig aan gewende hulp werd de man behouden en ook de verdere bewoners van dreigend levensgevaar gespaardde brand werd in zijne geboorte gestikt. Dat de trouwe hond niet weinig werd geprezen en zijn reg'matig lekker beetje kreeg behoeft geen vermelding, Men meldt uit Leyden van 3 dezer. Gisteren avond tusschen 8 en 10 ure deed zich in den omtrek herhaaldelijk het schouw spel van zoogenaamde verschietende sterren voor, waarvan sommige met een helderen glans en alle van het noorden naar het zuiden den hemel doorkliefden. Sedert eenigen tijd ontdekte men te Groningen des morgens dat uit baldadigheid sommige gazleidingen der straatverlichting van de huizen gebroken waren. De politie hield er daarom een- waakzaam oog op om den dader of de daders zoo mogelijk te ontdekken. Het mogt haar dan ook gelukkenin den nacht van den 31 Dec. op den l Jan. een bedrijver van dit schandelijk feit een jong mensch werkzaam op een kantoor aldaar ter stede op heeter daad te betrappen hij was in gezelschap van nog een paar andere per sonen bezig de leiding aan het huis van den verwer Bebingh in de Gelkingestraat te verbreken dat hem evenwel mislukte. Toen beproefde hij zijne kracht aan die van het huis van Kursleben mede aldaar hierin beter slagende, werd hij oogenblikkelyk door de agenten van policie gegrepen en met be hulp van drie andere agenten naar de wacht gebragt waar men tegen zijne handelingen proces-verbaal opmaakte. GROOT-BR 1T1ANNIEN. In onderscheblene bladen komen klagten voor over den toestand der straten te Londen na den sneeuwstorm van nieuwjaar. Men verwijt de stedelijke regeringdat zij geen maatregelen genomen heeft om de sneeuw weg te ruimen. De heer Howelldie een contract gemaakt heeft met de regering tot het schoon houden van de straten heeft zich in eene vergadering van het stedelijk bestuur moeten verantwoorden. Hij heeft gezegd dathoewel hij bekend gemaakt had ieder werkman met werktuigen die zich aanboden te zullen aannemen niemand was opgeko men. Daarenboven waren er straten waar iO of 100 karren vol sneeuw zich bevonden, die met niet minder dan 3 paarden zouden moeten vervoerd worden. Daarenboven bleef het de qusestie, waarheen met de sneeuw. Op sommige plaatsen zou voor iedere kar vol, tot definitieve wegruiming, een rid noodig geweest zijndie een dag heen en weer zou duren. Den eersten dag 11a den sneeuwstorm hebben de omnibussen r.iet ge reden wie een cab noodig had was over geleverd aan de inhaligheid van den cabman. Aan de stations van den ondergrondschen 1 spoorweg door de stad was gedrang ran pu- bliek en gebrek aan wagens. Den eersten I morgen was er melkgebrek te Londen de groote hoeveelheid melkdie van buiten de stad per spoor wordt aangevoerd bleef door het oponthoud der treinen uit. Ware er dooi gevolgd op het sneeuwachtige weder zoo zou men alleen last van het slijk gehad hebben doch het weder is hoe langer ho strenger geworden. In Londen stond den 4 dezer de thermometer onder 10 graden Fahrenheit en van andere deelen des koning rijks komt berigt van nog lager thermometer stand LI. Zaturdag is door eeltige werklieden leden eener vereenigingdie in twist was met de ondernemersnadat zij gedaan gekre gen hadden de Pincton Colliery in brand gestoken en uitgebrand50 p st zijn uit geloofd voor hem die den datier aanbragt Te Belfast zijn hij een kleermaker aan huiszeven Fenians gevangen genomen waaronder een kolonel der broederschap. Zij waren bezig kogels te gieten en sommigen verweerden zich met tangen en poken. Men houdt dit voor de gewigtigste arrestatie van Fenians die tot nog toe in Belfast is geschied. Uit Monroe meldt men van 8 december dat de ketel van het nieuwe post-stoomschip 1 homas Kelso op den tocht naar Norfolk, terwijl zich 140 passagiers aan boord be vonden in de lucht is gesprongen. Een aantal der passagiers ontving rloor den stoom die zich verspreiddebrandwonden doch zoo ver men weët verloor geen hunner het leven. VERSLAG en PROGRAMMA van de XXXVII algemeene Vergadering der Maatschappij Tol Bevordering der Toonkunst. Amsterdam, 23 October 1866. Voorzitter Mr. C. J. A. den TEX. A. Benoemd zijn tot Algemeen Voorzitter W. F. LOMAN; lot hoofdbestuurders J. FOCK en prof. G. F. V. SOHNEEVOOGT tot commissie voor het Knnstenaars- Foads (art. 78 nu 70 der wet) FRANS COKNKN (Am sterdam), W. HUTSCHENRUYTER (Rotterdam) en Joh. J. H. VKRHULST (Amsterdam), tot leden van verdienste, Jou, M COENEN (Amsterdam) en RICHARD HOL (Utrecht;) en tot corresponderende leden, E. CHAIN1 E (Parijs) en PIERRE BENOIT (Brussel) B. Er zijn vijftien afdeelingen met 183! leden waaronder 109 leden-kunstenaars. C. Het kunstenaars-fonds (waarvoor de maatschappij enkel uit hare eigene middelen een kapitaal van 28,300 pCt. inschr. heeft afgezouderd) steunde in het afgeloopen jaar tien pensionarissen.- -- twee kunstenaars-weduwen en twee kunste naars ia 2uid Holland drie kunstenaars-weduwen eu een kunstenaar in Noord Holland eene kunstenaars-weduwe in Utrechten eene kunstenaars-weduwe in Gelderland. De som in 1866 1867 ter uitkeering beschikbaar is opgevoerd tot ruim ƒ1,350 Kunstvrienden en kunstenaars in plaatsen waar geene afdeeling is en die, tot bevordering van bovengenoemd doel, lid der algemeene afdeeling willen worden (contributie ƒ6.— 'sjaaTs; intreè ƒ1.25) gelieven zich met vrachtvrije brieven, en opgave san een adres te Amsterdam te wenden tot dr. J. P. Hkijk, Priusengracht AA, 611 aldaar. Tevens worden alle vrienden der kunst opgewekt door schenking of erfmakmg bij te dragen tot uitbreiding van de middelen dezer instelling. D. De bibliotheek der maatschappijbevat ruim twee duizend toonwerken en geschriften beschikbaar voor de studiën en uitvoeringen der afdeelingen In voldoend' getal zangstetnmeu en orchestpariijen zijn aan- wezig 33 oratoriën 12 missen en requiems; 25 psalmeu 67 grootere en 57 kleinere geestelijke zangwerken 13 groouire en 34 kleinere niet-geestelijke zangwerken 34 opera's 39 simfoniën en 77 ouvertures. 'tNope vele plaatseu in ons vaderlaud om zich der maatschappij als afdeeling aan te sluiien en daardoor voor zang-vereenigingen of instrumen- taai-uitvoeringen kosteloos beschikking te verkrijaren over kunstwerken, welke zij anders niet dan met groote geldelijke opofferingen zouden leeren kennen en beoefenen. In 186V66 zijn tot dit oogmerk aangekocht of aangevuld, (behalve de vervolgdeelen der werken van Bach en Handel) Beetlioven missa solernnis en ruïnen v. athen Lotiicrucifixus; Mendelssohn, sommernachtstraum hombergharmonie der splihaen Schumann faustenz. en 5 simfoniën en 25 ouvertures voor groot orkest. Bovendien outving de bibliotheek kostbare en merkwaardige geschenkenonder welke ingelijks van archeologische waarde zijn. Catalogus A (al de coinpositiën en geschriften onder duide lijke rubriekea gebragt) en catalogus B (al de werken, in stemmen en partijen voorhanden) zijn, elk voor 26 cents verkrijgbaar bij de secretarissen der afdeelingen. E. De staat der geldmiddelen is als volgt

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1