mi Zaturdag 5 Januarij WOENSDAGEN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Openbare Verkooping, Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. kocht IERIE CHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels d f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEM ENTS PRIjS. Per drie maanden ƒ2,00Franco per post ƒ2,25. Tnzen» ding der Advertentiën daags te voren, voor IQ ure'sinorg. K 3 /aliteit 1 Burgemeester en Wethouders van Zie- Irikzee zijn voornemens op Woensdag den 9 Januarij 1867 des middags ten Ba ad huize aan den meestbiedende in het openbaar te verkoopen de volgende Gemeente-Gebouwen als de .Wachthuizen aan de Wesipuort. 2. het Wachthuis en poortierswoning aan de Zuidwelle-poort 3 het Wachthuis aan de Nobelpoort. alien voor si f braak 4. het Wachthuis op het Bolwerk. 5. de poortierswoning bij de Zuidhavenpoort. 6. het gebouw vroeger gebezigd voor Gym nasium met de Rectors woning en het achter beiden gelegen erf, in de St. Antonie- of Manhuisstraat alhier. De Voorwaarden liggen van heden af dage lijks voor gegadigden ter lezing op de Ge- meente-Secreiarie en de Gebouwen zijn twee dagen te voren te bezien op aanvrage bij den Gemeente-Bouwmeester. Zierikzee den 14 December 1866. Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKER, Weth. L B. De Secrefarie J. P N. ERMER1NS. Uit Schiedam meldt men Bij gelegen heid dat alhier de burgemeester al de zoo hier als buiten deze gemeente gevestigde vee houders ten raadhuize had opgeroepen ten einde mededeeling te doen van een door den minister van binnenlandsche zaken aanbevolen I voorbehoedmiddel tegen den veetyphus, hebben alle veehouders zcih bereid verklaard om de aanbevolen proef te nemen. Opmeikelijk was Ihierbij de mededeeling van de firma van Meurs en van Zon dat ten vorigen jare bij eene "dage'ijksche wassching met carhoolzuur 24 runderen onaangetast waren gebleven niet tegenstaande zij een half jaar lang waren ge plaatst geweest op een stalwaarin de be smettelijke veeziekte geheerseht had. LI. Vrijdag voormiddag heeft men te Nieuwe Diep een proeftogtje gemaakt met de nieuw aangevoerde reddingboot. Het woei een harde wind uit het N. W. met hoog lopende zeeën welke gelegenheid voor dit doel waa afgewacht. Het vaartuig voldeed zoosvel op de riemen als onder zeiluitmun tend, De opvarenden hebben verklaard dat ?ij het volste vertrouwen stellen in de con structie dezer bootzoodat zij zelfs bij den hevigsten storm bereid zijn er mede in zee te steken. Uit Schoterland wordt van 28 Dec. gemeld. Wordt ons uit onderscheidene oorden van ons land de verschijning van zoogenaamde pestvogels gemeld en daaruit eene goede hoeveelheid koude en vorst voorspeld alhier zijn de zaken gansch anders gesteldmen ziet soms geheele zwermen kieviten op het veld ook spreeuwen worden steeds in menigte geteldzoodat heï dan ook bij menigeen als bijna zeker geldtdat wij dit jaar niet door veel winter zullen worden vermaakt of gekweld i Het Handelsblad maakt melding van een nieuw ongeluk op den spoorweg Eind hoven-Luik. Zoo men zegt moet de van Eindhoven komende personentrein tusschen Hassel en Luik II Woensdag zijn gestooten op een waggon die losgeraakt door den wind werd voortgestuwd. Dit gaf vertraging in de voortzetting der reis van gezegden per sonentrein die werd gevolgd door een goederentrein. Toen de machinist van den eersten trein den goederentrein hoorde naderen gaf hij het noodsein zoodat de reizigers nog bij tijds uit de waggons konden springen. Onmiddellijk daarop moet de goederentrein op den persouentrein zijn geloopen waardoor eenige beambten ernstig gekwetst en de waggons aanmerkelijk beschadigd zijn geworden. De Volksvriend maandblad van de Ne:Drlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank levert in zijn nommer van 1 dezer weder de gewone jaatlijksche statistiek van „jenever-rampen" getrokken uit de gewone dagelijksche couranten-berigten en dus nog zeker beneden het cijfer der feiten. Die statistiek levert over 1866 de volgende uit komsten „43 gevallen van gevangenneming en veroordeeling8 van moord er» manslag 41 van verwonding en mishandeling en 44 zelfmoorden V\ ij laten hier volgen de twee circulaires, waarvan in ons vorig nummer is gesproken betreffende de verenigingen gevormd tot verdediging van 's lands weerbaarheid. Aan de lïeeren Intendanten in de Militaire Afdeelingen. Y7an verschillende zijden zijn bij het depar tement van oorlog aanvragen ontvangen van vereenigingen die zich hebhen gevormd met het doel om door vrijwillige oefening in den wapenhandel enz. zich voor te bereiden om in tijden van gevaar het vaderland ten dienste te staan Dat ik dit lofwaardig streven met de grootste ingenomenheid heb vernomen en gaarne alles wil aanwenden wat kan strekken om deze zich zoo gelukkig ontwikkelde geestdrift te steunen en levendig te houden zal wel geene verzekering behoeven. Aan eene dier Yereenigingendie van de Utrechtsohe studenten namelijk is dan ook al dadelijk de gevraagde medewerking ver leend. Daar intusschen lokale omstandigheden bij die medewerking van grooten invloed kunnen zijn en soms wijzigingen vorderen het meest geschikt ter beoordeeling van de plaatselijke en territoriale autoriteiten heb ik aan Zijne Majesteit het voorstel onderworpen, om hen die zich tot de bedoelde ondersteuning en medewerking mogten aanmelden, te verwijzen naar de heeren bevelhebbers in de militaire afdeelingen en deze te magtigen de zaak te regelen op den voet zooals te Utrecht heeft -plaats gehad. Zijne Majesteit heeft zich met dat voorstel gelieven te vereenigen. Onder mededeeling van een en ander heb ik derhalve de eer uheg. te magtigen om wanneer door vereenigingen als hierboven be doeld s bij u ondersteuning of medewerking wordt gevraagd, die alsdan fe verleenen met inachtneming van het volgende 1 dat in infanterie-garnizoensplaatsen van de geweren bestemd voor hef rekruten onderwijs des verlangd eenige zullen worden afgezon derd voor het eerste onderrigt in de behan deling van het geweer. 2. dat dit onderrigt door daartoe te bestem men militaire onderwijzers zal worden gegeven; 3. dat de bovenbedoelde geweren na elke oefening behoorlijk zullen worden ingenomen; 4 dat bij liet onderwijs zoowel als bij liet uitreiken en innemen der geweren van de zijde der militairen met rie meeste welwillend heid en voorkomenheici worde le werk gegaan; 5. dat de leden der vereeniging niet langer dan volstrekt noodigmet zoogenaamde exercitiën worden beziggehouden en dat zij dan ook zoodra mogelijk tot liet schijfschie ten de hoofdzaak waarop alles neerkomt, overgaan 6 dat zoodra de oefeningen in het schijfschie ten aanvangen tot dat einde een tiental getrokken geweren ter beschikking van de vereeniging kunnen worden gesteld 7, dat ook deze geweren onder toezigt der militaire autoriteit blijven terwijl het aan schaffen van de munitie geheel voor rekening van de vereeniging moet komen 8 dat de voorbereidende oefening tot het schieten zelf met de meeste zorg zal moeten worden geregeld en eindelijk 9. dat alles zal moeten worden aangewend wat strekken kanom den lust voor die oefeningen aan te kweeken en levendig te houden. Mogt in plaatsen waar medewerking wordt verlangd geen infanterie-garnizoen aanwezig zijn dan kan uheg zich tevens voor gpmag- tigd houden om een geschikt onder officier of zoodanig ander personeel als door u noodig wordt geoordeeld voorzien van de noodige geweren derwaarts te detacheren om de bedoelde oefeningen aanvankelijk te leiden. De uitgaven daaraan verbonden zullen echter tot mijn leedwezen voor rekening van de vereenigingen moeten komenvermits voorschriften van comptabelen aa**d niet toe laten, dat die uitgaven uit 's rijks kas wor den bestreden. Overtuigd dat de officieren over het algemeen gaarne zullen medewerken om deze voor de toekomst inderdaad hoogst gew gtige aangelegenheid te bevorderen en dat zij dan ook met de meeste welwillendheid al de hulp zullen bieden welke van hen door de leden van de hier bedoelde vereenigingen met opzigt zoo tot het theoretisch als het practisch onderrigt mogt worden gevraagd acht ik het overbodig de zaak hun ter be hartiging aan te bevelen of een beroep op hunne belangstelling en bereidvaardigheid te doen. De Minister van Oorlog (get.) J. A. van den BOSCH. De missive van Z. Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 14 Septem ber 1866 no. 264 4de afdeeling luidt als volgt Gelijk uheg. bekend zal zijn hebben zich in den jongsten tijd in enkele steden van ons land vereenigingen gevormd tot oefening in den wapenhandel. In zoover die vereenigingen zich verhooging van 's lands weerbaarheid ten doel stellen wil de regering haar daarin gaarne behulpzaam zijn Ten blijke daarvan heeft zij reeds maatregelen genomen waar door zoodanige vereenigingen die zich daar toe aanmelden het verkrijgen van kosteloos onderwijs en het gebruik der wapenen uit 's rijks magazijnen wordt toegestaan terwijl het uitzigt bestaat dat te beginnen met het volgende jaar ook de benoodigde muni tiën kosteloos zullen worden verstrekt. Aanvankelijk bestond er bezwaar, om de onder-officieren met het onderwijs be'ast voor rekening van het rijk buiten hun garni zoen te detacheren, doch dit bezwaar is thans opgeheven In gemeenten derhalve waar vereenigingen als hier bedoeld tot stand komen van zoodanige getalsterkte en zamen- stelling dat men met der tijd gewenschte vruchten daarvan mag te gemoet zien zullen dan ook op 's rijks kosten onder-officieren uit het leger als instructeurs kunnen worden gedetacheerd aan wie dan tevens de zorg voor het onderhoud en het bewaren van de door het rijk te verstrekken wapenen enz. gal worden opgedragen. Daarentegen zullen de vereenigingen of gemeenten te zorgen hebben voor eene schietbaan en een 1 okaal tot berging van wapenen en munitiën zoomede voor het verstrekken van huisvesting en voeding aan de te detacheren instructeurs tegen de van rijkswege daarvoor te betalen schadeloosstel ling zoo als die is vastgesteld. In dien zin zijn de bevelhebbers in de militaire afdeelingen aan wie derhalve de aanvragen om instructeurs en wapenen te rigten zijn door den minister van oorlog aangeschreven DUITSCHLAN D. De bank te Frankfort heeft naar tnen verneemtliet aan de stad ter betaling der oorlogs-contributie gedane voorschot opgezegd. Nu zal bet de vraag zijn welke beslissing ten aanzien dier heffing te Berlijn genomen zal worden. Ofschoon gezegd wordtdat de staat zich niet verbindt die gelden terug te betalen (zoo als men vroeger meende te mogen hopen)kan toch niemand gelooven dat Pruissen nadat het Frankfort in zich heeft opgenomen die stad zal laten gehukt gaan onder eene schuld waarvan de waarde in de staatskas ligt. De algemeene dienstpligtigheid bij den Noordduitsclien bond zal twaalf jaren duren van twintigjarigen leeftijd af drie jaren bij het staande leger vier jaren bij de reserve en vijf bij de landweer. De som van 225 thlr. per man in vredestijd moet m het con stitutie ontwerp aan het hondspresidium ter beschikking zijn gesteld. Kr loopt een gerucht dat Baden eer lang eene militaire conventie met Pruissen zal sluiten waarin nog twee andere Zuid- Duitsche staten (welkewordt niet gezegd) zouden opgenomen worden Gelijktijdig echter warden in het Kadensche van democratische zijde pogingen aangewend om den volksgeest tegen Pruissen op te zetten.

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1