Woensdag 2 «fannarij. WOENSDAGEN ZATERDAG. J*°, 1 18öl Besturen en Administratiën Oproeping. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 10 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- Uoodberigten van 1 6 regels if 1 bebalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R Ij S. 'Per drie maanden f2900Franco per post f2,25. Inzend ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'smoro. Aqiö belanghebbenden zij *>e- X-Ioixt dat «ie prijs dier Adver- tcatiën ia deze Courant tiea Cent per regel is gesteld. Met den aanvang van den nieuwen tijdkring br^.gt de Redactie dezer Courant aan hare legers een welgemeenden heilgroet Welvaart heersche in stad en laud I Welstand zij bet deel van mensen en veeZegen ruste op elke goede onderneming en op allen die pogingen aanwenden om het algemeen welzijn te bevorderen. Zegen en heil worde genoten ook door U lezers, in uw huis en uwen kring en op al uwen arbeid. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee roeper» bij deze op geregtigden in het hier bestaande zoogenaamde Biasmrvie- mevitsfweids (in vroegeren tijd door de ingezetenen dezer gemeente bijeengebragt om zich tegen den last van militaire inkwartiering te vrijwaren) om op Woensdag den 2 Januarij 1867 des namiddags ten één ureten Raad- huize bijeen te komen; ten einde voorziening te nemen betreffende het beheer van dat fonds. Zierikzee den 5 December 1866. De Burgemeester B. C. CATJ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Ivamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzeebrengt bij deze ter algemeene kennis dat zij in antwoord op het deswegens door haar gedaan verzoekvan zijn Z. E. den Minister van Financien de toezegging heeft ontvangen dat te rekenen van 1 Januarij "e k. ook voor deze gemeente tweemaal daags gelegenheid zal bestaan om langs den weg van Ro zend aalmet de onder scheidene andere provinciën des Rijks en met het Buitenland te corresponderen dat bij deze nieuwe regeling b. v. de correspondentie ten 7 J/a ure 's avonds uit Amsterdam verzonden den volgenden na middag 2 V2 ure in Zierikzee zal aankomen, en diewelke des namiddags 2 uit Amster dam wordt verzonden den volgenden mor gens ten 8Va ure; dat in de omgekeerde rigting de verzen ding uit Zierikzee zal geschieden ten 10f/2 ure 's morgens en 8 ure 's avonds om b. v. in Amsterdam respectively!? ten 9 ure 's mor gens en 2 ure 's namiddagsvan den vol genden dag aan te komen en eindelijk dat de onderscheidene post diensten op Schou cen en Dwveland in ver band met vorenbedoelde regeling mede wijziging ondergaan. De kamer vestigt voorts de aandacht op de bepaling dat de brieven ten 2 ure 's namiddagsdus omstreeks beurstijd te Amsterdam aankomende op de beurs worden afgegeven, waar zulks blijkens het adres verlangd wordt. Zierikzee 29 December 1866. De Kamer voornoemd H. A. van IJSSELSTEIJN, Voorzitter. J. C. PILAAR Secretaris. Met zekerheid kan men berigten dat de vaart der stoomboot Stad does van Goes op Botterdam voor goed is gestaakt Aangaande de ziekte, onder de paarden in het eiland Zuid-Beveland uitgebroken meldt de Goessche Courant van 1 Januarij het volgende Een onzer correspondenten schrijft ons heden „De 3 paarden die volgens mijn schrijven bij den landbouwer J. Zandee te Krabben- dijke in behandeliiig bleven zijri allen gêstör ven. Van de overigen is er een aangetast dat misschien reeds dood is. De ziekte is typhus en naar men mij mede deelt zeer besmettelijk. Een herdershond die er van gegeten had is schier bezweken." Men meldt uit Viissingen van 28 Dec. In den afgeloopen nacht is de Engelsche bark Excelsoir kapitein Atkinson van Taganrog naar Antwerpen met rogge in de nabijheid dezer stad vergaan. De bemanning is geluk- kig gered doch schip en lading acht men verloren. Om zich een denkbeeld te vormen welke verschrikkelijke stormen er op zee heb ben gewoed kan dienen dat hier in de binnenhavens en kaden der stad verschillende zeehonden zijn gezien Een dier zeemonsters van kolossale grootte is de vorige week door een zeeman in de kade waarin hij vermoe delijk gelokt werd door den orjtzettenden voorraad van sardines die dagelijks aankomt geschoten. De sardeins of sardines worden hier in zulk eene menigte aangebragt dat men ze voor 10 cent den emmer koopt. Het is een bijzonder lekker voedsel voor de minvermogenden. De fabriekanten in sardints a l'huile zouden hier goede zaken kunnen doen. Uit Dordrecht meldt men 28 december. Door onzen vroegeren stadgenoot den heer Jacob Staat Boomen van Wijngaarden, dezer dagen te Amsterdam overleden, is aan de diakonie der Ned. hervormde gemeente al hier een legaat vermaaktgroot vijf duizend gulden te ontvangen na het overlijden zijner echtgenootedie echter reeds nu deze aan zienlijke som ter beschikking van diakenen heeft gesteld. Vrijdag 11. is een koloniaal aan board van het te Nieuwediep zeilklaar liggend schip „Wilhelcnina Clara" na zich in het j zondagsche pak van den hofmeester te hebben gestoken en met het gouden horologie met dito ketting van een der officieren benevens eenige guldens op zak van een ander officier, beiden daar aan boord, met ongevraagd ver lof vertrokken. Reeds vroeger is melding gemaakt dat het detachement koloniale troepen dat per het schip Helena en Anna kapitein W. van Aalburg naar Batavia moet worden over gevoerd wegens het binnenloopen van dien bodem te Falmouth met schade wegens aanzeiling door de bemoeijingen van den Nederlandschen consul aldaar den lieer Broad ridder der orde van de Nederland schen Leeuw en van - die der Eikenkroon gedurende de reparatie van het schip op Pendennis Castle is gehuisvest. Dit is een groot welingerigt fort met eene betrekkelijk geringe kngelsche bezetting. Behalve de noodige localiteiten voor dagelijksch gebruik werd daar ook welwillend afgestaan eene kamer voor zieken voor de apotheek enz Volgen een dezer dagen ontvangen schrijven, roemen de officieren van het transport in het bijzonder de welwillendheid en voor komende bejegening die zij van de Engel sche burgerlijke en militaire autoriteiten ondervinden. Ten bewijze daar-van wordt gewezen op een onlangs aan de Neder- landsche officieren aangeboden diner waarbij de mayor van Falmouth zich met het presi dium had belast Dit diner werd ook bij gewoond door kapit- Gerrebands van de Maarten van Rossom kapit. Haac.k van de Jason kapit. van Aalburg-;-tien Neder!, con sul enz. Na vele uitgebragte toasten werden door allen de Engelsche en Nederlandse he volksliederen aangeheven. Bij baslnit van den 2d December jl. no. 31 heeft Z. M. goedgevonden met ingang van 1 Januarij 1867 ter vervanging van de op 31 December e. k. aftredende en niet herkiesbare leden te benoemen tot leden en plaatsvervangende leden van de genees kundige raden voor Zeeland tot leden dr. M. H Üamma te Middelburg,* dr. J. P. Berdenis van Berlekom te Middelburg dr. J. Kosten de Bruynete Zierikzee; A. M. de Ligny, apotheker, te Middelburg; tot plaatsvervangende leden: dr. P. A. van Too- renburgte Aardenburg; dr. N. J. F. Ver schoor te Goes J. J. A. Baeriapotheker, te Middelburg; mr. A. P. Snouck Hurgronje advocaat te Middelburg. Men verneemt met genoegen dat het kapitaal van f600,000 voor den bouw van het Amstel-Hotel te Amsterdam thans gehfcöl volteekend is. Aan alle Buks- en Schiet- gezelschap pen Confrererien en Schutters in Nederland hoe ook genaamd of getiteld. Den 22sten October 1866 vereenigde zich te Utrecht eene Vergadering van Afgevaar digden van verschillende Scherpschutters- Collegien en Vereenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid. Op die vergadering werden de middelen beraamd om aan de beweging tot versterking van 's lands verdedigiugs-iniddelen eene be weging die zich in den laatsten tijd zoo gelukkig ontwikkeldezoo mogelijk nog meerdere uitbreiding en eenheid te geven. Met het oog daarop nam de vergadering het volgende besluit ,.De vergadering van afgevaardigden der verschillende scherpschutters-collegien en ver eenigingen tot bevordering van 'slands weerbaar heid acht het tot behoud der nationale onafhankelijkheid hoogst wenschelijk dat de verschillende in den lande bestaande buks en schiet-collegien hunne oefeningen voortaan dienstbaar maken aan 's lands verdediging. Zij meent dat die collegien dat zónder groot e opofferingen hetzij van geld hetzij van ge noegen zouden kunnen doen indien zij konden besluiten 1 Om aan hunne vereenigingen of collegien uitbreiding te geven, of indien hunne statuten hun zulks niet mogten toelaten om zich dan althans in die gemeenten waar nog geene vereenigingen tot bevordering van 's lands, weerbaarheid mogten bestaan aan het hoofd te stellen van en zooveel mogelijk mede te werken tot de oprigting van dergelijke vereenigingen 2. om zich voortaan ook met het bij 's lands infanterie aangenomen of aan te nemen ge weer te oefenen 3. om zich behalve in het scherpschieten dat hoofdzaak is en moet blijven tevens zooveel mogelijk in bet exerceren volgens de bij het leger bestaande reglementen te oefenen 4. om de leiding dier oefeningen aan militairen van beroep toe te vertrouwen of om bij de regeling daarvan althans raad bij militairen iu te winnen." De vergadering besloot verder tot de oprig ting van een centraal comité dat. uit 9 leden zal bestaan waarvan zes uit andere plaatsen af te vaardigen terwijl de drie overige door drie der Utrechtsche vereenigingen te kiezen eene te Utrecht gevestigde permanente afdeeling van het centraal comité zullen uit maken. Dat comité zal tot hoofdzaak hebben om aan allen die op eene of andere wijze tot verhooging van 's lands weerbaarheid willen medewerken de nocdige inlichtingen te geven en om zoodoende in die verschillende pogingen eene éénheid te brengen door welke het alleen mogelijk zal zijn dat die pogingen eenig werkelijk nut voor het vaderland opleveren. De vergadering besloot eindelijk nog dat deze hare besluiten door middel van eene circulaire ter uwer kennisse zouden gebragt worden. Aan welk besluit wij bij deze gevolg geven terwijl wij u tevens kennis geven dat het centraal comité voor de eerste maal den 7 Januarij 1867 te Utrecht zal bijeenkomen en dat de ondergeteekendenvormende de permanente afdeeling van dat comité zich voorloopig bereid verklaren uzooveel in hun vermogen is alle gevraagde inlichtingen te geven. Utrecht 30 December 1866. De permanente afdeeling van het centraal- comité J. W. SCHUBART, President. A. J. RETHAAN MACARE Secr. H. M. BUIJEN VAN WEELDEREN Penningmeester. NB. In een volgend nummer deelen wij mede twee circulaires de eene van den minister van oorlog de andere van den minister van binnenlandsche zaken volgen waaruit zal kunnen blijken welke hulp en ondersteunning de regering aan de vereeni gingen tot bevordering van 's lands weêrbuar- heid verleent. DUITSCHLAND. Dezer dagen zou te Leipzig het vonnis

Zierikzeesche Courant | 1867 | | pagina 1