Zaturdag 29 December. WOENSDAG EN ZATERDAG. 104 Besturen en Administratiën Publicatie. Oproeping. Kennisgeving. Binnenlandsehe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. -1 raags en ,30 min. Vos. PRIJS DEIi A DVERTENTIEN. Gewone 12'/2 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VEBSCHIJK T ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00—Franco per post ƒ2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'smorg Nationale Militie Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrek kelijk de Nationale Militie; Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulk9 zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezete nen welke op den Isten Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 1848 zijn geboren zal gereed leggen op de gemeente-secretarie van den lsten tot en met den 31sten Januarij 1867 van des voor middags 10 tot des namiddags 4 uur dat voor ingezeten wordt gehouden l.liij, wiens vader, of, is deze overleden wiens moeder of zijn beideu overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2. hijdie geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande van den lsten Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrij ven in Nederland verblijf hield 3. bij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling be- hoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander Diet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstpügtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangeno men (art. 15 der wet van 19 Augustus 1866 (Staatsblad no. 7*2); dat hij die eerst na het intreden vao zijn 19de jaar doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordtverpligt is zich zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en We'buuders der gemeente, waar de in schrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon vaD een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet) 3. de zoon van den Nederlander die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeescbe bezittingen of koloniën woont dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands ge vestigd is in de gemeente waar hij woont 4. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder landerdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art 19 der wet) dat elk die volgens art, 15 behoort te worden ingeschre ven verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij diens ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overleden zijne moe der of, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art. 18 der wet) Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van ƒ25 tot 100 wordt gestraft de over treding van art 18 en dat bij elke veroordeeling tot boeten tevens door den regter wordt bepaald dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. Eu opdat niemand ten deze onwetendheid zou kunnen voorwenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72)voor de tweede maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. 'Zierikzee den 24 December 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B C. CAU Burgemeester. J. P. N. ERMERiNS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van 7Ae- rikzeeroepen bij deze op geregtigden in het hier bestaande zoogenaamde Kaxeme* ment.9 fan ris (in vroegeren tijd door de ingezetenen dezer gemeente bijeengebragt om zich tegen den last van militaire inkwartiering te vrijwaren) om op Woensdag den 2 Januarij 1867 des namiddags ten één ureten Raad- huize hijeen te komen ten einde voorziening te nemen betreffende het beheer van dat fonds. Zierikzee den 5 December 1866. De Burgemeester, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee geven openbare kennisdat het aanvullings-kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over dit dienstjaar door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd op heden wordt gesteld in handen van den Gemeente-Ont vanger ten fine van invordering, ingevolge de wet. Zierikzee den 27 December 3 866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de hoofd ingenieur van den waterstaat W. Badon Ghyben. Uit gemeld „Ruim cadetten Breda wordt aan het Handelsblad een 30tal sergeants en korporaals van het 4de studiejaar der konink lijke militaire academie alhier zijn op hooger last allen gedegradeerd. Men spreekt er van dat het geheele vaste kader dier inrigting ontbonden zal worden." Men schrijft ons uit 's Gravenhage dd. 25 Decemher. „Ik verneem dat tot kommandant der koninklijke militaire academie te Breda be noemd zal worden of is de luitenant-kolonel bij het regement grenadiers en jagers A. C. A. Schönstedt. (Amsr. Ct) Door de arrondissements-regtbank (ka mer van correctie) te Amsterdam is Maan dag jl. een vonnis gewezen hetwelk voor de verhouding tusschen de scheepsgezagvoer- ders tot hunne onderhoorigeu aan boord der schepen de algemeen© aandacht verdient. Een scheepsgezagvoerder de H. had een scheepsjongen die op volle zee zijne bevelen weigerde te gehoorzamen4 met een revolver gedreigd en dat bij voortdurende weigering, op hem afgeschoten en hem in het oog ge troffen. Deze daad geschiedde toen er reeds dienstweigering van al de onderhoorigen op drie na bestond en deze vermeerdering van het aantal complotteerenden gevaar voor schip en lading kon teweegbrengen. De ver dediger mr. J. A. Molster beweerde dan ook dat de voor de regtbank deswege ter zake van moedwillige verwonding teregt- stnar.de gehandeld had uit noodweertot behoud van schip en lading en hij dus., vol gens art. 327 en 328 C. P.art. 6 van de wet op de tucht der koopvaardijschepen niet strafbaar was. De substituur-officier van justitie mr. J, J. Meerbeke hield het tegen deel in deze vol en requireerde de veroor deeling van den beklaagde tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf. De regtbank be sliste dat wel is waar kon worden aange nomen dat de kapitein in casu tot behoud van schip en 'lading gehandeld had hetgeen altijd behoudens tegenbewijs vaststond maar dat dit hem het regt niet gaf tot zulk een forschen maatregel als het lossen van een vuurwapen daar waar nog andere middelen ter zijner beschikking waren om den weder- spannige te dwingen Ofschoon dus de omstandigheden de regtbank verschoonend voorkwamen werd de strafbaarheid aange nomen en de beklaagde tot 4 maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Voor eenigen tijd begaven zich twee personen Willemse en Kleit) genaamd van 's Hage naar Delft en huurden onder voorgeven dat W. welhaast met de dochter van K. zou trouwen een huisvervolgens begaven zij zich naar een winkel en verkre gen daar doch niet zonder eenige moeite op eenige dagen crediet een tapijt ter waarde van ruim 100 tevens werd door den ver- kooper dat kleed naar liet gehuurde huis gebragt en daar gelegd. Van die huw historie was echter niets waar en het geheele verhaal en de huur van het huis dienden slechts om het gemaakte plan te bevorderen het pas gekochte kleed voor 100 werd voor nog geen ƒ40 aan een uitdrager verkocht en de leverancier kreeg zijn geld niet. Deze zaak wordt thans in regten behandeld. Men meldt uit Harlingen 24 dezer. Het vervoer van lijken van de eene gemeente naar de andere behoort in Friesland zoo zeer tot. de zeldzaamheden dat bij de Zuiderzee- stoombootmaatschappij de prijs van het lijken- vervoer niet in het tarief was opgenomen. In de afgeloopen week deed zich het geval op dat voor een lijk een plaatsbiljet vvercl gevraagd, - nog wel voor een ex-moordenaar, die uit de Leeuwarder gevangenis kwam en bestemd was voor het museum te Leiden. De genoemde maatschappij heeft daarop een tarief gemaakt voor deze soort van passagiers, en bepaald dat zij in drie klassen kunnen reizen ad f 40 fü0 en 120 dat is twin tigmaal duurder dan een gewoon reiziger. In de Groninger Courant wordt gewezen op de veeziekte, die omtrent eene eeuw ge leden in het naburige Oostfriesland woedde. Geheele stallen waren reeds uitgestorven toen zeker landbouwer P, bezitter van 30 koeijen ziende dat drie daarvan door da ziekte reeds werkelijk aangetast anderen verdacht waren op het denkbeeld kwam om al zijn vee in het gehemelteen wel bepaal delijk in de derde ribvormige verheffing te laten, waarop eene sterke bloeding volgde, met het verblijdend resultaat dat al zijn vee, op één enkel stuk na behouden bleef. Naar het I' y. Z.-H. mededeelt, zou de heer van Kerkwijk met Januarij zijne betrekking van lid der Tweede Kamer neder- leggen als niet vatbaar om tegelijk met die van ingenieur bij de rijkstelegrafie waar genomen te worden. -Men meldt uit Brussel van 24 dezer. Frankrijk en Engeland hebben de door België verlangde ingenieurs met betrekking tot de Oosterscheldequaestie aangewezen. DUITSCHLAN D. Men schrijft uit Weenen dat de Oostenrijksche regering eerlang stappen zal doen indien dit al niet reeds geschiedt is om onderhandelingen met Nederland en ook met Belgie aan te knoopen over het sluiten van handelsverdragen welke op meest liberale grondslagen zullen rusten. -De gelegenheid maakt den dief. Eenige dagen geleden werkte een kastenmakersknecht in een der kamers van het kantoor der openbare schuld te Weenen. Toen hij een kast wilde verplaatsen ging een achterplank los en een regen bankbilletten viel op den grond. Niet minder dan negen millioen fl. aan bankpapier lag in de kast. Door zoo veel schatten verblind maakte de arme werkman in een verzoeking gebragt waaraan hij niet kon weerstaan zich meester van een pakje ter waarde van 5 duizend fl Daarna hechtte bij de plank weder vast en schoof de kast op hare plaats. Doch den volgenden dag werd de diefstal ontdekt. Het Vermoe den viel op den ambachtsman en deze bekende het feit. Tot dusverre is zijn gedrag voor beeldig geweest. De veeziekte is thans ook in het ge hucht Hassum, in het Kleefsche uitgebroken. De autoriteiten hebben nadrukkelijke maat regelen genompn om de uitbreiding dier ziekte tegen te gaanen o. a. den zoo algemeenen met Nederland verbreiden handel in oude kleederen over de grenzen verbo den daar men dien handel voor eene ver breiding dier ziekte bevorderlijk acht. De Hamburger Nachrichten melden dat de Pruissen aau Hamburg zijne vrijhaven zal laten behouden tot dat Hamburg zelf het vrijhaven-stelsel zal wenschen te verwisselen met de opneming in de bondstollinie. Uit Wiesbaden schrijft men dat de bevoegde autoriteit krachtige maatregelen zal nemen om het steeds toenemend overbrengen van jeugdige personen naar elders te voor komen. Men legt zich daarbij hoofdzakelijk toe op den uitvoer van kinderen om ze in Londen te doen bedelen of kleinen hanSel te doen drijven en van jonge meisjes die zoo het heet als dienstboden of werksters naar Californië en Australië worden uitge voerd. Men meldt uit Athene van 23 dezer Mustapha-Pacha heeft op 12 dezer de insur- genten op Oreta aangevallen doch is met aanzienlijk .verlies afgeslagen. De Cretenzen hebben hunne legermagt bijeengetrokken ten einde de engte tusschen Apocorouos en Selinos te dekken. De aanval der Candiotische insurgenten op de vesting Ivissamos is mislukt. Koroneos en Zitnbrakakis hebben zich vereenigd ook Mustapha-Pacha concentreert zijne troepen. De Egyptenaren zijn ontmoedigd. De Porte heeft den Cretenzen nieuwe voorstellen ge daan welke echter zijn afgeslagen. Uit Konstantinopel verneemt men dat de Egyptische onderkoning twee stoombooten heelt afgezonden tot versterking d t blokkade van Creta.

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1