i5K 103 Woensdag 26 December. 1866 WOENSDAGENZATERDAG. besturen en Administration Kennisgeving. Binnenlaudsche Tijdingen. ZIERIEZEESCHECOD PRIJS DER AD V ERT NT I EN. Gewone 12'i, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigteti van 1 6 régels i f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A BONN KM E NTS PRIJS. Per drie maanden J2,00 Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinorg Sluiting der jagt fip klein it'ihl- De Commissaris des Konings in de Pro vincie Zeeland Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van den 15 December 1866 no. 72; Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 86); Maakt bekend dat de sluiting der jagt op klein wild met uitzondering van die op Hout snippen (ook met schietgeweer) in deze pro vincie is bepaald op Maandag den 31 Decem ber aanstaandemet zonsondergang en dat het tijdstip van de sluiting der jagt op Hout snippen en Waterwild nader zal worden vast gesteld. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan <le gemeentebesturen ter aanplakking ge zonden worden. Middelburg den 18 December 1866. De Commissaris des konings voornoemd R. W. van LIJNDEN. Dé stoomboot Merwede in dienst bij de staatsspoorwegen is jl. Zaturdag tusschen Dordrecht en den Moerdijk gezonken Uit Dordrecht schrijft men van 19 dezer. „Met dorp Barendrecht in de Zwijndrechtsche waard is gisteren getuige geweest van een ongekende diep te betreuren beweging. In het koffijhtlis dat óok tot raadhuis gebruikt wordt zou een soiree litteraire et musicale gehouden worden welke ook enkele onzer ingezetenen zouden opluisteren door hun talent. Al wat tot artesiliteit behoorde in het dorp en den ganschen omtrek was op de soirée genoodigd en men beloofde zich een aangenamen en nuttigen avond. Men had buiten den waard gerekend, dat wil niet zeggen buiten den kastelein die is er helaas 1 slecht genoeg afgekomen maar buiten het volk. Eene groote menigte boe ren was op de been en verstoord nog altoos over het afschaffen der kermiswilden zij niet gedoogen dat de meergegoeden' zich op hun wijze amuseerden. Zij misgunde hun elk genot. Toen de soirée in vollen gang waswerden de glazen ingeworpen en men drong binneneen hefiig tooneel moet er toen plaats gegrepen hebben. Bijzonderheden weet ik niet. Maai' zooveel is zeker dat de autoriteit miskend werd en dat deze de ge wapende magt uit Dordrecht heeft te hulp geroepen om de orde te handhaven. Een detachement van 25 pontonniers is onder bevel van een luitenantnaar Barendrecht opgemarcheerd en heden middag niet een 13tal belhamels, die gevangen genomen waren en thans in het huis van arrest opgesloten zijn herwaarts teruggekeerd. Door directeuren der Znid-Holiandsche maatschappij tot redding van schipbreukelin gen zijn in hunne vergadering van 18 dezer de volgende belooningen toegekend Aan P. Kastelijn W. Kastelijri J; ICaste- lijn en C; vïn dér Klooster allen ife Oud- dorp woonaclitig de groote zilveren medaille en getuigschrift en 20 voor de redding der equipage van het op den 27 November jl. op den Ooster gestrande Nederlandsche stoomschip Cornelia kapitein J. Hendriks vau Koningsbergen naar Rotterdam bestemd te zamen 26 personen. Aan William Hoyland gezagvoerder van het Engelsche stoomschip John Wells de groote zilveren meddiliè, voor verleende hulp aan het Nederlandsche stoomschip Rotterdam kapitein J. J. Schrijver op den 19 Nov. Genoemd stoomschip was van Zaturdag 17 tot Maandag 19 November, hij hevig storm weder voor het Goereesche zeegatzonder eenen loods te kurinèn bekomen toen kapitein Hoyland, hóewei reeds binnen zijnde, wederom zee koos en aan de Rotterdamschen weg tot veilig binnenkomen aanwees. Aan Hendrik Ricles de Vries schipper op het recherche-vaartuig no. 2 van het Nieuwe Diep dè zilveren medaille en ge tuigschrift voor verleende assistentie bij de stranding in lie Zuiderzee van het schip Baudia kapitein K. Heins van Leer naar Amsterdam op den 3 Augustus 1866 waardoor de redding van de equipage moge lijk gemaakt is. fJit hèf onder administratie van directeuren der Zuid-iiollafnische maatschappij tot redding van schipbreukelingen staande weldadig zee mansfonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raath zijn wederom aan weduwen met 12 kinderen van in de uitoefening van hun be roep zoo noodlottig omgekomen zeeiiedèn geldelijke ondersteuningen toegekend geworden Door Z. M. is benoemd tot raadsheer in den hoogen raad der Nederlander. rnr. F. C. Donker Curtius, vroeger advocaat te 's Gravenhage. De hooge raad der Nederlanden heeft het beroep in cassatie door Jannetje van Houte wed. van Marinus van Weele, inge steld tegen het arrest vau het provinciaal geregtshof in Zeeland waarbij zij wegens vergiftiging van haren man tot de doodstraf is veroordeeld verworpen. De N. Bréd. Cf meldtdat de minister van óo'rïöjf ZaturJag jl. geheel onverwacht de koninklijke militaire academie heeft bezocht en na een onderzoek naar de plaats gehad hebbendé ongeregeldheden te hebben bijge woond weder naar dè residentie is vertrokken. Door Gedeputeerde Staten van Limburg is een premie van 20 uitgeloofd aan ieder die heeft aangegeven of als daartoe bevoegd ambtenaar bij proces-verbaal- geconstateerd de overtreding van het verbod op den invoer van vee. Dezer 'dagen had in het dorp Gersioot (Friesland een vreeseiijk voorval plaats. Eén kind van ongeveer 1 '/2 jaar wérd terwijl het in de wieg lag 's nachts zoodanig door de ratten gebeten en Veriöirtktdat het aan de gevolgen daarvan is overleden. Uit den Alblasserwaard wordt aan de N R. Ct. geschreven. Als een bewijs van de hevigheid der besmetting van den tegen woordig heerscbenden veetyphus diene dat ook katten de smetstof van den eenen stal naar den anderen kunnen overbrengen. Zoo hadden een paar katten van het vleesch van een aan veetyphus gestorven en van de huid ontdaan rund gegeten en daarna zich in een hoop hooi te slapen gelegd. Dit hooi werd zonder argwaan den koeijen lij het voederen voorgeworpen en reeds dien morgen werden drie runderen door de heerschende ziekte ongesteld. Ook hierin mogen de eigenaren van vee een waarschuwing zien. In Drenthe heeft men zooveel last van dolle hondendat ieder reiziger er zich tegen wapent en de politie alle losloopende bonilen doodschiet. Uit Sneek meldt men van 18 dezer. Tot ons leedwezen moet worden berigt dat wederom het gerucht gaat dat een beslag of stal met vee door den veetyphus is aan getast om of nabij waar liet de laatste maal heerschte. De provinciale veearts en de veearts te dezer plaatse zijn ten minste on verwijld ter onderzoek vertrokken. Bij de Baptisten-gemeente te Franeker zijn 11. Zondag door een Chineesciien zen deling onder een buitërgewonen toevloed van belangstellenden en nieuwsgierigen ge doopt twee nieuwelingen beiden vrouwen. Deze plechtigheid die geschiedt bij indom peling, vond vroeger plaats in de stadsgracht doch sedert de burgemeester dier gemeente dit verbood heeft de kerkeraad in het kerk gebouw vóór den predikstoel een bassin doen maken waarin de novices alleen in een fvit hemd gehuid afdalen om den doop te ondergaan. Zooals bekend is werden onlangs door Pruisse» in Hannover oproepingen voor twee ligtingen gedaan Op de keuring, die te Meppen moest plaats hebben waren van de 500 ópgeroepenen slechts 2 aanwezig. Dit bewijst ten volle hoe weinig sympathie in Hannover voor deïi Pruisischen dienst bestaat. Naar men zegt bevindt zich ééne menigte der opgeroepenen op Nederlandsch grondgebied. (Handelsblad.) Uit Heerenveen meldt men van 19 dezer. Als eèri nieuw bewijs van verhoogde waarde der la'ndeh ook in dit gewist moge het volgende dienen. In bet begin dezer eeuw werd eene boerenplaats onder Munni-keburen verkocht voor f 7000. Nadat in 1820 de kóoper eene nieuwe huizinge bij de plaats had laten bouwen voor f 6000 werd een gedeelte der landen voor f 14,0()0 verkocht. Ten vorige jare werd een ander gedeelte ver kócht voor 36,000 en nu dezer dag»n het restant voor 5000. Deze perceelen waren van uitmuntende klijn (veen) voorzien waar aan dan ook voornamelijk de hooge koop prijzen zijn toé te schrijven. De Vróuw van J. Kooienrijknecht bij den chirurgijn' eri vroedméester Kieckens te Tilburg is Donderdag ochtend jl. bevallen van drie welgeschapen dochters terwijl dezelfde vróuw den 4 February jl. van twee dochtefs beviel die even als de drielingen nog in lieven zijn. Deze vrouw heeft dus in 10'/i maanden vijf dochters ter wereld gebragt. De drie valsche munters die zoowel in Limburg als in Xoordbrabant valsche muntbiljetten van 10 in gróote hoeveelheid hebben uitgegeven zijn naar verzekert! wordt, na eene aanvankelijke hardnekkige ontkenning tot volledige bekentenis gekomen dat zij niet alleen zijn de verspreiders van dit papier maar dat een hunner de vervaar diger daarvan isen dat ook zij de personen zijn die in Holland dergelijke valsche biljetten' hebben in omloop gebragt. Men schrijft nit Hoorn van 21 dezer. Heden morgen werden door de rijksveldwach ters alhier binnengebragt 7 personen woon achtig in de gemeente Wognum en Spanbroek, door hen op de daad betrapttoen zij des- nachts bezig waren met het uit den grond opdelven van vleesch van aan de veetyphus gestorven en daarom afgemaakte runderen. Vijf dier personen zijn voorloopig ontslagen terwijl twee hunner naar het huis van arrest zijn overgebragt. De ziekte is in de ogmeer, algemeen te Wognum alwaar zij zich het eerst heeft vertoond op den stal van een anderen veehouder uitgebroken. Uit Denekamp wordt gemeidt dat het er ook daar door den aanhoudenden hoogen waterstand treurig uil ziet. De buurtschappen Tilligte en Lattrup staan voor drie vierde, onder watrr vooral wegens de overstrooming van- den zeer kronkelenden Dinkei. In do meeste aardappelenkuiien is het water door gedrongen groote bezorgdheid heerscht er bij de boeren wegens dit voor hen en hun vee onontbeerlijke product. Sedert meer dan 4 weken staan er eenige voeten water op den grindweg kort bij Ootmarsum. Vele laag-, liggende woningen kunnen het water niet wéren. Een boer onder Ootmarsum ontdekte voor eenige dagen bewering iri zijnen kafmolen op den deel. Bij nader onderzoek bleek dat daarin een snoek was achtergebleven en vast geraakt. Men meldt uït Brussel van 22 dezer. Het berigt der Këln Ztg dat Nederland tegen Belgiê's inroeping der vreemde mogend heden in zake de Scheldó-quaestie geprotesteerd zou hebbenis ongegrond. In den senaat hebben de heeren Boff- schmidt 't Kindt en Michiels-Loos het gouvernement aangemaand om krachtig op te treden in de Sehelde-quaestie, De heer Rogier zegt toe dat men zich tot de waar borgende mogendheden za] wéndenzoo Nederland de regten van België niet erkent. Dezer dagen werd bij de correctionele regtbank te Brussel een getuige voorgebragt welken de president verzocht om den ge- bruikelijken eed af te leggen van te zullen spreken de waarheid de geheele waarheid en niets dan de waarheid Hij verklaarde zich bereid dit te zweréndoch weigerde de woorden „zoo waarlijk helpe mij Godalmachtig" uit te spreken verklarende Protestant te zijn en bewerende dat zijne godsdienstige over tuiging hem verbood om de Godheid aan te roepengelijk ook in den bijbel werd ver boden. Het openbaar ministerie requireerde daarop tegen den getuige de toepassing der wet en de regtbank veroordeelde hem in eene boete van 100 franken en subsidair in geval van niet-betaling tot eene gevangenisstraf van 14 dagen L'Indépendance Beige trekt hevig te velde tegen deze uitspraak en beweert dat deze in strijd is met de constitutie. Ook l'Etoile Beige voegt zich hierin aan hare zijde en verwijst insgelyks naar de constitutie waarin de vrijheid óm op godsdienstig gebied iets of aan iets te geloöven of niet te gelooven

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1