Woensdag 19 December. 1866 WOENSDAG EN ZATERDAG. fï®. 101 Besturen en Administratiën Publicatie. Oproeping. Openbare Verkooping. Binneiilandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'A, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEM ENTS-PRIjS. I Per drie maanden f 2,00—Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'sinorg Rationale Militie. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zierikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrek kelijk de Nationale Militie; Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingezete nen welke op den Isten Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1848 zijn geboren zal gereed leggen op de gemeente-secretarie van den 1 steu tot en met den 31 sten Januarij 1867 van des voor- middags 10 tot des namiddags 4 uur dat voor ingezeten wordt gehouden 1hij wiens vader, of is deze overleden wiens moedér of zijn beiden overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2. hij die, geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrij ven, in Nederland verblijf hield 3. hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het Rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling be- lioorende toteenen Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangeno men (art 15 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 7 2) dat hij, die eerst na het intreden van zijn t9de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt verpligt is zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de in schrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet); dat voor de militie niet wordt ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet) 3. de zoon van den Nederlander die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat de inschrijving geschiedt 1; van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2.van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wien9 voogd huiten 's lands ge vestigd isin de gemeente waar hij woont 4. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, ir. de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elk die volgens art. 1 5 behoort te worden ingeschre ven verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij diens ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overleden zijne moe der, of, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten ovcrloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van 25 tot /*100 wordt gestraft de over treding van art, 18 en dat bij elke veroordeeling tot boeten tevens door den regter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen, En opdat niemand ten deze onwetendheid zou kunnen voorwenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den lDden Augustus 1861 (Staatsblad no. 72)voor de eerste maal worden aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. ZieriJczee den 12 December 1866. ier en Wethouders voornoemd B. C. CAU Burgemeester. J, P. N. ERMERINS Secretaris Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee roepen bij deze opgeregtigden in het hier bestaande zoogenaamde Kasterne- nientsfonds (in vroegeren tijd door de Ingezetenen dezer gemeente bijeengebragt om zich tegen den last van militaire inkwartiering te vrijwaren) om op Woensdag den 2 Januarij 1867 des namiddags ten één ure op het Raad huis bijeen te komenten einde voorziening te nemen betreffende het beheer van dat fonds. Zierikzee den 5 December 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zré- rikzeezijn voornemens op Woensdag den 9 Januarij 1867 des middags ten Raadliuize aan den meestbiedende in het openbaar te verkoopen de volgende Gemeente-Gebouwen als 1. de Wachthuizen van de Westpoort. 2 het Wachthuis en poortierswoning aan de Zuidwelle-poort. 3. het Wachthuis aan de Nobelpoort allen voor Afbraak i 4. het Wachthuis op het Bolwerk 5. de poortierswoning bij de Zuidhavenpoort. 6. het gebouw vroeger gebezigd voor Gym nasium met de Rectors-woning en het achter beiden gelegen erf, in de St. Antonie- of Manhuisstraat alhier. De Voorwaarden liggen van heden af dagelijks voor gegadigden ter lezing op de Gemeente-Secretarie. Zierikzee 14 December 1866, De Burgemeester C.J FOKKER, Weth. I. B- De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Op 12 dezer des voormiddags zijn de reg- ter-commissaris en substituut-officier bij de regtbank te Zierikzeenaar de gemeente Oud-Vossemeer vertrokken ten einde aldaar een onderzoek in loco in te stellen betrekke lijk een onder die gemeente op het zooge naamde Sluis op den 10 dezer plaats gehad hebbende brand tengevolge waarvan een schuur staande tegen een woonhuis bewoond door 2 huisgezinnen geheel is in den asch gelegd. Onderscheidene personen zijn in verboor genomen. De justitie is eerst op Zaturdag namiddag den 15 dezer van daar teruggekeerd en de persoon van A. G. oud 21 jaren, zoon van een in gemeld woonhuis woonachtige weduweis als verdacht van brandstichting op heden den 15 dezer in bet huis van arrest alhier overgebragt. Door de Nederlandsche Handel-Maat schappij zijn bevracht 8 schepen als 5 voor Amsterdam 2 voor Middelburg en 1 voor Schiedam. Uit Schiedam wordt gemeld Twee alhier gestationeerde rijksambtenaren hadden buiten de gemeente een rund genaderd wegens t§ lage aangifte bij de slagting. Zij voerden het vleesch deze gemeente indoch verzuim den om volgens de plaatselijke politie-veror- depingen het vleesch alvorens te laten keu ren. Het werd dientengevolge door de politie in beslag genomen en ten voordeele der gemeente verbeurd verklaard en verkocht. Vermoedelijk zullen nu de rijks-ambtenaren in plaats van een voordeel behaald te hebben, met boete gestraft worden. Onder dagteekening van 14 dezer wordt, betreffende de ongeregeldheden aan de Ko ninklijke Militaire Academie uit Breda nog het volgende aan de Arnhemsche Courant geschreven „Woensdag avond is hier aangekomen de heer auditeur militair uit 's Hertogenbosch, vergezeld door twee officierenten einde onderzoek te doen naar eene mishandeling op de Koninklijke Militaire Academie gepleegd op een cadet van het tweede studiejaar, welke tengevolgedaar7an vergif ingenomen heeft. Zeker is het dat die cadet jl. Zondag avond aan de gevolgen van vergiftiging is overleden. Naar men zegt, was hij een der beste kwee- kelingen van de academie. Vijl jongelieden zullen voor den krijgsraad teregt moeten staan." In den afgsloopen nacht zijn door de policie te Rotterdam op heeterdaad betrapt en aangehouden twee personen die in den Ossengang in de Baan in een onbewoond huis, waarvan de inboedel door den kanton- regter ten behoeve van de afwezige erfgena men der gewezen bewoonster was verzegeld door middel van braak en verbreking der geregtelijke zegelsdiefstal hadden gepleegd. Zij zijneven als de personenten wiens huize de gestolen voorwerpen waren gebor gen (een behendige en gevaarlijke misdadiger benevens dieris bijzit) naar liet huis van be waring ter beschikking van de justitie overgebragt De genoemde personen zijn allen reeds meermalen met de justitie in aan raking geweest, en twee hunner heb ben reeds criminele vonnissen ondergaan. Men meldt uit Schoonhoven van 1 4 dezer. Voor het kantongeregt alhier dient de zaak van het gemeentebestuur tegen een burger wegens schoolgeld voor twee kinduren dia op de lijst voorkomen der schoolgaanden door de plaatselijke schoolcommissie voor „gezien" geteekend ofschoon de vader door getuigen wil bewijzen dat ze niet op school zijn geweest. Uit Harhngen wordt berigt In de nabijheid dezer stad heerscht thans eene oog ziekte onder de schapen waardoor zij blind worden zoo als reeds bij drie veehouders het geval is geweest. Men meent opgemerkt te hebben dat deze ziekte besmettelijk is. Anderen beweeren dat deze ziekte hier beeft geheerscht voor ongeveer 30 jaren toen er vele vallende sterren verschenen en brengen zulks misschien ter. onregte in verband met dat verschijnsel in dit jaar. Blijkens de twaalfde lijst, in de Tijd, Noord-Hollandsche Courant, van jl. Zatur dag is het bedrag voor' paus Pius IX inge komen giften reeds 19-166 96. Om dei'curiositeitswille deelt men mede, dat te Leersum de muizen hun winterkwar tier hebben betrokken en daartoe voorname lijk bet kerkorgel verkozen hebben waardoor genoemd orgel geheel ontstemd is geraakt daar die dieren al het daaraan behoorende lederwerk hebben afgeknabbeld en zelfs in de pijpen gekropen zijn Bij het bespelen van het orgel hoorde men dan ook zoo schrijft men meer muizen- dan orgeltoonen waarom de wakkere onderwijzer reeds jagt op die vreemde orgelspelers gemaakt heeft. De zoogenaamde toover-photographiën hebben weder eene verandering ondergaan. Men kan ze nu te voorschijn roepen en weder laten verdwijnen. Delessert bereidt ze op de volgende wijze. Men neemt eenvoudig een met gelatine gelijmd papierdorop<ld het in eene oplossing van 1 gram galatinein 2532 kubieke duimen ïaauw water en laat het droogen. Daarna laat men het drijven op eene oplossing van 1 deel dubbel chroomzure potasch in 32 deelen gedisteleerd water en droogt het in het donker. Dit papier wordt nu onder een gewoon negatief beeld aan het licht blootgesteld en na het copieëren in heet water.met een paar druppels zwavelzuur er ingefixeerd Worden zulke beelden nat gemaaktdan ziet men ze volkomen wanneer men door het papier heenkijkt maar zij ver dwijnen zoodra ze weer droog zijn. DUITSC HL AN D. Dr. Eduard Weiss beeft in de academie van wetenschappen te Weenen eene naauw- keurige berekening der beide in 1867 aanstaande zonsverduisteringen voorgedragen. Daaruit blijkt, dat die van 6 .Maart e. k. eene ringvormige, en die van 29 Augustus eene totale verduistering zijn zal. Uit eene opgave in de Weener bladen blijkt dat de Katholieke geestelijkheid in Oostenrijk 55,370 leden telt, waaronder l patriarch 4 primaten 11 aartsbisschoppen 58 bisschoppen, 24 wijbisschoppen, 12,863 priesters en 539 geestelijke professoren. Voorts zijn er 720 mans- en 298 vrouwen kloosters. Het geheele bedrag van de goederen der Katholieke kerk in Oostenrijk wordt geschat op 185,672,976, en hare jaarlijksche inkomsten op (19,639,713. Men meldt uit Hannover van 13 dezer. Naar de vesting Minden zijn nog vervoerd de kolonel v. Bülow-Stolle die kort geleden op bevel van koning Georg den overste Gündell te Stade van zijn post ontzette de ridmeester der gendarmerie v. Petersdnrff te Göttingen en de agent van politie van 't vlek Stolzenau die proclamation van koning Geoiw aangeplakt eu verspreid heeft. F R A N K R ÏJ K Pakijs 14 December De particuliere telegrafische depêches uit Rome bevestigen dat sedert den morgen van 12 dezer het tijdstip waarop de stad door onze troepen geheel ontruimd isde rust geen oogenblik verstoord is geworden. Op den Boulevard Montm. Martre waar sedert drie weken een monster-aquarium werd vertoond, heerschte 11. Dingsdaggroote opschudding. Een der glazen reservoirs sprong met donderend geraas. Ongelukkigerwijs was het juist die waarin de haaijen zich bevon den. De 20,000 kannen zeewatermaakte het den zeemonsters mogelijk om zich op de

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1