11°. 99 Woensdag 12 December. 1866 WOEAiSDAG EN ZATERDAG. 1 r/.» Besturen en Administrat.iën Bekendmaking. 'looi Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen. ooi, f'U »u f, l/l 6 ie. 6.75 9 00 12.00 00,00 9,00 0,00 100,00 00,00 00,00 ZIERIKZEESCHE COURANT PRIJS DER ADVER.TENTIEN. Gewone 12'fj cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P R Ij S. I Per drie maanden f 2,00—Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOnre'sinorg Burgemeester en Wethouders va n Zie* rikzeebrengen ter kennis van belangh'ebben den dat heeren commissarissen ov er de Armenschool in deze gemeente eene zitting zuilen houden in het liefdadig Armen-Clesticht op Zaturdag den 15 dezer des avoinds ten zeven ure, tot het ontvangen en beoc >rdeelen der aanzoeken om plaatsing van kind eren op die schoolen worden ouders of vooj; ;den die hunne kinderen daar wenschen gep laatst te zien t opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zier ik zee den 11 December 18166. De Burgemeester B C. CAU. De Secretaris J. P, N. ERMERESFS. ;,50 ',50 1,50 ,50~g 1.00-3 5,502; ,50o .ÖO"5 =.00 i ,50 Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, roepen bij deze op: gere£;tigden in het hier bestaande zoogenaamde Hirtserne- ntentsfonds (in vroegeren tijd door de Ingezetenen dezer gemeente bijeeng ebragt om zich tegen den last van militaire in 1 twartiering te vrijwaren) om op Woensdag den 2 Januarij 1867 des namiddags ten één ure Of het Raad huis bijeen te komen; ten einde voorziening te nemen betreffende het beheer van dat fonds. Zierikzee-, den 5 December 1 866. De Burgemeesiet B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMEElINS. Op verzoek eervol ontslagen als school opziener in het zesde schooldistr iet van Zee land (Oostdee! van Zeeuwsch Vlaanderen) mr. J. C. E. baron van Lijnden.. Benoemd tot schoolopziener in het derde schooldistrict in Zeeland (Tholen) mr. C. J. Pické te Middelburg. Door de politie te Dordrecht is 11. Woensdag aangehouden de persoon van F. G. bij zich hebbende ongeveer 20 kannen patentolie waarschijnlijk door diiefstal verkre gen ten nadeele van] zekere oliefabriekanten aldaar. - In het reglement op de koninklijke Militaire Academie te Breda zijn eenige wijzigingen gebragt waardoor bepaald is dat een cadet van de academie kan worden verwijderd. Verder is bepaald: „De maat regel van het tijdelijk detacheren bij de corp sen van het lagerwordt alleen toegepast bij zeer ernstige overtredingen waaronder vooral het mishandelen op welke wijze ook van een der cadettenjonger in studiejaren of leeftijd. Deze straf wordt door den mi nister van oorlog bevolen op voordragt van den gouverneur na gehouden overleg met den raad van toezigt voor niet langer dan een jaar." Uit 's Gravenhage wordt van 7 dezer gemeld. Gisteren viel aan een ingezetene dezer gemeente de zeldzame zegen ten deel van voor de 13de maal vader te worden van een zoonhij mag zich thans nog in het bezit van elf zonen en drie dochters verheugen. Paar deze geboorte juist te ramen viel met den verjaardag der geboorte van wijlen Z M. koning Willem II heeft de vader zich tot Z. M. den koning gewendmet het verzoek om den jonggeborene de nameri te mogen geven van HD. overleden koninklijken vader of wel van Z. M. zeiven. De dammen aan den Hoek van Hol land hebben aan de jongste stormen voldoenden weerstand geboden. Bij de stormen in het begin der maand November heeft er eene geringe zetting van het nieuw gemaakte gedeelte plaats gehad die bij de latere nog heviger stormen niet is toegenomen. Aan het vooreinde van den Dam is eenige steen verward geslagen de geheele schade aan dit belangrijk werk is echter niet noemenswaardig. Men meldt uit Amsterdam van 8 dezer. Wij vernemen dat mevr. Judith Orobio de Castro, geb. Teixeira de Mattes, 17 Nov. jl. ter dezer stede overleden bij uiterste wilsbeschikking o. a. aan verschillende instel lingen van de Ned. Port. Israël, gemeente alhier de volgende legaten heeft gemaakt vrij van successieregtals synagoge f 20,000; armen f'20,000-, armenschool f 20,000; weesmeisjeshuis f 20,000; oude- mannenhuis f 10,009 weesjongenshuis 5000. (Weekbl. v. Isr.) Men schrijft uit Egmond aan Zee vari 6 dezer. Heden zijn hier aangespoeld 5 lijken waarbij een kind van ongeveer 5 jaren oud, zijnde een jongen. Geene merk bare teekenen zijn ontdekt dan op deii regterarra van een der lijken de letters J A C x U* 1840. Vermoedelijk is in den nacht van 4 op 5 dezer een schip gebleven vermits ook veel losse kofftj is aangespoeld. Ook is gevonden een stuk van een doek gemerkt L S W 6 De lijken hadden nog niet lang in het water gelegen. (A. H.) Dezer dagen heeft eene vrouw te Amsterdam haren man, in een twist, met eene flesch zoodanig aan het hoofd verwond dat hij aan de gevolgen daarvan kor» daarna is overleden. De vrouw is des nachts gear resteerd. Op den weg van Enschedé naar de Pruissische grenzen lag 11. Donderdag een persoon genaamd Donder oud 32 jaren van Delden geboortig zeer beschonken dwars over den weg. Het rijtuig van de heeren van Heek naar huis keereode reed den per soon dwars links over de ribben waarvan er twee zijn gebroken. De beide heeren in den wagen hebben dadelijk den persoon op genomen en vervoerd naar de naastgelegene slaapstede en hem voor hunne rekening laten behandelen en verplegen. Uit Gouda meldt men van 6 dezer. Dé berigten aangaande den veetyphus in deze omstreken luiden allertreurigstgeheele stallen sterven genoegzaam Uit en leveren wederom het bewijsdat de besmetting door het bijeen zijn der beesten in de stallen een groot voedsel vindt Jl. Zondag isna liet passeeren van den laatsten trein van Arnhem naar Emmerik voor de brug bij Westervoort tusschen de rails het deerlijk verminkte lijk gevonden van den wissel wachter bij die brug. Het is niet bekend welke de oorzaak van dat ongeluk is geweest. Maandag avond 11. bad op den spoorweg tusschen Leeuwarden en Groningen een ernstig voorval plaats. Toen de trein van 4 ure 20 minuten uit Leeuwarden do brug over het vaarwater nabij Vierverlaten pas seerde kwam de locomotief er goed over, maar zijn de drie onmiddellijk aan de locomo tief bevestigde wagens uit de rails gespron gen en hebben daarbij aan de brug belang rijke sëhado aangerigt. De oorzaak van dit derailleeren is nog niet met zekerheid op te geven. Gelukkig zijn de passagiers en de dienstdoende ambtenaren met den schrik viij gekomen en heeft tnen zich slechts een op onthoud van een paar urén moeten getroos ten. De brug was intusschen in dien toestand, dat ook Dingsdag het verkeer langs den spoorweg nog is afgebroken en de passagiers en goederen van den eenen trein in een anderen aan de overzijde gereed staanden moesten overgaan. Ook de scheepvaart ondervond door dit toeval eene groote be lemmering. In den namiddag van jl. Zaturdag zijn de knechts van een Bovetilandsche kolen vaartuig voor de gemeente Gorinchem over boord geslagen er. in de rivier gevallen de oudste zekere Nieuwenhuizen bovenknecht is gered de andere een jong mensch uit Delft die zijn eerste reis naar de Roer maakteishoew-1 spoedig uit het Water gehaald daarbij omgekomen het breken van het touwwaarmede een der zwaarden van het schip door hen werd opgetrokken is de oorzaak van het ongeval. Men schrijft uit Tit-1 van 9 dezer. De besmettelijke veetyphus begint hoe langer hoe meer onze veerijke streek te naderen. In de verloopen week is zij op verschillende plaatsen uitgebroken, te Geldertharsum en Beusichem en heden heeft zij zich vertoond in den stal van een der grootste veehouders in de Betuwe, den heer A. .1 Versteegh, op Theedingswaard nabij deze stad. Ook spreekt men van het uitbreken der ziekte te Meerijnen. In de verloopen week had in de nabij heid dezer stad eene voorbedachte poging tot moord plaats op een rijksveldwachter Het was den dader gelukt den rijksveldwachter, al worstelende in een diepe sloot te werpen om hem zoo te verdrinken of te verwurgen maar hij werd door het gerucht van een naderend persoon gestoord in zijn boos opzet dat bijna volbragt was. De dader die zoo doende aan lang verkropte wraakzucht bot vierdewerd eenigen tijd daarna alhier na het bieden van hevigeu tegenweer gearres teerd. Jl. Dingsdag morgen heeft men in de nabijheid van Zalt-Bommel het lijk van zekeren K. gevonden welke 's avonds te voren met bet voornemen zich naar zijnen zoon te Driel te begeven was uitgegaan bij een ingesteld onderzoek zijn aan het ligchaam geene sporen van geweld gevonden alleen waren de kleê- ren eenigzins beschadigd en nat. Nader wordt verteld dat hij Maandag avond tusschen hier en Driel aan Iemand zou hebben medegedeeld in het water te zijn geworpen waarop hij zonder zijne reis te vervolgen weer huis waarts is gekeerd. Of dit nu zoo is of dat hij door duisternis misleidof door eene andere oorzaak in bet water is geraakt en ten gevolge daarvan door koude bevangen is nedergevallen en bezweken weet men niet zeker is bet ecliter dat men eenig kwaad vermoeden schijnt te hebben daar het lijk, dat sedert eén paar dagen ter aarde was be steld heden middagop eene lastgeving van de regtbank te Tiel is opgegraven en eene nadere lijkschouwing heeft plaats gehad; de uitslag van het laatste is tot heden niet bekend Uit 's Herlogenbosch meldt men van 6 dezer. Met leedwezen vernemen wij, dat de veeziekte zich jl. Maandag weder in deze provincie heeft vertoond in de gemeente Lithoijenin den stal van de wed. Baijeos aldaar. Al het zich op den stal bevindende veeten getale van tien runderen is ont eigend en afgemaakt. Zeven waren door de ziekte aangetast terwijl de overige drie met de zieke in onmiddelijke aanraking waren geweest. Het gedeelte der gemeente Lithoijen, gelegen binnen den afstand van 250 ellen, is door Gedeputeerde Staten bij hun besluit van jl. Dingsdag besmet verklaard en voorts zijn de noodtge maatregelen genomen ten einde de verdere verspreiding der ziekte te voorkomen. Gisteren is ook de veetyphus te Haren bij Megen uitgebroken. (Prov, N. en 's B Ct.) Men meldt uit Sneek van 6 dezer. Heden werd aan den weg nabij Balk dood gevonden een smidsgezelnaar msn zegt ver moord de justitie heeft zich ten minste naar die plaats begeven om lijkschouwing te hou den. Ook is dezen morgen een veehandelaar die sedert een paar dagen vermist werd op een paar uren afstands van hier uit eene vaart dood opgehaald en heden middag her waarts overgebragtde oorzaak van zijn dood wordt aan den drank toegeschreven. Jl Zaturdag avond werd nabij het dorp Elsloo op ongeveer twee uren afstands van Maastricht gelegen eene boot waarin zich zeven personen (meestal visschers) bevonden en die met zakken groenten beladen was door een hevigen stortn tegen een onder water staanden paal gedreven waardoor zij omsloeg Een der personen redde zich op twee met moes gevulde zakken een tweede werd door een veerman die op hunne hulp kreten toeschoot, nog tijdig gegrepen, doch de andere vijf ongelukkige» vertnogt men door den hoogen waterstand niet te redden. Te Antwerpen arriveerde Donderdag namiddag jl. in de haven de Engelsche stoom boot George Pyman met eene volle lading kolen van New-Castle. Men wilde het bassin binnenloopen doch eene schuit voor zich ziende die gevaar liep van in den grond gevaren te wordentrachtte men die te mijden en veranderde van rigting. Ongeluk kig werd de boot door een sterken stroom verleid en stoemde in volle vaart tegen de van Meeterens kade De schok was zoo hevig dat vijf a zes schuitjes daardoor be schadigd werden. De George Pyman werd

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1