inspectie op de VMplankeo. I J*°. 93 Woensdag 21 November. 1866 WOENSDAG EN ZATERDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binnenlaodsehe Tijdingen. Ol, H. 75 00 .00 ,00 ,00 ,00 00 ,00 .00 0 OS Ok O 0 a- 0~ O's 10 o dtr lburg aboot IIERIKZEESCHE COURANT. p R S DER AD VERT ENT IE N. liewone 12/2 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 0 regelt if behalve het zegelreg' VEESCIIIJST: A BONNE AJ E N TS PR Ij S. Per drie maanden [2,00 Franco per post [2,2b. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure 'smorg Veen, naar Tan Vos. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen: dat op Zaturdag den 24 dezer maand. des middagseene inspectie op de Vloedplanken in deze gemeente zal worden gehouden en wordt mitsdien een ieder uitgenoodigd zijne Vloedplanken ten dage der inspectie behoor- lijk gesteld gereed te honden ten einde zich te vrijwaren voor de boete den nalatigen bij I de plaatselijke verordening opgelegd. Zierikzee den 14 November 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J P- N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken bekend dat door WILLEM PRIEM, Ingezeten der gemeente, vergun ning is gevraagd tot bet houden van eene bewaarplaats van Petroleum op het erf zijner woning in de Krepelstraat wijk C no. 457 en dat te dezer zake informatien de commodo et incommodo zullen worden genomen op Woensdag den 21 November aanstaande te 1 uur des namiddags op het Raadhuis alhier, zullende allen die legen dit verzoek bezwaren mogten hebben alsdan in de gelegenheid worden gesteld om in hun belang te worden gehoord Zierikzee den 14 November 1866. Burgemeester en Wethouders B C. CAU. De Secretaris J. P N. ERMER1NS. Zierikzee 17 November Na afgelegde Kp examens aan de school voor kunsten en hand- werken geannexeerd aan de hooge school te Gent, is tot industriëlen ingenieur bevorderd Jde heer J. J. Ochtman alhier woonachtig. Bij het nazien van de rekening der Igemeente Bergen-op-Zoom over het jaar 1865 naakte de heer K. lid van de commissie an financiën de aanmerking dat twee witantiën van de wethouders in strijd waren aet art. 94 der gemeenteweten dus moesten jewijzigd worden alvorens de jaarrekening kon worden goedgekeurd. Er waren door burgemeester en wethouders 86 vergaderingen gehouden. De wethouder V. was in 85 ver gaderingen tegenwoordig geweest en zou dus hebben moeten ontvangen 114.86 en de wethouder R.die slechts 63 vergaderingen had bijgewoondzou maar hebben mogen ontvangen /85.14 de beide kwitantiën waren echter van 100. De gemeenteraad besliste met eene kleine meerderheid nadat er door regtskundigen verklaard wasdat men meer den geest dan wel de letter van de gemeente wet moest opvolgen dat de twee kwitantiën goed waren. Van dit besluit is de heer K. in beroep gekomen bij Gedeputserde Staten van Noord-Brabant In de Arnhemsche Courant leest men bet volgende: „Maandag nacht is ook boven deze stad en omstreken het hoogst merk- waardig natuurverschijnsel waargenomen dat reeds voor geruimen tijd door de astronomen was aangekondigd. Den 12 November van het jaar 1834 ontdekte professor Newton een regen van lichtende asteroïden en berekende uit de beweging dier hemelligchamen dat zich na 33 jaar hetzelfde verschijnsel zou voordoen. Werkelijk zag men dan ook Maan dag nachtmaar slechts in zeer geringe mate, bij betrokken lucht eenige lichtgevende bol len aan den hemel. In den afgeloopen nacht van Dingsdag echter werd het uitspansel van twaalf ure tot des morgens zes ure onophou delijk doorkliefd door vuurstralen die van h"t oosten naar het westen schoten, en vurige lijnen achterlieten. Verscheidene asteroïden maakten aan het eind barer baan den indruk van eene ontploffing en namen dan ver schillende kleuren aan. Andere ontstonden plotseling en verdwenen even snel op de plaats waar zij gezien werden zonder straal te vormen. Tusschen 12 en 2 ure was het verschijnsel het sterkst en telde een waar nemer 50 lichtsterren in een minuut waar van sommigen eene straal achterlieten die voor het oog de lengte van 25 el aan het uitspansel scheen in te nemen Terwijl dit verschijnsel van het oosten naar het westen werd waargenomen was de lucht aan de noordzijde in een vuurgloed gehuld en deed aan een zwaar weerlicht denken De wind was zuidwest. Met belangstelling zien wij de meer volledige beschrijving tegemoetdie wij zeer zeker van de mannen der weten schap te wachten hebben." Men meldt uit Arnhem van 17 dezer. Men verneemt dat verschillende gemeente besturen in deze en andere provinciën reeds aan de hooge regering hebben te kennen gegeven dat zij buiten staat zijn om de van hen verlangde opgaven omtrent den landbouw vooral wat het eerste gedeelte betreft te doen Sommigen verklaren daarbij dat de gemeente geene fondsen bezit om expresselijk een ambtenaar te benoemen tot het doen van zoovele en velerlei opmetingen. Voor den hoogen raad der Nederlanden is jl. Vrijdag in cassatie van een arrest van het provinciaal geregishof in Zuid Holland bepleit een geschil tusschen den minister van financiën in de uitoefening van bet beheer over 's rijks domeinen als eischer en de erven van wijlen J. Stolk als verweerders. Deze zaak betreft een geschil over het afsnijden van biezen op een plaatdie door den eischer wordt beweerd te zijn het eigendom van den staat. Voor den eischer trad op de rijks advocaat mr. van der Linden en voor de verweerders de advocaat mr. Kappeyne van de Coppello. In de N. Kott. Ct. leest men onder dagteekening van 15 dezer: HH. MM. de koning en de koningin en Ti, K. H. de prins van Oranje zijn ongeveer te 7 uren in de residentie aangekomen. Zoo wel aan het station als langs den weg naar het paleis waren duizenden die de konink lijke familie met buitengewone geestdrift ont vingen. De toevloed was zóó groot, dat reeds in de YY agenstraat de paarden werden afgespannen en 's konings rijtuig tot aan het paleis werd voortgetrokken. Tegen 9 uren begaven zich de arbeiders voornamelijk van de fabriek der heeren Enthoven onder het aanheffen van vaderlandsche liederen en met fakkellicht naar het paleis des konings. Kort daarop verscheen Z. M. in de vestibule en dankte herhaaldelijk en minzaam voor de blijken van genegenheid en liefde der bevol king, Van vele woningen wapperde de nationale vlag, Men meldt uit Leiden van 17 dezer. Naar men verneemt zouden door de politie dezer gemeente reeds twee personen zijn opgespoord en gevat op welke de verden king rust dat zij aan de inbraak en diefstal bij de heeren Dros en gebr. Tieleman mede- pligtig zouden zijn De nasporingen worden ijverig voortgezet. - In de vorige week gebeurde te Zi< uwent een ongeval dat ernstiger gevolgen had kunnen hebben. Eeu meisje circa 6 jaren oud speelde met eeu mes dat zij in den mond hield. Zij viel en het mes bleef achter in den mond steken zij trok dit er zelf weder uit, waarna de mond vreeselijk begon te bloeden. Het mes was echter door de wang gegaan. Een bewijs te meer dat het gevaar lijk is kinderen met scherpe voorwerpen te laten spelen. Uit Onderknijpe wordt van 16 dezer gemeld. Als eene groote zeldzaamheid kunnen wij mededeelen dat een onzer dorpsgcnöoten met name Tjitte Hendriks de Vries, den ouderdom van 101 jaren bereikt heeft De grijze is nog vlug ter b°en en bezoekt ge regeld eenmaal in de week het vlek Heeren veen waar hij van eenige menschenvrienden geregeld nooddruft ontvangt zoodat hij buiten het wekelijksch onderhoud versnaperingen krijgtdie hem op zoo hoogen ouderdom goed doen. Men schrijft uit Sneek van 15 dezer. De runderpest heeft zich weder in deze provincie geopenbaardniet verre van de plaats waar voor omstreeks eene maand zij zich voor 't eerst vertoonde en al het rundvee is afgemaakt en hegraven geworden. Gisteren werden bij de erven Draaijeronder het dorp Harich gemeente Gaasterland 2 koeyen en 9 kalveren geslagt waarvan het vleescli zal worden verkocht terwijl daags te voren 2 koeijen kennelijk ziek aan den veetvphns, en die met de voorgaanden op denzelfden stal hadden gestaan met huid en haar be graven zijn geworden. Hoe hier deze ziekte is aangebragt, is vooralsnog niet met zekerheid te bepalen. Onmiddelijk is door het bestuur van Gaasterland eon cordon getrokken rondom de besmette plaats die streng bewaakt wordt zoodat van geen veehouders hierin besloten, eenjg rundvee schapen of andere verdachte producten die de smetstof zouden kunnen overbrengen mag vervoerd worden. Het staat te vreezen dat onze veemarkten, pas voor eenige dagen weder geopendop nieuw zullen gesloten worden. Of deze maatregel der regering voor Friesland wel dat nut heeft dat velen daarin meenen te zien wordt niet door ieder beaamd. Door het opheffen der veemarkten toch zijn de veehouders genood zaakt hun overtollig vee dat zij voor den winter niet kunnen plaatsen aan kooplieden af te zetten en dezen den toegang tot hunne weiden of stallen toe staan dat zij bij het bestaan van publieke markten niet behoeven te doen. Men meldt uit Maastricht van 14 dezer. Het berigt door sommige bladen medege deeld schijnt zich te bevestigen nl. dat de regering van plan is de vestingwerken te Maastricht Venlo en Stevens weert te slechten, als geen nutwel nadeel voor Nederland hebbende. De staat zou er bij winnen, daar hij de strijdkrachten, en het materiën elders beter kan gebruiken waardoor het leger minder verspreid zou zijn daar het veel minder gevaar loopt met de naburige rijken in moeijelijkheden te geraken en tot lokaas te dienen dat het aanzienlijke sommen aan onderhoud kon besparen en de talrijke ge bouwen en het zeer aanzienlijk aantal bunders land van de beste kwaliteit voor millioenen zou kunnen verkoopen. De drie steden zouden ez zeer bij winnen daar zij zich naar willekeur zouden kunnen uitbreiden waaraan groote behoefte bestaat en de industrie er in alle opzigten zeer bij winnen en de gezondheid der ingezetenen er door bevorderd zou wor den terwijl de ingezetenen dit zeer gaarne zouden zien. Alle partijen zouden er derhalve door gebaat en tevreden zijn iets dat zelden het geval is. De policie dezer stad is in den laatsten tijd van twee lastige personaadjes verlost gewor- den beiden zakkendragers van beroep eerste dronkaards en twistzoekers zij droegen de bijnamen van „de Duivel" en „de Engel". De eerste „de Duivel" namelijk is aan de hier heerschende cholera bezwekenna 365 maal in de policie-wacht zijne dronkenschap te hebben geboetterwijl zijn vriend „de Engel" die 251 maal datzelfde genoegen smaakte en niet minder dan 32 uniform-jassen van agenten van politie heeft stukgescheurd heden als vagebond naar de Ommerschans werd overgebragt. Staten» Generaal, Vereenigde zitting der beide Ivamers. Voorzitter mr. J. A. Philipse. Geopend door eene commissie van konings- wege bestaande uit de heeren ministers van justitie en binnenlandsche zaken. De voorzitter benoemd eene commissie van 8 leden om de heeren ministers in- en uitge leide te doen. Die commissie bestaat uit de heeren Taets van Amerongen Messchert van Vollenhoven Viruly Huydecoper van Maarseveen W. van Goltsteim Regram van Foreest en de Roo van Aiderwerelt. Ten een ure verliet de commissie 's konings paleisgezeten in een hofkoets met 6 paar den bespannen en voorafgegaan door een rijtuig, waarin de kamerheer-Ceremoniemeester van Z. M. gezeten was. Een piket kavalerie opende en sloot den treindie den weg volgde als bij de gewone opening van de zitting. Aan het gebouw der Staten-Generaal wer-

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1