Buitenlandsche Tijdingen. Correspondentie. Advertentiën. Burger!. StandteZierikzee. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten Vervoer-middelen u heer van Soerabaija vertrokken was vroeg hij dien jongen niet zonder eenige verwonde ring waar hij zijn heer had verlatenmet wien hij weleer op eenen zeer vriendschappe- lijken voet had gestaan. Het antwoord was „dat het vaartuig door hooge zee en zware golfslag lek zoude gesprongen zijn en hij den tijd zoude gehad hebben met nog twee in- landsehe matrozen in de sloep te springen en zich te redden." De heer Knijf zelf zeeman geweest zijnde, kon zich moeijelijk verklaren hoe het moge lijk was dat de aan boord zijnde Europeanen waaronder de bevaren zeeman Kruymel niet getracht zouden hebben het veege lijf te redden en vermoedde men hem slechts een praatje wijs maakte en hij welligt den draad in han den had waardoor eetie vreeselijke misdaad aan het licht zoude komen. Van zijne ver moedens kennis gegeven hebbende aan den havenmeester en den assistent-resident van ipolitie had zulks ten gevolge dat de gewezen jongen van den heer Kruymel Djoijo ge naamd nader werd ondervraagd en kwam hij tot de bekentenis dat de Serang Saridjo en de inlandsche matroos Drono beide woonachtig te Soerabaijade opvarende in landsche matrozen hebben weten over te halen om den kapitein Kruymel en den heer van Hemmert te vermoorden na welke euveldaad zij een gat in het vaartuig hebben gemaakt en het doen zinkenom er al den schijn aan te geven van schipbreuk. De boosdoeners zijn daarop met de sloep naar Tjeringien gevaren en zonden Djoijo 'daar in eene warong hebben achtergelaten. De waterschout deed intusschen al het mogelijke om de daders in handen te krijgen maar de Serang noch de matroos Drone waren te vinden. De politie heeft intusschen maatregelen genomen om nu zij eenmaal den leiddraad in handen heeftde moordenaars op te sporen en zien wij ook hier alweder de waarheid bevestigd datal mogen er dan ook jaren zijn vervlogen een moordhet moge dan door toeval wezen echter toch aan het daglicht komt en de daders maar zelden hunne regtmatige straf ontgaan. F ft ANK R IJK. De mededeeling van den Moniteur om- 3 rent de door den Keizer aan Prins Napoleon gerigte uitnoodiging tot deelneming aan de beraadslagingen van de militaire commissie heeft te Parijs opzien gebaard Immers blijkt daaruit ten duidelijkste dat de betrek kingen tusschen de beide vorstelijke personen gunstiger dan ooit zijn. Aan het spoorwegstation te Lyon kwam onlangs een man met een beer a'an om van den trein gebruik te maken. Nadat meester Bruin een geruimen tijd door het publiek was bekeken en wegens zijne geleerdheid be wonderd werd hij in de dierenkooi gebragt, terwijl zijn meester in den personenwagen plaats nam en de trein vertrok. Onder weg bekeek de conducteur uit pure verveling den beer onophoudelijk en zag op eenmaal tot zijne groote verbazingdat deze eene flesch uit zijnen boezem haalde en zeer deftig daaruit dronk daarna trok hij uit die zelfde plaats een worst en at die smakelijk op. Dit was voor den ba&ndienaar iets meer dan buitengewoon en hij gaf er aan het naaste station kennis van. Dit had ten gevolge dat de beer onder de keur werd genomen waardoor men tot de ontdekking kwam dat het een stevig in eene beerenhuid genaaide persoon was die op deze wijze goedkooper dan met den passagierswagen de reis wilde doen en mogelijk had hij er nog een ander oogmerk mede. De pseudo beer en zijn gelei der werden nu aan de politie overgeleverd. Men schrijft uit Napels van den 2 dezer, aan het Journal des Debats„De struikrooverij die in den laatsten tijd weder een meer dreigend aanzien verkregen had neemt op nieuw merkbaar af. De roovers komenindien zij niet gevangen genomen worden zich zeiven bij de dorpsbesturen aangeven. Deze uitkomst is men aan de veerkracht van den generaal Pallavicinote Salerno en van den generaal Fume)in Calabrië verschuldigd. Doze laatste heeft eenige dagen geleden een vleijend huldebe toon ontvangen van de overheid van twee gewesten waarin hij de rust en veiligheid geheel hersteld heeft. In de aan den pause- lijken staat grenzende districten is het kwaad echter nog altijd grootmaar over het geheel vertoont het ook hier slechts het gewone karakter van straatrooverij. Men vleit zich dan ookdat het oogenblik niet ver meer af iswaarop deze plaag die nu reeds nagenoeg zes jaren lang aanhoudtgeheel zal zijn te boven gekomen Te Compiègne heeft eene proefneming plaats gehadwaarvan men voorziet dat zij welligt eene geheele omwenteling in het schuitenvervoer teweegbrengen zal. Door den heer Fitter is namelijk naar die stad welke wat het verkeer van schuiten betreft voor de bedrijvigste havenplaats van geheel Frankrijk gehouden wordteen stoomrijtuig van twaalf paardenkrachten gezondenmet behulp waarvan twee zwaargeladen schuiten met het beste gevolg en in betrekkelijk uiterst korten tijd langs het jaagpad voort gesleept zijn naar Janville. Noch door de vele krommingen in den weg noch door het opklimmen tegen hoogten heeft het rijtuig eenio- letsel bekomen. De schuiten uit het noorden des rijksdie gewoonlijk eene maand noodig hebben om Parijs te bereikenzouden door middel van dat stoomrijtuig denzelfden afstand in tien dagen kunnen afleggen. GROOT-BR1T1 ANNIE N. Onlangs is te Londen een brand ge weest waarbij drie kinderen zijn omgekomen. Het is in Londen regel dat de politie tot dat de brandweer op de plaats isde deur van het brandend huis afsluit voor een ieder die naar binnen wil. Men beweert zelfs dat de policie-agenten met dit consigne trouw op te volgen een zekere premie verdienen. Dientengevolge zijn zij dan ook onzinnig streng hiermede. In het nn besproken geval waren voor de aankomst der politie door den vader van het gezin en eenige buren twee kinderen uit het brandende huis geredin dien tusschentijd kwam de politie en zelfs den vader werd beletzelfs tot redding van zijne kinderen zijn eigen huis weder binnen te gaan. De sterrekundige Hind berigt aan den Times, dat in den nacht van 12 op 13 dezer een buitengewoon groote menigte van zooge naamde vallende sterren verw-acht wordt een verschijnsel dat zich om de 33 jaren herhaalt. in 1833 werd dit op het Noord- Amerikaansch contiment waargenomen. Pro fessor Newton (Vereenigde Staten) gelooft dat deze lucht-verhevelingen afkomstig zijn van eene groep die de zon als een ring van ongelijke dikte omgeeft. De sterren-bui zal morgen avond ten 10 u. 12 m. beginnen en de grootste zal zijn tegen het aanbreken van den dag. Op den westelijken atlantischen zeekant zal men het verschijnsel volgens prof. Newton het best kunnen waarnemen. Den 13 October 902 vielen er sterrenschich ten in den vorm van spiesen en lansen en dat jaar werd bet sterrenjaar genoemd. Den 19 October 1202 vertoonde het verschijnsel zich als een dwarlende sterren-buide meteo ren botsten en schoten oost- en westwaarts. Dit verschijnsel werd te Bagdad waargenomen en is door verscheidene Arabische schrijvers opgeteekend. Na dat de 22 October 1368 verstreken waszag men een natuurver schijnsel zoo als men nog nimmer of sedert waarnam wanneer nl. de geleerde von Hum boldt in zijnen Cosmos zich niet vergist met de Portugesche kronijk aan te halen waaruit de volgende bijzonderheden getrokken zijn „Te middernacht, tusschen 23 en 23 Octo ber bewoog zich het geheele sterrenstel van het oosten naar het westen en na verzameld te zijn namen sommige eene oostelijke anderen eene westelijke en weder anderen eene noorde lijke of zuidelijke rigting aan. Daarna vielen zij in zulk een groot getal en zoo laag neder, dat de hemelten gevolge van de vurige en groote gedaante als in vlam scheen te staan, terwijl de aarde dreigde in brand te geraken. Dat gedeelte des hemelshetwelk zonder sterren was had het voorkomen van in vak ken verdeeld te zijn." Alexander von Hum boldt was in gezelschap van Boopland te Cumana, in Znid-Amerika getuige van de merkwaardige sterrenbui in den nacht van 12 November 1790. Gedurende vier uren vielen duizenden vuurballen en sterren waarvan het grootste getal zich tegen 4 ure in den ochtendstond vertoonde. Eenige kwamen der maan in omvang nabij en enkelen werden gezegd noch na zonsopgang zigtbaar te zijn geweest. Dit treffend ver schijnsel werd ook in Labrador en Groenland waargenomen tot groote ontsteltenis der Eskimoos. Ook in Engeland tusschen Hart lepool en Huilwerden tusschen 5 en 6 ure in den ochtend van 13 Novembervuurballen gezien die tot het aanbreken van den dag in eene oostelijke rigting schoten met heldere lucht en eene volle maan die bijzonder veel licht gaf Ten acht ure werden de vuurbal len door eenige bliksemschichten vervangen. In 1832 was het verschijnsel in Zuid-Rus land van dien aard dat het een vuurregen genoemd werd. Ook in Frankrijk zag de bekende sterrekundige Leverrier eene bijzonder groote menigte. De sterrekundige Herschel berigt uit Glas gow dat de herhaling van liet verschijnsel der vallende sterren in 1867 die de .heer Hind als waarschijnlijk acht niet zeker is en dat zij die het natuurverschijnsel morgen avond wenschen te zien slechts voldaan zullen worden wanneer zij zich van midd er- nacht tot 's morgens 5 ure daartoe gereed houden. De Pall Mall Gazette zegt dat tir volkomen stilstand heerscht in het bouwe.n van ijzeren stoomschepen te Londen. Alleen te Greenwich en Deptford zijn daardoor 10,000 personen zonder werk. Het verzet der werklieden om tegen het gewone loon te arbeidden de ongunstige staat der geldmarkt en het feitdat Londen in het stuk van scheepsbouw eene moeijelijke concurrentie tegen Glasgow heeft vol te houden worden door het genoemde blad opgegeven als de redenenwaardoor dit gebrek aan arbeid en dientengevolge groote ellende onder de be woners van zekere wijken van Londen is ontstaan. Aan de Lezers der Middelhurgsche Courant(bij ons geabbonneerd)zij berigtdat wij de Courant van Donder dag 15 jl. niet ontvangen hebben. Wat van deze vertraging de oorzaak isweten wij niet. Uitgevers JONGSTE TIJDINGEN. Rome 14 November. De gendarmerie heeft in Frosinone eene rooverbende ontmoet, aan welke zij zeven gevangenen ontnomen beeft, terwijl het hoofd der bende ernstig ge kwetst is. 'jGetrouwd J. YOORBEITEL e n J. PHAFF. Zierikzee 16 November 1866. Bevallen van eene Dochter C. M. van der VLIET Merens. Wormkrveer, 15 November 1866. VAN 9 TOT EN MET 16 NOV. 1866. Geboren. Een zoon van A. van Popering en E. J. Lokker. Eene dochter van G. Keijzer en K. Wallast, Gehuwd. J. de Vlieger, weduwn. en C. Mosselman, wed. H. J. Wijsman jtn. en J. van Campenhoutjd. G. Vermaanen jm, en C. C. van Boxteljd. R. H. de Graaf, jm. en A. Nijs jd. J. Voorbeitel, wednwn. en J. Phaffwed. Overleden. M. P. Neerhout oud 6 j.z. A. Braam oud 69 j. jd. Bi iOUWEESHAVEN Gearriveerd 14 N ov. Supply J. BackNew-Castle Friends R. Harrison Hartlepool beiden naar Rotterdam. Het kofschip Noordstar kapt. T. H. Hartogh van St.-Petersburg naar Antwerpen als bijlegger binnenis binnendoor vertrokken. 14 14 Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 14 November 1866. Nederl. Belgie. Spanje. Portugal Rusland. Polen. Pruissen Oostenr. Mexico. Grieken! Turkije. M erkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned. fly p.-Bank Cert bij Rothschild. Obligatien. Obligatien. Obl. bij Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandeelen 1835. Obligatien 1859. Obl. Met. Oude. dito. dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatien. Obl. Geldl. 1825. Binnenl. Oblis. 27, 3 4 37, 47, 27, 27, 3 5 5 4 5 5 27, 5 5 5 5 5 pet. 55 '65'/» 873/t SM/s 317s 42 95>/t 189 44 7, a 22'/., 67'/, 487 16'/z H V, 307,. Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 15 November 1866, De Ned. Mudde. De N'ed Mudde. Oude Tarwe 18651 l,75}Paardenb. Nieuwe dito 1866 - ll.OOjWitte hoon. Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter Gerst Zomer-dito Haver - 0,00; Bruine dito - 00,00 Gr. Erwten - 0 00 Groene dito - 7,75 Gele dito - 6,80 Koolzaad - 6,50 Zaai-Lijnz - 2,75 Slag- Lijnz. 6 75 - 10 00 - 12.00 - 00,00 - 9,00 - 0,00 - 00,00 - 00,00 - 00.00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 15 November 1866. Teelt 18 66. Twee en een, Isïe kw. blank 19,50 4 20,00 Twee en een, middelb. dito - 18,50 a 19,00 5 Twee en een, mindere dito - 00,00 4 OO.OOH Een en een, 1ste kw. blank - 19,50 4 20,00 Een en een middelb. dito - 18,50 4 19,00~£ Een en een mindere dito - 00,00 4 00,00-0 Onberoofde 1ste kw. blank - 19,50 4 20,006; Ouberoofde, middelb. dito - 18,50 4 19,00o Onberoofde, mindere dito - 17,50 4 18,001" Muilen - 3,00 4 4,00 Middelbare dito - 2,00 4 2,50 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Middelburg Zondag 13 'smorg. 8, Maandag 19 9) Van Rotterdam Zondag 18 'smidd. 12, Maandag 19 'smorg. 6, De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: des maandagswoensdags en vrijdags 's morg. 8 ure. Van Rotterdam de9 dinsdags donderdags en zatnrcT, 'smorg, n. 8,30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen, des morgens ten 8 ure voor de afvaart van Vlissingen Daar Rotterdam en des middags ten IOV2 ure voor afvaart TaD Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 2