Inspectie »p de Vloedplanken. Zaturdag 11 November. 1866 WOENSDAG EN ZATERDAG- Besturen en Administration Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. PRIJS DER ADVERTENT lit N, (jewone 12'/, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en lioodberigten van 1 6 regels if 1 behalve he t zegelregt VEK8GI11JNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per ilrie maanden f 2;00—Franco per post f 2,25. Inz >n ding der Advertentiëri daags te voren, voor lönre'swm* 188'/a| r 43% I 21"/.. 66% •6% 30% Overrn, Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op Zaturdag den 24 dezer maanddes middags, eene inspectie op de Vloedplanker, in deze gemeente zal worden gehouden e n wordt mitsdien een ieder uitgenoodigd zij ne Vloedplanken ten dage der inspectiebehoor lijk gesteld gereed te houden ten einde zich te vrijwaren voor de boete den nalatigon bij de plaatselijke verordening opgelegd. Zierikzee den 14 November 18,66. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J P- N. ERMEIiINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeernaken bekend: dat döör WILLEM PRIEM, Ingezeten der gemeente, vergun ning is gevraagd tot het honden van eené bewaarplaats va« Pétttileurrl op het erf zijner woning in de Krepelstraat wijk C no. 457 en dat te dezer zake ïnformatieri de commodo et incommodo zullen worden genomen op Woensdag dén 21 November aanstaande te 1 uur des namiddags op het Raadhuis alhier zullende allen die tegen dit verzoek bezwaren mogten hebben alsdan in de gelegenheid worden gesteld om in hun belang te worden gehoord. Zierikzee den 14 November 1866. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De S eer elans J. P N; ERMER1NS. org. 10,1^ idd. 12, •vaart dei j vliddelbnrf 9toomboo' lerdags en. 8,30 min. van Veen, Ringen naar agfvaart ran de Vo Be Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierilczee, brengt ter algemeens kennis, dat gedurende veertien dagen in hare ge wone vergaderkamer ter inzage liggen V erslagen omtrent den toestand der Viasche- rijen over 1865 en Statistische opgaven omtrent Bandil en Scheepvaart in Groot-Brittanje en Ierland over de maanden Mei Augustus 1865. Zierikzee, 16 November 1866. De Kamer voorü'óemd H, A. van IJSSELSTEIJNVoorzitter. J. C. PILAAR, Secretaris. Tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaaltusschen wie herstemming heeft plaats gehad zijn alsnu gekozen A msterdam. Gekozen J. J. Rochussen H. A. Insinger en mr. M. J. Pijnappel. Almelo. Gekozen, van der Linden en Lim burg Brouwer. C lelft. Gekozen mr. W. Wintgens en C. Hoi skwater 'Deventer. Gekozen mr. G. Dumbar. Goes. Gekozen dhr. P.H. Saaijmans Vader. Gouda. Gekozen jhr; mr. W. M. de Brauw. Haarlem. Gekozen mr. J. H. Geertsema 'Oz en G. L. j. van der Hucht. Hoorn. Gekozen H. Mensonides. Zwolle. Gekozen mr. A. van Naainen van Eemnes. Zutphen. Gekozen mr. Jb. Dam. De Staats-Courant bevat de volgende opgaven betreffende de cholera. Noord-Brabant. Sedert het begin der ziekte aangetast 1970, overleden 1165 Gelderland Aanget. 2254, overl. 1419; Zuid-Holland. Aanget. 12,810 overl 7657Noord-Holland. Aanget. 3567 overl. 2576 Zeeland. Aanget. 351 overl. 225 lltreftht. Aaiigst. 4149 overl. 2648 Friesland. Aanget 718 overl. 451; Overijssel. Aanget. 1723 overl 1006. Groningen. Aanget. 2526 overl. 1478 Drenthe. Aanget 603 overl. 361 Limburg. Aadget. 805 overl. 399. Algemeen totaal. Aangetast. 31,467 over leden 19,385.. Te Zaandam ën omstreken lièeft zich een onbekend persoon aan eene nieuwe soort van opligting schuldig gemaakt. Hij gaf voor dat omstreeks 300 koeijen door die gemeente moeste» komen waarvoor hij 24 uren stalling moest zoeken dus vervoegde hij zich bij de veehouders en slagers en ver zocht zoo veel të plaatsen dis immer mogelijk wasterwijl hun alsdan voor die 24 uren stalling f 2 50 per stuk zou worden uitbetaald. Gretig werd door velen het aanbod aange nomen alle bergplaatsen werden ontruimd ja zelfs bij eenigen den gebeelen nacht ge arbeid om op tijd de koeijen te kannen afwachten. Intusschen was aan den onder geschikten persoon zooals hij zich voordeed bij velen eene goede ontvangst bereid terwijl hem bovendien e'e'ne ruime belooning werd gegevenen men hëm geld leende op het schoone fortuin maar thans beziet men de zaak anders. De tourist is vertrokkenen de stallen staan tot heden nog voor de koeijen gereed. Te Utrecht zijn in de maanden Augus tus September en October uitgegeven drie guldensvoerende de beeldtenis van koning Willem II met het jaartal 1846, een dito met het jaartal 1848 een halve gulden, voerende dezelfde beeldtenis en laatstgenoemd jaartal een 25 centstuk met dezelfde beeld tenis en hetzelfde jaartal vijf' idem met het jaartal 1849 en twee 10-centstnkken voerende de beeldtenis van koning Willem III, en het jaartal 1863 die allen door het muntcollegie verklaard werden te zijn valsch en vervaar digd in nabootsing van echte rijks-munt speciën door gieting in vormennaar echte stukkenvervaardigden grootendeels uit zink en lood bestaande. Men meldt uit Leiden van 13 dezer. Gisteren avond omslrfeeks lOnre, werd hier een "uiterst brutale inbraak en diefstal geplèegd in de zeepziederij van de bh. Dros en gebr; Tieleman aan de Middelste gracht. De waker, die zich daar steeds des nachts bevindtwas reeds op zijn post en ontdekte op dat ongewone uur licht in het kantoor. Onraad vermoe dende snelde hij heen om den heer C. Dros lid der firma wiens woning door een tuin met de fabriek gemeenschap heeft, te waarschuwen. Deze aan de mogelijkheid van brand den kende, spoedt zich ijlings naar de aangewezen plaatsvoorzien van eenen lantaarn en bemerkt daar tot zijne niet geringe schrik en ontsteltenis de dieven, vermoedelijk ten getale van drie. Inmiddels was een knechtaldaar toevallig nog met eenig werk bezig aangesneld. Toen de dieven zich ontdekt zagen, zochten zij zich met de vlugt te redden, hetgeen ten gevolge van dè duisternis in de fabriek niet zoo gemakkelijk ging. Een hunner viel daarbij in een kuil waarin steenkolen gelegen hadden nabij een ovenen ontving toen van bedoel den knecht een paar slagen met een schop Zich echter spoedig weder oprigtèbdé verweerde hij zich dapper tegen zijne ver volgers en bragt daarbij den heer Drosdie hem mot een tang getroffen had een slag toe aan het voorhoofd met een puntig ijzeren werktuig, dat bij de inbraak gediend had, nadat hij hem eerst de lantaarn uit de hand had geslagen* Van de duisternis gebruik makende en vernielende al wat hem in den weg stond en aan zijne kracht geen wederstand bood, wist hij door een raam te ontkomen. Steeds achter volgd, zocht hij zich, hard loopende te redden door het geroep „houdt den dief," waarmede hij de anndacht der voorbijgangers van zich meende af te wendeu. Zijn bebloed en gehavend voorkomen trok echter te zeer de aandachten een timmerman, met name Smits in die buurt woonachtig, stuitte hem in zijne vaart en greep hem aan. Dadelijk werd hij door meer personen omringd en ingesloten gehouden, ondanks zijn beweren dat hij onschuldig mishandeld en ver volgd werd. Aan ontvlugten viel nu niet meer te denken. Inmiddels wa9 de policie te hulp geroepen en gekomen en werd in d?n gearresteerde een bernchte en gevaarlijke gaanw- dief herkend, met name Izaak Koster, die verscheidene jaren zijns levens in gevangenschap doorbragt eens zelfs nit de gevangenis wist te ontsnappen en nog steeds gesignaleerd stond om gegrepen te worden ten gevolge van begane dief stallen met inbraak waarbij het hem gelukt was aan de handen der politie te ontkomen. In den laatsten tijd hield hij zich om die reden te Antwerpen op. Nadat zijne zakken geledigd waren werd hij geboeid in arrest gebragt. Zijnen beide medepligtigen was het inmiddels gelukt te ontkomen, zonder dat van hen eenig spoor te ontdekken was. Vermoe delijk waren dit bekenden die hem den weggewezen hadden en dus béter de gelegenheid wisten om te ontvlügten. Op het kantoor waren alle lessenaars kasten deuren en laden opengebroken en nagezien. Zelfs van de ijzeren kist was met inspanning van alle krachten hét deksel aan de eene zijde geheel opgeligt. Men vond daarin évenwei niets dan boeken. Over het geheel was in het kantoor geene belangrijke geldswaarde aan wezig, die veiligheidshalve steeds op eene meer zekere plaats geborgen wordt Wat zij ontvreemden bepaalt zich, na aftrek van hetgeen in de haast weggeworpen en terug gevon- ÜeG werd, tot eene waarde van circa f f00 kleingeld. Een zak met centen die gereed stond behoorde onder hetgeen ?ij achterliéten. Het heeft dus waarlijk hunne moeite niet beloond, althans zeker niet aan de verwachting beantwoord. Het behoeft geen betoog dat door vernieling veel schade werd aangebragt. De woncfé, den heer Dros toegébraet, schijnt niet gevaar lijk te zijn. Een tweede slag mét hetzelfde werktuig op den knecht gemuntliet diepe sporen in den muur achter en had dus bij treffen de schromelijkste gevolgen kunnen na zich slepen. Behalve dat en enkele andere breek-werk- tuigen en eene parapluie werd ook nog een slagtersmcs gevonden, hetgeen wel een bewijs levert dat men op alles Voorbereid Was. De brutaliteit van deze inbraak op dat unrin die buurt, mag wel voorbeeldeloos heeten. Het is te hopen dat ook de beide andere booswichten in handen der justitie zullen vallen ten einde hunne regtmatige straf te ondergaan opdat de maatschappij allengs meer van dergelijke schadelijke elementen gezuiverd worde. Men meldt uit 's Hertogenbosch van 11 dezer. De kapitein der infanterie de Roo van Alderwerelt, nieuw bènoèmd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bevindt zich sedert een paar dagen alhier; hij had zich in zijn voornoemde kwaliteit tot den majoor eerstaanwezend officier der genie ge wend met verzoek om deze vesting en de omliggende forten in hare details te zien. Die hoofdofficier meende echter hem dit te moeten weigeren omdat hij daartoe geen last van hooger hand had en hem zijne instructie niet voorschreef, aan leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het bijzonder opening van zaken te doen. Het nieuwe lid telegrafeerde daarop aan den minister van oorlog en deze gaf langs den- zelfden weg onmiddelijk lastom aan den wensch van den heer de Roo van Alderwerelt te voldoen zoo als ook heden heeft plaats gehad. De heer de Roo schijnt zijne studie van al onze vestingwerken te willen maken immers hij heeft er reeds onderscheidene ga in zien. Men meldt nit Venlo van 10 dezer. Men verneemt dat bij de regering het a bestaat, om de rijschool der kavailerie nn hier naar Haarlem te verplaatsen uit hoofde deze gemeente slechts op J/4ouur van ne grenzen ligt; een der twee laatst gebouw-la groote manéges voor de rijschool die zoo gebouwd is, dat die geheel uit elkander km genome» worden, zoude tevens derwauns overgebragt worden. Verder zou nog <:n gedeelte van het overtollige garnizoen v;Vn hier vertrekken. Men schrijft uit Nunspeet van 10dez<r. Heden morgen bevonden zich aan het station alhier een 30tal personen uit Elburg t ;i Doornspijk om zich over Rotterdam co Liverpool naar Noord-Amerika te begeren. Dit gezelschap vertrok onder geleide van iemand die reeds vroeger zich op eenige uren afstands van New-York had nedergezet en voor ecnige weken was overgekomen om familie en vrienden tot gids 'te verstrekken. Men meldt uit Brussel van 13 dezer Ier gelegenheid van de opening der Kanno s heeft de koning in zijne troonrede gewezen op tie uitnemendheid der international.- betrekkingen. Te midden van de ernstc gebeurtenissen welke een groot gedeelte va Europa geschokt hebben, is België kalm u vol vertrouwen op de pligten der onzijdig heid, welke het ook in de toekomst zd handhaven op eene opregte loyale en krach tige wijze. (Levendige toejuichingen.) Z. M. herinnert aan de reeds ingediend.; wetsontwerpen en kondigt verscheidene ande-e aan, als de opheffing van den lijfsdwang, herziening der wetten op cie preventie detentie en de uitlevering verder dat i- met Japan een vriendschapstractaat is geslot» De schutters-wijdstrijd heeft de gelegen!)". aangeboden tot verbroedering rnet.de militair, n Van naburige landenBelgie zal gaarne dien vree'd'zamen kampstrijd op zijn bodem zi. i herhalen ten gevolge waarvan de weêrzijdsche achting en vriendschap verhoogd wordt welke de toekomst nog moet uitbreiden en versterken. Ten slotte zegt de koning: „Om zijne taak te kunnen volvoeren, heeft de reg.ring de trouwe medehulp noodig der kamers. Mogen bij den aanvang van mijn bestuur alle harten vereenigd blijven door de liefde tot het land en zijne instellingen Uit Soerabaija wordt van 24 September gemeld Men zal zich herinneren dat verleden jaar in de maand October ran hier vertrokken is zekere scheepskapitein Kr ut'mei met de welbekende schooner Strait Pilotmet be stemming via Grissee naar Batavia op welke eerste plaats hij had opgenomen een passagier, van Hemmert genaamd gewezen kommies kashouder aldaar en dat men na het vertrek van Grissee niets meer vernomen heeft noch van het vaartuig noch van de opvarenden zoodat men in den waan verkeerde dat op gemeld schip met man en muis zoude ver gaan zijn. Nu omstreeks eene maand geleden ont moette zeer toevallig da waterschout alhier de hêer Knijf, den gewezen bediende van den heer Krymelen wetende dat deze met zijn

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1