Woensdag 14 November. 1866 WOENSDAG EN ZATERDAG. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen, rdrecht en van n Par Petera. 54-% 65 87'/» O3/., 41'/, 185'/, 43s/e 21"/.. 65'/, 47»/, 15'/, o HV.,6 28'/, 7.00 - 9 00 - 13.00 - 00,i)0 :o - 9,00 - 0,00 - 00,00 - 00,00 - 00,00 COURANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'f2 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 -6 regels if 1 behalve het zegelregt V 11 S C II JJ N T I A B O NNE IV E N T S I' It Ij S. Per drie maanden f 2,00 Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advurtentiën daags te voren voor lOure'smorg Jl. Dingsdag is naar men mededeelt gelukkig een dreigend onheil aan de spoor baan te Goes voorkomen. Terwijl nl. een trein met vrachtwagens in aantogt was schrikten de paarden van ^A. Bliek die bezig was aan de baan grind te lossen en gingen met den wagen op holden voerman mede slepende. De wachter C. Verburg belast met de beveiliging der overwegen kwam onmiddelijk het rennende span te gemoet en bragt het tot staan zoodat de baan veilig bleef en het met den schrik afliep Uit Krabbendijke wordt geschreven: i Den 1 dezer is de oesterbank op de Ooster- 1 Schelde geopend Ruim 150 vaartuigen en I een groot aantal rapers namen aan de vangst deel. Over bet algemeen zijn de oesters klein van stukterwijl zij in niet zeer ruime hoeveelheden aanwezig zijn. In den namiddag van den 7 dezer is te Haarlem eene afgrijselijke misdaad gepleegd. Naar hetgeen men dienaangaande verneemt heeft zekere Pieter Misset van beroep behangersknecht in een publiek huis in het Noorder-Schoolsteesjemet eene daar ver blijf houdende vrouwde weduwe Heems kerk naar men zegt, zijne bijzit, in twist geraakt zijnde haar met een scheermes den hals afgesneden. De dader is onmiddelijk daarna op de plaats zelve en zijne misdaad bekennende in hechtenis genomen. Uit 's Hertogenbosch meldt men van 8 dezer. De politie en justitie hebben heden alhier de hand gelegd op een drietal Pruis- sen uit Dusseldorf herkomstig, die in drie verschillende winkels hier ter stede valsche muntbiljetten van tien gulden hadden uitge geven. Het feit droeg zich volgenderwijze toe. Een herbergier wisselde van een hem onbekend persoon een dergelijk biljet het welk deze hem in betaling eener kleine ver teering gaf het hierop volgende eenigzins zonderlinge en gejaagde weggaan van dien vreemdeling wekte des kasteleins argwaan. Hij spoedde zich met het biljet naar zijnen overbuurman, die liet bij den eersten opslag voor valsch verklaarde. De kastelein zette nu onmiddelijk den Pruis na een agent van politiewelke hem tegenkwam van de zaak kennis gevende. Weldra hadden zij den be drieger die thans vau een tweeden persoon vergezeld was ingehaald de politiebeambte sommeerde hen beiden hen te volgen waar aan zij, hoewel schoorvoetende, voldeden. Bij het ingaan van het politiebureau wist een der bedriegers te ontsnappen doch nagezet door een paar agenten werd hij al spoedig de Vos. ingehaald en gekneveld teruggebragt. In zijnen loop had hij eene geheele rol valsche billetten (men zegt eenige honderden) wegge- worpen deze werd echter spoedig gevonden. Weldra ontdekte men dat er nog een derde bedrieger moest zijn die dan ook eenige uren later door een tweetal maréchaussées alhier werd binnengebragt. Een der bedrie gers dezelfde die in zijn vlugt de rol weg wierp geeft op van beroep steendrukker te zijn en dezen houdt men daarom voor den fabriekant de anderen voor zijne wissel agenten. De valsche billetten zijn zeer goed te kennen vooreest aan het veel duidelijker watermerkdat eenigzins olieachtig is en waarvan de ,1 in biljet omgekeerd staat (L) behalve meer fouten is de tweede E in Koningrijk der Nederlanden door eene I ver vangen. Ieder die hier of elders zoodanige billetten mogt hebben ontvangen wordt ver zocht daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den officier van justitie of aan den com missaris van politie te 's Hertogenbosch. Den 7 dezer is de hoofdredacteur der Provinciale Groninger Courant voor de cor rectionele reglbank te Groningen verschenen, ter zake van het in die Courant geplaatste stuk over de handelwijze van prof. van Deen gedurende het heerschen der cholera te dier stede. - De heer van Deen ontwikkelde de redenen welke hem aanleiding hadden gege ven om dat artikel aan te klagen ais voor hem laster bevattende en beleedigingen sprak van de gevolgen daarvan bij zijne terugkomst in Groningen ondervonden. De gedaagde bewerde dat de bestaande verontwaardiging reeds zes dagen meer en meer was toege nomen toen hij het artikel plaatste zoodat die verontwaardiging niet was het gevolg van den inhoud van dat stuk maar de plaatsing daarvan "het gevolg der bestaande veront waardiging. De officier van justitie, na gezegd te hebben dat zich in dit geval vele verzach tende omstandigheden opdeden requireerde de schuldigverklaring aan de overtreding van art- 367 en volgenden van het wetboek van strafregten veroordeeling tot gevangenisstraf voor den tijd van één dag tot 14 dagen in eenzame opsluiting te ondergaan in eene geldboete, van f 0.50 tot f 24.50 en in de kosten van het geding verhaalbaar bij lijfs dwang met bepaling dat indien de ver oordeelde de opgelegde boete binnen twee maanden nadat hij daartoe zal zijn aange maand, niet betaalt, deze zal worden vervangen door eene cellulaire gevangenisstraf van ten minste één dag en ten hoogste zeven dagen. De raadsman van den gedaagdejhr. mr. O. Q. I. J. van Swinderen trachtte door het doen hooren van getuigen de waarheid te betoogen van het gegronde der verontwaar diging die te Groningen bestond over de houding van den hoogleeraar van Deen en de waarheid van wat er :stond in het geïn crimineerde artikelhij concludeerde ten slotte, dat de redacteur der Prov. Gron. Courant diende te worden ontslagen van regtsvervolging op grond dat het geïncrimi neerde artikel geene aanrekening van eene bepaalde daad of omschrevene ondeugd zou behelzen en voorts tot vrijspraak omdat de gedaagde geene bedoeling gehad had om den heer v. D. te kwetsenmaar alleen als redacteur van zijn dagblad eerte gebeurtenis had vermeld die wel ten nacteele vau een derde konde zijn maar bewezen was waar heid te behelzen. De officier zoowel als de verdediger hebben op uitmuntende wijze hun gevoelen voorge dragen en de nog al fijne regtsquaestie van weerszijden beschouwd en uiteengezet Ten slotte heeft de gedaagde het woord gevoerd en gewezen op zijne pligten als redacteur van een veelgelezen bladop het waarachtige van het feit in het geïncrimi neerde artikel omschreven bewerendedat hij door de plaatsing daarvan niets meer of minder dan zijn pligt had gedaan en wijzende op de publieke opinie de stem des Volks de vox Deidie hem vrij zoude spreken hoe ook het vonnis luidde. Aanstaanden Dingsdag zal de regtbank uitspraak in deze zooveel besprokene zaak doen. De regtszaal was meer dan vol toehoorders van alle rangen der maatschappijzoodat men genoodzaakt was den toegang tot de zaal te sluiten en zeer velen onverrigter zake huiswaarts moesten keeren. In Noord-Holland doen zich aanhoudend gevallen van veeziekte voor in de gemeenten die aan de besmette noord-westelijke streek van Utrecht grenzen. Zoo zijn in de week eindigende 27 October jl. nog 70 runderen aangetastvoor het meerendeel onder Nieuwer- en Ouder-Amstel en YVeesperkarspel. Zoo spoedig mogelijk volgt steeds de afmaking. Het overigb gedeelte van het gewest is van de ziekte bevrijd. Men meldt uit Erm van 8 dezer- De zoozeer te vreezen hondsdolheid dreigt eene landplaag te worden. Wederom werd jl. Vrijdag ons dorp bezocht door een bruinbles herdershond die alle kenteekenen van dol heid vertoonende vele honden heeft gebeten. Vanwaar hij gekomen nas, wist niemand, maar in de rigting van Noordbarge is hij ontvlugt. Gisteren Zondag kwam diezelfde hond hier nogmaals drong zelfs in de huizen door en beet daar zoowel als op de straat wat onder zijn bereik kwam. Geheele buur ten met vorken en geweren gewapend kwamen op de been. Na eene lange ver- geefsche jagt kwam de jeugdige jager F. Schuitvergezeld door twee boeren hem op het spoorde gevreesde hond had zijn meesterden koeherder van Noordbarge wedergevonden Na herhaalde malen te zijn weggeloopen na reeds zijn meester en diens zoon en naar men zegt vele koeijen te hebben ge beten had de herder hem weder tot zich ge- 7 nomen hem aan een touw gebonden bij zich leidende in het veld. Niet dan na veel woordenwisselens gaf hij toestemming den hond neêr te schieten, Yele honden te Erm waaronder schoone trouwe dieren die de eigenaars niet dan uoode opofferdenzijn bereids Zaturdag ter dood gebragt maar hoe vele honden en andere dieren zijn in die drie dagen niet door bedoelden hond gebetendat door niemand is gezien I Te Termonde is de vrouw van een kapper van vier kinderen bevallen, allen van het vrouwelijk geslagt. De jonggeborenen zijn allen in het leven en bevinden zich zelfs zeer wel. Men meldt uit Brussel van 9 dezer. Veel wordt gesproken over een juwelier, die den koning een valsche diamanten speld voor 300 fr. geleverd heeft en niet meer dan 15 fr. waard is. Zij werd als prijs gegeven aan een overwinnaar bij de roei wedstrijden doch de juwelier ruilde bet valsche voorwerp dadelijk voor een echt ter waarde van 300 fr. Het is nog twijfelachtig of hij vervolgd zal worden. Een telegram uit Luxemburg in de A. G. zegt: Ten onregte is door de Ber- Ujnsche Kreuz Zeitung gemeld dat de koning groothertog toegestemd heeft in het voor durend behoud eener Pruissische bezetting alhier DUITSCHL AN D. Te Praag heerscht groote geestdrift doordien de keizer voor zijn vertrek verlof heeft gegevenom de vestingwerken dier stad af te breken, die in de 17de eeuw wer den aangelegd. Dit is nu reeds de vierde der groote Oostenrijksche steden welke de keizer heeft doen ontmantelen. Reeds zijn de vestingwerken van Weenen Ofen en Salz burg afgebrokenen in Praag zal men met zooveel spoed mogelijk de stad bevrijden van die werken die in vredestijd den handel en het verkeer stremmen en in tijden van oor log geene bescherming hoegenaamd meer aan bieden. Iets over Bkijeren, maar nu niet over zijn roraanesken koning. Het belangrijkste evenement aldaar sinds oorlog en vrede is het proces tegen den redacteur van den clericalen Volksbote wegens aanranding in qualiteit van generaal v. d. Tann die in den jongsten oorlog chef van den Beijerschen generalen staf was. De peripetiën daarvan zweven op aller lippen zelfs de zeer micros copische blaadjes en hun getal in Boijeren is als 't zand aan den oever der zee druk ken ze over gedurende de debatten van d6 jury ter bijwoning waarvan men kaarten uitgafbetaalde men vijf gulden voor een kaart en zelfs de beschuldigdedr. Zander, kon naauwelijks zijn bank bereiken want toen hij in een pause uitgeloopen was en weer in de zaal wilde komen werd hem door den onderofficier die de wacht had gevraagd „Hab'n'S a Koart'n „Neen maar 'k ben immers dr. Zander."„Doctor hin doctor her wenn 'S koa Koart'n hab'n komm'n 'S nltt rein." Maar 't was dan ook een gek schouwspel dat proces. Twaalf boeren en burgers rigtende of de chef van den generalen staf het noodige verstand heeften of de wijze van oorlog voeren en de organisatie van 't leger deugt ja ofte neen en na korte overweging be antwoordden ze de vraag met een zoo krachtig neen dat dientengevolge verscheidene offi. eieren van hoogen rang van hunne hoogte plat op den grond teregt komen. Iets zoo revolutionairs hebben we in 't Duitsche moe derland nog niet bijgewoond zelfs niet in het jaar 1848, hetwelk men toch met bet epitheton dol bestempeld heeft En wie is nu eigenlijk de oorzaak dier revolutionaire farce Niemand anders dan de procureur des bonings. Hij heeft tot het onderzoek aanleiding ga- geven en toen het hof te Munchen dit staaktewegens gebrek aan genoegzamen grond om aan te nemen, dat de Volksboto te kwader trouw gehandeld had toen hij de bekwaamheid en verrrigtingen vnn den heer v, d. Tann critiseerdeappelleerde het

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1