W°. 90 Zaturdag 10 November. 1866 WOENSDAG EN ZATERDAG. Binnenlandsohe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. IERIKZEESCHE COURANT 55 87'/, 31V, 41"/,, 184'/, f 43 21'/, 47'/, 15'/. 29 8,30 8,30 PRIJS DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'/, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VEKSCII UN T ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2,00 —Franco per post f2,25. Inzen I ding der Advertentiên daags te voren voor 10 ure 'sinorg De door de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart aangekochte stoombootom als hulpboot tusschen deze gemeente en Kotterdam dienst te doenhoofdzakelijk wanneer een der overige vaartuigen moet stilliggen deed jl. Donderdag namiddag een proeftogtje door de Zandkreek. Behalve de directie bevond zich ongeveer een tachtigtal genoodigden aan boord. Jl. Woensdag avond is te Rotterdam op den Hollandschen spoorweg de laatste trein op een verkeerd spoor aangekomen, zonder echter eenig oponthoud of letsel aan de reizigers te veroorzaken. De Rotterdamsche meel- en broodfa- fabriek gevestigd aan den straatweg van Rotterdam naar Hilligersbergis thans in werking. Dezer dagen is bij Calandsoog gestrand het Engelsch brikschip Premium van Sun derland naar het Nieuwe Diep. De lijken van den kapitein en stuurman zijn nabij den Heldnr aangespoeld. Het waren twee broeders beiden gehuwd en in de kracht huns levens. üit Groningen meldt men van 6 dezer. Onze stadgenootde heer W. Gerhards wiens onvermoeid en ijverig streven als pre sident der cholera-commissie bij het heerscben dier epidemie in dezen zomer, overbekend, teregt gewaardeerd en boven allen lof ver heven is, ontving gisteren eeue deputatie uit de Groninger burgerij ten zijnen huize. Deze commissie, bestaande uit de heeren Lewe Quint usHoekzema Renssen van Iddekinge, J. H. Wijnne Haakma Tresling en Jb. Boeke, gekozen uit en door degenen, die de gelden hadde n bijeengebragt voor een bewijs van hulde aan den president der cholera-commis- siebood namens heeren inteekenaren aan hem een cadeau in zilver aanbestaande pit een massief zilveren schenkblad, waarop deze inscriptie: „Aan Wilhelm Gerhards, den. onvet-moeiden en onverschrokken president der chole:ra-eommissie te Groningen 18491866. Huldo van erkentelijke medeburgerseen b' zilvenen bokaal 4 kristallen karaffen met P- zilver gemonteerd en een album bevattende de namen der inteekenaren. De heer Wijnne hield bij die gelegenheid namens de com- missie eene aanspraak welke door den heer Gerhards werd beantwoord. Men meldt uit Dalfsen van 6 dezer. j|, Sederjt jaren zijn in de rivier de Vecht zoo f vele •vischotters niet gevangen als in de laatste 2 maanden het geval wasdoordien deze dieren zich meer en meer op het land wagen Worden zij meer .in het oog gehouden en gemakkelijk gevangen. Uit Leiden meldt men van 6 dezer. De Bchoone najaarsdagen hebben op het rijpen der blaauwe druiven in het Westland znlk eenen in het oogvallende invloed gehad dat de onzekerheid deswege is weggenomen en dan ook in den laatsten tijd vele verzendin gen van die vrucht hebben plaats gehad. Bij de goede hoeveelheiddie de wijnstok óndanks een ongunstigen zomerheeft voort- gebragtwas de hoedanigheid der druiven voldoende en zijn de tuinders hierdoor voor belangrijke schade gevrijwaard gebleven. Men meldt uit Zutphen van 6 dezer. Heden is een 20tal manschappen van de kanonniersalhier in garnizoen naar Deven ter vertrokkenom bij het in orde brengen der vestingwerken aldaar hunne diensten te presteren. Uit Deventer meldt men van 6 dezer Heden werd door de arrondissements-regtbank alhier behandeld de zaak omtrent den heer dr. Muller te Wijhedie eerst zes dagen na de geboorte van zijn kind waarvan zijn echtgenoote onlangs is bevallenzulks heeft aangegeven aan den ambtenaar van den burgerlijken stand. Hst openbaar ministerie concludeerde na het getuigen-verhoor tot eene gevangenisstraf van zes dagen en eene geldboete van 8 De regtbank zal in deze zaak heden over acht dagen uitspraak doen. Men Bchrijft nit Hoog-Keppel van 4 dezer. Ten bewijze dat wij in deze streken ook niet van muizen mi-deeld zijn kan strekken dat dezer dagen op de erve Tus- schen-IJssel onder het beploegen van een schepel lands gezaai er niet minder dan 600 gedood zijn. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden van jl. Woensdag is o. a. ver worpen het beroep in cassatie ingesteld door mr. J. MeineszAz tegen een arrest van het hof in Friesland waarbij hij tot eene maand eenzame opsluiting is veroordeeldter zake van beleediging der regtbank te Heeren veen, door het in een pleidooi toevoegen der woorden„Wanneer eene zaak zoo partijdig wordt behandeld als thansdan zeg ik ongelukkig Nederland." Vervolgens is be handeld het beroep in cassatie van M. Schier- beek tegen een arrest van het hof in Fries land waarbij hij tot 12 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens het als vader van het armenhuis te Zwartsluisplegen van feite lijkheden tegen de eerbaarheid van vier jonge meisjes die onder zijn gezag waren geplaatst of aan zijne zorg waren toevertrouwd. Door den advocaat van den req. mr. Vlielander Hein zijn twee middelen van cassatie bij memorie voorgesteldnog nader toegelicht. De advocaat-generaal Karseboom zal den 12 dezer in de zaak conclussie nemen F. M. D. oppert het denkbeeld om ten einde aan Europa dat zich ten gevolge der politieke gebeurtenissen hier te lande weliigt een onjuist denkbeeld daarvan zou kunnen vormen te toonen dat alle Neder landers wat ook hunne staatkundige rigting zij dén zijn in hunne liefde en gehechtheid aan het huis van Oranjeeen metalen ruiter- staudbeeld op te rigten voor den grooten naamgenoot van onzen koningvoor den stadhouder Willem HI den man die in den hagchelijksten tijd van ons volksbestaan niet wanhoopte, maar besloten had Nederland te redden of er mede onder te gaan. Daar een dergelijk standbeeld niet langer ontbreken mag in de stad die toen de vijand tot op drie uren afstands van hare muren was ge naderd liever eene verdediging tot het uiterste verkoos dan een vernederende vrede, hoopt F. M. D. dat eenige invloedrijke mannen eene commissie zullen vormen om de verwezenlijking van het plan te bewerken waardoor een groot man eindelijk eene wel verdiende hulde zal ontvangenaan Europa getoond worden, dat de oude liefde der Nederlanders voor Oranje nog niet gestorven is en Amsterdam eeu sieraad te meer zal bezitten. (Handelsblad) Uit Brussel meldt men van o dezer. De minister van justitie heeft de gijzeling (gevangenis voor schuldenaars) bezochten zich in persoon willen overtuigen hoe de daar gekerkerden veeleer ongelukkig dan schuldig behandeld worden. Hij ondervroeg allen en toen hij heen ging zeide hij hen „weest ge rust uwe gevangenschap zal niet lang meer duren." Misschien verneemt men uit de troon rede dat als gevolg van dit bezoek des ministers een ontwerp van wet zal ingediend wordenhoudende afschaffing van de lijfs dwang en van de opsluiting voor schulden in civiele zaken Naar aanleiding der vrijspraak van Risk Allah wordt door een Belgisch dag blad het volgende opgemerkt hetgeen ook hier te lande zeer de aandacht verdient „Zoo is dan de procedurewelke de alge- meene nieuwsgierigheid eene week lang bezig hieldgeëindigd met eene vrijspraak. Gelukkig is Risk Allah rijk hij leefde van zijne rente en was meester van zijn tijd en persoon. De gevolgen van zijne langdurige preventieve detentie strekken zich niet ver der uit dan tot liet gewone lijdenhetwelk het verlies der vrijheid met zich brengt. Maar stel eens in de plaats van Risk Allah een koopman een industrieel een ambtenaar als vader van een talrijk gezinlevende van zijn handel van zijn arbeidvan zijne betrekking. Welke gevolgen zonden eene preventieve detentie van acht maanden gevolgd van eene vrijspraak, niet voor hem hebben gehad? Zijn crediet zou verloren zijn zijn buisgezin tot armoede gebragt zijn zijne vrouw en kinderen gedurende al dien tijd van elk verstooten. Aan dergelijken mandie acht maanden lang de ellenden der gevangenschap heeft verduurd aan dergelijken man die geruïneerd isdie geen toekomst meer heeft wat wordt hem door de justitie toegeroepen Zij bepaalt zich tot het openen der deuren van de gevangenis en roept hem toe Ga heen gij zijt vrijik had mij vergist. En dat noemt men regtvaardigheid Hoe? terwijl de staat geen burger zelfs het kleinste deel gronds kan ontnemen zonder hem vooraf eene billijke schadevergoeding te hebben betaald kan de staat de vrijheid het toekomstig gelukde eer aan een burger ontrooven zonder eenige schadevergoeding te geven De staat behoeft dien man slechts op al zijne klagten te antwoorden Het spijt mij. Ik heb mij verg'st. Ik )ieb u voor een ander aangezien. Is dat niet de schreeuwendste aller onregt- v a aflig he den In Zwitserland betaalt de staat althans aan den vrijgesprokene eene 1 schadeloosstelling in verhouding tot het nadeel door hem geleden. Laat ons hopen dat wij dergelijke bepaling ook spoedig iu ons wetboek zullen opgenomen zien meer in overeenstemming ook met de strenge en billijke voorschriften van ons burgerlijk regt. Men zou dergelijke bepaling te eer ook moeten wenschen omdat daardoor de preven tieve hechtenis die pijnbank van den moder nen tijd voorzigtiger zou worden toegepast. De vrijgesproken Turksehe kolonel Risk Allah en zijn verdediger de Parijsche mr. Lachaud zijn te Brussel de helden van den dag. Hunne portretten hangen voor de glazen onzer photographen di primo cartello en het publiek verdringt zich om ze daar te bekijken. Men vestigt o. a. de aandacht op het dubbele conterfeitseldoor de heeren Géruzet genomen. Deze hebben de zachte en kalme physionomie van den beroemden pleiter even als de sombere gelaatstrekken van zijn gelukkigen cliënt meesterlijk weergegeven. Anak de reusdie eenige weken lang hier te zien was heeft ook zijn deel gehad Hij is vertrokken per spoor in een goederenwagen die expresselijk voor die gelegenheid moest worden ingerigt. Men verbeelde zich het zonderlinge aan Gulliver herinnerende schouw spel In een open waggon met de andere wagens verbonden, de phenomenale personnage, deftig zijne monsterachtige pijp zittende te rooken en naar alle kanten du haut de sa grandeur majestueuse blikken werpende. F RANKRIJK. De heer Clement Duvernoisveroor deeld tot eene gevangenisstraf wegens zijn duelheeft zich Maandag naar de gevangenis van Saint Pélagie begeven. Hij zal naar men verzekertgedurende zijn verblijf aldaar zich bezig houden met het schrijven eener geschiedenis der Fransche interventie in Mexico. Op het aan de Fransche kust nabij Brest gelegen eiland Ouessant is een nieuw mist-signaal opgerigt. De toestel bestaat uit eene reusachtige trompet, loodregt op een reservoir van zamengeperste lucht geplaatst die met eene stoommachine van 2 paarden krachten in verband staat. De beker van de trompet is regthoekig gebogen en kan naar alle zijden gedraaid worden ten einde het geluid in iedere rigtiDg te doen hooren. De toon kan op een afstand van 3 tot 4 zeemijlen waargenomen worden. De Fransche regering zal ook op een aantal andere gevaarlijke plaatsen der kust zoodanige toestellen doen oprigteu. Uit Morvan wordt aan het Journal de Sa6ne-et-Loire geschreven dat een jongman van 24 jaar uit levendige inclimatie in den echt trad met eene weduwe van 42 j'aren. Dit nu is zeker niet veel bijzondersmaar wat den berigtgever tot vermelding van dit huwelijk aanleiding gafwas de bijzonderheid dat de jonggetrouwde man eenigen tijd later eerst vernam, dat zijne vrouw zijne min geweest was. Men meldt uit Konstantinopel van 7 dezer. Op Candia hebben weêr drie gevech ten plaats gehad waarbij 112 dooden ge vallen zijn. Al de hoofden der Sphakioten •hebben hunne onderwerping aangeboden en de wapenen nedergelegd. De Grieksche onderdanen die deel genomen hebben aan de iusurrectiezullen naar Griekenland terug- keeren.

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1