W°. 89 Woensdag 1 November. 1866 WOEISDAG El ZATERDAG. Besturen enAdministratiën Sekeodmaking. Binnenlandsohe Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. t 43'/,, 21»/. 65'/, 47°/IO 7 00 - 9 00 - 12.50 - 00,00 - 9,52 - 0,00 - 00,00 -00,00 - 00,00 20,00 19,00-g 00,00"| 20,50^ 19,50o 17,50° 0,00 0,00 dam r org. 7, 7, jfvaart der Middelburg stoombo am lerdaga en 8,30 ruin. van Veen, iingen naar afvaart van de Yos. PRIJS DER ADVERTENTIES. f Gewone 12'12 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 (5 regels-éfl, behalve het zegelregt f,-, VEESCH IJ NT: t,... J l O - A B O NN KM E NTSPRIjS. Per drie maanden ƒ2,00Franco per post 2,25. Inzer* ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure'sinorg BdjUGEmbbstek en Wethouders van Zie- rikzeemaken bekend: dat bet aanvullings kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeenteover het loopend dienstjaarop heden door hen voorloopig is vastgesteld en van Maandag den 5 November a. s gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter lezing liggen zal ingevolge de wet. Zierikzee den 31 October 1866. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P- N. EKMEKINS. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Itaadsvprgrariering- gehouden te 'lierikzee den 3 19.'o v. i860. Voorzitter, mr. B. C Cau Burgemeester. Secretaris mr. J P. N. Ermerins. Afwezig de heeren jhr.. cie Jonge en Moolenburgh. De resumtie der notulen wordt tot aan het einde der vergadering aangehouden. Wordt medegedeeld eene missive van den commissaris des Konings aan den burgemeester betrekkelijk de verhooging der jaarwedde van den Commissaris van Politiewelke de hooge regering wensohte te bepalen op ƒ1200 en waarop het gevoelen van den Eaad wordt gevraagd. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, en de Eaad besluit, na eenige discussiën, te adviseren, dat eene jaarwedde van ƒ1050, met inbegrip der bureaukosten in verhouding van andere j gemeenten voldoende wordt geacht. Als ambtenaar van het openbaar ministerie bij Ihet kantongeregtgeniet de commissaris van politie, 90 en ook het waterschó'uts-ambt ■dat door hem wordt waargenomen geeft eenige baten. Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt na eenige discussie besloten behoudens goedkeuring van Gedeputeerde blatentot den openbaren verkoop van eenige gemeente-gebouwen te weten Het wachthuis aan de Westpoort en het woon-en wachthuis aan de Zuidwellebarrierevoor afbraakhet wachthuis aan het bolwerk ■niet voor afbraak maar met den grond de portierswoning aan de Zuidhavenpoortniet voor afbraakde portierswoning aan de Nobel poortvoor afbraak het gebouw van het Gymnasium met rectorswoning en erve niet voor afbraak maar te verkoopen met annexe grond. Op een adres-van Jb. de Bruijne Jz. om het brandpad no 13, ten zijnen .koste te mogen overdekken wordt op voorstel van Burgemeester en Wethouders ongunstig be schikt wegens het principe om al wat vroon eu brandpad is onbelemmerd te houden voor de gemeente. Wordt gelezen een adres van jhr. J. L. de Jonge, verzoekende ontslag als lid van de plaatselijke schoolcommissie daar bij gemoedsbezwaren heeft om die betrekking langer te vervullen. Hiertegen geenerlei bedenking ingebragt zijnde, wordt het ontslag verleend; waarvan aan adressant en aan de schoolcommissiemet uitnoodiging tot het indienen eener aanbeveling zal worden kennisgegeven. Komt ter tafel eene missive van de onderlinge Waarborg vereeniging voor arbeiders en werklieden verzoekende de gewone jaarlijksche bijdrage van 100 uit de gemeentekas te mogen ontvangen, welke wordt verleend zullende worden voldaan uit den post van onvoorziene uitgaven onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Wo.rden medegedeeld 3 missives 'van Gede puteerde Staten houdende «.toezending van het goedgekeurde besluit, tot het doen van af- en overschrijving b. kennisgeving dat wordt berust in de liaadsbesluiten tot het verleenen van sub sidie aan het Burgerlijk, Eoomsch-Katholiek en het Evangelisch Lnthersoh armbestuur alhier, voor 186T7" 0- toezending der goedgekeurde rekening der dienstdoende schutterij welke allen voor kennisgeving worden aange nomen. Tot leden der Commissie tot onderzoek der in te komen reclames op het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag worden benoemd dezelfdedie tot de commissie voor het primitief kohier hebben behoord. Alsnu worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd, en daarna de vergadering gesloten. Zierikzee 5 November. Aan mej. G. van Weteringen, hoofd-onderwijzeres op debur- ger-bewaarschool alhier viel heden het voor- regt te beurt 25 jaren in die betrekking al hier .werkzaam te zijn. Was die dag voor baar een blijde gedenkdag - hei bleek ook duidelijk dat vele anderen blijde waren'met haar. De commissie der school - die de verdiensten der jubilaris kent en waardeert - gaf van hare belangstelling een zigtbaar blijk in een doelmatig geschenk. - Uit de ouders der leerlingen had zich eene commissie ge vormd die haar een gouden horologie ten geschenke aanbood. Nog vele andere blijken van belangstelling vielen baar ten deel. De school was smaakvol versierd. Voor de jeugdige leerlingen die gul onthaald werden was het ook een blijde feestdag en wat de kroon op het feest voor de feestvierende onderwijzeres zette is het bewustzijn gedaan te hebben wat zij konde gedurende deze 25 jaren zoodat hare school steeds in bloeijenden toe stand mogt verkeeren en d« liefde der leer lingen - de achting der ouders en de keuring der commissie voor die school door haar in ruime mate genoten werd. - Moge haar nuttig leven worden gespaard en haar lust en welstand worden geschonken om hare betrek king met eere te blijven vervullen. Die wensch vindt gewis weerklank in veler hart. Te Alkmaar zijn tot leden van de Tweede Ivamer der Staten-Generaal gekozen, de. heeren Foreest en Jacobs. -Ten aanzien van den onder Vaassen gepleegden moord verneemt men nader dat zekere Bart Kluin en Albert Huisman op II. zondag avond zich begeven hebben naar de woning van den sluiswachter van Baak alwaar de eerstgenoemde zich van een zoogenaamd schelhout en de laatste zich van eenen tuijerstok (een paal gewoonlijk gebruikt om schapen of gieten aan te binden) heeft voor zien en zulks met het doel om zekeren Jannes van Laar met wien Kluin eenigen tijd te voren twist had gehad af te ranselen dat van Laar kort daarna met een paar kennissen de woning van van Baak verlaten hebbende door Kluin en Huisman gedurende een kwar tier uurs terwijl zij hem met steenen en zand wierpen is achtervolgd totdat eindelijk Kluin van Laar aangevat ten hem met hct'schelhout Se een slag op den schouder toegebragt heeft terwijl daarop Huisman van Laar met den tuijerstok eenen zoo hevigen slag op het hoofd gafdat hij met verbrijzelde hersenpan be wusteloos nederstortte en weinige uren daarna den geest gaf. De schuldigen die bij het lijk gebragt tot volledige bekentenis zijn ge komen zijn te Arnhem gevankelijk binnen- gebragt. Uit Antwerpen mUdt men van 2 dezer. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd men hier op nieuw verontrust door het kleppen der brandklok. De brand was ont staan op de zolders van het hotel Coburg die tot berging van koopmanschappen zijn ingerigt. Het gevolg was dat dit hotel met het geheelè blok huizen dat den linkervleugel van het N'assauplein vormt, eene prooi der vlammen is geworden. Men heeft er slechts met de grootste inspanning in kunnen slagen de bewoners t,e redden. Een werkman baande zich, in zijn hémd met zijne vrouw en drie kinderen een weg door de vlammen. Toen de pompiersde gendarmerie en detachementen van hét garnizoen verschenen, had het vuur reeds de eerste verdieping van het estaminet de Ster bereidtwaarvan de derde verdieping en de zolder tot magazijn dienden. Vijf gebouwen waaronder het Café Cobourg en het. estaminet de Roos, bevat tende behalve het mobilair aanzienlijke partijen koopmansgoederen zoo als granen wol lijnzaad epz., zijn vernield. Terwijl de pompiers hunne bluschmiddelen gereed maakten had op de eerste verdieping van het Café Coburg een treffend tooneel plaats. Aldaar woonde het gezin van den kapitein de Meire, die juist den vorigen avond overleden was. De vlammen hadden de kamer bereikt alwaar het lijk lag. Eene secretaire, het vermogen der familie en kapitalen van levens verzekering-maatschappij bevattendealles dreigde eene prooi der vlammen te w.ordeiv De pompiers deden al het mogelijke om bijstand te verleenen. Nadat massa's water in het brandeude gebouw geworpen waren werd de reddingsladder aangewend. Onge lukkig viel de pijpleider Clymans van eene hoogte van 10 Nederlands cbo ellen en brak zijn been. Eindelijk gelukte het de secretaire te redden. Het lijk vond men verkoold en werd naar het hospitaal overgebragt. De hitte was zoo sterk dat er niet aan te denken viel om de huizen te redden en men alleen op middelen tegen de uitbreiding der ramp moest bedacht zijn. De bemanningen der schepen moesten alles aanwenden om te voorkomen dat hunne masten en dekken in brand geraakten. Des nachts ten 4 ure waren van het schoone blok huizen niets dan' de muren overgebleven,. De schade is hoogst aanzienlijk, De gebou wen zijn bij de Agence générale de Bruxelles en den Lloyd Belgé verzekerd, zoo mede i een groot gedeelte der koopmansgoederen. Jammer dat Van het mobilair der talrijke bewoners niet's' geassureerd was. Ofschoon men nog in het otizekere verkeert omtrent de- oorzaken van den brand vermoedt men dat die ontstaan is op den zolder van het i Cafe Coburg waar' eene .aanzienlijke partij I lijnzaad lag dat volgens onderstelling aan het broeijen geraakt is. Behalve de schade door den brand'zijn er ontzettende verliezen veroorzaakt door de bluschmiddelen. Er staan nog drie voet water in de kelders waarin zich aanzienlijke hoéveelheden koop mansgoederen bevonden voornamelijk porse- leinaarde en zinkwit. D U IT SC HL A N D. Te Keulen stierven onlangs, na hevige braking en stuipeneen fruitverkooper met zyne vrouw en zes kinderen. Eerst schreef men deze sterfgevallen toe aan cholera doch na lijkschouwing bleek hetdat die personen vergiftigd waren door koper van keukenge reedschap De Prpvinzial-Correspondenz deelt mede, dat in den jongsten oorlog door de infanterie der drie Pruissische legers in het geheel niet meer dan, 1,850,000 patronen (met inbegrip der bedorven en verloren geraakte ammunitie) verbruikt zijn en dus gemiddeld door iederen soldaat slechts 7 patronen terwijl in de hevige gevechten hij Nachod Skalitz en Trautenau 22 a 23 patronen per man ver bruikt zijn. Het blad ziet daarin een bewijs dat de behaalde zege niet aan het achier- laadgeweer maar aan de bekwaamheid der Pruissische generaals en aan den voortreffe- lijken geest en geoefendheid van het Pruissi sche leger is toe te schrijven. Ten einde een denkbeeld van de oude Zweedsehe bouwkunst te geven heeft de Zweedsche commissie voor de internationale tentoonstelling van 1867 een houten model doen vervaardigen van de woningwelke Gustaaf Wasa in Dalekarlie bewoonde. Dit model is te Stockholm ter bezigtiging gesteld en wordt ook om de getrouwe nabootsing zeer geroemd. Een ander voor de Parijssche wereldtentoonstelling bestemd voorwerp dat vermoedelijk nog meer de aandacht zal wek ken is eeu in de kanongieterij van den heer Ivrapp te Essen in de Eijuprovincie ge goten monsterkanonin grootte alles over treffende wat in dit vak tot dus ver nog geleverd werd. Het stuk weegt niet minder dan 17,500 kilogrammen en werptdoor

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1