Woensdag 31 October. 1866 WOENSDAG EN ZATERDAG. Jf°. 87 Besturen enAdminislratiën Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. COURANT P RIJ S DPR A D V E RT E NT IE N. Gewone 123 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VEESCH I.T N T A RO N N K HI E MTS PR I J S. Per drie maanden f 2,00 —Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 nre'smote De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Vrijdag den 2 November a.s. des namiddags ten 6 ureop liet Raadhuis alhier eene openbare Vergadering nart den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 30 October 186 6. De Burgemeester B. C. CAU. Te Zierikzee hebben voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal op heden den 30 October, 215 kiezers hunne stembriefjes ingeleverd. Vol gens de kiezerslijst bedraagt het getal kiezers 247. Van deze zijn er eenige naar elders vertrokken anderen overleden. Voegt men nu hierbij diegenen die door ziekte en uit- landigheid wettig verhinderd waren om hunne 'briefjes' naar de stembus te brengen dan blijkt hét, dat de alhier woonachtige kiezers aan de proclamatie van Z. M. den Koning om getrouw tot de stembus op te komen hebben voldaan. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer, A. Zonnevijlle als dijkgraaf van den polder Dreischor. Nadat sedort 6 Augustus de cholera te Sint Annaland geheel geweken washeefr zij zich wederom plotseling aldaar geopenbaard zonder eenige bekende aanleiding. Den 22 en 24 van deze maand nl. werden 3 personen er door aangetastvan deze zijn reeds 2 overleden terwijl bij de andere hoop op herstel bestaat. Overigens kan de ziekte geacht worden in ons gewest te hebben op gehouden te bestaan daar geen andere dan een paar. lijders er van in het begin van deze week werden aangegeven als voorgekomen te Stroodorpnabij Sluiskil gemeente West- dorpe. Jl. Woensdag is door den heer B. van Weel in gezelschap met den heer A. Lokker c. s.onder de gemeente den Bommel jagende o. a. geschoten een prachtige arend eene vlugt hebbende van 2.3 Ned. ellen. Men voorspelt door 't reeds nu aanwezig zijn van dezen zoo zeldzamen vogeleenen vroegen winter. Te Amsterdam is eene vereeniging van boekdrukkers-patroons opgerigtwaarbij aan vankelijk reeds een 30tal Amsterdamsche boekdrukkers als leden zijn toegetreden ter- Wljl. het de wensch is dat confraters in andere plaatsen van Nederland mede zich aansluiten opdat zoo doende eene Alge- meene Vereeniging van Boekdrukkers-patroons tot stand kome waardoor bij eendrachtige lil. J on handeling en zamenwerkingde belangen van meester en gezel worden behartigd en bevorderd. Wordt die wensch verwezenlijkt dan zal de eerstvolgende Januarij-vergadering der vereeniging moeten beslissenin hoe verre in de verschillende steden waar zich althans een toereikend getal 'boekdruk kerijen bevindt onder-afdeelingen behooran te worden gevestigd. Onderscheidene dagbladen deelen mede dat in verschillende gemeenten de proclamatie des konings welke op last van den minister van binnenlandsche zaken aan de kiezers is gezonden, door velen onder couvert of kruis band aan zijne exc. wordt teruggezonden. Volgens verzekering van een correspondent van de nieuwe Utrechtsche courant zou het aantal prociamatiën hetwelk alleen uit die stad aan den minister is teruggezonden reeds 400 bedragen Men schrijft uit Zwolle van 25 dezer. Hoe gevaarlijk het is gouden voorwerpen te koopon van personen die niet bekend zijn in deze zaken handel te drijven is kortelings weder gebleken. Kr zijn hier namelijk vest- 'kettingen verkochtdie bij onderzoek bleken te zijn zamengesteld gedeeltelijk uit galvanisch verguld zilver, gedeeltelijk uit 'minder dan 6 karaats goud. Deze kettingen worden voor ƒ10 a ƒ12 verkocht, terwijl de innerlijke waarde geen ƒ1.50 bedraagt Zij worden in Duitschland expresselijk voor de exportatie naar Nederland vervaardigd In ons r ijk worden zoodanige voor vreemd gestempeld dit stempel dient alleen ten bewijze dat de belasting voldaan isdoc.h is volstrekt geen keur of gehaltemerkwaarvoor het evenwel door de meeste particulieren gehouden wordt. Men meldt uit Kampen van 26 dezer. Men heeft ontdektdat de stads waagmeester aan de varkensvvaag J. M. G.de ontvangen waaggelden aan do stad niet trouw verant woordde maar dat zijn register doorloopend valsche opgaven inhield zoodat hij op deze wijze de ontvangsten voor het grootste ge deelte verduisterde en voor zich behield. De waagmeester is reeds ontslagen en de zaak in handen der justitie gesteld. Te Harlingen is uit Londen het ver blijdend berigt ontvangen dat de aanvoer van vee uit de provinciën Friesland en Groningen kan blijven doorgaan mits al wat aan de markt komt binnen vier dagen tijds moet gedood zijn eene bepaling die geen bezwaar in heeftdaar het van hier uitge voerde bijna zonder uitzondering de bestem ming van slagtvee heeft en zelden eene week leeft. Uit Groningen meldt men van 24 dezer. Sedert den 15 dezer heeft zich alhier geen geval van cholera voorgedaan en was de laatste patient den 18 dezer hersteld, zoodat die vreeselijke ziekte, welke Groningen meer dan eenige andere stad in ons rijk geteisterd heeft alhier voor goed heeft opgehouden. Men moet echter nog voorzigtig zijn en bij voorkomende ongesteldheden n;et verzuimen dadelijk geneeskundigen raad in te' roepen want onverwacht kan de'ziekte nog wel eens den een of ander aantasten. Zoo schrijft men uit Deventer, dat, na een stilstand van 14 dagen, zij zich aldaar plotseling op nieuw heeft geopenbaard in een gezin waar in één nacht 4 jongelieden werden aangetast van welke 3 zijn bezweken. Men kan niet gissen, welke bijzondere oorzaak daartoe aanleiding gegeven heeft. Te Amersfoort is door den Raad be sloten den geneesheeren dank te betuigen en hun elk ƒ100 gratificatie toe te staan wegens betoonden ijver tijdens het heerschen der cholera. Uit Lutten meldt men van 26 dezer Gisteren was een jongentje van vier jaren alhier bijna het slagtoffer van den sterken drank geworden Het kind had gezien dat zijn vader een schipper het werkvolk bij het laden een borrel gegeven had en tevens dat de jeneverkruik in het vooronder weggeborgen was. Een oogenblik alleen zijndeging het ook eens proeven doch proefde zoo langtot dat het bewusteloos neerviel. Die toestand duurde meer dan 3 uren zoodat men ieder oogenblik den dood te gemoet zag. Het mogt echter den ge neesheer gelukken het kind in het leven te behouden. Voor zoover men kan nagaan heeft het kind nagenoeg eene halve flesch drank gebruikt. LI. Donderdag werden uit Zijbekarspel gevankelijk naar Hoorn overgebragt twee echtgenooten beiden beschuldigd van brand stichting in hunne bakkerij. Men verhaalt dat zij hunne misdaad reeds voor den regter van instructie hebben beleden als reden opgevende zich door de assurantie-penningen in beteren staat te hebben willen brengen. - De löjarige smidsleerling H v. d. B. aan het station te Boxtelmoet dezer dagen van een Belgischen machinist een oud ver roest ruiterspistool gekregen hebben om daarmede vogeltjes te kunnen schieten. Hij kocht voor eenige centen kruid en lood en ging met dit wapen geladen uit. Aan een vinkenslag vertoevendealwaar zich ook andere jongens zouden hebben bevonden kwam zekere A. v. O. die 16 jaar oud is. Zonder eenige reden verzekert men zeide de gewapende H. v. d. B. tegen A. v. O. „maak u hier weg, of ik schiet gij hebt hier niets noodig." De andere zou geant woord hebben „Ik mag hier zoo wel ais gij blijven" of iets dergelijks waarop H. v. d. B. onmiddelijk zou hebben gescho ten en v. O. op de klep van diens pet getroffen hebben op welke klep de hagel korrels zijn afgestooten anders ware deze een lijk geweest'. Door den heer kantonregter mr. Verster zijn de beklaagde en de getuigen gehoord en is door dezen een bevel van inhechtenisneming van den beklaagde gegeven. De jeugdige boosdoener is gevankelijk naar 's Hertogenbosch overgebragt. Volgens de met de jongste mail uit de kolonie Suriname ontvangen berigten zijn nog eenige lijders aan gele koorts in het militair hospitaal te Paramaribo in behande ling doch kan die ziekte niet meer als heerscliende epidemie worden beschouwd. Van het begin der epidemie tot 29 Septem ber jl. zijn in gemeld hospitaal en in de infirmerie op het fort Nieuw-Amsterdam in het geheel behandeld 317 en overleden 71 lijders aan de gele koorts. (Sl.-C.) - De graaf van Heiden volgens dezer dao-en ontvangene telegrafische berigten door der» keizer van Rusland aangesteld tot hoogst- deszelfs stadhouder in het koningrijk Polen is de derde zoon van den beroemdenvooral dooi' den zeeslag van Navarino bekenden Russischen admiraal die zoon van den landdrost over Drenthegraaf van Heiden te Zuidlaren geboren en opgevoed als vurig aanhanger van het huis van Oranje bij de omwenteling van het laatst der vorige eeuw de Nederlandsche zeedienst waarbij hij aD luitenant ter zee diende had vaarwel gezegd om elders zijne loopbaan te vervolgen en die sedert in Rusland tot de hoogste betrek kingen opgekomen verpligt werd zich blij vend in dat rijk te vestigen. De admiraal graaf van Heiden steeds innig aan zijn Vaderland gehecht had vast besloten een zijner zoons in Nederland te vestigen om aldaar te worden opgevoed en tot de Vaderlandsche staatsdienst opgeleid. Hij bestemde daartoe den nu benoemden stadhouder van Polen die in 1823 geboren in 1830 de reis naar Nederland zoude aanvaarden toen dat plan werd verijdeld door het onverwacht overlijden van zijn oom den graaf van Heiden, te Zuidlaren, die zich met de vestiging en opleiding van den jeugdigen knaap wilde belasten. De admiraal van Heiden zeer teleurgesteld werd nu verpligt zijnen zoon bij zich te houden die op de keizerlijke kadettensckool te Petersburg zijne opleiding ontving en in 1840 naauwelijks zeventien jaren oud, als kadet bij de genie in den staf van den vorst Woronzow zijne militaire carrière in deD Caucasus begon. De jonge graaf onderscheidde zich in zijne dienst zoo zeer dat in een Iegerberigt van den maarschalk Woronzow opperbevelheb ber in den Caucusus de woorden werden aangetroffen „graaf Heiden is de eerste mijner officieren hem wacht eene schitterende toekomst." Zijne bevordering ging dan ook zoo snel vooruit dat hij in 1850 op het slagveldalwaar hij hoogst gevaarlijk was gewond den rang verwierf van majoor. Hij herstelde van zijne wonden in zooverre dat hij ofschoon ongeschikt voor de velddienst- en de daaraan verbonden vermoeienissen met de organisatie werd belast van alles wat. met den oorlog in de Krim in verband stond zoo personeel als materieel. Ook in deze betrekking mogt hij het geluk hebben zoo goed te slagen, dat hij, 37 jaren oud zijnde den hoogsten militairen rang verwierf dien van generaal-adjudant zijns keizers van wien hem nu de schitterende onderscheiding is te beurt gevallen waarvan is melding gemaakt en waarbij aan hem nu als onder-koning in Polen de gewigtigste betrekking is opgedra gen die in Rusland bekend is. De graaf van Heiden is sedert eenige jaren gehuwd mee eene Russische prinses uit welk huwelijk tot nu toe zijn geboren vier kinderen. (Gron. Cour.) DUITSCHLAND. Men verhaalt dat zekere burgemeester in een Pruisisch landstadje, aanochiijving be komen hebbende tot opzending van een dertigtal valsche thalerstukken welke dienen moesten als corpora delictie in eene zaak van valsche muiterij gemeend heeft zich van dien last te kunnen kwijten door het overmaken van het gevraagde bedrag in een postwissel. Tijdens den oor'og tusschen Pruisen en Oostenrijk was Callicië schier geheel van

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1