Zaturdag 2« October. Schouwing op de Wegen. 1866 WOENSDAGEN ZATERDAG. it°. 86 Besturen enAdministratiën Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. IERIK SCHE COURANT PRIJS DE It ADVERTENTIES. Gewone 12cent tie regel. Geboorte- Huwelijks- en Uoodberigten van 1 6 regels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJ S. J Per drie maanden f 2,00 Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentién daags te voren, voor lOure'stnorg 54*/, 87*/.. 32 42 V» 95 184'/, f 45'/. 22 66'/, 44'/,. 4 4% 26'»/.. överm. ■r 50 c. 12 tot 11.75. Overm. In f 7.50 inter van 5.75 tot 3.50 tot t t 3.80. a 8.50 van f 8 f 16 50. ,t f 7.75. ingen at leven- a. mootje rdam iorg. 8,30 8,30 ïfvaart dar Middelburg 1 stoombo lam derdags en 8,30 min. :1 van Veen, isingen naar afvaart van de Vos Burgemeester en Wethouders van Zie- rilzee, in ervaring gc-komen zijnde dat er noodzakelijkheid bestaat dat de Wegen in deze gemeente nogmaals behoorlijk worden geëffend met aanvulling der daarin bestaande putten. Brengen bij deze lor kennis der wegplig- tigen dat eene nadere Schouwing op de Wegen in deze gemeente zal plaats hebben op Znüirdag den 3 November aanstaande en tegen de nalatigen zal worden gehandeld overeenkomstig de daaromtrent geldende Verordening. Zierikzee den 22 October 1866. De Burgemeester B. C. CAÜ. De fung. Secretaris LOB W ER. Uit Vlissingen meldt men dd. 22 dezer. Met het schip d'Elminagisteren hier ter reede gekomenis overgebragt een detachement koloniale militairen ter sterkte van 23 onder officieren en manschappen die heden per stoomboot naar Rotterdam worden overgebragt om hunne bestemming Harderwijk te volgen. Gedurende den overtogt is de sergeant-majoor Sydow over boord geslagen en verdronken. Twee veroordeelde militairen: die uit O. I. zijn gekomen om hier hunnen straftijd te on dergaan zijn naar het gevangenhuis te Mid delburg overgebragt. Men meldt uit Scheveningen van 22 dezer. Verleden Zaturdag avond is in het Scheveningsche boschhangende aan een koord om den hals aan een tak van een boom gevonden het lijk van een onbekend mans persoon waarschijnlijk een vreemdeling. Bij den overledene die naar gissing ruim 30 jaren oud middelmatig van gestalte is en zwarte bakkebaarden en knevels droeg is niets gevonden dan een Engelsch boek (The Young Duke) twee zakmesjes een haarkam en een witte zakdoek gemerkt W. E. 6. Te oordeel en naar zijne kleeding behoorde ae ongelukkige tot den fatsoenlijken stand; zijn schoeisel alleen bevond zich in een versleten staat. Het lijk is naar het gasthuis gebragt. Men deelt het volgende voorval uit Kieuwediep mede als een nieuwe bijdrage *'an ket noodlottig misbruik van sterken drank. Op een van Zr. Ms. schepen werd een loods geplaatst om het schip uit te brengen. De man was echter bij zijne komst aan boord beschonken, althans men achtte hem ongeschikt voor den hem toe te ver trouwen post. Op het loodskantoor gekomen werden hem daar de insignes zijner kwaliteit ontnomen. Door wanhoop gedreven ging hij nu naar zijne woningen spoedig daarna vond men een iijk. In den nacht van Maandag 11. heeft een jongeling van goeden huize korporaal-titulair bij het regiment dragonders te Deventer in garnizoenten gevolge van twist eene wonde bekomen waaraan hij oogenblikkölijk is over leden. De vermoedelijke dader is in hechtenis maar blijft ontkennen. Het getuigenverhoor in de bekende zaak van den te Haarlem gedetineerden Engelschman Maas, en hetgeen daarmede in verband staat blijft voor den regter van instructievoor alsnog voortduren Li. Donderdag had aan de fabriek van de firma Enthoven te 's Gravenhage een voorval plaatsdat hoewel nog al bevredi gend afgeloopen de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. Vier honderd granaten moesten gesmolten wordenzoorlat onder scheidene werklieden daarbij noodig waren Toen echter twee granaten in den smeltoven waren gelegd, spatte een daarvan met vreese- lijk gedruisch uiteentengevolge waarvan een der werklieden nog al ernstige wonden be kwam Spoedig werd de eerste geneeskundige hulp verstrekt door den heer dr. Hanlo. Na voorafgaand overleg besloot men met het smelten niet voort te gaan alvorens de gra naten uitgeboord te hebben. Sedert eenige dagen bevindt zich te 's Gravenhage de heer Pertuiset, de onver moeide togtgenoot van den vermaarden leeuwenjager Gérard. De leeuwenjagten door beiden ondernomen bragten den heer Per tuiset op het denkbeeld een kogel te ver vaardigen die in het ligchaam gedrongen onmiddelijk zou uitbarsten zoodat de dood zeker moest zijn. De heer Pertuiset schijnt in die poging geslaagd te zijn. Hij heeft te 's Gravenhage verschillende proeven met zijne zoogenaamde balles explosibles genomen om het bewijs te leveren dat het zwaarste voor werp tegen de uitbarsting-kracht dier kogels niet bestand is. Men deelt mededat de uitvinder zijn geheim voor f 65,000 aan het Nederlandsche gouvernement wil verkoopen, zich echter het regt voorbehoudende ook aan andere regeringen den koop van het geheim aan te bieden. De onderhandelingen deswege zijn nog niet geëindigd. In deze week zullen door den uitvinder zijne proeven in tegen woordigheid der door den minister van oorlog benoemde commissie van deskundigen wor den voortgezet Het opmerkelijke der uitvin ding is dat het kruid waarmede de kogels gevuld zijn volstrekt onontvlambaar is. Naar men verneemt hebben er te Yelzen een paar treurige ongevallen plaats gehad. Een persoon werd door een der locomotieven over den hals en een ander over het midden zijns ligchaams gereden; terwijl een officier op den weg tusschen Velzen en Zandpoort het ongeluk had van het paard te vallen ten gevolge van het breken van een stijgbeugel. Daar zijn andere voet in den stijgbeugel bleef vastgeklemd werd hij een geruirnen tijd door het dravende paard voortgesleeptten gevolge waarvan hij zware kwetsuren aan het hoofd bekomen en een rib heeft gebroken. Uit Amsterdam meldt men van 24 dezer. Een tegenwoordig gelukkig zeldzaam voor komend misdrijf maakte heden een onderwerp uit van behandeling hij het provinciaal ge- regtshof alhier. Yier jongens, twee van 16, een van 14 en een van 12 jaren, stonden nl. daarvoor teregtbeschuldigd wat drie hunner betreft, van het namaken van zilveren munt speciën in Nederland gangbaar en gewettigd wat den vierde aangaatiri allen gevalle van medepligtïgheid aan die misdaad door het middeldat tot het feit gediend heeft te verschaffen met voorweten dat het daartoe dienen zou. Uit het onderzoek bleek, dat toen drie dezer jongens, werkzaam zijnde op de fabriek van den heer Scholtewegens eenig verzuim aldaar door den chef beboet waren en zij die boeten hoewel van een ge ring bedrag niet betalen konden zij uit vrees voor hunne ouders, besloten een paar guldenstukken en een vijfstuiverstuk na te makendat zijna in dat werk door den vierden jongen geholpen te zijn de dus ver vaardigde stukken in omloop hebben gebragt. Nadat in deze zaak 8 getuigen gehoord waren verkreeg de advocaat-generaal inr. J. Spoor het woord en requireerde hij de schuldig verklaring van de beschuldigden aan de hun respect!velijk ten laste gelegde feiten en hunne veroordeeling deswege de eerste tot 1 jaar de vierde tot 6 maanden eenzame opsluiting de tweede tot 18 rraanden de derde tot 6 maanden in een verbeterhuis. De advocaten mr. »J. C. Knoop Koopmans en P. A. Haas droegen hierop de verdediging voor en wel de eerste voor de le 2o en 4e beschuldigden, de tweede voor den 3e beschuldigde. Zij wezen op onderscheidene verzachtende om standigheden voor den 4e concludeerde de verdediger op grond van gemis van bewijs van het boos opzet. Het hof heeft nader uitspraak gedaan en den le besch. veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf de 2e en 3e tot 10 maanden cel lulaire gevangenisstraf en den 4e vrijgesproken. Uit Tilburg schrijft men 17 October aan de Arnhemsche Courant „Sedert ver scheidene jaren beeft hier zonder de ver- eischte vergunning en dus in stilie bestaan een zoogenaamd pandjeshuis Alhoewel het wettelijk beslaan van eene bank van leening voor velen een ondergang isis zij toch voor velen ook eene noodzakelijkheid. Tilburg nu met zijne bijna 17000 inwoners mist die gelegenheid, en men zou daarom het bedoelde pandjeshuis zeker geduld hebben zoo niet de houderes den schandelijken intrest had gevorderd van 5 tot 10 cent in de week van eiken gulden dat is gemiddeld ruim 300 procent en dat van de meest behoeftige klasse. Gelukkig is daaraan een einde ge maakt wij vernemen dat zij gisteren door de regtbank te 's Bosch te dier zake is ver oordeeld tot 8 dagen cellulaire gevangenis strafƒ55 boete of nog 5 dagen gelijke gevangenisstraf met de kosten en bevel dat al de goederen aan de eigenaars of regt- hebbenden kosteloos zullen worden weder- F i\ ANKR fJK. De commissaris van politie in de wijk van de place Vendöme^e Parijs, heeft zich Donderdag vergezeld van een geneesheer begeven naar de woning van eene baronnes om op verzoek der huurders van dat huis het overlijden te constateren van die dame 70 a 75 jaren oud. Men kwam in vertrekken waar geen het minste huisraad aanwezig was waar de glazen bedekt waren met eene dikke stoflaag en het muurbehangsel was beschimmeld kortom waar sinds jaren geene levende ziel scheen geweest te zijn. Toch bewoonde de baronnes het huis sedert 25 jaren en betaalde zij jaarlijksch een huurprijs van 15000 fr In de slaapkamer eindelijk vond men op een stroomatras het lijk van de baronnes. De doctor constateerde dat de dood moest worden toegeschreven aan ver zwakking, veroorzaakt door uitputting Het bleek verder dat ofschoon die dame jaar lijksch 50,000 franken aan rente had te ver teeren zij steeds als eene bedelaarster was gekleed ja dikwijls op de openbare straat een aalmoes had gevraagd en eenmaal zelfs deswege was aangehouden. Zij leefde slechts van korstjes brood en kool- of salade stron ken. Toen zij Zaturdag in den laten avond te huis komende uitgevast en nuchter van vermoeijenis neêrzonk wilde de portier haar hulp bieden maar zij weigerde die te ont vangen uit angst, dat zij die dienst zou moeten vergelden. Na eenige minuten te hebben gerust ging zij zelve naar naai kamer. Maar déar is zij bezweken aan de gevolgen van ontbering. Dezer dagen heeft wederom een ongeluk eenige reizigers bij het beklimmen van den Mont Blanc getroffen. Een Engelschman de heer Arkwright, met zijne moeder en twee zusters waren te Chamonix aangekomen de heer Arkwright, vergezeld van zijne jongste zuster, was tot aan de Grands-Mulets opge stegen. Hij zelf met eene gids en vier andere personen werd bij het verder bestijgen van dien berg verrast door een sneeuwstorting vier personen waaronder de heer Arkwright een der gidsen en twee dragers kwamen daarbij om. Dezer dagen hebben zich weder 3 4 4000 zijdewerkers van Lyon op een dei- pleinen dier stad verzameld. Daarbij heeft zich echter de manifestatie beperkt waar schijnlijk omdat het bekend was dat de voorzitter der kamer van koophandel door den minister naar Parijs was ontboden om met dezen over te nemen maatregelen te beraadslagen. L'Ari musical meldt het met man en muis vergaan van een Fransch koopvaardij- vaartuig met 300 passagiers waaronder zich drie voor New-York en New-Orleans bestemde troepen tooneelisten (twee opera-gezelschap pen en een gezelschap voor drama en blijspel) bevonden. Slechts één der passagiers is aan deze schipbreuk ontkomen De Patrie deelt het volgende m^de van het nieuwe Fransche geweer: „Het is niet zoo lang alsdat thans bij liet Fransche leger in gebruik is. Het weegt nog geen drie kilogram men en zal een langere bajonet hebben dan de vroegere geweren. Zijn loop welks kaliber elf millimeters (streep) sterk iszal vier ladingen hebben. Met dat geweer worden 50 schoten in vier minuten gelost. Als de soldaten in gelid staan kunnen zij 10 schoten per minuut doen. Soldaten die mikken schieten 7 of 8 maal per minuut. Deze uitkomsten overtreffen die welke men met

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1