Advertentiën. HORLOGIEMAKER, MEDE-KIEZERS. Zeetijdingen. Beurs- eo Marktberigten Vervoer-middelen ndividueele overtuiging maar ik beklaag het diep wanneer dit verschil van zienswijze aan de eene zijde leidt tot het vormen van staatkundige partijen en het blind volgen van partij-hoofden enaan de andere zijde ontaardt in eenen strijd tegen personen. Op staatkundig gobied stel ik mij dus op het terrein door de Grondwet afgebakend ik eerbiedig de regten der kroon en hand haaf de vrijheden der natie. Op finantiëel gebied ben ik voor orde en regelmaat in ontvangsten en uitgavenmet spaarzaamheid zonder bekrompenheid. Op handels- en industrieel gebied voor de meest mogelijke vrijheid en voor eigene ge zonde ontwikkelingzonder kunstmatige be scherming. Op koloniaal gebied voor eerbiediging der zeden en gewoonten van het land en deszelfs inboorlingen zonder welke naar mijne innigste overtuiging het bezit van koloniën op den duur onmogelijk wordt. Daarbij voor de regelmatige ontwikkeling en beschaving dier inboorlingen en de ver betering van hun lot, zoowel in zedelijk, verstandelijk als stoffelijk opzigt. Maar terwijl ik zulks als hoofdpligt be schouw reken ik het niet minder als dure pligt te waken dat de vooideelen die daar mede voor het Moederland verbonden zijn voor de Nederlandsche schatkist handel industrie en scheepvaart behouden blijven en leg ik daarbij meer waarde op eene veeljarige proefhoudende ondervinding dan op alle wetenschappelijke théoriën die de prcef nog moeten doorstaan op koloniaal gebied. Op godsdienstig gebied eindelijkben ik ofschoon zelf met hart en ziel Protestant zeer tolerantdewijl ik de innige overtuiging heb dat opregte godsvrucht onafhankelijk is van welke geloofsbelijdenis dan ook. Maar ik erken in die godsvrucht den hecht- sten steun van den Staat en daarom ben ik er voor dat dezelve zoo vroeg mogelijk in het jeugdige hart worde ingeplant en aange kweekt en in zooverre het openbaar onder wijs daarin mogt te kort schietendat daarin door bijzonder onderwijs worde voorzien. Mogten deze beginselenmet de hand óp het hart en op het geweten ter neder ge schreven weerklank vinden bij Kiezers in Nederland en hen noopen bij de aanstaande verkiezingenvoor het lidmaatschap der 2dc Kamer hunne stem op mij uit te bren gen dan zal ik zelfs hoog waardeerenen wanneer mijne benoeming als lid dier Kamer, daarvan het gevolg mogt zijndan zal ik dat lidmaatschap met een erkentelijk gemoed uit hunne hand aannemen en onder eerbie dig opzien tot den Allerhoogsten zonder wiens ondersteuning de menschelijke krachten maar al te dikwijls tekortschieten met moed aan vaarden in de hoop in de betrekking voor Land en Koning op nieuw nuttig werkzaam te kunnen zijn. Vedp October 1866. Mr. Id. O. du BOIS. Buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister des Konings op nonactiviteit. JONGSTE TIJDINGEN. Triest 20 October. Volgens berigten uit Bombay van 28 September duurt de opstand in Birmannië voort. Men verzekert, dat de bevolking van Thibet opgestaan is tegen den Grooten-Lama wegens diens tyrannieke handelwijze. De Gazette berigt dat de afzondering waarin keizerin Charlotte gehouden wordt goede resultaten beeft even als de wande lingen in het park echter heeft de keizerin nog altijd de verbeelding vol van naargeestige voorstellingen. Heden overleed plotseling aan de ge volgen eener zenuwberoerte mijne waarde Zuster Mejnfvrouw APPOLONIA JOHANNA BOR- RENDAMMEin den ouderdom van 49 jaren. Zierikzee, 21 October 1866. A. A. BORRENDAMME Wed. J, H. OCHTMAN, Johz. De ondergeteekende berigt bij deze aan zijne geëerde Stad- en Landge- nootendat hij zich aihier gevestigd heeft als ten huize van K. Phaff, Oude Haven, wijk A, no. 311. Beleefdelijk beveelt hij zich aan tot het leveren en repareren van alle soorten van JKlokken Pendules Horolo- giënenz.belovende eene accurate en civiele bediening. Eene veeljarige ondervinding in het vak waarvan verscheidene buiten 's lands doen hem vertrouwen een ieders gunst te zullen ondervinden. Zierikzee P. CAPELLE 22 October 1866. Horlogiemaker. Belast zich ook met het OPWIN DEN van Klokken en Pendules. Ik ben verhinderd de algemeene Kiesver- gadering van Donderdag a. s. bij te wonen. Ik zoude dddr hebben te kennen gegeven wat ik nu mij veroorloof bij deze te doen Eene politieke en publieke zaak kan en moet publiek behandeld worden. Anonymileit is niet meer aan de orde Eenige onzer Mede-Kiezers hebben goed gevonden aan de liberale Kiezers te ontraden, de door ons belegde algemeene Vergadering van Zatnrdag 11. bij te wonen. Bij ons (bij mij) gold het en geldt het „Hoor en wederhoor 1" bij die Kiezers is dat hooren en wederhooren" uitgeslotenWij laten aan ieder onpartijdige over te beoor- deelen waar de ware liberaliteit zetelt 1 Ter wederlegging hunner aanmerkingen merk ik op 1. Wij zijn voor, en bevelen aam Vrijheid, Ontwikkeling Vooruitgangniet liet minst op staatkundig gebied AVij zijn dus niet minder „liberalen" dan zij die zich dus noemen. Wij zijn het niet in naam wij zijn het in werke lijkheid Onze oproeping getuigt. Onwaar heden maken eene waarheid niet tot onwaarheid. 2. Wij betwisten eene keuze van den Heer van Kerkwijk a omdat hij heeft helpen schenden het Koninklijk Prerogatief. b. omdat hij bij de Tweede Kamer bij motie van orde (zonder enquete) eene magt wil overbrengen die den Koning behoort, krachtens de Grondwet. c omdat wij wenschen benoemd te zien iemand die de regten des Konings eerbie digt; niet iemand die partijman is d, omdat wij wenschen te benoemen een onafhankelijk man 1 3. Wij betwisten de bevoegdheid aan de onder teekenaren te beweren, dat bij de liberalen de keuze op den Heer van Kerkwijk onver anderd vast staat. Het liberalisme der onder teekenaren moge staan of vallen met den Heer van Kerkwijk. Ons liberalisme is niet zóó afgebakend en aanziet geene Personen Wij betwisten die vastheid van keuze juist wijl hij zich verbonden beeftdes onge vraagd bij zijne sollicitatie in Augustus en September naar eene hoogere betrekking bij de Telegraphie om zich van alle politieke bemoeijingen te onthouden; wijl %vij daarvan de stellige zekerheid hebben en dit voldingend is bewezen in de algemeene Vergadering van 20 dezer. Wij ontkennen ten sterkstenmisbruik te hebben gemaakt van omstandigheden welke tvelligt niet bestaan!! Wij hebben, in het belang van publieke en politieke eerlijkheid en van politieke moraliteit vermeld en berigt wat waarheidwaar is en waarachtig I Wij werpen de beschuldiging van misleiding en kwade trouw verre van ons afen komt deze o. i. terug op bet hoofd van hen die deze ter sprake bragten. Wij zijn geen anti-liberalen geen partijmannen. 4. Wij wenschen eene vrije onafhankelijke keuze na gemeen overleg, na beraad! geen parti pris geen partijmannen Wij willen Ver tegenwoordigers die het goed meenen met Vorst en Volk Gij allendie zóó gezind zijt en allen dia hooren wiltkomt ter Vergadering van Don derdag 25 dezer. (Zie aankondiging.) Jhr. W. M. H. de JONGE. Aan de Kiezers van het Hoofd' kiesdistrict Zierikzee. De ondergeteekenden hebben de eer bij deze mededeeling te doen van het verhan delde op de vergadering van Kiezersdoor hunne oproeping den 20 dezer te zamen gekomen. De vergadering werd geopend met eene welkomstgroet en dankbetuiging aan de aanwezigen voor hunne opkomst en mede werking. Met verachting is er gewezen op de ver dachtmaking waarmede in ongeteekende Couranten-artikels de oproepers zijn bejegend over hunne bemoeijingen en de verbazing en afkeuring is zeer uitdrukkelijk uitgesproken over de toespraak van zekere zes Heeren aan de liberale kiezers gerigtvoorkomende in de Nieuwsbode van 20 October 11.als zijnde onkiesch en onwaaren wel onkicscliomdat die Heeren het regt niet hebben eenige kwalificatie aan bet politiek gevoelen van iemand te geven en dus ook niet aan dat wat de ondergeteekenden bezitten onwaar omdat in de oproeping dezerzijds gedaan schijn noch schadnw gevonden wordt hetgeen de beklagenswaardige aanklagt wettigtals of daarin voorkwam „misbruikmaking van „omstandigheden die welligt niet bestaan." Integendeel heeft men duidelijk doen uit komen dat de ondergeteekenden hunne op roeping hebben gedaan in de plaats van „met misbruikmaking van omstandigheden die „welligt niet bestaan met groote voorz'chtig- heid en verschooning yoor al de aanbevelingen die met en zonder den heer van Kerkwijk mogten gedaan zijn in het belang zijner can- didatuurzich hebben uitgelaten hetwelk voor leder duidelijk werd gemaakt en als eene door niemand te ontkennen waarheid bevonden daarenboven bevestigd door het ter lectuur geven aan een (lid der vergadering van een stuk boven allen twijfel te vertrouwen en waaruit bleek hoe de Heer van Kerkwijk in Augustus en September begeerd had in actieve dienst bij de telegrafie met verhooging van rang te tredenhoe hij om die begeerte voldaan te krijgen had verklaard des onge vraagd zich niet disponibel te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer omdat de dienst niet toeliet beide betrekkingen te vereenigen. Wijders heeft men het betreurd dat door die ondoordachte en weinig liberale toespraak der bedoelde zes liberale Heeren bij uit nemendheid en misschien ook door andere middelen waarschijnlijk vele Kiezers zijn teruggehouden om deel te nemen aan eene vergadering, alwaar een warm, maar waar woord aan de ware leden werd gerigt en waaraan zoo bet scheen die Heeren hunne vriendjes niet hebben durven wagen en zelve den moed niet hebben gehad hunne gevoelens te openbaren. Nadat dit een en ander was gezegd is door de ondergeteekenden het voorstel ge daan om eene commissie te benoemendie binnen een bekwame tijd een of meer Candi- daten ter overweging aan de vergadering zou voorstellen. Hierover ontstond vrij langdurige discussie en van meer dan eene zijde wenschte men dat de oproepers ditmaal die commissie zou den uitmakendoch dit werd ten krachtigste afgeweerd en bepaald geweigerd ten einde alle schijn van invloed of partijdigheid hunner zijds te ontgaan hetwelk dan ook door een lid der vergadering welsprekend werd onder steund met het gevolg dat eene commissie van vijf leden is benoemd die op aanstaanden Donderdag om 3 ure in hetzelfde locaal der tegenwoordige vergadering hunne aanvaarde taak zouden volbrengen. De vergadering is tot dat tijdstip ver daagd Zierikzee 20 October 1866. Mr. C. van der LEK de CLERCQ. Mr. A. J. F. EGTER Mr. J. W. D. van DONGEN. Dr. F. KELLER. Mr P. PAULUS. Jonkheer W. M. H. de JONGE. Brouwershaven Gearriveerd 20 Oct. Ann BeerJ. Hanson Runcorn Dordt. 20 Baltimore J. C. Meijer 21 Bremen J. Trentwehl beiden van Baltimore. 21 J. C. Bell Mo. MahonAkyab allen naar Rotterdam. 21 Medea A. W. F. van Teutem Rot terdam Batavia. 22 Damio W. NottRangoon Vlaar- dingen. 22 Uitgezeild MedeaA. W. F. van Teutem, Rotterdam, Batavia Maandag voormiddag is van de due d'alven naar de buitenreede vertrokken het Japansch oorlogsfregat Iiay-Yoo-mar. Dezen bodem heeft alstoen een proeftogt gemaakt tot aan het Dijkwater; het machine werkte uitmuntend en is ten 2 u. 30 min. weder ter reede ge arriveerd ten einde morgen bij gunstige ge legenheid naar Ylissingen te vertrekken. Nederl. Belgie. Spanje Portugal Rusland. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 20 October 1866. Werkel. Schuld. 2'/, pct.| dito dito 3 dito dito 4 Amort. Sijndic. 31/, Ned. Hyp.-Bank 4'/, Cert bij Rothschild. 2'/2 Obligatien. 2'/, 32'/. Obligatien. 3 42'/, Obl. bij Hope en Co. 5 95'/, Polen* Pruissen Oostenr. Mexico. Griekenl. Turkije. 54=/, 87'/ie 184'/2 t 45'/. 22°/.c 66 49'/, 14'/,. 117s 26"/.. dito 1 828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actiën. Aandeden 1835. Obligatien 1859. 5 Obl. Met. Oude 5 dito. 2'/, dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Obligatien 5 Obl. Geldl. 1825. 5 Binnen!. Oblig. 5 ROTTERDAM 22 October. TARWE. Zeeuwsch. Vlaams. en Overm. bij voortdurend kleinen aanvoer weder 50 c. booger Goede en puike jar. van 12 tot 1 12.80 mindere van f 11 25 tot f 11.75. ROGGE. n. Zeeuws. Vlaams, en Overm. weinig ter markt en 50 c. booger van f 7.50 tot f 8.60. GERST. n. Zeeuws. Winter van f 6 tot 7 30 dito zomer van f 5.75 tot y'6.70. HAVER. Inl. korte van f 3.50 tot 5 50; dito lange van f 2.75 tot 3.80. ERWTEN, n. Zeeuws, blaauwe van f 8.50 tot 10.50. BOONEN. n. Witte van f 8 tot (14; dito Bruine van f 9 tot f 16 50. PAARDENBOONEN van ƒ6 50 tot 7.75. MEEKRAP. Bij ruime aanbiedingen en iets matiger prijzen was de handel wat leven diger dan de vorige weekvooral in mooije soorten. Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam Van Middelburg Donderdag 25 'smidd. 12, Vrijdag 26 'smorg. 6, Van Rotterdam Vrijdag 26 'smorg. 8,30 Zaturdag 27 8,30 De Diligeuce zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoombo rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen: I Van "Rotterdam des maandagswoensdags en I des dinsdags donderdags en vrijdags 's morg. 8 ure. J zaturd. 'smorg. u. 8,30 min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen, des morgens ten 8 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 10'/2 Qre voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 2