Woensdag 24 October. Schouwing op de Wegen. W0. 85 fOEISDAG El ZATERDAG. Besturen enAdministratiën Bekendmaking. Binoenlaridsohe Tijdingen. Ingezonden Stukken. Gewone p RU S D E li AD VERTEN TIEN. 12'i2 ceiit de regel. Geboorte- Huwelijks e» ioodberigten van 1 6 regels f 1 behalve het zegelregt VEESCÏI1JNI: ABONNEU ENT S-PR Ij S. Per drie maanden f 2,00—Franco per post f2,25. Inzen ding der Advortentiën daags te voren voor lOure'sihorg Burgemeester en wethouders van Zie- rikzee Gezien art. 11 van het koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad no. 142) en dat van 11 Augustus 1859 (Staatsblad no. 80) Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden Dat op Woensdag den 21 November' e. k. eene vergadering van kiesgeregtigden zal wor den gehouden op het Raadhuis dezer gemeente van s morgens 9 tot 12 ure ter verkiezing van twee Leden in de Kamer van Koophan del en Habrieken in deze gemeente voor de met 31 December aanstaande aftredende heeren H. G. MULOCK HOUWER J. A. yan der ÏIALEN Dat de opgemaakte lijst van kiesgeregtigden van Maandag den 22 dezer af, ter inzage ligt op de gemeente Secretarie v aartegen gedu rende acht dagen bezwaren bij het bestuur kunnen worden ingeleverd. Zierikeee den 17 October 1866. l)e Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. Burgemeester en Wethouders van Zie- rik zeein ervaring gekomen zijnde dat er noodzakelijkheid bestaat dat de Wegen in deze gemeente nogmaals behoorlijk worden geëffend met aanvulling der daarin bestaande putten. Brengen bij deze ter kennis der wegpüg- t'gen dat eene nadere Schouwing op de Wegen in deze gemeente zal plaats hebben op Zalurdag clen 3 November aanslaande en tegen de nalatigen zal worden gehandeld overeenkomstig de daaromtrent geldende Verordening. Zierikzee den 22 October 1866. De Burgemeester, B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. Maandag heeft te Rotterdam het laatste transport van jeudige mannelijke ver oordeelden naar den Kruisberg plaats gehad. De gevangenis is alzoo nu geheel1 ontruimd met uitzondering van een klein gedeelte, dat voor huis van arrest ingericht, daartoe zal hlijven dienen totdat de groote cellulaire gevangenis aan den Bergweg zal voltooid zijn. Alsdan zal de oude gevangenis welke het ^eigendom der gemeente is, vermoedelijk worden afgebroken. Men meldt uit Breda van 19 dezer. Gisteren vierde in het naburige Klundert zekere Oornelis Stappers zijnen hondersten verjaardag; door tusschenkomst van mevr. B. yv^rd den braven grijsaard een feest be reid. Voor 80 jaren had S. nabij de bouw hoeve van den landbouwer J. v. d. Gijp onder de Klundert een notenboom geplant heden was de dag bepaald dat de held van het feest onder een toevloed van nieuwsgie rigen dien boom zou vellen dat onder gejuich der menigte geschiedde. S. bezit nog al zijne zintuigen en schilt dagelijks voor acht 4 tien man aardappelen. Men verneemt dat een ingezeten van Borgharen zich van Maastricht Zondag avond omstreeks half negen ure huiswaarts begevende, op een kwartier uur afstands van deze stad door twee kerels overvallen werd die hem na eene korte worsteling van zijn geld be roofden en deerlijk mishandelden op het ('ogenblik dat de onverlaten den ongelukkige naar de Maas sleepten waarschijnlijk met het doel om hem te. verdrinken gelukte het hem zich aan hunne handen te ontwringen en door de vlugt te ontkomen. Tevens verneemt men dat de persoon die denzelfden nacht aan den anderen Maasoever zoo deerlijk mishandeld gevonden werd heden overleden is zonder genoegzaam tot bewustzijn te zijn gekomen, om eenige ophelderingen te kunnen geven. Uit 's Hertogenbosc'h meldt van 17 dezer. Nog al dikwijls hoort men gewagen van wild- stróopers of jagers zonder acten die rneeren- deels tot de mingegoeden behooren doch thans is een der welgestelden uit de gemeente Boxtel door den jagtopziener bekeurd wegens zoodanig ongeoorloofd bedrijf. Dit is echter gepaard gegaan met een hevige worsteling tusschen beiden waarbij gemelde jagtopziener zeer veel moeite heeft gehad de bovenhand te behouden en niet clan nadat hij de sterkte zijner tegenpartij had gevoeld Het deswegens opgemaakte procesverbaal leidde tot een voor- loopig verhoor bij de justitie alhier hetwelk ten gevolge heeft gehad dat de jager v. B. in hechtenis gehoudenen alzoo reeds in het tuchthuis alhier verblijf houdt. Maandag nacht heeft het te Breda reeds zoo gevroren dat de weilanden met ijs overdekt waren. De landlieden noemen dit vroege wintergezicht een gelukkig ver schijnsel tot verdelging der veldmuizen. In de Amsterdamsche Courant leest men het volgende ingezonden stuk. Den heeren bestuurderen der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij te Am sterdam. Texel, 18 October 1866, Wei-Edele Heeren Het is ons aangenaam UEd, te mogen be- rïgten dat de nieuw benoemde medebe stuurders onzer afdeeling hunne commissie hebben aangenomen en op den 16 dezer geïnstalleerd zijn welke dag tevens bestemd was tot proefneming van het vuurpijltoesteï achter het dorp de Koog alhier en wij kunnen er al dadelijk bijvoegen dat de proefneming als uitmuntend geslaagd mag aangemerkt worden, terwijl al de tegenwoordig zijnde personen verbaasd stonden over de kracht door de pijlen uitgeoefend. Wij willen hier het verslag laten volgen. Met mooi weder en een oostelijk windje begaven wij ons naar het strand achter de Koog waar wij 2 spieren hadden doen plaatsen op eene distantie van 260 el welke spieren 30. voet uiteen stonden en verbonden waren aan de toppen door een touw. Nadat alle voorschriften zoo naauwkeurig mogelijk gevolgd waren werd het eerste schot onder een daverend hoerah d<?r menigte gedaan. Het schot geschiedde ondec 26 pet. op den graadboog en de pijl kwam op ruim 300 el p. m. 10 el beneden wind van de spieren op den grond. Het tweede schot zou beproefd worden door de 'iijn' in lange bogten in de rigting van het schot op den grond te leggen hetwelk door een bekwaam zeeman onder leiding van kapitein. Mits, geschiedde: de pijl liep fiks uit het stuk maar de lijn brak halverwege afzonder ergens vastgeloopen te hebben en kwam met de halve lijn nevens de spieren bijna er tegen aan, alzoo op 260 el. Dit schot stond op 24° graadboog. Het derde schot zou op nieuw beproefd worden met de lijn als voren opgeschoten hetwelk met de meeste zorg geschiedde terwijl het schot gesteld werd op 30° op den graadboog. Dit schot had hetzelfde effect de lijn brak op nieuw nagenoeg op de vorige hoogte en de pijl snelde met de halve lijn midden tusschen de spieren door tot op een afstand van 4.75 el. Nu besloot men om de lijn en de kist op te schieten en nog eenmaal te beproeven met dezelfde lijn maar nu uit de kist het schot werd gerigt op 30° op den graadboog en een weinig te loevert van de spieren hetwelk een kapitaal resultaat gaf, want de pijl liep te midden over de spieren en viel op 320 el op den grond. De conclussie is alzoo deze l5te schot uit de kist volkomen geslaagd, rigting goed maar niet genoeg gerekend op de afdrift van de pijl 26° lengte 300 el 2de schot goed gerigt de pijl tegen de spieren aan 24°, 260 el lengte, maar de lijn op strand opgeschoten gebroken 3de schot rigting goed lijn over de spie ren 80°, lengte 475 el, doch als voren; de opgeschoten lijn gebroken 4de schot., perfect geslaagd lijn over de spieren 30°, lengte 320 el. Zoodat men mag aannemendat van de 4 schoten, ingeval de spieren een gestrand schip waren geweest op deze distantie twee derzei ve het doel zouden getroffen hebben. Wij kunnen ten slotte niet anders dan als onze overtuiging uit te sprekendat de inrigting van het toestel zoowel als het ver kregen resultaat onzer aller goedkeuring I zeer wegdroeg en onze verwachting verre overtrof, vooral ook met betrekking tot de distantie en onze meening is dat in vele gevallen dit toestel merkwaardige diensten zal kunnen doen. Met opregte hoogachting hebben wij de eer te zijn De plaatselijke commissie te Texel Namens dezelve Coninck Westenberg. Man de Kieners in Nederland. .Met eene eervolle twintigjarige buitenlandsqhe loopbaan achter mij waarin ik achtereen volgens de verschillende graden der Ned. Di plomatic doorliep, heb ik vóór vijf jaren, wegens een verschil van zienswijze,, tusschen het toenmalige Ministerie en mijomtrent eenigenaar mijn oordeelgewigtige punten ontstaan, mijne nonactiviteit, zonder bezwaar van 's lands schatkistaangevraagd en nadat ik geweigerd had deze aanvraag teruo te nemen verkregen onder dankzegging voor de door mij, in mijne betrekking bewezen diensten en onder bijvoeging der schriftelijke verzekering, nit naam van den Ministerraad dat dit ver schil van zienswijze geene de minste inbreuk maakte' op het vertrouwen hetwelk het Mi nisterie mij toedroeg ten bewijze waarvan bet mij verzochtuit naam des Konings de door mij te Constantinopel aangevangen taak notr "7 7 eerst ten einde te brengen aan welk ver zoek ik dan ook bereidwillig voldeed. Sedert, heb ik den tijd mijner nonactiviteit, dien ik grootendeels in het Vaderland doorbravt. getracht mij ten nutte ts maken om er den loop van zaken van meer nabij gade te slaan, en ben ik na rijpe overweging zoo ik hoop in het belang mijner kinderen dit voorjaar tot het besluit gekomen er mij vooréérst ten minste, blijvend te vestigen. Tk beken, dat dit besluit mij veel gekost heeft, in zooverre liet mij het uitzigt beneemt op het vervolgen eener loopbaan, waarin ik het grootste belang blijf stellen. Intuschen heb ik mij daarbij met het voor- uitzigt gevleid, dat ik in het Vaderland zelf nuttig werkzaam kon zijn. Een dusdanig vooruitzigt wordt mij thans door de ontbinding der 2de Kamer geopend en ik waag het derhalve, mij, voor het lid maatschap in die Kamer aan de Kiezers in Nederland aan te bevelen, De grondenwaarop ik die aanbeveling steun zijn een gezond boofdeen eerlijk harteen twintigjarige ondervinding van menschen en zaken en eene onafhankelijke maatschappelijke stelling. Wat mijne staatkundige geloofsbelijdenis be treft ben ik opregt aan het Doorluchtig Stamhuis hetwelk ons regeert gehecht, en overtuigd van de noodzakelijkheidDeszelfs bij de Grondwet erkende regten te eerbiedigen. Maar niet minder opregt waardeer ik die Grondwetin zooverre zij ons Nederlanders onze constitutioneel vrijheden Waarborgt. Ik zie verder de nuttigheid volkomen in van eene scherpe contröle der regering door de Staten-Generaal maar ik beklaag hetwan neer deze contröle te ver gaat en al is het ook maar den schijn aanneemthet wetgevend gebied te verlaten om dat der uitvoerende magt te betreden. Evenzeer erken ik de nuttigheid van ver schil van zienswijze op staatkundig zoowel als op elk ander gebied omdat uit de wrij ving van denkbeelden de waarheid ontspringt en ik heb daarom achting voor elke opregte

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1