J*°. 83 Woensdag 17 October. 1860 WOENSDAGEN ZATERDAG Besturen enAdminislratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen. (Jew one p R IJS D E li ADVERTENTIE N. 12'12 cent de regel. Geboorte- Huwelijks en lve het zegelregt Doodberigten van 1 6 regels if 1 behaK VERSCHIJNT: A BO NN EM E NTS-PRIj S. Per drie maanden f 2,00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor lOure'stnorg Vrijwillige llienstmening. Burgemerstbr en Wethouders van Zie- rikzc.e maken bekend dat Z. M. den Koning met wijziging van de besluiten van den 17 January 1862, no. 101 en van den 9 No vember 1865 no. 57 bij besluit van den 14 dezer, no. 68, heeft goedgevonden te bepalen 1. tot eene vrijwillige verbindtenis voor den 1^50 tijd van drie jaren worden toegelaten ongehuwde personen die hun 22ste levens jaar zijn ingetreden of vroeger wanneer zij van de dienst der militie definitief vrijgesteld zijn en die hun 36ste jaar niet hebben bez eikt Hebben zij te voren bij het corps mariniers, het leger of de koloniale troepen gediend dan kunnen zij zich voor twee jaren ver binden mits niet bij de bereden corpsen 2 onder-officieren en militairen van minderen rang kunnen gedurende of bij het einde van hun loopende verbindtenis zich ook voor een jaar reëngageren 3. het bedrag der somman welke krachtens ons besluit van den 9 November 1865 no. 57, gedurende bet jaar 1866 voor het werffonds en voor hand- en aanbrenggeld zijn bepaald wordtvoor hen die zich in voege voorschreven engageren te goed gedaan in evenredigheid van het aantal jaren waarvoor zij zich verbinden 4. de vergoeding voor de eerste uitrusting bedoeld bij art. 51 van het provisioneel reglement van administratie bij de landmagt vastgesteld bij koninklijk besluit van den 1 Februari) 1819. litt. I3, wordt, voor de recruten die zich de eerste maal voor minder dan zes jaren verbinden ten volle te goed gedaan; Bij het aangaan van latere verbindtenis- sen worden zij eerst na zes jaren dienst tot het genot van die vergoeding in aan merking gebragtin verhouding tot het getal jaren hetwelk zij alsdan nog te dienen hebben. Zierikseeden 10 October 1866. Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P, N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierïkzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat ten gevolge ^er ontbinding van de Tweede Hamer Vos* der Staten-Generaal bij koninklijk besluit van den 28 September jl. (Staatsblad no. 161), tot verkiezing der leden van eene nieuwe Kamer zal worden overgegaan op Dingsdag den 30 dezer maanden dat mits dien een oproepingsbrief met ingesloten stem briefje daartoe aan eiken kiezer acht dagen vóór den bepaalden dagzal worden te huis bezorgdingevolge de wet. Zierikzeeden 17 October 1866, De Burgemeester B. C. CAU. Niet officieel gedeelte.) Openbare Itaad*vergadering gehouden te 'AierUlzee den 13 Oct. ÏS06. Voorzitter mr. B. C. Cau Burgemeester. Secretaris mr. J P. N. Ermerins. Afwezig de..heeren mr. de Crane en van der Vliet. De notulen der vorige Vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld een extract resolutie van den minister van finantien waarbij aan de gemeente een voorschot wordt verstrekt op het- haar komende 4/5 in de opbrengst der be lasting op het personeel. De Voorzitter geeft daarbij kennis dat dit voorschot bereids is ontvangen. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt medegedeeld eene missive der directie der brei- en naaischool houdende v.oordragt als directrice dier school in plaats van wijlen mevr. de CraneErmerins mev. Bouvin geb. de Borst Verdoornwelke wordt benoemd met 9 stemmen zijnde 2 briefjesin blanco waarvan aan de benoemde en de directie zal worden kennisgegeven. Komt in behandeling het in vorige Vergadering aangehouden voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het nemen van een proef met het overdekken van een gedeelte der vroonen waartoe na eenige discussie overeenkomstig gemeld voorstel wordt besloten. Op een adres van P. Boslooper en J. van Dijke waarop in de vorige Vergadering de beschikking was aangehouden .vord t overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wet houders gunstig beschiktbehoudens goedkeuring van Gede puteerde Staten. Wordt medegedeeld het proce9-verbaal van opname der kas en boeken van den gemeente-ontvangerhetwelk voor kennis geving wordt aangenomen. Komt ter tafel een concept raadsbesluit tot verkoop van eenige gebouwen aan de gemeente toebehoorende hetwelk wordt gelezen. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, om de behandeling hiervan tot eene vol gende Vergadering nit te stelleo en deelt tevens mede, dat Burgemeester en Wethouders hebben gemeend, niet al de poorten in het besluit tot verkoop te moeten opnemen dewijl enkelen nog van bijzonder nut -voor de gemeente zijn. Aldu9 besloten. Burgemeester en Wethouders 9tellen voor, de 2 dues d'alve die door de stoomboot, dienstdoende voor de spoor boot zijn beschadigd weg te nemen en af te zagen gelijk met de steenglooijing als zijnde van geen nut, en een meerpaal achter de seinpaal te plaatsen, waaraan meer behoefte bestaat. Na eenige discussie wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten Wordt gelezen eene missive van Gedeputeerde Staten be trekkelijke de aansluiting van Schouwen en Duiveland aan de staatsspoorwegen. De Voorzitter deelt mede dat betrekkelijk deze aangelegenbeid eene besogne tusscben twee leden van Gedeputeerde Staten den heer del Campo en hem heeft plaats gehad en licht de zaak nader toe; voorts dat hij met Bur gemeesters en Wethouders der respectieve gemeenten in Schouwen en Duiveland eene zaraenkomst heeft gehad waarin is bpsloten om een gemeenschappelijk raadsbesluit bij de respectieve raden ter tafel te brengen, dat hij als nu ook aun deze Vergadering aanbiedt en hoofdzakelijk de strekkiDg heeftom gedurende 20 jaren eene gezamenlijke jaarlijksche bijdrage van f 600 en daarna een geringer bedrag aan de gemeente St.-Philipsland te verstrekken voor aflossing van renteloos voorschot en de kosten van onderhoud voor het begrioden of bestraten van den weg naar £ijpe tot het Slaak over St.-Philipsland welke bijdrage door de gemeenten in Schouwen en Duiveland naar uelang van het zielental zal worden omgeslagenroet dien verstandedat voor de gemeenten in Schouwen met uitzondering van Zierikzee en Brouwershaven slechts de helft der bevolking als maatstaf zal worden gemonen hetgeen naar de tegenwoordige bevol king vopr deze gemeente ƒ255 715 zal bedragen. Na eenige discussie wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing op 30 Oct. e k., van een lid voor de tweede kamer worden be noemd de heeren Landsknegi en van der Grijp en de overige leden als plaatsvervangers. Wordt besloten tot het doeD van eenige af- en overschrij ving als te kort komende voor assurantie-premie van gemeente-gebouwen Komen ter tafel 4 boekwerken betrekkelijk de banken van leening ten geschenke aan de gemeente door den schrijver den heer C J. van HeelDz toegezonden welke onder dankbetuiging aan den geëerden inzender in de boekerij zijn geplaatst. De Vergadering wordt voor eenige oogenblikken geschorst. Na heropening brengt de heer mr. van Dongennamens de commissie ad hoe rapport uit op de begrootingen der ge meente diverse armbesturendienstdoende schutterij en teekenschool allen over 1867 strekkende tot goedkeuring. Tot de artikelsgewijze behandeling overgaande, worden eerst de uitgaven vastgesteld overeenkomstig de voordragt nadat bij sommige artikelen eenige inlichting was gevraagd of eenige discussie had plaats gehad. Bij hoofdstuk I, afdeeling II, artikel II, jaarwedde com missaris van policie vroeg de heer van der Grijp of die jaarwedde op hetzelfde bedrag moest blijven waarop de Voorzitter antwoordde, dat die jaarwedde door den Koning wordt vastgesteld na gehoord te hebben Gedeputeerde Staten en het gemeentebestuur en dat aangezien nog geen schrijven dienaangaande is ontvangen Burgemeester en Wethouders geene aanleiding hebben om daarin verandering te brengen. Bij hoofdstuk III afdeeling Iartikel Ia onderhoud openbare gebouwen enz., vroeg mr. Moolenburgh of daar onder ook begrepen zijn de poorten die behouden blijven en welko redenen hel bestuur hebben geleid om die poor'en te behouden p waarop de Voorzitter de noodige toelichting geeft. Bij art. Ib (haven- en kanaalwerken), bragt de heer van der Grijp ter sprake, de demping van een gedeelte der Oude Haven en de slechte toestand der kaaimuren alsmede die van den Steenenbrug waarop jhr. de Jonge en de Voor zitter antwoordden, dat de toestand der kaaimurenter bedoelde plaats niet gewenscht is, en ah er belangrijke herstellingen raogten noodig wezen zou de demping van dat gedeelte der haven wel in ernstige overweging genomen worden en niet ligt tot herstelling worden overgegaan. Bij hoofdstuk III afdeeling II artikel IV voor overdek king van openliggende vroonen nitgetrokken over memorie wordt thans een cijfer van ƒ5000 gebragt, krachtens daar straks genomen besluit. Bij hoofdstuk VII artikel I toelage schutterij komt in behandeling de begrooting der schutterij welke conform het advies der commissie wordt goedgekeurd, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Bij hoofdstuk VIII afdeeling II worden vastgesteld de begrootingeu der respectieve Armbesturen overeenkomstig het advies der commissie en de conceptbesluiten tot ver kenen van subsidie aan de Armbesturen goedgekeurd. Hoofdstuk VIII, afdeeling IV, artikel 16 en hoofdstak XI worden aangehouden tot na de behandeling der inkomsten De heer Landsknegt verlaat de Vergadering na dat de uitgaven zijn behandeld. Bij hoofdstuk V, afdeeling II, artikel I verkoop van opgaande boomenmaakte de heer Zuurdeeg het dagelijksch bestuur opmerkzaam op de rei boomen van het Sas naar den zaagmolen welke successivelijk dood gaan en thans nog volkomen goed voor werkhout zijn en stelt voor dien post te verhoogen tot 250 De heer van der Grijp brengt in het midden zooals hij reeds ten vorigen jare als zijne meening te kennen gaf dat de gemeente geene boomen moet planten om des voor deels wille, inaar tot verfraaijing. Jhr. de Jonge en de Voorzitter maken de opmerking dat deze boomen dienen ter beschutting der nieuwe beplanting en daarom de roeijing voor alsnog niet wcnschelijk wordt geachtzoo als reeds meermalen is medegedeeld en aange voerd ak grondwaarom voor alsnog de roeijing niet wordt voorgesteld. De aangehouden uitgaafposten worden alsnn vastgesteld en daarna de begrooting in haar geheel met algemeene stemmen aangenomen in ontvang en uitgaaf op f 97,126.70. Hierna sluit de Voorzitter de Vergadering. De Staats-'Courant van 10 cLzei' deelt mede de volgende PROCLAMATIE. Wij Will em III bij de gratie Gods koning der Nederlanden Prins van Oranje-Nassau Groothertog van Luxemburg, enz enz. enz. Geliefde Landgennoten en Onderdanen 1 Ik heb het noodig geoordeeld gebruik makende van mijn grondwettig regt de Tweede ICamer der Staten-üeneraal te ont binden: Zal ons dierbaar vaderland voortdurend orde en eensgezindheid blijven bewaren en daarmede, onder Imogeren zegen rust en welvaart blijven genieten dan behoort de regering een mid delpunt te zijn waarop de blikken des volks zich met vertrouwen kunnen vestigen. Aan dat vereischte kan geene regering vol doen wanneer tusschen haar en de volksver tegenwoordiging de overeenstemming ontbreekt, zonder welke de eendragtige zamenwerking der grondwettige magten zoo onmisbaar voor de behartiging der nationale zaak onmogelijk is. De ondervinding der laatste tijden heeft overtuigend bewezen dat die overeenstemming on zamenwerking niet te verkrijgen zijn met de jongste zamenstelling van do Tweede Kamer der Staten-Generaal. De gedurige verwisseling van mijne verant woordelijke raadslieden zou allengs schadelijk worden voor de zedelijke en stoffelijke belangen der natie. Zij verlamt de kracht der regering. Be stendiging van rigting brengt daarentegen kracht van bestuur en van uitvoering mede. Om daartoe te geraken roep ik thans mijn geliefd volk op ten einde van zijne wenschen te doen blijken. NederlandersBeschouwd den 30sten October aanstaande als een gewigtigen dag in uw volksleven Uw koning noodigt u allen aan wie de wet de uitoefening van het kiesregt toekent tot de stembus Laat uw trouwe opkomst toonen dat gij er prijs op stelt aan zijne roepstem gehoor te geven. Gedaan op hot Loo den lOden October 1866 WILLEM. Aan een particuliere correspondentie uit Brussel aan de Amsterdamsche Courant ontleent men het volgende „Het valt inoeijelijk heden over iets anders te spreken dan over de nationale feesten die heden voormiddag officieel een aanvang hebben genomen maar inderdaad reeds gis teren begonnen zijn met de ontvangst der buitenlandsche scherpschutters Eerst werden de Fransclien verwelkomd op het slation van den Zuider-spoorweg zij waren een OOial (nationale gardes) sterk waaronder 70 officie ren. Met de meeste geestdrift werden zij be groet door de officieren der burgerwachten op het station vereenigd. Maar deze ont vangst haalde niet bij die welke 's avonds de 1200 Kngelschen ten deel viel. De laatste trein kwam in plaats van ten 7 ureten 9 ure aan ten gevolge van eene vertraging door den mist veroorzaaktdie de stoomboot te Vlissingen had opgehouden. Het was bijna 10 ure toen na de welkomstgroete de lange stoet zich in beweging zette. Voorop gingen de Fransche en Iingelsche staven, met de schepenen en Belgische dignitarissen hierop volgden de Fransche nationale gardes en achter deze kwam de eindelooze stoet riflemen rood groengrijs enz gekleed. Door het fakkellicht maakte deze optogt een heerlijk effect. Vooral de veelkleurige kleederen der Schotsche guards met hunne naakte beenen trokken de algemeene aandacht. Ik ben niet bij magte om de geestdrift te schetsen waar mede de bevolking van Brussel de Kngelschen de Franschen en den Nederlander want van uwe landgennoten was maar één verschenen majoor M.eder van de schutterij te Amers foort. Ten minste waren de Nedorlandsche naam en de Nederlandsche kleuren niet af. vvezig bij dit verbroederingsfeest der volken. Na een langen togt door de voornaamste straten der stad schaarden zich allen op de groote markt waar de burgemeester hen de revue het passeren teen volgde een défilé voor den burgemeester die aan eiken vreemden scherp schutter een zilveren medaille gaf als geschenk van de stad, Daarna begaven de officieren zich in de salonszij werden er door den burgemeester verwelkomd. De bataillonschef Leherpe (namens de Franschen) en Initenunt- kolonel Lindsay (namens de Kngelschen) be tuigde hen hunnen dank. Eerst te midder-

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1