Zaturdag 13 October. 1866 WOENSDAGEN ZATERDAG. Iï°. 82 Besturen enAdminislratiën Bekendmaking, Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen. nheid i aal j den vddr IEBIKZEESCHE COURANT P RIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels 4 f 1 behalve bet zegelregt VERSCHIJNT: A BO NNK ME NT P H Ij S. Per drie maanden [2,00 Franco per post [2,25. Inzen I ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'smorg 10,30 10,30 De Burgemeester van Zierikzee verwittigt de belanghebbenden dat de patentbladen voor bet le kwartaal dienstjaar 186667 ingevuld ter Secretarie gereed liggen om te worden afgeliaald van dtin 11 tot en met den 18 dezer maand, na welken tijd de onafge haald gebleven patentbladen door den deur waarder der directe belastingen zullen worden te huis bezorgd tegen betaling van 10 cent voor elk patentblad ingevolge de wet. Zierikzeeden 8 October 1866. B. C. CAU. Vos. Men meldt uit Vlissingen van 8 dezer. Een treffend geval gebeurde hier deze week. Kapitein Haak voerende het Belgische schip Météore van Montevideo naar Antwerpen, verloor onder de linie zijn echtgenooteene jeugdige vrouw van eene zeer deftige familie te Potsdam nadat zijop die hoogte zeer voorspoedig zonder geneeskundige hulp van een zeer gezond knaapje was bevallen. Het lijk zijner geliefde vrouw liet hij in een looden kistaan boord vervaardigd leggen en de teedere zuigeling werd in een kistje door de matrozen tot wiegje geïmproviseerd geplaatst en die trouwe zeelieden vervulden beurtelings de plaats van verzorgster. Vijf- en-twintig dagen werd het wichtje door hen met gortwater gelaafd en gekoesterd en de troostelooze vader had het geluk zijn lieveling hier gezond aan wal te brengen nu werd het kind door de echtgenoot van den heer P. met moederlijke liefde behandeld en van tie w indsels ontdaandie met piktouwtjes waren vastgemaakteen paar uren later werd het weder bij den vader aan boord gebragt en vertrok vol levenskracht in een volkomen kraamkamertoilet naar Antwerpen. Wij her inneren ons hier de spreuk van den ouden Frans Naerebout„een goed zeeman moet kunnen breijen bakeren en koekbakken." Men deelt aan bet fJtrechtsch Dagblad het volgende mede „Op den 22 dezer maand is de zeildag bepaald van het te Brouwershaven zeilree liggend Japarsch oorlogsfregat Kaaijèo („Voorlichter," de eerste ster van het ster- rebeeld de groote Beer) voerende 32 stukken, waarvan 26 getrokken 30ponders. Dit te Dordrecht gebouwd uitstekend oorlogschip zal op zijne reis naar Japan worden gekomman- deerd door den luit. t/z 1ste kl. Dinaux als lste officier zal de luit. t/z "Witkop Koning fungeren en als officier-machinist de luit. in genieur Hardes en verder de Japansche officie ren der marineOetidaEnomoto Sawa en Tagoezzie, welke allen, vergezeld van de in onderscheiden fabrieken hier te lande werk zaam geweest zijnde Japansche onderofficieren met dat schip naar hun vaderland terugkeeren. De beide Japansche studenten in de genees kunde Ito Genpak eu Hajazi zullen hier te lande achterblijven om aan het hospitaal te Nieuwe Diep hunne geneeskundige studiën voort te zettenzoo zal ook de ingenieur voor den scheepsbouw Acamaz te Amster dam tot dat doel nog eenige jaren hier te lande vertoeven. In de Arnhemsche Courant van Woens dag jl. is opgenomen het volgende door dr. J. C. Muller ingezonden stuk „In het verslag voorkomende in het no. van den 5 Octoberwordt mij eene rol toe gedacht die mij niet toekomt. De hoofdpun ten van het verslag zijn juistmaar uw be- rigtgever deelt een paar bijzonderheden om trent mijn gedrag mede die ik zelf van hem voor het eerst vernam en welker juistheid ik dus meen op goeden grond te mogen be twijfelen. Ook schijnt hij eene grief te maken dat de persoon die mijne dochter geslagen heeftniet is gearresteerd ik zelf heb ver zocht dat men geen onderzoek naar hem zou instellen. Vooral echter is hij verkeerd inge licht wat de inkwartiering betreft. Ik heb niet meer te klagen gehad dan ieder ander, alleen de wijze waarop de ingekwartierden zich gedroegen was niet betamelijk. Daar ik niet gaarne gehouden word voor hetgeen ik niet ben verzoek ik u beleefd deze regelen op te nemen." In de jongste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is door het hoofdbestuur voorgesteld op de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs zoo mogelijk een model in te zenden van eene volledige Zuid-Hollandscbezuivel-boerderij met koestal voor 24 koeijen hooiberg karn molen enz. De gebouwen zullen op de na tuurlijke grootte van houtals steen geschilderd, opgetrokkenmet riet gedekt en derwijze ingerigt worden dat zij gemakkelijk kunnen verplaatst worden. Alle werktuigen gereed schappen enz. welke in eene boerderij te huis behooren zullen in de verschillende af- deelingen van het model eene plaats bekomen. De kosten dezer onderneming worden begroot op ƒ8000 welke som men zal trachten bijeen te brengen door aandeelen uit te geven van 50. Na afloop der tentoonstelling zal tnen beproeven de boerderij te Parijs te verkoopen en zullen de aandeelhouders deelen in bet eventuele overschot. De maatschappij verbindt zich een mogelijk tekort te dekken tot een maximum van 1500. Men meldt uit Gouda van 8 dezer De scherpschutters - vereeniging „Gouda" alhier hield dezer dagen haar tweeden wed strijd naar prijzen en gaf daarbij blijken van groote geoefendheid. Een fraai achterlaad- geweer werd als eerste prijs toegewezen aan den heer J. E. Prince en een keurige fichesdoos als tweede prijs aan den heer U. P. Muller, lste luit. der infanterie terwijl de derde prijs door den heer T. Drayer werd behaald. Men meldt uit Scheveningen van 6 dezer. Van den 2 October tot en met dezen morgen zijn nog 40 haringschuiten aange komen die gezamenlijk 3,151,000 stuks steur- haringen en 35 ton pekelharing hebben aangebragt. De steurharing geldt thans 16 tot f 12 het duizendtal De pekelharing is nog niet verkocht. Zooals uit Katwijk aan zee is gemeld zijn van de 47 bommen 42 ter steurharing- visscherij uitgevaren welke visscherij tot dusver geen voldoende uitkomst heeft gegeven. De vijf overige bommen staan onttakeld op het strand zoodat er dit jaar geen e voor de kustvisscherij is bestemd geworden grooteo- deels omdat er behoefte bestond aan visschers- lieden voor dit eerste doel benoodigd. De weinige versche vischwaarmede de markt wordt onderhouden wordt door bommen van Zandvoort te Katwijk aangevoerd. Uit Steenwijk schrijft men „De heer Leembruggen een groot landeigenaar uit Holland, heeft op zijne uitgebreide boetderij in onze environs een oogstfeest .gevierd gelijk in Duitschland geschiedt. Al het man nelijk en vrouwelijk personeel ten bedrage van p. m. 70 personen heeft aan onderschei den., volksvermakelijkheden deelgenomen en is na afloop daarvan op ruime schaal getrac- teerd. Hierop wees de eigenaar in een populaire rede op liet doel van het feest waarna prijsuitdeeling plaats hadeen der arbeiders bedankte daarna dtn tractant uit naam van allen waarop men met een vrolijk lied eindigde. Uit Gorincltem meldt men van 7 dezer. De vrouw van den metselaar \V te Hoor naar is Vrijdag jl. jammerlijk verdronken doordien zij eenig goed wilde spoelen gleed zij uit zij verkeerde in boog zwangeren toestand en was 30 jaren ouddit is het derde geval sinds weinige weken dat drie personen in bet zelfde watertje bun dood gevonden hebben. Eene achtjarige Nederlandsche pianiste mile. Sophia blora Heilbron, mankt op dit oogenblik te Londen furore De voornaamste dagbladen dier stad spreken met de grootste bewondering van dat jeugdigemaar reeds zoo buitengewone talent. Uit Wijfie meldt men van 8 dezer. Het heeft hier in den afgelooper. nacht reeds zoo danig gevroren dat de weidelanden met eene ijskorst bedekt waren. Aan de te velde staande spurrie is hierdoor zeer veel schade toegebragt. In Belgie is de cltoleta-epidemie die in de maand Augustus baar toppunt bereikte na eenig op- en neêrgaan definitief en snel sinds eenige weken afgenomen. Te Antwer pen Gent en in meer andere steden die duchtig hebben geleden heeft de cholera vol komen opgehouden. Er valt niet aan te twijfelen of de geeseldie over de 5 maanden lang onze bevolking geteisterd heeftzal binnen kort geheel en al uit ons land ver dwenen zijn Doch niet zonder helaas 1 eenige duizenden slagtoffers achter te laten waaronder een groot aantal geheel uitgestor ven familien. DUITSCHLAN D. Volgens officiële opgaven zijn in de verschillende staten sedert het begin van Junij tot 15 September, ruim 70,000 per sonen door cholera aangetastterwijl iets meer dan 40,000 aan die ziekte bezweken zijn. Tot 25 September waren in de hoofdstad Weenen 2596 personen aangetast, overleden 1131, hersteld 617. Te Berlijn zijn sedert het begin der epidemie tot 5 October aangegeven als door cholera aangetast 7776 personen overleden 4955 hersteld 1967 nog in behandeling 854. In die stad heeft zich het geval voorge daan dat het lijk van een aan de cholera overleden persoon eerst den zevenden dag na het overlijden ter aarde besteld is. Gestorven in eene slaapstede zonder iets na te laten moest die ongelukkige van den arme begraven worden. Eerst werd het doen der aangifte uitgestelddaarna was de president der armen-commissie afwezig vervolgens ontstond er vertraging in het gereedmaken der kist en toen eindelijk de lijkwagen voor de deur verscheenontbrak het aan dragers. Men heeft te Berlijn niet zonder ontsteltenis ver nomen dat in eene zoo welvarende en zoo welbestuurde stad zich voorbeelden kunnen opdoen van eene zoo groote ellende en zulk eene schromelijke verwaarloozing. -De Mittelrh Ztg van Wiesbaden vraagt of de sinds 1849 ir. Nassau afgeschafte dood straf ook tot de „eigenaardigheden" zal gerekend worden die in de geannexeerde landen moe ten „gespaard" worden De criminele statistiek der laatste 17 jaren, waarin men het zonder doodstraf in Nassau gedaan heeftwijst geene bijzondere vermeerdering van misdaden aan waarop vroeger de doodstraf werd toegepast en thans levenslange tuchthuisstraf staat. Nu is de quaeslie .Moet bij de vereeniging van Nassau met de Pruissische kroon de nog in Pruissen bestaande doodstraf weer inge voerd worden of moet ze afgeschaft blijven Daarop antwoordt de Mittelrh Ztg. „Wij verklaren ons voor het laaiste en wenschen dat ook de geheele Pruissische staat zoodra mogelijk genoemde straf uit zijn wetboek van strafregt schrappe De Breslauer Zeitung hangt een somber tafereel op van den toestand door den oorlog in Saksen te weeg gebragt en de naweëen daarvan die zich daar steeds doen gevoelen. De eene familie voor de andere na verlaten Dresden om aan de lasten te ontsnappen waarvan het eind nog niet te voorzien is. Sinds 18 Junij betaalt het land dagelijks 10,000 thaler aan het Pruissische militaire gouvernement dit alleen bedraagt al de som van 1,060,000 thaler, en die som is nog zeer gering in vergelijking van de overige lasten die op de individuen door inkwartie ring handelsstilstand gebrek aan crediet enz. drukken. De Saksische armee kost dagelijks 30,000 thaler dit bedraagt voor de 106 dagengedurende welke de armee zich in Oostenrijk bevindt, 3,180,000 tbaler. Voeg daarbij al 't geld dat tot ondersteuning der soldaten door hunne bloedverwanten naar Oostenrijk wordt verzonden voorts de arbeidskracht aan 't land onttrokken door bet nutteloos onder de wapenen blijven der reserve en capitaliseer alle verliezen gevolgen van den tegenwoordigen toestandzoo zult gij wel een som van 8 d 10 millioen bereiken. Men vertelt de volgende distractie van een Pruissisch kolonel. Hij stond aan het hoofd van zijn regement in Bohemen toen hij een brief ontving dat zijne vrouw van drielingen was bevallen. Het was daags vóór den slag van Sadowa en bij steeg juist te

Zierikzeesche Courant | 1866 | | pagina 1